Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Hohštapler

Bel Ray nisam probao, mnogi ga hvale, ja ga nisam nalazio u radnji.
Bardahl-om sam zadovoljan, ja meæem 15-50 u moj, oko 950din/litra... povoljno, ¹to bi se reklo.
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

mali_zmaj91

Citat: Slaninar poslato 01 Decembar, 2012, 17:34
Citat: mali_zmaj91 poslato 01 Decembar, 2012, 14:55
Pozdrav svima! Znam da je ova tema nezahvalna, ali moram da pitam, jer sam u dilemi...
meni za moj zzr '92. pise da koristim 10w40, ili 50 i 20w40, ili 50... se, sf sae...
razmisljam se da predjem na 20w50 samo ne znam da li ce mu smetati da sipam mineralno ili da jurim da trazim polusintetiku? hteo sam belray da uzmem, ali ne znam gde ima i da li ima kod nas da se nadje... ako neko zna gde moze da se nabavi bio bih mu zahvalan.  ;D ako ga ne nadjem sledeci na listi su mi ipon ili bardahl, koje bi bilo bolje?
Unapred hvala svima!  [cheers]

Neæe mu ni¹ta smetati i sve je to manje vi¹e isto - samo da je original i da se menja redovno.

Naravno, polusintetika je bolja od minerala. Od Ipona i Bardala - bolje ono koje je povoljnije, lak¹e za nabaviti, za koje si sigurniji da je original.

:D u sustini nisam siguran da je bilo sta kod nas original.. :D :D  ali ako cu jeftinije onda elf? :)

mali_zmaj91

Citat: Andrej_Hotstepper poslato 01 Decembar, 2012, 18:43
Bel Ray nisam probao, mnogi ga hvale, ja ga nisam nalazio u radnji.
Bardahl-om sam zadovoljan, ja mećem 15-50 u moj, oko 950din/litra... povoljno, što bi se reklo.

Sta si sipao pre bardahla? ja kad sam sipao 15w50 bardahl nisam bas bio zadovoljan, bolje mi se ponasao motor na motulu... mada je motul mnogo skuplji....

UFF

Citat: mali_zmaj91 poslato 01 Decembar, 2012, 19:52
Citat: Andrej_Hotstepper poslato 01 Decembar, 2012, 18:43
Bel Ray nisam probao, mnogi ga hvale, ja ga nisam nalazio u radnji.
Bardahl-om sam zadovoljan, ja meæem 15-50 u moj, oko 950din/litra... povoljno, ¹to bi se reklo.

Sta si sipao pre bardahla? ja kad sam sipao 15w50 bardahl nisam bas bio zadovoljan, bolje mi se ponasao motor na motulu... mada je motul mnogo skuplji....

koliko mnogo skuplji?
aj izracunaj koliko ces vise da puknes ako sipad kvalitetno originalno ulje ne mora motul da bude
posto nije sintetika imas motorex iz svajcareske za ispod 1000rsd po litri jel to skupo?
Bez uvrede prema bilo kome ali ne mogu da razumem ljude koji stede na ULJU
pa to je jebenih 50e za sezonu ako ne prelazite neku ne znam koliku kilometrazu i ako ne staje celo bure ulja u vas motor
ako vam je 50e problem onda kupite 125ccm i bole vas qrac
ide malo ulja , jeftina registracija i potrosnja 2.5 itre na 100km

mali_zmaj91

Citat: B@ne poslato 01 Decembar, 2012, 17:40
Citat: mali_zmaj91 poslato 01 Decembar, 2012, 14:55
... hteo sam belray da uzmem, ali ne znam gde ima i da li ima kod nas da se nadje... ako neko zna gde moze da se nabavi bio bih mu zahvalan....


Bel-Ray ima ovde : http://altes.co.rs/
da ali nemaju 20w50 koje u sustini zelim da probam.. :(

B@ne

Citat: mali_zmaj91 poslato 01 Decembar, 2012, 19:55
Citat: B@ne poslato 01 Decembar, 2012, 17:40
Citat: mali_zmaj91 poslato 01 Decembar, 2012, 14:55
... hteo sam belray da uzmem, ali ne znam gde ima i da li ima kod nas da se nadje... ako neko zna gde moze da se nabavi bio bih mu zahvalan....


Bel-Ray ima ovde : http://altes.co.rs/

da ali nemaju 20w50 koje u sustini zelim da probam.. :(

a za¹to 20W-50 , za¹to sipati gu¹æe ulje ?

mali_zmaj91

#546
Citat: UFF poslato 01 Decembar, 2012, 19:53

koliko mnogo skuplji?
aj izracunaj koliko ces vise da puknes ako sipad kvalitetno originalno ulje ne mora motul da bude
posto nije sintetika imas motorex iz svajcareske za ispod 1000rsd po litri jel to skupo?
Bez uvrede prema bilo kome ali ne mogu da razumem ljude koji stede na ULJU
pa to je jebenih 50e za sezonu ako ne prelazite neku ne znam koliku kilometrazu i ako ne staje celo bure ulja u vas motor
ako vam je 50e problem onda kupite 125ccm i bole vas qrac
ide malo ulja , jeftina registracija i potrosnja 2.5 itre na 100km

pa bez uvrede.... ne znam koliki ti je dzep i nije ni moje da znam, ali s obzirom da ja studiram i nemam stalno zaposlenje, a samostalno odrzavam motor, roditelji mi nisu nikad ni dinara dali za bilo sta sto je vezano za motor i opremu za motor, meni je u cilju da kupim nesto sto nije fush od ulja a da ne dam 50e, jer npr za ovu sezonu treba da menjam akumulator, svecice, gume, treba da kupim novi sator itd, itd... samo zelim da pokusam da sve uklopim u svoj budzet...
Pozdrav!   :) [cheers]

mali_zmaj91

pa motor je 92. god... dosta je star... mozda gresim ali mislim da ce gusce ulje da mi malo oblozi agrega...

El Jefe

u Novom Sadu Silkolene Comp4 20W50 , letos 630din
Друштво за заштиту од животиња

mali_zmaj91


El Jefe

Ninex  ul, Brace Ribnikara Novi Sad ,pa potrazi na netu
Друштво за заштиту од животиња

Slaninar

Citat: mali_zmaj91 poslato 01 Decembar, 2012, 20:04
pa motor je 92. god... dosta je star... mozda gresim ali mislim da ce gusce ulje da mi malo oblozi agrega...

Tro¹i li ti motor ulje?

Ako ne tro¹i, sipaj ulje preporuèene gustine za na¹u klimu. Zavisi od motora, obièno proizvoðaè da tabelu, po spoljnoj temperaturi. Pretpostavljam da je kvalitetno ulje 15w50 gustine OK za veæinu motora za na¹e podneblje.


Ako veæ tro¹i ulje, onda mo¾e¹ sipati gu¹æe i nemoj sipati full sintetiku, veæ polusintetiku. Mada nisam siguran ima li smisla iæi preko 20w50 gustine.

Dobra polusintetika, verovatno najbolja varijanta za tvoj motor:
http://www.e-mass.rs/proizvod.php?idA=4598&LID=lkrh78g1sz6kb6z


U tvoj motor staje manje od 3 litre. Znaèi da, èak i sa 500 dinara skupljim uljem izaðe 1500 dinara skuplje po sezoni. Ja sam na ulju ¹tedeo samo jedanput.

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Hohštapler

Citat: mali_zmaj91 poslato 01 Decembar, 2012, 19:52
Citat: Andrej_Hotstepper poslato 01 Decembar, 2012, 18:43
Bel Ray nisam probao, mnogi ga hvale, ja ga nisam nalazio u radnji.
Bardahl-om sam zadovoljan, ja meæem 15-50 u moj, oko 950din/litra... povoljno, ¹to bi se reklo.

Sta si sipao pre bardahla? ja kad sam sipao 15w50 bardahl nisam bas bio zadovoljan, bolje mi se ponasao motor na motulu... mada je motul mnogo skuplji....

Kad sam ga kupio pro¹le godine bio u njemu bardahl, ja kupio repsol, vozio sa repsolom ni 2000km i istoèio napolje (menjaè mi je bio kao da repetiram kala¹njikov, zubi me boleli svaki put kad ubacim u drugu, sve puca, pr¹ti, mr¹ iz mog motora...), i onda sipao opet bardahl ko ¹to je bio u njemu, i od tad pre¹ao oko 13000km, na oko 5k menjam ulje i filter, i samo bardahl stavljam, ne mislim da menjam, radi mi posao. Po onome ¹to mogu da vidim. A kad ga jednog dana otvorim, videæu dal sam bio u pravu... dodu¹e, moj motor nije R, a i ja sam ¹valer-gas vozaè...

Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

mali_zmaj91

Citat: Slaninar poslato 01 Decembar, 2012, 20:43
Citat: mali_zmaj91 poslato 01 Decembar, 2012, 20:04
pa motor je 92. god... dosta je star... mozda gresim ali mislim da ce gusce ulje da mi malo oblozi agrega...

Tro¹i li ti motor ulje?

Ako ne tro¹i, sipaj ulje preporuèene gustine za na¹u klimu. Zavisi od motora, obièno proizvoðaè da tabelu, po spoljnoj temperaturi. Pretpostavljam da je kvalitetno ulje 15w50 gustine OK za veæinu motora za na¹e podneblje.


Ako veæ tro¹i ulje, onda mo¾e¹ sipati gu¹æe i nemoj sipati full sintetiku, veæ polusintetiku. Mada nisam siguran ima li smisla iæi preko 20w50 gustine.

Dobra polusintetika, verovatno najbolja varijanta za tvoj motor:
http://www.e-mass.rs/proizvod.php?idA=4598&LID=lkrh78g1sz6kb6z


U tvoj motor staje manje od 3 litre. Znaèi da, èak i sa 500 dinara skupljim uljem izaðe 1500 dinara skuplje po sezoni. Ja sam na ulju ¹tedeo samo jedanput.


pa ne trosi... ovaj bardahl koji sam koristio pola sezone potrosio je mozda 100-200g... na 3000km.. jos je u motoru... pa meni je za moj motor preporuceno 10w40 ili 50 i 20w40 ili 50 se,sf sae pa sam mislio da probam sa 20w50 posto je ipak 10w40 suvise retko za njegove godine... a i gusce ulje ce malo da mi oblozi masinu... barem koliko ja mislim... :D

mali_zmaj91

e da i staje 3.5 l ili 3.7... :) u svakom slucaju preko tri litre.. :P :D

zemunboy

Citat: mali_zmaj91 poslato 01 Decembar, 2012, 20:09
moze li da se poruci?
ili otidji u auto miku... trebao bi da znas gde je...

mali_zmaj91

znam gde je mika... to mi je u kom¹iluku... :)

zemunboy

Citat: mali_zmaj91 poslato 02 Decembar, 2012, 01:25
znam gde je mika... to mi je u kom¹iluku... :)

pda, blize nego NS :P

Slaninar

Citat: mali_zmaj91 poslato 01 Decembar, 2012, 22:35
pa ne trosi... ovaj bardahl koji sam koristio pola sezone potrosio je mozda 100-200g... na 3000km.. jos je u motoru... pa meni je za moj motor preporuceno 10w40 ili 50 i 20w40 ili 50 se,sf sae pa sam mislio da probam sa 20w50 posto je ipak 10w40 suvise retko za njegove godine... a i gusce ulje ce malo da mi oblozi masinu... barem koliko ja mislim... :D

OK, shvatio si ¹ta hoæu da ka¾em. ©tednja na ulju je najskuplja ¹tednja.

Oblaganje motora. Ulja koja su mineralna i polusintetièka hoæe da ostanu malo zapeknuta i da na taj naèin pomognu "dihtovanje" kod starijih, pohabanih motora. Ali to je kratko i privremeno. Viskoznije ("gu¹æe") ulje æe te¾e curiti kroz otvore, pa æe se manje tro¹iti (a i lo¹ije podmazivati). Previ¹e retko ulje takoðe ne ¹titi motor dobro. Za veæinu japanaca je najbolje 10w40 dok su novi i 15w50 kad su malo stariji.

U dva motora (jedan 12, drugi 16 godina star) sipam samo 10w40 full sintetiku i nema nikakvih problema. Ma¹ina kad se otvori izgleda kao nova, a ulje pri promeni posle 6 hiljada izgleda prilièno dobro. Samo je to rizik kod prvog sipanja - ako je motor veæ ishaban i dr¾i ga talog od zapeèenog ulja i gare¾i (to "oblaganje" o kom prièa¹), full sintetika æe sve to sprati i otkriti sve nedostatke. Al' ako se motor poka¾e dobar, sintetika æe ga najbolje èuvati.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mali_zmaj91

Citat: Slaninar poslato 02 Decembar, 2012, 08:11
Citat: mali_zmaj91 poslato 01 Decembar, 2012, 22:35
pa ne trosi... ovaj bardahl koji sam koristio pola sezone potrosio je mozda 100-200g... na 3000km.. jos je u motoru... pa meni je za moj motor preporuceno 10w40 ili 50 i 20w40 ili 50 se,sf sae pa sam mislio da probam sa 20w50 posto je ipak 10w40 suvise retko za njegove godine... a i gusce ulje ce malo da mi oblozi masinu... barem koliko ja mislim... :D

OK, shvatio si ¹ta hoæu da ka¾em. ©tednja na ulju je najskuplja ¹tednja.

Oblaganje motora. Ulja koja su mineralna i polusintetièka hoæe da ostanu malo zapeknuta i da na taj naèin pomognu "dihtovanje" kod starijih, pohabanih motora. Ali to je kratko i privremeno. Viskoznije ("gu¹æe") ulje æe te¾e curiti kroz otvore, pa æe se manje tro¹iti (a i lo¹ije podmazivati). Previ¹e retko ulje takoðe ne ¹titi motor dobro. Za veæinu japanaca je najbolje 10w40 dok su novi i 15w50 kad su malo stariji.

U dva motora (jedan 12, drugi 16 godina star) sipam samo 10w40 full sintetiku i nema nikakvih problema. Ma¹ina kad se otvori izgleda kao nova, a ulje pri promeni posle 6 hiljada izgleda prilièno dobro. Samo je to rizik kod prvog sipanja - ako je motor veæ ishaban i dr¾i ga talog od zapeèenog ulja i gare¾i (to "oblaganje" o kom prièa¹), full sintetika æe sve to sprati i otkriti sve nedostatke. Al' ako se motor poka¾e dobar, sintetika æe ga najbolje èuvati.
Pa npr ovaj bardahl ¹to sam sipao je bio ok... samo sam imao malo problema sa menjacem...i bilo je tvrðe kvacilo nego inaèe... motul je bio ok, ali za ovu sezonu sumnjam da æu moæi da ga priu¹tim... e sad veæ tri dana razmi¹ljam samo o ulju... verovatno ¹to sam parkirao motor pre tri dana, a jo¹ mi se vozi... :D Odluèio sam da na kraju sipam ono ¹to mi je fabrika preporuèila... Da ja ne lupam vi¹e glavu, tako je najbolje...