Glavni meni

kako resiti grejanje u kuci (ne u stanu)

Započeo despic, 15 Decembar, 2011, 08:34

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

despic

Citat: despic poslato 15 Decembar, 2011, 10:46
spomenuo mi je tu alfa pec...300e + nesto na struju za svaki slucaj
detalje ne znam
klasican divljak

Tamanitu

Vidi, ja sam u potkrovlju, 90-ak kvadrata, u dnevnoj sobi mi je jedna kaljava pec, visina sobe u vrhu je 4.5m, grejem se na drva, godisnje oko 5-6 metara kupim za zimu, to je npr 200-250 evrica, toplije ne verujem da moze biti od ovoga. Krovna izolacija odlicna kao i spoljna, drvenarija skoro pa odlicna. Poslednja 3-ca soba gde su deca se po malo dogreje strujom pred spavanje. U kupatili onaj veliki susac peskira, koji nisam upalio par godina. Decenija me uverila u isplativost i korisnost kaljave peci, topla-vrela preporuka!

despic

samo pec....? bez cevki i radijatora i kotlova?
meni je problem sto mi je malo los raspored
klasican divljak

stilgar

MI smo u fazi istog problema gotovi grubi radovi i drvenarija i kao najbolje resenje do kog sam dosao je dobra izolacija spoljna i etazno (centralno) grejanje sa kotlom na drva. Kuca ima 150 kvadrata. E sad kotao moze da bude na razlicita goriva ili kombinacije: drvo-mazut, mazut-struja plin-struja. U kuci smo namenski u suturenu napravili prostoriju koja je predvidjena za kotlarnicu a odzak ide kroz kucu celom duzinom. Zasto smo se odlucili za kotao na drva? Kuca se pravi u okolini Paracina pa drva imamo vise nego dovoljno. Ali bilo kakvo grejanje bez dobre izolacije ne znaci nista i poskupljuje bilo kakav vid energije. Razmisljali smo i o kombinaciji sa solarnim plocama u kombinaciji sa kotlom ali o tom potom...
Kuca se pravi za penzionerske dane, a kucajske planine su blizu pa ce jedaan enduro biti moj sledeci motor :)

[attachment deleted by admin]

jevta

Moje viðenje koje mogu potkrepiti i raèunicom i znam da se mnogi neæe slo¾iti al to je tako svidelo se nekom ili ne.
Energent za grejanje kuæe iskljuèivo zemni gas ili èvrsto gorivo.
Sistem grejanja eta¾no radijatori u kombinaciji sa podnim u dnevnom boravku,kuhinji ,kupatilu i hodnicima.
Izolacija fasade da ¹to deblji stiropor to bolje al samo ako veæ nije uraðena neka fasada ako ima to je na granici isplativosti.
Stolarija najkvalitatnija moguæa to je ne¹to ¹to ¹tedi energiju.

Toplotna pumpa je primamljivo re¹enje al nije isplativo preskupo u ugradnji i ne isplati se za svoj radni vek u poreðenju sa gore navedenim.
Struja samo u prostorima do 60 kvadrata tipa stan u kuæi nikako.
To su moja iskustva ako koga interesuje preciznije mo¾e da pita.
Postoje bolja re¹enja al to nije u zemlji srbiji.

Jo¹ ne¹to jako bitno ko gradi treba da vodi raèuna da mu priuèeni zidari neprave hladne mostove jer to kasnije uzrokuje najveæe gubitke.

AndreyRR

Citat: revolution poslato 15 Decembar, 2011, 10:47
Citat: ¹tampar poslato 15 Decembar, 2011, 10:40
Ako radi¹ spoljnju izolaciju ne stavljaj manje od 10 cm stiropora a bolje 15,po plafonu takoðe 10 cm,ne manje...to je izolacija a 3 ili 5 cm je bacanje para....

Kamin-pravi zidani kamin sa ogromni dimnjakom izbaci iz svih kombinacija jer je njegova iskoristljivost nula,sve ode u dimnjak...

Tuèani kamin je prava stvar jer greje veliku povr¹inu i vrlo je efikasan...Kaljava peæ takoðe...to mo¾e¹ da strpa¹ u dnevnu sobu,u spavaæu sobu mo¾e TA ili norve¹ki radijator...
Ni to lo¾enje uop¹te nije toliko smorno kolko ti se mo¾da èini...lo¾i¹ iskljuèivo drva,mnogo èistije i jeftinije od uglja...
Ja sam se grejao godinama na peæ ''magma 12'',grejala je 3 prostorije lagano ali je raspored prostorija takav da je to moglo,bilo extra toplo uz ne veliku cenu(cca 10 kubika drva za zimu)

Centralno grejanje jeste prava stvar ako mo¾e¹ da ga priu¹ti¹,na plin ni sluèajno jer je to najskuplje i da napravi¹ i da se greje¹ a ogrejati se neæe¹...
©to neko predlo¾i,kombinacija kotao na èvrsto gorivo+kotao na struju....
Grejanje da se napravi nije toliko skupo,najva¾nije u svemu ti je dobar i proraèunat dimnjak-tu ne sme da se pogre¹i...sve ostalo je lako,za poèetak uzme¹ polovan kotao,instalaciju nije skupo napraviti,radijatori nisu skupi...
Nema potrebe da stavlja preko 5 cm stiropora....da imas pojma o termodinamici znao bi da je izdatak veci nego dobitak....izolacija ima svrhu samo do odredjene granice.....prozori vise isijavaju nego zidovi ......plafon vise isijava nego zidovi....imao sam gradjevinsku firmu, caje mi je arhiteta gradjevinski inzinjer, pa imam sve koeficijente u glavi...nikako da izvetri.
Dimnjak ispod 8 metara nema funkciju, jer nemoze da ustvari termosifonski efekat kako bi izvlaci dim kako treba.......preporucujem shiedel sistem.

pa sto nisi pre rekao kad mi nesto zaskripi kod grafickih radova
da imam kome da se obratim  ;D ;D

Cale

Nekoliko godina su me ubedjivali da sazidam kaljevu pec.Kad sam se na kraju resio i video koliko stedim,sazidao sam jos jednu.Sad sa dve peci grejem oko 80 km potkrovlja ( koje bas i nije nesto posebno izolovano ) sa 6 kubika bukve. 6 x 4500.oo =27000,oo
A temperatura je 23-25 stepeni cele zime.

Ruza-Bandit

ZHa onog ko ima uslove to je odlièno. Ali na primer meni ne pada na pamet da ujutru lo¾im vatru, da se je***** sa drvom i ugljem i posle toga treba da odem na posao i da smrdim na dimljenu polutku. Po meni na prvom mestu je komfor pa tek onda cena.

Tamanitu

Nikako ugalj, samo drva smeju u kaljave peci. Nema smrada, a dovoljno je 2X dnevno ubaciti par komada i milina.

Gašpar

Imam centralno grejanje u kuci, 10 radijatora i jedan susac u kupatilu. Plinski i elektricni bojler. Jeste milina u sobi, ali je milina i kad stignu racuni  ;D

despic

Citat: Tamanitu poslato 15 Decembar, 2011, 14:40
a dovoljno je 2X dnevno ubaciti par komada i milina.
ja na poslu imam kamin...znaci to se lozi ko blesavo!znam da za sezonu ode oko 1000e na drva...losa izolacija i non stop se otvaraju i zatvaraju vrata...ali mali prostor...ni 50kvm
dajte vi meni neke slike...bilo kakve podatke...apsolutno se nista ne razumem u te peci
klasican divljak

Davor

Brate, udri po grejanju kako i cime god stignes do mile volje.

Ako imas kucu, predpostavljam da ti se strujomer nalazi u dvoristu. Jos ako imas kera koji je pritom malo nadrkan, nikad bolje.

Savet: postoje na buvljaku u Bubanj potoku, magneti (industrijski) koji se lepe na strujomer i onemogucavaju okretanje brojaca dok ti nemilice arcis drzavnu struju. Fora je samo da te ne izvale, za to ti sluzi dzukela i dvoriste.

Postoje i neki veliki magneti koji se ukljuce u struju i prislone na strujomer, koji ti vrte brojcanik u nazad. Kostaju oko 100 evrinja ali su malo nezgodni za koriscenje (brzo se greju i umeju da vrte brojcanik unapred).

Pricam ti iz prve ruke, ovo nikako ne znaci da ja to radim, no, no  [nono] [zvizdi]
Kupi mi majko fen, da zalizem kosu i postanem njen

UFF

ima i bolje resenje od toga sa dva strujomera ;)

ali mora neko iz distribucije da dodje da ti poveze jedan unutra (u ormar u spavacoj sobi :D)

dzimika

dodjes lepo kod mene jedan dan i vidis kako je uradjeno i koliko je toplo a potkrovlje je u pitanju,
stavljena je izolacija od 3cm iznutra posto je spolja vec uradjena fasada, a na kosini krova je stavljeno 5cm ali ne stiropora vec stirodura (ko mi kaze da je isto sranje pojesce svoje govno kad bude shvatio jednog dana koliko je bolji stirodur) i 5cm stirodura je sasvim dovoljno da dobro izoluje na obicnom bloku, (po meni najbolja opcija staviti 2 ili 3cm spolja i 3cm iznutra ali stirodura)
centralno grejanje je najbolja opcija, na struju nikako iz vise razloga a to je zbog ovih nasih lopuza ima da te kosta isto pa cak i vise nego ugalj a nikada nece moci da zagreje vodu da bi se ugrejao kako treba (ovo je kod mene istestirano posto imam i kotao na struju) ali prica da to moze za 120kvm da izadje 1000e nikako ne pije vodu, bakarne cevi nikako nisu jeftine pogotovo zmija za podno grejanje, a samo alu radijatori za tu kvadraturu ima da te izadju 1000e
ako hoces mogu da vidim sa majstorom koji je meni radio grejanje i da pitam caleta koliko je nas izaslo za deo potkrovlja koji je sada sredjen jer su spavace sobe jos ranije uradjene ali sigurno je izaslo 1000e a to je bez dva vece radijatora koja smo ostavili da budu oni stari
sve u svemu za 120kvm centralno minimum 2000e a sigurno i vise

kepo

ako nekome treba povoljan materijal za grejanje na kucnoj adresi, mogu da mu obezbedim. isto vazi i za prohromske dimnjake.

despic

pazi ovu racunicu...300e je ta alfa pec...dal polovna dal nova ne znam...uglavnom, to po njegovim recima greje dnevnu i kuhinju...
200e su dva veca radijatora po jedan u sobe...i od 200 do 500e ostale zajebancije u zavisnosti sta ocu
900 din je rebro alu radijatora
klasican divljak

despic

a sto se tice tog strujomera...imam digitalni, jbg ;)
klasican divljak

AndreyRR

Koliko ja vidim pucices mnogo para a neces biti ni svestan toga,jedno su price
drugo realnost kad krenes da radis,pa te daj ovo ono.

dzimika

Citat: despic poslato 15 Decembar, 2011, 17:35
pazi ovu racunicu...300e je ta alfa pec...dal polovna dal nova ne znam...uglavnom, to po njegovim recima greje dnevnu i kuhinju...
200e su dva veca radijatora po jedan u sobe...i od 200 do 500e ostale zajebancije u zavisnosti sta ocu
900 din je rebro alu radijatora
ja sam pricao o pravom centralnom grejanju a ne o nekoj zameni, pritom nikada ne bi postavljao pec unutar kuce i da unutra lozim, lepo sve u podrumu gde mu je i mesto a u kuci cisto i bez dima :D
a koliko znam alu radijatori se uzimaju na dimenziju a ne na rebro, samo oni gusani su na rebro pa se spajaju rebra :D

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: dzimika poslato 15 Decembar, 2011, 18:43
Citat: despic poslato 15 Decembar, 2011, 17:35
pazi ovu racunicu...300e je ta alfa pec...dal polovna dal nova ne znam...uglavnom, to po njegovim recima greje dnevnu i kuhinju...
200e su dva veca radijatora po jedan u sobe...i od 200 do 500e ostale zajebancije u zavisnosti sta ocu
900 din je rebro alu radijatora
ja sam pricao o pravom centralnom grejanju a ne o nekoj zameni, pritom nikada ne bi postavljao pec unutar kuce i da unutra lozim, lepo sve u podrumu gde mu je i mesto a u kuci cisto i bez dima :D
a koliko znam alu radijatori se uzimaju na dimenziju a ne na rebro, samo oni gusani su na rebro pa se spajaju rebra :D
Nemam snage da te demantujem....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11