Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

UFF

pa i nema
tj ima ali je cena prejaka
javi mi se na pp ako hoces da ti sredim dilersku cenu direktno od uvoznika preko jednog naseg forumasa/mog drugara
kad cujes koliko kosta a sta nudi neces nista drugo vise da koristis :)

Jefta


Slaninar

Citat: ðunta poslato 03 Novembar, 2013, 00:01
Nekad su mokra kvaèila funkcionisala sa obiènim auto uljima koja su bila krcata anti frikcionim aditivima al se neko dosetio da mo¾e dodatna lova da se namakne izmi¹ljanjem simbioze proizvoðaèa motora i uljara, naroèito ovih drugih jer su moto ulja u principui skuplja od auta kao i ustalom sve za ovaj hobi. JASO je prihvaæen kao dodatni standard ulja prvennstveno odnoseæi se na mokra kvaèila i od poèetne jednostavne klasifikacije  sad se pojavilo  niz podgupa koje same po sebi ne defini¹u kvalitet ulja u tom smislu nego samu frikcijsku sposobnost, manju ili veæu, gradusiano i tu nema Bo¾e pomozi. Ako je proizvoðaè strukturno napravio lamelu koja tra¾i tu klasifikaciju obièno takav izbor je nu¾an. Znaèi op¹ti kvalitet u smislu podmazivanja agregata, trajnosti, viskoziteta itd. ne potpada pod JASO.

@Bigbad-mo¾e i tako da se posmatra, naj stro¾i JASO je na jednoj strani  skale po udelu anti frikcionih aditiva ¹to znaèi da æe  lamela koja ga zahteva vrlo verovatno ¹lajfati sa uljem iz  razreda bli¾ih MB grupaciji a to su standardna ulja sa paketom anti wear aditiva zavisno od uobièajene API klasifikacije. Sledi da su moto ulja JASO MA slabijeg ili siroma¹nijeg svojstva tako da ka¾em u odnosu na auto ulja zbog neimanja tih dodataka ali se uljari snalaze nadome¹æivanjem. Lièno sam poku¹ao da naðem adekvatno ulje za motor ali bez JASO standrada odnosno sa MB-om po¹to moj motor ima suvo kvaèilo i nisam uspeo u Evropi. Po¹to mi je Gosn Steva autoritativno ukazao da se nedostatak tih aditiva u MA uljima odra¾ava na skraæivanje radnog veka agregata u okvirima doktorske debate,  okvirno 1-2%, to se zanemaruje, ne znaèi ni¹ta od skoro pola milona milja koliko ovaj bokser mo¾e da preðe. Znaèi sipam JASO MA al ne znam koji. Istina, hteo sam da sipam ne¹to specifièno ali je nabavljivo samo preko bare pa nisam hteo ikog da maltretiram. Dodu¹e sad kad sam opipo ulje pr¾eno 10K te¹ko da bi i¹ta masnije u smislu kliskosti i lepljivosti  po¾eleo ¹to ukazuje da dotièno ulje odlièno podmazuje agregat uprkos MA standardu.

Kad spomenuh auto ulja, ona nisu optimizovana za motorcikle jednostavno ¹to neka srednja brzina obrtaja je bar duplo vi¹lja na motoru.

Opet samo dopuna:
Koliko sam skapirao, JASO ima veze sa kvaèilom - tu prestaje sva mudrolija na testovima. Nema pravila da ulje sa JASO MB bolje ¹titi motor od JASO MA2. Èesto bude, zbog aditiva protiv habanja, ali sam JASO standard to ne govori jednoznaèno. Za te druge stvari je koliko znam ipak relevantniji API standard.  [neampojma]

Za tvoj motor naravno JASO uop¹te nije bitan - samo ¹to za¹tita od habanja. I zbog broja obrtaja sam i ja skeptièan kad su auto ulja u pitanju, mo¾da su moto ulja samo marketing, ali nije isto 4000 u crvenom na kolima i minimalne 4000 na kojima se ne gu¹i na motoru s 4 cilindra.

@Uff: Ovde pi¹u standardi:

http://www.motorexusa.com/musa/prod_detail.asp?id=5

[neampojma]
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ðunta

Citat: UFF poslato 03 Novembar, 2013, 02:20
Citat: ðunta poslato 03 Novembar, 2013, 02:14
Ja te nisam direktno pitao za¹to sa ©ela na Motorex nit sam kompetentan da preporuèim bilo koje mada imam lièni stav kroz BMW prizmu. Kad se uðe malo dublje u problematiku ni blizu nije jednostavno kako izgleda ali mo¾da nije ni previ¹e bitno,

vidis to me podseti na jednu zanimljivu stvar

motorex na sve api i jsaso standared odgovovara sa:
"exceeds all standards"
i to je po meni prepotentno i kurcevito i ako neces da mi kazes po kojim je kriterijumima je to tvoje ulje testirano pa si dosao do takvog zakljucka e onda ja necu da kupujem tvoje ulje

Imam identièan stav. Meni je preporuèono neko ulje, reko datu, pa samo API, prekopam net, nema nigde, a recimo od drugog proizvoða sam dobio sve tehnièke liste i povrh svega tehnolog iz prodaje me je najavio ¹efu labaratorije po¹to ja skoro da uvek imam pitanje vi¹e, no u  "tamo frekventli askd kve¹èns", na¹ao sam odgovore. Dodu¹e, mo¾da tokom zime pustim listu pitanja èisto za neko svoje saznanjce.

@Slaninar- upravo tako, JASO nema znaèaj kvalitativno za¹titi motora, ali MA slabije podmazuju za tih nekih par procenata i uop¹te ne navode tehnolo¹ki o èemu se radi veæ su izmislili svoju metodolgiju koju izra¾avaju opet u nekim brojevima za svaku podgrupu u okviru MA. Èak ni jedan proizvioðaè ne ka¾e decidirano veæ ono ¹turo, "na¹e ulje je modifikovano za naj bezbedniji rad va¹eg kvaèila" ili ima dodatke koji neæe èiniti da lamele klizaju, al to ima je praktièno smanjen kolièinski udeo lepljivih sastojaka. API je naj merodavniji  samo zato ¹to ne postoji drugojaèija klasifikacija.

Naravno da nije isto voziti dizela koji se ¹alta izmeðu 2 i 3 hiljade ili nekog uliènog R-a gde se tuèe 8 pa na vi¹e. Vrlo su zaniljivi testovi penu¹anja i samo dobra ulja ne zapene na nekim obrtajima a tad sklop radi na suvo.

"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

bigbad86

Nekako sam stekao utisak da ta ulja protiv proklizavanja kvacila moraju da idu samo u jake motore a ne u motore sa mokrim kvacilom. Drugar iz prve ruke m irekao da 90ih kad nije bilo ulja da se kupi kod nas (a trebalo mu hitno) on sipao neko ful ulje za kola i otisao na more i vratio se sa saputnicom najnormalnije. Motor je LTD 450 (50 konja).
Isto drugar od kad je kupio kineza (150cc) iskljucivo se u njega sipa neko grcko ulje za kola, bez aditiva za kvacilo. I nikad nije proklizao. E sad mnogi ce reci da je to kinez ali on se opet vrti na 8000 obrtaja na nekih 90 na sat...

ðunta

Citat: bigbad86 poslato 03 Novembar, 2013, 11:38
Nekako sam stekao utisak da ta ulja protiv proklizavanja kvacila moraju da idu samo u jake motore a ne u motore sa mokrim kvacilom. Drugar iz prve ruke m irekao da 90ih kad nije bilo ulja da se kupi kod nas (a trebalo mu hitno) on sipao neko ful ulje za kola i otisao na more i vratio se sa saputnicom najnormalnije. Motor je LTD 450 (50 konja).
Isto drugar od kad je kupio kineza (150cc) iskljucivo se u njega sipa neko grcko ulje za kola, bez aditiva za kvacilo. I nikad nije proklizao. E sad mnogi ce reci da je to kinez ali on se opet vrti na 8000 obrtaja na nekih 90 na sat...

Dok lièno ne proba¹ ne mo¾e¹ da ima¹ utisak. Znam i ja koji su vozali sa auto uljem al bi ja to pre tumaèio nedostatkom anti frikcionih dodataka nego imunitetom samog kvaèila.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

UFF

Djunto ti menjas ulje na 10.000km?


ðunta

Citat: UFF poslato 03 Novembar, 2013, 23:54
Djunto ti menjas ulje na 10.000km?



Tako ka¾e manual za sve boksere i po naokolnom iskustvu to je u redu, niko nije bele¾io ni prekomernu ni drastièno veæu potro¹nju ulja èak ni pri nu¾nom prekoraèenju intervala, 12K.  To ne znaèi da je to tako za svaki motor, fabrièke preporuke se treba dr¾ata a ono ¹to uljari predla¾u u produ¾nom roku bi ja uzeo sa rezervom bez obzira o kom ulju se radi.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

UFF

Znam da bi uljari lagali da povecaju prodaju ali sto lazu prozivodjaci? (ili ne lazu a mi smo paranoicni?)
Da bi se skratio radni vek masine pa da kupis novu? (ako budu vecno trajale opasce im prodaja)

ili su ulja stvarno toliko napredovala a masine postale izdrljive?
Kod mene u uputstvu pise da na CB1000R menjam ulje na 12.000km (slicno mi je pisalo i za jos neke motore koje sam posedovao i to mi je bilo cudno)

Ne bi da bacam novac na uzaludne zamene ako ne moram ali opet ne bi ni da se zajebavam pa da rizikujem habanje masine na toliko dugom intervalu i po navici menjam na 5000km  [neampojma]

El Jefe

Друштво за заштиту од животиња

ðunta

Ha, ima svega pomalo. Kupci i proizvoðaèi su na suprotnim stranama totalno a hiper produkcija je odr¾iva jedino ako je upotrebni vek bilo èega ¹to kraæi a mi èesto njih do¾ivljavamo kao dobroèinitelje i du¹ebri¾nike ¹to oni i licemerno poku¹avaju da se samoprestave.

Èinjenica je da se interval u trostruèio u odnosu na pre kad je do 5K bilo zakon. Bolje gorivo,  sklopovi,  ulje ...sigurno je to moguæe, mislim na 15k. Ja  upravo prekoraèujem granicu od 10 na autu i videæu kad æe ulje da poène da puca ali sigurno ne preko 15 jer je to gornja granica normalnog ali vrlo kvalitetnog filtera ¹to je isto enigma.

Zna¹ kako, agregat tro¹i neku kolièinu pri uobièajenoj vo¾nji èim ga sipa¹, prati¹ potro¹nju i kad poèinje da zadi¾e to je znak da poèinje da puca i mo¾da jo¹ hiljadarka uz manje arèenja i to je kraj, otprilke kad udupla poèetno tro¹enje, tad se malko i dolije ono ¹to ostane u kantici, otprilke oko jedne razlike izmeðu min i maks oznake. Dodu¹e, potro¹nja ili ne imanje nije apsolutni pokazatelj, ubacivanjem koagulanata se spreèava isparljivost koja je inaèe korisna jer para izvlaèi fine produkte sagorevanja. Ja lièno prostaèki meraèim kvalitet, ako je masno i lepljivo með prstima i ako se te¹ko bri¹e, to je indikativni pokazatelj. Kako stari tako se posti i tanji. I naravno, memori¹e¹ zvuk agregata i kad poène da se priviða zveckanje znak je za pozor. Zamena na polovini intervala nije dobra jer svako ulje ima svoju specifiènost pri tro¹enju blagotvornih sastojaka. Tempiraju se da se izdvajaju iz ulja i obla¾u sklopove po nekom sledu koji ostaju i nakon zamene. Zato sam te i pitao za¹to menja¹ marku èesto, to nije  dobro ko miksovanje kisele ili fla¹irane vode jer jednostavno neki od aditivèiæa æe se vrlo malo ili ni malo pojaviti. Mislim da nema razloga da krati¹ interval iz èiste predostro¾nosti ako u grubo se ulje pona¹a kako sam solomonski naveo. Postoji moguænost analize ali ne kod nas, ko antifriz. Takoðe je neracionalno uzimati ¹pic ulja ako ga agregat ne zahteva po preporuci ili se ne pr¾i, al svi mislimo da cepamo pa ajd, to volimo. Ulja koja su predviðena za visoka optereæenja  tad i najbolje rade jer su i projektovana za to, jednostavno rade pri veæem pritisku i temperaturi i tad svoju tankost nadoknaðuju velikom brzinom cirkulacije upro¹æeno gledano, ko trkaæe gume koje tra¾e visoku temperaturu da bi dobro gripovale.

Da, Gosn Steva u¾iva moje veliko po¹tovanje a ja mislim da imam neki + kod njega. Na njegovom blogu se mo¾e naæi i nauèiti mnogo toga.

"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

UFF

I jos jedna stvar:
Zasto u uputstvu pise da se koristi API SG standard ulja koji je iz 1993 godine i odavno zastareo kad je motor poceo da se proizvodi tek 2009e ??
Cemu onda novi standardi ako je tehnika izrade masine jos na novou od pre tacno dve decenije?  [facepalm]  ili su zaboravili da update-uju uputstva :D tj samo prepisuju od proslog modela vec 20 godina :)

http://s7.postimg.org/mmc83mxcb/Capture.jpg


SH 1996, SJ 2001, SL 2004, SM 2010, SN trenutni standard

http://s15.postimg.org/pjfdfp7or/Capture1.jpg

ðunta

Ufff, sad ulazimo u teoriju zavere. Ako si i¹èito moj osvrt na API, ja se uop¹te ne obazirim i ne rukovodim njime, za auto sam na¹ao neku polu skrivenu VW ¹ifru standarda i tako izabro ulje. Za BMW kad sam ga uzeo oti¹io i uzeo OM koje je mineralno bilo i na tom ulju je ovaj tip boksera od svog nastanka. Jeseni 2012 je BMW ukinuo to i zamenio ga sintetskim i metuo ga pod OM ¹ifru i za moj agregat. Tad sam skapirao da to ne pije vodu za moj agregat, (moguæe je da nije ni naj idealniji za nov model vodenjaka), pa nek pi¹u ¹ta god hoæe. Zakljuèak je prost, ko moj motor kod tipa u USA ima rekordnih 500.000 milja, ja sam sad sluèajno smako iberlauf i mislio sam da je zapu¹en, trunke masnog na 100.000 preðenih, ne pada mi na pamet da menjam motor i kao takav nisam dobro do¹ao ka korisnik jer jednostavno neæu uzeti neki noviji polovnjak od nekoga a taj pa onda neæe kupiti nov. Znaèi, pustili su nas niz vodu pa ko pre¾ivi. Ti si trenutno Honda¹, vidi¹ da nema dostojnog naslednika ni za TA ni AT. 

O èemu se radi, konstrukcija motora takozvanog ¹ipka¹a, bregasta i podizaèi ventila, nu¾no zahtevaju staru recepturu dodataka jer jo¹ uvek ne postoji adekvatna èinkovita zamena, samo predpostavke dodu¹e stare meni godinu dana. Kod BMW boksera nije drastièno izra¾ena ta nu¾nost ali je prisutna i uo¹te mi se ne sviða novo ulje. Zato tu i tamo neko i preporuèi arhajik razred mada su i njemu redukovani takvi otrovni dodaci a noviji ne pokrivaju automatski te starije. Meni se desilo na Fordu slièno, kao 0-30 sint i to njihova, motor nije gasio lampicu nekad i 7-8 sekundi, menjo hidro ¹apaner, skido pumpu a to je ko pola motora i na kraju kad sam sipo ¹to pre toga,PS 10-40, druga prièa. Znaèi shvati preporuku vrlo dobronamerno ili po¹teno, iskreno.

"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

UFF

Razumem te ali mi i dalje nije jasno zasto honda preporucuje stari API standard (ili novije u zagradi) umesto da su jednostavno napisali da se treba koristiti onaj koji je bio aktuelan u trenutku kreiranja tog modela tj user manual-a
Hoces da kazes da ulje API SG standarda ima u sebi nesto bolje nego SN/SM recimo i da je SG bolje za moj motor?
To mi bas i nema smisla... osim ako API standardi nisu isto kao i euro norme (motor dobije katalizator da smanji zagadjenje a to mu samo oteza rad i poveca tezinu)

ðunta

Generalno stoji eko rukovoðenje, katalizator i ima smisla al recimo E 4 sa dodatnim ubacivanjem vazduha iza izduvne grane je besmislica, èisto razbla¾ivanje gare¾i koja je tolika kolika je.  Otuda u retroaktivno korigovanje standarda API normi. Taj SG nije ni blizu onda¹njem. Ne mogu da ka¾em ¹ta je bolje ili lo¹ije za tvoj motor ali ako naðe¹ neku sliènost u konstrukciji onda bi ja tako rezonovao. Takoðe noviji motori imaju drugojaèije kompozite na samim le¾ajevima koji zahtevaju nova ulja. Ka¾em ti, uop¹te lièno se ne tangiram APIjem. Po¹to sam na¹ao da mom agregatu trebaju ZDDP varijacije time sam se rukovodio, plus temperatura. Hteo sam jedanu sintetiku koja ima dobar udeo tih dodataka ali nije dostupna u Evropi i onda alternativa ali mislim da je jo¹ bolja. Nema ti druge, mora malo da se potrudi¹ i  izanilizira¹ sve.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Slaninar

Citat: UFF poslato 04 Novembar, 2013, 00:35
Znam da bi uljari lagali da povecaju prodaju ali sto lazu prozivodjaci? (ili ne lazu a mi smo paranoicni?)
Da bi se skratio radni vek masine pa da kupis novu? (ako budu vecno trajale opasce im prodaja)

ili su ulja stvarno toliko napredovala a masine postale izdrljive?
Kod mene u uputstvu pise da na CB1000R menjam ulje na 12.000km (slicno mi je pisalo i za jos neke motore koje sam posedovao i to mi je bilo cudno)

Ne bi da bacam novac na uzaludne zamene ako ne moram ali opet ne bi ni da se zajebavam pa da rizikujem habanje masine na toliko dugom intervalu i po navici menjam na 5000km  [neampojma]

©ta da ka¾em: Yamaha FZS600 koju vozim: 2000. godine izdali reviziju servisnog i korisnièkog uputstva, sa produ¾enim intervalom zamene ulja sa 6 na 10 hiljada - a sve ostalo isto na agregatu?!?

Pretpostavljam da to onda mo¾e da se vodi kao manji tro¹kovi odr¾avanja - verovatno dobro za marketing. A koga je briga da li æe motor preæi vi¹e od 100.000 - ko normalan vozi motor du¾e od 10 godina?  :)


Ja menjam na 6 hiljada. Ako ne pr¾im i preovlaðuje vangradska vo¾nja laganica - onda mo¾e 10 hiljada... ali skoro uvek pr¾im.  :)


©to se standarda tièe - sa boljim uljem motor mo¾e trajati 10-20% du¾e do generalne i malo manje goriva tro¹iti za to vreme. Ali koga boli kurac da li æe ti motor preæi 100, ili 150 hiljada - garancija je do tad pro¹la. Sa SG æe raditi dovoljno dobro, dovoljno dugo da proizvoðaè nema posledica po sebe.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Dukags


bigbad86

A sta kad oba roknes na 110 stepeni? :P

ðunta

"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

bigbad86