Glavni meni

kako resiti grejanje u kuci (ne u stanu)

Započeo despic, 15 Decembar, 2011, 08:34

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

despic

Citat: sibin poslato 15 Decembar, 2011, 10:11
ne znam za te norveske radijatore. ja sam kod sebe ugradio klasiku, pec na cvrsto gorivo s tim da razmisljam da dokupim i elektro pec.
i izaslo te oko 2000e? mislim...i vise ako ti je veca kuca
klasican divljak

sibin

ne mogu da se setim napisacu kasnije kad proverim sa caletom on je birao majstora, ja samo poslao kesh.

AndreyRR

Te neces ono neces ovo pa odluci se sta ces.Po seljacki
znan da kod nas stavljaju spolja 5 cm,lepo si rekao da treba
temperatura ravnomerno da bude rasporedjena.Samim tim najbolje resenje su ti
radijatori sa centralnim na struju.I mozes da regulises temperaturu
kako god hoces.Jel ti krov visi od komsijinog  ;D ;D

SSZGO

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

AndreyRR


¹tampar

Ako radi¹ spoljnju izolaciju ne stavljaj manje od 10 cm stiropora a bolje 15,po plafonu takoðe 10 cm,ne manje...to je izolacija a 3 ili 5 cm je bacanje para....

Kamin-pravi zidani kamin sa ogromni dimnjakom izbaci iz svih kombinacija jer je njegova iskoristljivost nula,sve ode u dimnjak...

Tuèani kamin je prava stvar jer greje veliku povr¹inu i vrlo je efikasan...Kaljava peæ takoðe...to mo¾e¹ da strpa¹ u dnevnu sobu,u spavaæu sobu mo¾e TA ili norve¹ki radijator...
Ni to lo¾enje uop¹te nije toliko smorno kolko ti se mo¾da èini...lo¾i¹ iskljuèivo drva,mnogo èistije i jeftinije od uglja...
Ja sam se grejao godinama na peæ ''magma 12'',grejala je 3 prostorije lagano ali je raspored prostorija takav da je to moglo,bilo extra toplo uz ne veliku cenu(cca 10 kubika drva za zimu)

Centralno grejanje jeste prava stvar ako mo¾e¹ da ga priu¹ti¹,na plin ni sluèajno jer je to najskuplje i da napravi¹ i da se greje¹ a ogrejati se neæe¹...
©to neko predlo¾i,kombinacija kotao na èvrsto gorivo+kotao na struju....
Grejanje da se napravi nije toliko skupo,najva¾nije u svemu ti je dobar i proraèunat dimnjak-tu ne sme da se pogre¹i...sve ostalo je lako,za poèetak uzme¹ polovan kotao,instalaciju nije skupo napraviti,radijatori nisu skupi...

ЯЭВОЛУТИОН

1. toplotna pumpa....kosta ali troci samo cetvrtinu energije koju ispusta.....radi u kanadi pa ce i kod nas...imas vise varijanti
     http://en.wikipedia.org/wiki/Geothermal_heat_pump
2. centralno grejanje sa peci na pelet
    http://www.zelenaenergija.org/hrvatska/proizvodi/drvna-biomasa-i-peleti/24?gclid=CMeDhorXg60CFUG_zAodmSP0XA
3. solrani paneli za dogrevanje vode kad ima sunca
    http://www.solarnipaneli.us/
sve ostalo postaje jako skupo...mene godinje grejanje na ugalj kosta 600 evra...ne pominjem unosenje uglja, pepeo, ciscenje kotla...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

despic

sad sam pricao sa covekom koji radi u elekrani...
spomenuo mi je tu alfa pec...300e + nesto na struju za svaki slucaj
radijatori 900din po rebru...trebaju mi 2 po 10 rebara...
u kupatilu susilicu i + ruke i sitni materijal
sve ukupno ne vise od 1000e i to ako uradim podno grejanje i predlozio mi je plocice u dnevnu
sve u svemu...veoma privlacna ponuda
klasican divljak

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: ¹tampar poslato 15 Decembar, 2011, 10:40
Ako radi¹ spoljnju izolaciju ne stavljaj manje od 10 cm stiropora a bolje 15,po plafonu takoðe 10 cm,ne manje...to je izolacija a 3 ili 5 cm je bacanje para....

Kamin-pravi zidani kamin sa ogromni dimnjakom izbaci iz svih kombinacija jer je njegova iskoristljivost nula,sve ode u dimnjak...

Tuèani kamin je prava stvar jer greje veliku povr¹inu i vrlo je efikasan...Kaljava peæ takoðe...to mo¾e¹ da strpa¹ u dnevnu sobu,u spavaæu sobu mo¾e TA ili norve¹ki radijator...
Ni to lo¾enje uop¹te nije toliko smorno kolko ti se mo¾da èini...lo¾i¹ iskljuèivo drva,mnogo èistije i jeftinije od uglja...
Ja sam se grejao godinama na peæ ''magma 12'',grejala je 3 prostorije lagano ali je raspored prostorija takav da je to moglo,bilo extra toplo uz ne veliku cenu(cca 10 kubika drva za zimu)

Centralno grejanje jeste prava stvar ako mo¾e¹ da ga priu¹ti¹,na plin ni sluèajno jer je to najskuplje i da napravi¹ i da se greje¹ a ogrejati se neæe¹...
©to neko predlo¾i,kombinacija kotao na èvrsto gorivo+kotao na struju....
Grejanje da se napravi nije toliko skupo,najva¾nije u svemu ti je dobar i proraèunat dimnjak-tu ne sme da se pogre¹i...sve ostalo je lako,za poèetak uzme¹ polovan kotao,instalaciju nije skupo napraviti,radijatori nisu skupi...
Nema potrebe da stavlja preko 5 cm stiropora....da imas pojma o termodinamici znao bi da je izdatak veci nego dobitak....izolacija ima svrhu samo do odredjene granice.....prozori vise isijavaju nego zidovi ......plafon vise isijava nego zidovi....imao sam gradjevinsku firmu, caje mi je arhiteta gradjevinski inzinjer, pa imam sve koeficijente u glavi...nikako da izvetri.
Dimnjak ispod 8 metara nema funkciju, jer nemoze da ustvari termosifonski efekat kako bi izvlaci dim kako treba.......preporucujem shiedel sistem.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

¹tampar

Citat: revolution poslato 15 Decembar, 2011, 10:43
1. toplotna pumpa....kosta ali troci samo cetvrtinu energije koju ispusta.....radi u kanadi pa ce i kod nas...imas vise varijanti
     http://en.wikipedia.org/wiki/Geothermal_heat_pump
2. centralno grejanje sa peci na pelet
    http://www.zelenaenergija.org/hrvatska/proizvodi/drvna-biomasa-i-peleti/24?gclid=CMeDhorXg60CFUG_zAodmSP0XA
3. solrani paneli za dogrevanje vode kad ima sunca
    http://www.solarnipaneli.us/
sve ostalo postaje jako skupo...mene godinje grejanje na ugalj kosta 600 evra...ne pominjem unosenje uglja, pepeo, ciscenje kotla...

Pelet?interesantno deluje ali kad sam video koliko ko¹ta peæ za taj pelet odustao sam odma...toplotna pumpa isto tako,komplikovano i skupo ...
Ako tro¹i¹ 600 evra godi¹nje to je samo 50 evra meseèno-nije to mnogo...moje kom¹ije imaju ugraðen plin,jednog meseca pro¹le zime dobili raèun 43.000 dinara...ove godine vidim dimi im se od¾ak,pre¹li na ugalj...

Major


despic

dimnjak imam...na idealnom mestu...
i ima vise od 8m...samo vertikala, nema nikakve kosine
klasican divljak

¹tampar

Citat: revolution poslato 15 Decembar, 2011, 10:47
Citat: ¹tampar poslato 15 Decembar, 2011, 10:40
Ako radi¹ spoljnju izolaciju ne stavljaj manje od 10 cm stiropora a bolje 15,po plafonu takoðe 10 cm,ne manje...to je izolacija a 3 ili 5 cm je bacanje para....

Kamin-pravi zidani kamin sa ogromni dimnjakom izbaci iz svih kombinacija jer je njegova iskoristljivost nula,sve ode u dimnjak...

Tuèani kamin je prava stvar jer greje veliku povr¹inu i vrlo je efikasan...Kaljava peæ takoðe...to mo¾e¹ da strpa¹ u dnevnu sobu,u spavaæu sobu mo¾e TA ili norve¹ki radijator...
Ni to lo¾enje uop¹te nije toliko smorno kolko ti se mo¾da èini...lo¾i¹ iskljuèivo drva,mnogo èistije i jeftinije od uglja...
Ja sam se grejao godinama na peæ ''magma 12'',grejala je 3 prostorije lagano ali je raspored prostorija takav da je to moglo,bilo extra toplo uz ne veliku cenu(cca 10 kubika drva za zimu)

Centralno grejanje jeste prava stvar ako mo¾e¹ da ga priu¹ti¹,na plin ni sluèajno jer je to najskuplje i da napravi¹ i da se greje¹ a ogrejati se neæe¹...
©to neko predlo¾i,kombinacija kotao na èvrsto gorivo+kotao na struju....
Grejanje da se napravi nije toliko skupo,najva¾nije u svemu ti je dobar i proraèunat dimnjak-tu ne sme da se pogre¹i...sve ostalo je lako,za poèetak uzme¹ polovan kotao,instalaciju nije skupo napraviti,radijatori nisu skupi...
Nema potrebe da stavlja preko 5 cm stiropora....da imas pojma o termodinamici znao bi da je izdatak veci nego dobitak....izolacija ima svrhu samo do odredjene granice.....prozori vise isijavaju nego zidovi ......plafon vise isijava nego zidovi....imao sam gradjevinsku firmu, caje mi je arhiteta gradjevinski inzinjer, pa imam sve koeficijente u glavi...nikako da izvetri.
Dimnjak ispod 8 metara nema funkciju, jer nemoze da ustvari termosifonski efekat kako bi izvlaci dim kako treba.......preporucujem shiedel sistem.


A za¹to onda u ''belom svetu'' stavljaju i po 25 cm?...5 cm stiropor 200 dinara kvadrat,8 cm stiropor 300 dinara kvadrat,nije velika razlika u ceni ...

despic

100e mesecno bi odma dao da znam da ce zima da mi bude ladovina ;)
klasican divljak

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: ¹tampar poslato 15 Decembar, 2011, 10:50
Citat: revolution poslato 15 Decembar, 2011, 10:47
Citat: ¹tampar poslato 15 Decembar, 2011, 10:40
Ako radi¹ spoljnju izolaciju ne stavljaj manje od 10 cm stiropora a bolje 15,po plafonu takoðe 10 cm,ne manje...to je izolacija a 3 ili 5 cm je bacanje para....

Kamin-pravi zidani kamin sa ogromni dimnjakom izbaci iz svih kombinacija jer je njegova iskoristljivost nula,sve ode u dimnjak...

Tuèani kamin je prava stvar jer greje veliku povr¹inu i vrlo je efikasan...Kaljava peæ takoðe...to mo¾e¹ da strpa¹ u dnevnu sobu,u spavaæu sobu mo¾e TA ili norve¹ki radijator...
Ni to lo¾enje uop¹te nije toliko smorno kolko ti se mo¾da èini...lo¾i¹ iskljuèivo drva,mnogo èistije i jeftinije od uglja...
Ja sam se grejao godinama na peæ ''magma 12'',grejala je 3 prostorije lagano ali je raspored prostorija takav da je to moglo,bilo extra toplo uz ne veliku cenu(cca 10 kubika drva za zimu)

Centralno grejanje jeste prava stvar ako mo¾e¹ da ga priu¹ti¹,na plin ni sluèajno jer je to najskuplje i da napravi¹ i da se greje¹ a ogrejati se neæe¹...
©to neko predlo¾i,kombinacija kotao na èvrsto gorivo+kotao na struju....
Grejanje da se napravi nije toliko skupo,najva¾nije u svemu ti je dobar i proraèunat dimnjak-tu ne sme da se pogre¹i...sve ostalo je lako,za poèetak uzme¹ polovan kotao,instalaciju nije skupo napraviti,radijatori nisu skupi...
Nema potrebe da stavlja preko 5 cm stiropora....da imas pojma o termodinamici znao bi da je izdatak veci nego dobitak....izolacija ima svrhu samo do odredjene granice.....prozori vise isijavaju nego zidovi ......plafon vise isijava nego zidovi....imao sam gradjevinsku firmu, caje mi je arhiteta gradjevinski inzinjer, pa imam sve koeficijente u glavi...nikako da izvetri.
Dimnjak ispod 8 metara nema funkciju, jer nemoze da ustvari termosifonski efekat kako bi izvlaci dim kako treba.......preporucujem shiedel sistem.


A za¹to onda u ''belom svetu'' stavljaju i po 25 cm?...5 cm stiropor 200 dinara kvadrat,8 cm stiropor 300 dinara kvadrat,nije velika razlika u ceni ...
zato sto su pitanju sendvic paneli...nema zida sve je izolacija.....ovde svi zidaju giter blokom ili siporeksom...to je samo po sebi neka izolacija od 18 cm, i kad dodas na to 3 cm maltera i 6 cm stiropora (lepak)dodjes do debljine od 25,6,7 cm izolacionog sloja...pri tome bolje je miksovati izolacione materijale u slojevima, nego imati samo jednu vrstu izolacije, a i kod njih ti drzava subvencionise izolacione materijale, pa ih kosta 10 puta manje nego ovde.

pelet kosta vise ali se trosi manje...kosta u konacnom zbiru kao ugalj, ali imas kavlitetnije grejanje, manje pepela i cist odzak....ugalj 5 tona.....pelet 3 tone...ugalj je oko 130 evra tona, a pelet oko 180....nemoj da razmisljas...pelet je buducnost, ako nemas para za geotermalnu toplotnu pumpu pio dx sitemu....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

kepo

pelet jeste dobra stvar, al ne nasedajte na price kako to isto kosta kao i ugalj, drva, ....
kosta dosta vise!

nesic1

#36
Ajde posto znate sve neka odgovori neko kolika je dubina mrznjenja u zidu.. Odgovor 7.5cm..
Drugo, zasto se sada na zgradama stavlja izolacija od 15cm min, iz kurtoazije verovatno, budale, bolje 5 da stave..
A sto se majstora tice koji ti udje i odokativno kaze to kosta toliko, ovde ti ide toliki radijator, bla bla, ODMA da ga isteras napolje jer je to neki priucen moler, PRAVI majstor premeri zidove, prozore, debljinu zida, pita za vrstu izolaciju, ode kuci, odradi projekat, i javi ti to kosta toliko.. Mogu i priuceni majstori da ti odrade grejanje ali ces imati vecu cenu, zasto, znas kako kazu - od stra nema leka pa ti onda stave veci radijator nego sto treba, veci kotao nego sto treba, i imas i vece troskove grejanja i materijala, i OBAVEZNO pitaj kako vare cevi, kalajem ili bakarom, itd itd itd.. Sto se radijatora tice, pogledaj "duzinu" rebra sa donje, strane neki jesu jeftiniji ali imaju rebra do pola radijatora tako da nisu za q..
Uradi prvo izolaciju, krov, zidovi, prozori, spoljna vrata, i ustedeces kad budes uvodio grejanje 20-40 %, kamin jeste lep i fensi, i samo to i nista vise, kotao na struju, mutav nisi preracunaj koja bi ti potrosnja bila, pa vidi da li ti se isplati, ja mislim da ne..

Koliko soba grejes, kupatilo, hodnik??

Ruza-Bandit

Citat: despic poslato 15 Decembar, 2011, 10:46
sad sam pricao sa covekom koji radi u elekrani...
spomenuo mi je tu alfa pec...300e + nesto na struju za svaki slucaj
radijatori 900din po rebru...trebaju mi 2 po 10 rebara...
u kupatilu susilicu i + ruke i sitni materijal
sve ukupno ne vise od 1000e i to ako uradim podno grejanje i predlozio mi je plocice u dnevnu
sve u svemu...veoma privlacna ponuda

odlièna cena. Ali jesu li alu radijatori? Koje su podne cevi? Ja imam podno grejanje u celom stanu tj gornjem spratu kuæe i veruj mi da je odlièno. U¹teda energije je ogromna. Naravno, zaboravi parket. Meni je ceo sprat u granitnim ploèicama i kad se to ugreje bude odlièno

despic

nije majstor koga sam okrenuo iz oglasa...kucni prijatelj, bio je kod mene nekoliko puta...
alu radijatori...varenje bakrom...i nije mi rekao konkretno koliko kosta, rekao je DO 1000e...moze i 700e a moze i 990e
klasican divljak

Ruza-Bandit

A koji kotao? Na èvrsto gorivo ili struju?