Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

ivanastark

Ja koristim Johnson & Johnson...  [neampojma]
"Nema lo¹eg vremena, ima samo lo¹e opreme!"

Hohštapler

Jel ti bardahl bio 10w40?
Ako jeste, probaj na proleæe 15w50...
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

mali_zmaj91

Citat: Andrej_Hotstepper poslato 02 Decembar, 2012, 11:06
Jel ti bardahl bio 10w40?
Ako jeste, probaj na proleæe 15w50...
Citat: Andrej_Hotstepper poslato 02 Decembar, 2012, 11:06
Jel ti bardahl bio 10w40?
Ako jeste, probaj na proleæe 15w50...
bio je 15w50 htc c60.... Dobro ulje, ali izgleda da mom motoru ne odgovara...

stilgar

a sta fali elf-u, http://www.profaco.rs/proizvodi/motocikli/moto-4dx-ratio-20w50.html
pogledajte cenu 380 din litar? ja sam ga placao 490 din prosle sezone, ili zatvaraju pa ciste zalihe. Imo sam ga u zefiru, dr-u, a sipo sam i u klx-a. Svi koji su ga probali su zadovoljni, menjac mi je na svim bio ok nije se cuo, jedino je za dr-a majstor cipura reko da mu motor zvoni, al ja moslim da je to bilo zato sto je dzigi zaboravio jednu podlosku na frajlaufu. Biske zvao momka koji je kupio klx-a od mene decko prezadovljan nije hteo da mu proda motor, dr je vec promenio vlasnika, a zefir se vozi po bg-u.

mali_zmaj91

Citat: stilgar poslato 02 Decembar, 2012, 12:20
a sta fali elf-u, http://www.profaco.rs/proizvodi/motocikli/moto-4dx-ratio-20w50.html
pogledajte cenu 380 din litar? ja sam ga placao 490 din prosle sezone, ili zatvaraju pa ciste zalihe. Imo sam ga u zefiru, dr-u, a sipo sam i u klx-a. Svi koji su ga probali su zadovoljni, menjac mi je na svim bio ok nije se cuo, jedino je za dr-a majstor cipura reko da mu motor zvoni, al ja moslim da je to bilo zato sto je dzigi zaboravio jednu podlosku na frajlaufu. Biske zvao momka koji je kupio klx-a od mene decko prezadovljan nije hteo da mu proda motor, dr je vec promenio vlasnika, a zefir se vozi po bg-u.
ne sto se sledeceg sipanja tice odlucio sam da dam sansu elf koji si sad spomenuo... ima iste specifikacije koje su meni fabricki prepisane... nadam se da cu biti zadovoljan.. :)

stilgar

Citat: mali_zmaj91 poslato 02 Decembar, 2012, 13:06
Citat: stilgar poslato 02 Decembar, 2012, 12:20
a sta fali elf-u, http://www.profaco.rs/proizvodi/motocikli/moto-4dx-ratio-20w50.html
pogledajte cenu 380 din litar? ja sam ga placao 490 din prosle sezone, ili zatvaraju pa ciste zalihe. Imo sam ga u zefiru, dr-u, a sipo sam i u klx-a. Svi koji su ga probali su zadovoljni, menjac mi je na svim bio ok nije se cuo, jedino je za dr-a majstor cipura reko da mu motor zvoni, al ja moslim da je to bilo zato sto je dzigi zaboravio jednu podlosku na frajlaufu. Biske zvao momka koji je kupio klx-a od mene decko prezadovljan nije hteo da mu proda motor, dr je vec promenio vlasnika, a zefir se vozi po bg-u.
ne sto se sledeceg sipanja tice odlucio sam da dam sansu elf koji si sad spomenuo... ima iste specifikacije koje su meni fabricki prepisane... nadam se da cu biti zadovoljan.. :)
svi pobrojani motori su bili 93 ce godiste pa sam zato stavljo u njih taaj elf malo gusce a po specifikaciji proizvodjaca. obzirom da je gusce uvek sam kad upalim motor pustio malo da radi u leru jedno 2-3 min da se malo zagreje i krene ulje, nikad ne zavrcem hladan motor.

mali_zmaj91

pa u sustini uvek motor kad je hladan treba da radi malo pre nego sto krenes da vozis... pa kad krenes onda lagano dok ne postigne radnu temperaturu... a posle samo polako pun gas... :D :D :D xD :P

Slaninar

#567
Citat: mali_zmaj91 poslato 02 Decembar, 2012, 13:06
ne sto se sledeceg sipanja tice odlucio sam da dam sansu elf koji si sad spomenuo... ima iste specifikacije koje su meni fabricki prepisane... nadam se da cu biti zadovoljan.. :)

Menjaj redovno, to je najva¾nije. Sa sve filterom.

Ako uzima¹ auto ulja - polusintetika, API SG standarda ("bolje" neæe biti bolje za tvoj motor). 15w50 za leto. Tako mo¾e¹ u¹tedeti na ulju (mada ponavljam da je to najgora u¹teda).

Ako uzima¹ moto ulja - polusintetika ili full sintetika. Isto 15w50 za na¹e podneblje. Najbolje ba¹ moto ulje, API SG, ili vi¹eg standarda (taj elf je API SF, verovatno mineralno ulje, neka me ispravi neko ako gre¹im).

Skuplje je obièno bolje.


Citat: mali_zmaj91 poslato 02 Decembar, 2012, 14:16
pa u sustini uvek motor kad je hladan treba da radi malo pre nego sto krenes da vozis... pa kad krenes onda lagano dok ne postigne radnu temperaturu... a posle samo polako pun gas... :D :D :D xD :P

Motor treba poèeti voziti ¹to pre. Èim nema rizika da se iznenada sam ugasi pa da padne¹ u krivini. Ako mo¾e odmah èim upali¹, najbolje. Kad radi u mestu, najsporije se zagreje, najdu¾e radi sa saugom, a saug je u su¹tini prejaka sme¹a, koja ¹teti motoru, cilindrima. Upali¹, krene¹. Samo je va¾no ne cepati preko pola max obrtaja (ne zavrtati) dok se ne zagreje i ne optereæivati motor s prevelikim obrtnim momentom (recimo 60 u 6. brzini dok je hladan).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mali_zmaj91

Citat: Slaninar poslato 02 Decembar, 2012, 14:45
Citat: mali_zmaj91 poslato 02 Decembar, 2012, 13:06
ne sto se sledeceg sipanja tice odlucio sam da dam sansu elf koji si sad spomenuo... ima iste specifikacije koje su meni fabricki prepisane... nadam se da cu biti zadovoljan.. :)

Menjaj redovno, to je najva¾nije. Sa sve filterom.

Ako uzima¹ auto ulja - polusintetika, API SG standarda ("bolje" neæe biti bolje za tvoj motor). 15w50 za leto. Tako mo¾e¹ u¹tedeti na ulju (mada ponavljam da je to najgora u¹teda).

Ako uzima¹ moto ulja - polusintetika ili full sintetika. Isto 15w50 za na¹e podneblje. Najbolje ba¹ moto ulje, API SG, ili vi¹eg standarda (taj elf je API SF, verovatno mineralno ulje, neka me ispravi neko ako gre¹im).

Skuplje je obièno bolje.


Citat: mali_zmaj91 poslato 02 Decembar, 2012, 14:16
pa u sustini uvek motor kad je hladan treba da radi malo pre nego sto krenes da vozis... pa kad krenes onda lagano dok ne postigne radnu temperaturu... a posle samo polako pun gas... :D :D :D xD :P

Motor treba poèeti voziti ¹to pre. Èim nema rizika da se iznenada sam ugasi pa da padne¹ u krivini. Ako mo¾e odmah èim upali¹, najbolje. Kad radi u mestu, najsporije se zagreje, najdu¾e radi sa saugom, a saug je u su¹tini prejaka sme¹a, koja ¹teti motoru, cilindrima. Upali¹, krene¹. Samo je va¾no ne cepati preko pola max obrtaja (ne zavrtati) dok se ne zagreje i ne optereæivati motor s prevelikim obrtnim momentom (recimo 60 u 6. brzini dok je hladan).

Uvek sam menjao ulje i filter na 4000, 5000 km zavisno koje ulje koristim...
a sto se tice ovog elfovog ulja http://www.profaco.rs/proizvodi/motocikli/moto-4dx-ratio-20w50.html ovde imas sve.... :) ono po specifikacijama najvise odgovara preporukama fabrike...

mali_zmaj91

koristim samo ulja za motor... ne igram se sa auto uljima.... :D

Hohštapler

Citat: Slaninar poslato 02 Decembar, 2012, 14:45
Motor treba poèeti voziti ¹to pre. Èim nema rizika da se iznenada sam ugasi pa da padne¹ u krivini. Ako mo¾e odmah èim upali¹, najbolje. Kad radi u mestu, najsporije se zagreje, najdu¾e radi sa saugom, a saug je u su¹tini prejaka sme¹a, koja ¹teti motoru, cilindrima. Upali¹, krene¹. Samo je va¾no ne cepati preko pola max obrtaja (ne zavrtati) dok se ne zagreje i ne optereæivati motor s prevelikim obrtnim momentom (recimo 60 u 6. brzini dok je hladan).

Moj sa 15w50 dosta "te¹ko" radi kad je hladan, posle min-dva sve lepo sti¹a i radi ko sat...
U 95% sluèajeva kad ga palim je bez sauga, i pali na zub. (samo sad zimi kad ga palim moram saug). Jedino ¹to i kad ga upalim sa saugom, ¹to pre mu skidam saug, i sam mu dr¾im gas dok se ne ugreje, na 1.5-2k obrtaja, i nikad ga ne vozim hladnog. Leti, kad ga vozim svaki dan, kad je prvo paljenje u danu, ujutru, uvek saèekam 3-4-5 minuta da radi, da vidim da je bar malo odlepio skazaljku na termometru, svako sledeæe paljenje u danu èekam minut-dva, da samo malo provrti ulje, po¹to je 15-50...

A ¹to se tièe zavrtanja, tu nisam reprezentativan... znam na prste da nabrojim kolko sam puta pre¹ao 7k rpm....  [nono]
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

mali_zmaj91

ne znam sta na ovo da kazem.... Ne bi fabrika stavljali saug da nije potreban ili da steti motoru... Ja kad ga prvi put palim kad mi je motor hladan uvek sa saugom palim...

Hohštapler

Citat: mali_zmaj91 poslato 02 Decembar, 2012, 15:29
ne znam sta na ovo da kazem.... Ne bi fabrika stavljali saug da nije potreban ili da steti motoru... Ja kad ga prvi put palim kad mi je motor hladan uvek sa saugom palim...

nije on "¹tetan", nego kako su meni objasnili, trebalo bi da ¹to kraæe radi u pod saugom (i Slaninar æe se slo¾iti, zar ne?), rekli su mi i za¹to al ne mogu ba¹ tako stru¾no da ti objasnim... uglavnom, jaèa sme¹a, pa se onda taj ostatak benzina spira niz cilindre u ulje i ¹teti ulju... ulje gubi kvalitet. Pa zbog toga.  [sutirakamen]
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Slaninar

Citat: Andrej_Hotstepper poslato 02 Decembar, 2012, 15:36
Citat: mali_zmaj91 poslato 02 Decembar, 2012, 15:29
ne znam sta na ovo da kazem.... Ne bi fabrika stavljali saug da nije potreban ili da steti motoru... Ja kad ga prvi put palim kad mi je motor hladan uvek sa saugom palim...

nije on "¹tetan", nego kako su meni objasnili, trebalo bi da ¹to kraæe radi u pod saugom (i Slaninar æe se slo¾iti, zar ne?), rekli su mi i za¹to al ne mogu ba¹ tako stru¾no da ti objasnim... uglavnom, jaèa sme¹a, pa se onda taj ostatak benzina spira niz cilindre u ulje i ¹teti ulju... ulje gubi kvalitet. Pa zbog toga.  [sutirakamen]

Upravo tako... mada nekad mi se èini da prièam na kineskom.   :)

Saug treba, kad je hladan motor najbolje paliti bez gasa, sa saugom. Bolje nego bez sauga zavrtati gas.

Kad se upali, ¹to pre krenuti i ¹to pre skinuti saug. Ako ti motor ide do recimo 10 hiljada obrtaja, bolje je da ga odmah vozi¹ do 4 hiljade èim upali¹, nego da ga dr¾i¹ par minuta da radi u mestu.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mali_zmaj91

eto nisam za to znao... covek se uci dok je ziv... obraticu paznju na to... :)

stilgar

@slaninar upalim ujutro motor sa saugom i leti i izimi prvo paljenje (posle u toku dana palim bez sauga i bez gasa) sve po manuelu, cim kresne saug na pola, posle 5-10 sec saug off i radi na leru koliko mi je potrebno da navucem rukavice pojas stavim i zakopcam kacigu jaknu sedam i teram.
@Andrej Hotsteper 7 iljada nisam ni vido dal mi kazaljka dovata dotle :) ti  si kralj :) ja do 6 tisuca i to kad je dobro zagrejan inace 6ta 70 do 80 kroz grad 4700--5500 :) penzionerski :)
inace za to elf ulje opis je sledeci: Sintetika o Ulje ima za osnovu mineralno bazno ulje, osigurava visoku èistoæu motora.
Podmazujuæa svojstva prilagoðena su razlièitim optereæenjima.
a ovo su teh. karakteristike:
Tehnièke karakteristike

ELF MOTO 4DX RATIO                  Metode              Jedinice     SAE 20W-50
Gustina na 15°C                           ASTM D 1298     mg/c m³       0.885
Kinematska viskoznost na 40°C      ASTM D 445           mm²/s       143.6
Kinematska viskoznost na 100°C    ASTM D 445              mm²/s       16.67
Indeks viskoznosti                   ASTM D 2270        -             127
Taèka teèenja                           ASTM D 97              °C              -27
Taèka paljenja                          ASTM D 93               °C       220
Sulfatni pepeo                           ASTM D 874               %              0.84

Hohštapler

@Stilgar, ka¾em ti, ja sam ko penzioner,  meni ne treba preko 6k rpm...  [neampojma]
Jednom sam "aj da vidim" na mi¹eluku zavrnuo drugu do 8000rpm i treæu do 8000rpm, i tad sam shvatio da je tek posle 6000rpm ®URKA...
i mo¾da sam i par puta u nekom preticanju nabio do 7-8000, al i to, svega par puta.. Nije to moj sport...
Ja volim da se voooozam, najvi¹e volim 60-70 po Fru¹koj gori, otvorim vizir i u¾ivam u krivinama... gledam sa strane... u¾ivam.
Kad idem negde dalje, ¹ibnem ga u 6tu, oko 5k rpm, tu je oko 110, plus/minus....
Potro¹nja uvek ispod 5L...
Po gradu NE DAM sebi dalje od treæe, 50-60kmh, jer su mi par puta izletale tetkice u puntiæima i razni debili, da sam i¹ao br¾e.... uhh...
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

UFF

pa ti daj onda nekom da te vozi po sumi da mozes da sedis pozadi ko bitch i da uzivas u pogledu :)

Slaninar

Citat: stilgar poslato 02 Decembar, 2012, 16:43

inace za to elf ulje opis je sledeci: Sintetika o Ulje ima za osnovu mineralno bazno ulje, osigurava visoku èistoæu motora.
Podmazujuæa svojstva prilagoðena su razlièitim optereæenjima.
a ovo su teh. karakteristike:
Tehnièke karakteristike
-iseceno-

"Motorni test u skladu sa internacionalnim zahtevima API: SF"

Pi¹e API SF. To je dosta nizak standard. Ili elf nije imao para da ga homologizuje po nekom jaèem, ili je kvalitet ni¾i. Sve u svemu, bolje original takav elf, na vreme promenjen, nego neko fal¹ ulje, ili dr¾ati 10 hiljada bez zamene... al' da ima boljih ulja koja bolje ¹tite motor, ima.

U su¹tini: ako motor hoæe¹ da proda¹ dalje za godinu-dve, jeftino ulje je pametan izbor. Ako ga du¾e planira¹ zadr¾ati, najjeftinije je sipati skuplje, bolje ulje.

Dobar motul 5100 izaðe oko 4 hiljade 4 litre. To elf ulje je nekih 1200 ista kolièina. Silkolene polusintetika je negde izmeðu (bila je oko 800 dinara litar ako se dobro seæam). To je sve koliko para toliko muzike.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

UFF

razlika izmedju tog motula i elfa na 4 litre je 2800rsd
a ako ti u motor ide 2 litre onda je 1400rsd
i to je vecini dovoljno da se voze celu seoznu a nekima i dve :)

pa tu razliku u parama potrosim na gorivo za dan voznje jbt
sto bi onda stedeo i rizikovao za tu smesnu kintu?
voleo bih da mi to neko objasni