Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

B@ne

Citat: UFF poslato 02 Decembar, 2012, 18:17
razlika izmedju tog motula i elfa na 4 litre je 2800rsd
a ako ti u motor ide 2 litre onda je 1400rsd
i to je vecini dovoljno da se voze celu seoznu a nekima i dve :)

pa tu razliku u parama potrosim na gorivo za dan voznje jbt
sto bi onda stedeo i rizikovao za tu smesnu kintu?
voleo bih da mi to neko objasni

[thumb_up]

Hohštapler

E, sad sam ne¹to gledao u manuelu za moj motor.... evo ¹ta ka¾e....
A ja koristim 15w50.... [neampojma]


[attachment deleted by admin]
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Slaninar

Citat: UFF poslato 02 Decembar, 2012, 18:17
sto bi onda stedeo i rizikovao za tu smesnu kintu?
voleo bih da mi to neko objasni

Nismo svi isti.

Neko iz straha da ne pogre¹i: koliko puta sam èuo da motorima starije koncepcije ¹teti full sintetièko ulje.

Neko zato ¹to misli da se kupovinom ulja obele¾enog kao "za motocikle" plaæa samo etiketa... ¹to èesto jeste sluèaj, ali upravo kod jeftinijih "za motocikle" ulja.

Neko zato ¹to ne zna koliko je lo¹e ulje skupo na du¾i rok.

Neko zato ¹to planira motor prodati dalje za sezonu, pa mu se jebe. :)

Neko zato ¹to misli da je 1000 dinara za litar ulja bezobrazno skupo (za ovo se skroz sla¾em, al' ne nalazim jeftino, a dobro).

Ima ne¹to i u na¹em mentalitetu. Volimo da uæarimo na svemu.


Ipak, mislim da je kriza s parama glavni razlog. Da imamo dobre plate, niko se ne bi gadio Motula, BMWa i Araia.


Ima svako svoje razloge, svako sebi bira. Meni je truba sipati lo¹e ulje, kupiti polovne gume. Deluje mi skupo. Al' da nemam para, a volim da se vozim... ne znam. Verovatno bih prvo probao uzeti manji motor, jeftiniji za odr¾avanje, ali opet, ko zna. Motori su kao droga, kad proba¹, te¹ko ostavlja¹, pa kad nestane para, snalaze se ljudi.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mali_zmaj91

nije stvar sto je motul toliko skup, nego ono sto mene brine je to sto moze da se naleti na neko prepakivanje, ja sam jednom naleteo, ali dok sam imao transalpa... necu da kazem gde sam kupio, ali oni su kao bili ovlasceni za motul, tj jos uvek su... i bacio sam 50e... ali dobro... pre toga mi je motul bio ok... barem za hondu... od kad mi se to desilo ne uzimam vise motul...

Plazma Keks

prosto reci mass company jer svi znamo ko uvozi motul

mali_zmaj91

dobro, nije mas jedini, ali je bio mass u pitanju... kupio sam kod njih ne znam koliko ulja pre toga i sva su bila ok, ali se desilo to jedno i vise ne uzimam...

Che

Citat: mali_zmaj91 poslato 02 Decembar, 2012, 21:46
dobro, nije mas jedini, ali je bio mass u pitanju... kupio sam kod njih ne znam koliko ulja pre toga i sva su bila ok, ali se desilo to jedno i vise ne uzimam...

I kako si znao da je cika Isak prepakovao ulje?

Plazma Keks

ako znas, evo mozes da se zalis generalnom motulu pa da im uzmu licencu. cisto da ucitis neko dobro delo

mali_zmaj91

pa motul koji sam uvek koristio imao je lep specifican miris... a ovaj koji mi se potrefio jednom je smrdeo na neko djubre... nemoj tako... mozda covek nije prepakivao nista, mozda su i njemu uvalili.... to se sa uljima nikad ne zna... kod nas se sve fushira  odeca i neke druge stvari, pa i ulje... tuzno ali istinito...

Plazma Keks

to zavisi od zarze ulja... sam-sam cesto u dodiru sa uljem i cesto se desi da je neko ulje malo drugacije boje i mirisa. ali to mene ne zanima, vazno je da podmazuje kako treba do sledece zamene ulja.

mali_zmaj91

 nije bitno koju marku koristimo.. :) sva ce da podmazu do 4000, 5000 km na koliko vecina menja... :D

stilgar

Citat: Slaninar poslato 02 Decembar, 2012, 18:58
Citat: UFF poslato 02 Decembar, 2012, 18:17
sto bi onda stedeo i rizikovao za tu smesnu kintu?
voleo bih da mi to neko objasni

Nismo svi isti.

Neko iz straha da ne pogre¹i: koliko puta sam èuo da motorima starije koncepcije ¹teti full sintetièko ulje.

Neko zato ¹to misli da se kupovinom ulja obele¾enog kao "za motocikle" plaæa samo etiketa... ¹to èesto jeste sluèaj, ali upravo kod jeftinijih "za motocikle" ulja.

Neko zato ¹to ne zna koliko je lo¹e ulje skupo na du¾i rok.

Neko zato ¹to planira motor prodati dalje za sezonu, pa mu se jebe. :)

Neko zato ¹to misli da je 1000 dinara za litar ulja bezobrazno skupo (za ovo se skroz sla¾em, al' ne nalazim jeftino, a dobro).

Ima ne¹to i u na¹em mentalitetu. Volimo da uæarimo na svemu.


Ipak, mislim da je kriza s parama glavni razlog. Da imamo dobre plate, niko se ne bi gadio Motula, BMWa i Araia.


Ima svako svoje razloge, svako sebi bira. Meni je truba sipati lo¹e ulje, kupiti polovne gume. Deluje mi skupo. Al' da nemam para, a volim da se vozim... ne znam. Verovatno bih prvo probao uzeti manji motor, jeftiniji za odr¾avanje, ali opet, ko zna. Motori su kao droga, kad proba¹, te¹ko ostavlja¹, pa kad nestane para, snalaze se ljudi.
kad sam kupio zefira prvo sam skinuo manual za njega i video da takodje trazi API SE SF ili SG, kad je proizveden motor nije ni bilo SL ili SM APi-ja. Onda sam malo listao forume domace i naisao na temu o ulima i komentare zadovoljnih korisnika ELF ovog ulja, svi su vozili starije motore i svi su koristili elf 20-50 SF. Moja laicka pretpostavka je posto su kvacilo i lamele u ulju da kad je motor proizveden predvidjeno ulje treba da bude SE SF ili SG da bi to radilo kako treba. Nema motula tih API-ja nema Bardahila. Ovde je cenjeni freza majstor reko da stariji motori trose sintetiku (nema razloga da sumnjam u njega) i sta ti onda ostaje da kupis od ulja? sintetiku i da meris na svakih 500 km koliko da dolivas il da nadjes nesto po specifikaciji?
p.s. to sto mu je cena niska je i logicno jer je "zastarela tehnologija". bardahil ima neku FORMULA BARDAHL POLAR PLUS-FULLEREN tehnologiju sto moj motor ne ume ni da izgovori :)

Slaninar

Citat: stilgar poslato 02 Decembar, 2012, 23:58
kad sam kupio zefira prvo sam skinuo manual za njega i video da takodje trazi API SE SF ili SG, kad je proizveden motor nije ni bilo SL ili SM APi-ja. Onda sam malo listao forume domace i naisao na temu o ulima i komentare zadovoljnih korisnika ELF ovog ulja, svi su vozili starije motore i svi su koristili elf 20-50 SF. Moja laicka pretpostavka je posto su kvacilo i lamele u ulju da kad je motor proizveden predvidjeno ulje treba da bude SE SF ili SG da bi to radilo kako treba.

Tako je. Samo sa boljim uljem mo¾e da bude jo¹ bolje - tj. da se manje haba.

Citat: stilgar poslato 02 Decembar, 2012, 23:58
Nema motula tih API-ja nema Bardahila. Ovde je cenjeni freza majstor reko da stariji motori trose sintetiku (nema razloga da sumnjam u njega) i sta ti onda ostaje da kupis od ulja? sintetiku i da meris na svakih 500 km koliko da dolivas il da nadjes nesto po specifikaciji?

Odlièno pitanje.

To da stariji motori tro¹e sint. ulje nije uvek pravilo. Veæina starijih motora æe super raditi sa full sintetikom. Ima onih koji ne, ali su u manjini. Meðutim, ako je motor veæ ishaban (pre¹ao preko 30-50 hiljada), onda su sve ¹anse da æe se nedostaci ispoljiti kad sint. ulje spere talog ulja i gare¾i koji jo¹ uvek zaptivaju po zidovima. Zato se stièe utisak da sintetika nije dobra za stare motore.

Ipak, èak i kod tako starih motora, polusintetika je i dalje bolje re¹enje od mineralnog ulja.

Citat: stilgar poslato 02 Decembar, 2012, 23:58
p.s. to sto mu je cena niska je i logicno jer je "zastarela tehnologija". bardahil ima neku FORMULA BARDAHL POLAR PLUS-FULLEREN tehnologiju sto moj motor ne ume ni da izgovori :)

Dosta tu ima marketinga za uzimanje para, ali ako motor ne tro¹i ulje, bolje je sipati kvalitetnije ulje barem SG specifikacije. Izuzetci su zaista retki. Neki matori harli mo¾da, ili tako ne¹to. Da me ne shvati¹ pogre¹no: ne prodajem ulja, sve jedno mi je ¹ta æe ko sipati. Razmenjujemo iskustva, neko ne¹to mo¾e da nauèi, a mogu i ja po¹to ima ljudi koji se bolje razumeju, pa æe mo¾da ne¹to i oni napisati.

I dalje ostaje najva¾nije samo redovno menjati ulje i ne pr¾iti motor dok se ne ugreje. Sve drugo je sekundarno.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

stilgar

tesko se nalazi cak i SG specifikacija ima elf 10-40 koje je SG. Sad mi je u er-u bardahil kako rece majstor cipura (od koga sam kupio motor), lepo se salta menjac, ne trosi ga, mora samo da ga pitam koje je stavio pa cu nastaviti da ga koristim, al razumem malog zmaja za motorom iz 93-ce isto sam se tako patio sta i gde da nadjem da valja.
p.s od jula kad sam uzo motor do sad preso sam 1700 km. znaci servisni interval sad je 1700 km. sledece sezone od marta ako predjem 3500. to mi je servisni interval.
p.s. nisam vozio ceo maj zbog prsta i pola jula da ne bude ovo ono mala ti kilometraza :)

Slaninar

Citat: stilgar poslato 03 Decembar, 2012, 00:31
tesko se nalazi cak i SG specifikacija ima elf 10-40 koje je SG.

SG ili bolje. Nije to te¹ko naæi. Veæina polusintetièkih ulja ispunjava API SG standard. Bel Ray (ne znam da se kopira puno), Motul, Silkolene. Ima i Bardal 15w50 polusint. ulja, ako se dobro seæam.

U Pegazu je bilo full sint Bel Ray 10w50 ulje. Odlièna cena i odlièno ulje za na¹u klimu.

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

CBRR1

Citat: mali_zmaj91 poslato 02 Decembar, 2012, 22:10
pa motul koji sam uvek koristio imao je lep specifican miris... a ovaj koji mi se potrefio jednom je smrdeo na neko djubre... nemoj tako... mozda covek nije prepakivao nista, mozda su i njemu uvalili.... to se sa uljima nikad ne zna... kod nas se sve fushira  odeca i neke druge stvari, pa i ulje... tuzno ali istinito...
Znaci ti si dosao do zakljucka da ulje ne valja po mirisu...  [ludak] [facepalm] [facepalm] [facepalm]

Plazma Keks

mozda je bio prehladjen ili je pre toga jeo luk pa je bio drugaciji miris...

CBRR1

Citat: Plazma Keks poslato 03 Decembar, 2012, 09:04
mozda je bio prehladjen ili je pre toga jeo luk pa je bio drugaciji miris...
Ne ja razumem da ima svakakvog ulja pakovano u Indjiji Pazovi,ali po mirisu auuuu,aj razumem da mu je lamela proklizavala da mu je motor svuko ulje da je brzo izgubio svojstvo,ali po mirisu jos cuo nisam,io skembici smrde ali zato kad krenes da jedes nema kraja....

mali_zmaj91

Jbg, ne znam kako se vaš dvojica ophodite prema vašim motorima, ali ja sam svoj teškom mukom zaradio i čuvam ga više nego sebe... stalno se priča da se motul fusira ako mi dodje ulje koje tri puta miriše i jednom smrdi normalno da ću da posumnjam da nešto nije u redu...  a to što kažeš za proklizavanje i potrosnju to takodje ne znači ništa... a što se skembica tiče stvarno ne bih znao, jer ih nisam jeo... :D :D  :P

UFF

vec sam ti rekao preko pp-a i evo da ti kazem i ovde
jel si cuo da se motorex fushira?
i jel mislis da u svajcarskoj prave sranje ulje?
aj sad kad vec cuvas svoj motor i kad danima razmisljas koje ulje da kupis nemoj da si lenj vec pozovi centar s i pitaj ih koja je cena za litar mineralnog i koja polusintetike pa okaci ovde u temu da uporedimo koliko to vise kosta kvalitetno original ulje

cekamo