Glavni meni

snowboard i borderi

Započeo dzimika, 10 Novembar, 2010, 10:35

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

dzimika

doktore, prosto sam iznenadjen i odusevljen :D
nema bolje kombinacije od ride/burton, doduse ride je odlican za rampe i reilove jer ima duplo vecu kantnu od ostalih proizvodjaca pa samim tim i traje duze
nego kako si uspeo bre da polomis custom X?

doktor

Naceo sam ga na Kopu, ispod zice za crnu duboku...a dokrajcio u Italiji u parku, lupio u ivicu krova od kucice...uplasio sam se pa nisam imao dovoljnu brzinu da izadjem na krov. Rasvetao se kao bundeva... [uuups]
Bikers work is never done!

dzimika

lupio si u ivicu krova kantnom ili direktno?

dzimika

ko nije bio na expozim-u nije nista propustio, slabo bord opreme bilo i osim ponude boardshop-a, beosporta i elana sve ostalo su ili agencije ili oprema za skijanje, sve u svemu propao expozim

achillescg

Evo da se i ja upisem u temu,skijam oko 15-ak godina 5 godina bio takmicar sa solidnim rezultatima,probao snowboard i izbrisao skije iz sjecanja. :D

dzimika

Citat: achillescg poslato 06 Decembar, 2010, 13:59
Evo da se i ja upisem u temu,skijam oko 15-ak godina 5 godina bio takmicar sa solidnim rezultatima,probao snowboard i izbrisao skije iz sjecanja. :D
kralju :D

Gargi

Hm..... i meni ne¹to dunulo iz dupeta u glavu da se oprobam sa bordom, opada mi nivo adrenalina u krvi preko zime, pa mi se ovo èini sasvim ok.. Kupio sam ne¹to polovnme opreme na ebayu, sad treba da mi stigne za koji dan. Kupio sam uglavnom TCM, daska oxigen sa mekim vezovima. E sad neznam jel sam trebao uzeti èvrste vezove i èizme kao poèetnik ili to nema nke veze.  Svaki dobronameran savet primam sa rado¹æu...na ¹ta da obratim pa¾nju da se ne izlomim kao budala ;D
Ponekad lepa reè jednostavno nije dovoljna...

dzimika

Nisi pogresio sa mekim vezovima, tj imas vezove koje sam zatezes i one step-in vezove u koje samo nagazis koji su po meni jako losi i zbog toga su skoro svi proizvodjaci izbacili takve cizme i vezove iz prodaje i proizvodnje, trenutno najbolja inovacija je sto prednji strap ide preko prstiju sto dosta poboljsava upravljivost.
Sto se tice saveta da se ne izlomis to tesko mogu ovako preko foruma da objasnim ali pokusacu, osnovno je da dobro ovladas balansiranjem :D tj ravnotezom napred-nazad, levo-desno, sledece je da nikako ne prebacujes tezinu na zadnju nogu, tj kad krenes niz padinu sa bordom da ne pokusavas kociti tako sto ces prebaciti tezinu na zadnju nogu jer tako ces samo jos vise ubrzati, ja sam prvo naucio da kocim jer kad znas da se zaustavis lako je kasnije da vijugas :D
generalno ako padas nije tako strasno, veruj mi da nema bordera koji nije nijednom pao, tj ako je takav vozi kao baba :D
obe ruke su ti slobodne pa ako padnes docekaces se, ako padas na ledja uvek poturi dupe i nikako ruke da ne bi sjebao zglobove :D

Gargi

Hvala na savetima....a sinoæ sam malo èe¹ljao net u vezi ovoga i mogu vam reæi da sam na youtube na¹ao brdo klipova na fazon kako savladati,nauèiti,koèiti,klizati,podesiti, itd,blabla....te mi se èini da æe valjda iæi to nekako, majku mu ako sam nauèio da zadnjaèim valjda æu i ovo ;D ;D.  Sad jo¹ samo da zabeli Fru¹kagora i....... :o... u svakom sluèaju izvestiæu vas o svom napretku ili nazatku, a i moja lep¹a polovina je spremila kameru, jer ka¾e da ovo nesme da se propusti i ne ovekoveèi da sledeæi nara¹taji vide ¹ta bude kada iz dupeta u glavu dune :D :D :D
Ponekad lepa reè jednostavno nije dovoljna...

UFF

 [rofl] Reci joj ne samo da je lepsa vec i pametnija polovina  [cheers]

doktor

Iz licnog iskustva...

Poceo sam da vozim board u trenutku dok jos nije bio tako popularan kao sada, pa sam sticajem okolnosti ucestvovao u ucenju voznje boarda svih prijatelja, preko 20-oro...sada vec skoro svi voze prilicno dobro.
Postoji nekoliko stvari koje se ne odnose na tehniku ucenja, a trebao bi da ih imas na umu pre nego sto pocnes da ucis.
-moras da odredis koja noga ti je napred, postoji nekoliko nacina da to uradis, nekome ide lakse, nekome teze
-vez treba da ti je postavljen na dasci pod odredjenim uglom koji je odgovarajuci za ucenje, kasnije ga podesavas prema svojim zeljama i sklonostima. Moj predlog je da ti bude prednji vez na 30, a zadnji na 15 stepeni.
-nadji vrlo blagu padinu za ucenje, toliko blagu da kada ides samo pravo, board ne ubrzava vec samo polako klizi. To ce ti pomoci da uopste steknes osecaj ravnoteze na boardu dok se krece
-budi spreman da je prvi/prvih 2-3 dana tesko. Mnogo padas, umoran si od ustajanja,  zakopcavanja/otkopcavanja veza, i penjes se peske uz padinu. Nemoj da odustanes, jer se brzo napreduje.
-potrudi se da imas nekoga pored sebe ko vec vozi i ima strpljenja da ti pokazuje, smanices sansu da ti dosadi i brze ces nauciti, jer ces znati sta treba da probas
-koliko god da si talentovan ili manje talentovan, naucices za 5-7 dana da se vozis. Oni sa vise osecaja provozaju vec prvi dan (moja 2 prijatelja), a oni sa manje osecaja svakako za nekoliko dana. Uvek se napreduje.
-nemoj da se obeshrabris kada ti nesto ide tesko sto si vec uspeo, usponi i padovi samopouzdanja su uobicajeni

Pozdrav i vidimo se na snegu...!
Bikers work is never done!

dzimika

doktor ti je dao odlicne savete
ja sam isto potpuno sam ucio da vozim i za 6 dana sam naucio dovoljno da se spustim niz padinu (na dasci naravno a ne na dupetu) :D
kad dodjem kuci pogledacu moja podesavanja pa cu jos nesto napisati

dzimika

evo recimo kod mene je podesavanje zadnja 12 a prednja 18 stepeni i to je ono sto meni odgovara, noge su mi skroz rasirene posto sam visok 193 a razmak treba da bude otprilike sirina ramena, na primer na freeride daskama je zadnja noga pomerena malo vise nazad, dok je na freestyle daskama podjednako udaljeno
generalno u pocetku namestis kako ti odgovara pa onda polako vremenom ces uvideti sta ti vise odgovara

Gargi

Ohoho...ima tu par caka. Za vikend mi sti¾e oprema, pa æu da prelistam vezove i ova ostala osnovna pode¹avanja ¹to ste napisali.
Hvala,hvala na ovim savetima  [thumb_up] [thumb_up]...za subotu najvljuju sneg ovdi kod nas, pa je lako moguæe da se oma i oprobam, a imam i jednu drugaricu od pre [rolleyes]...koja veæ par godina vozi board, pa æu poku¹ati da je nagovorim da mi bude moralna podr¹ka. Valjda se moja pametnija polovina neæe naljutiti... pa da bude...aaaaa zato ti oæe¹ snowboard [prebicute] [prebicute] [prebicute]
Ponekad lepa reè jednostavno nije dovoljna...

dzimika

da se nece naljutiti nisam bas siguran ali ako povedes i nju mozda nece ako ne bude previse pipkanja sa drugaricine strane :P
sve u svemu ako napada dobar sneg za vikend bice neka padina moja :D

Maksa Z

ovo sve borderi :))

zanimljivo .. poslednjih 3 godine  provodim 90-100dana godisnje na snowboard-u ... barton je ok marka moze da se kaze u top 10 .. ali  najbolja nikako ...  :D imamm preko 400dana na snowboard-u .. sve jedno je da li skijate ili vozite snowboard vazno je da ste na snegu :D

Maksa Z

e da i doco nemoj da se ljutis ili pogresno da me shvatis ali ovaj skola ti je skroz pogresna ili ti rekreativno laicka  !!
aktivno sam naucio da voze preko 90ljudi po sezoni ljudi  u planinarskom domu rtanj u poslednje 4 godine .. znaci 4x 90 :D
sto pocetnicke skole snowboarda sto napredne .. to su casovi koji su besplatni za sve one koji su goti PSD-a Rtanj na Kopaoniku ..
na ovo treba da se dodaju privatni casovi  kojih je bilo mnogo za 4 godine Za Nacionalnu ski i snowboard skolu koja je privatizovana (ove godine ce biti tri skole)  .. :DD dosta vise CASOVA nego od napomenuutih za rtanj

ovo sto je doca rekao za uglove je nesto sto nema veze sa vezom ..I freeride vozi sa uglovima + i - ili ti +15, - 5 tacnije ali jos bolje  ... + 15 - 15 ,freestyle  se vozi uglovima +15 - 15 pa na vise ili manje .. jedina daksa koja se vozi u + + je race daska i moze da se vozi Border kros daska ! ..dominantna noga je nesto sto postoji ali se , pojedinac se uci da vozi i desnom(goof-i ) i levom nogom napred (regular) //// sta to znaci  desni vez okrenut ka desnoj strani a levi vez ka levoj strani .. (nos i rep daske)   znaci odma na pocetku se uci da vozi snow board na obe noge !!!
Sto se tice voznje na osecaj .. Normalno je da neko ima bolju  a neko losiju kordinaciju pokreta + neko ima strah ..
Hm padanja ... padanje postoji ali ne mora da ga ima .. odnosno moze da bude svedeno na minimu postoji nacin na koji se pada ! svaki pojedinac na prvom casu biva upoznat sa tim , da ne bi doslo do ozbiljnije povrede ..
Ucenjem osnovnih Vezbicca NA PRAVILAN SKOLSKI NACIN  Otklizavanja ,Vencica(ili ti lista) ,osnovnog zaokreta sa peta na prste i sa prstiju na pete i mnogih drugih vezbica ... bezbedno i pravilno ucimo da vozimo snowboard ..


Maksa Z

sto se tice izbora daska ili opreme ili marke  ??? ride je za ovo a burton  je za ono ,elan za ovo a Nitoro za ono !!! koja glupost
svaki proizvdjac opreme proizvodi rekreativne, timske, pro modele - razlikuju se po strukturi flex-u (ili ti tvrdoci) ,obliku .. znaci prema nameni .. daska za park , daska za pajp (cev) , daska za back contry( veliki skokovi na ne utabanim stazama), border kros (trka cetvorice na ski board kros stazi) , freeride (slobodna voznja obicno je to Helijo skijanje) , race (daska za trku ), mini Board(mala daska za odrasle) i tako dalje i tako blize .. ZNACI FLEX , OBLIK ,NAMENA .. TAKO JE I SA VEZOVIMA TAKO JE I SA CIZMAMA ..  
sto se tice marki :  marke:  K2 , Burton i Forum ,Nitro ,Elan i Artec , Vollkl , DC ,LIB TECH ,Drake, Rossignol , Salomon , Ride Air i td td td .. IMA IH MNOGO !!!
Svasta sam vozio , Promenio sam preko 15 daska( kompelta) i preko 10 razlicitih modela cizama  .. 90% su  to bili  pro modeli jedna daska kosta izmedju 450-600e cizma oko 200-300e i vez od 180-300( CENE SU TAKVE KADA JE MODEL ZA OVU GODINU) ..
zadrzao sam se na   TOP:  ELAN I ARTEC ,K2 , DRAKE i VOllKL

Gargi

#38
Auuuuu... bre Makso :o :D :D :D...sad me izre¹eta na brzaka...ni¹ta popamtio nisam, ;D, moraæu ja ovo ¹tivo sa uglovima polako da presli¹am , samo da mi STIGNE VI©E TA OPREMA :'(.  da znam ¹ta uop¹te ja  treba da gledam. Zasad je sve ovo za mene ©pansko selo iliti izgubljen ko burek u svemiru , ali tvrdoglav jesam ..ko mazga..tako da odustajanja NEMA. ©to se padanja tièe , ne bojim se, to mi strano nije :(, i juèe sam se stamburao sa merdevina direkt na dupe, bemti trule merdevine. Tako da sam dupe okalio,pripremio ;D ;D ostalo je jo¹¹... Ajdeeeee sneeeeg...padaj ...¹ta èeka¹.. [klanjam_se]

P.S:
Kad krene sezona, tu da mi se motate forumu..ima da bude milion pitanja za vas, nemoj da mi neko fali sa èasa, dobiæe neopravdani :) :D ;D
Ponekad lepa reè jednostavno nije dovoljna...

dzimika

makso mozda smo se i upoznali 2007 na kopu posto sam ja u to vreme radio na TVKOP-u, ako nista drugo goluba znas sigurno :D
sto se tice ucenja voznje u pravu si, totalno je nebitno koju ces nogu postaviti kao prednju ali nekim ljudima je mnogo lakse kad to znaju, po pravilu treba uciti voznju na obe noge, ja sam poceo da uvezbavam da mi leva bude prednja skroz je cudno ali znaci u brdo situacija sa neiskusnim skijasima koji ne znaju gde ce

delimicno si u pravu za proizvodjace ali recimo da je Ride vise orijentisan freestyle-u zbog jacih kantni, naravno ne svi modeli ali velika vecina, ali za pocetnike je uvek najbolja daska srednje tvrdoce
evo jedne cinjenice, nogati ljudi retko mogu da nadju proizvodjace koji proizvode cipele u brojevima 48 i 49 tj 14 i 15 po USA, takodje tesko se nalaze i sire daske za nogate ljude, a Burton je jedan od retkih proizvodjaca koji nudi sve to

ps: zaboravio si da pomenes nideker :D