Glavni meni

Kvacilo - podesavanja

Započeo SSZGO, 01 April, 2011, 20:25

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

SSZGO

daklem
kako podesiti kvacilo za maksimalan grip , najmanje proklizavanja

skinuo sam danas kvacilo, stavio sam druge ploce koje su u nesto boljem stanju od starih, i jedan detalj mi je privukao paznju


zasto je prva lamela manja od ostalih i zasto stoje dva metalna prstena sa prvom lamelom?

skinuo sam malu lamelu i metalne prstene, i ubacio lamelu normalne velicine

takodje sam malo ismirglao riseve na korpi

sada kvacilo malo bolje hvata, ali takodje i ima drmusanja prilikom kretanja iz mesta...


drugi detalj koji mi je zapao za oko je potisna ploca - kod yamahe nema opruga nego se koristi potisna ploca

kako pojacati pritisak ove potisne ploce, ok zameniti za jacu je jedna mogucnost, postoji li jos neka mogucnost?
imam jos jednu identicnu potisnu plocu i probao sam da stavim obe jednu preko druge i samo sam napravio problem (pukla sajla i ostecen jedan zub na polugici koja povlaci kvacilo)

postoji li neka fora za ojacanje potisne ploce?
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

niko nista ne zna o ovome?

planiram da stavim DVE potisne ploce (tzv diapragm spring) jednu preko druge

ovo ce ojacati pritisak  za 100%

imao sam problem prosli put kad sma probao ali na R1 forumu vidim da su mnogi ovo uradili i nisu imali probleme
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

sto se tice celicnih (dal je to celik ili sta vec) ploca koje idu izmedju lamela - cemu sluce rupice na njima,

cuo sma da se spominje busenje necega na kvacilu zbog boljeg protoka ulja, zna li neko tacno sta se busi?

sta bi se desilo ako bi se busile celicne ploce izmedju lamela?
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Havarisan

takvo budzenje ne mogu da ti pisem u poruci, mogu samo da ti pokazem uzivo. moze tu svasta da se uradi. juce sam budzio na jednom k9 750 lik spalio lamele prvi put na 1500km, mi stavili nove i te nove trajale jos 80km. stalno ga kvacila.

Zverka

pa pazi ...i sam si reko ZVERKU SVI IGNORISU ZATO STO JE ZENSKO :) 
Never ride faster than your angel can fly

:D

SSZGO

dakle

evo kako sam ja podesio kvacilo koje sada hvata znacajno bolje

sem toga sto sam izbacio prvu lamelu, koja je manja, i sa njom dva metalna prstena koja sluze za ublazivanje vibracija
i umesto toga sam stavio normalnu celu lamelu (lamele manje klizaju ali start iz mesta je blago otezan)

pojacao sam oprugu---

na nekim modelima koriste se opruge koje se mogu zameniti jacim i onda kvacilo ima manje sanse da prokliza

kod mene nema opruga nego je u pitanju tzv dijafragma ili jedan tanki disk koji se savija pod pritiskom (kad se povuce kvacilo)

jos se zove i potisna ploca

stavio sam dve ove ploce jednu preko druge i tako napravio 200% jacu oprugu

ovo je bilo prejako, i moze samo da osteti sajlu ili zube koji povlace kvacilo kada se povuce rucica...

i zato sam jedan disk isekao brusilicom i oslabio mu konstrukciju

cenim da de ostalo 30-40% originalne snage diska

kada sam iskombinovao ceo i iseceni disk, dobio sam potisnu plocu snage 130-140% u poredjenju sa fabrickom


sada daleko bolje hvata, mad aje i kvacilo malo tvrdje za ruku...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

pitanje koje je ostalo neodgovoreno je -

cemu sluze rupice na plocama izmedju lamela, da li te ploce trebaju da budu glatke ili bi dobili bolji rad smirglanjem istih, i sta bi se desilo kad bi se na mestu sitnih rupica , probusila prava rupa (kroz celu plocu)

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

rboban

A da nije indikator potrosenosti???
Ride It Like You Stole It

SSZGO

vidis, mislio sam da su rupice tu da povecaju trenje...

sto se tice potrosenosti po servisnoj knjizici - meri se debljina ploce, kao i lamela, najbolje digitalnim sublerom


tako da sam sad zbunjen ???

rupice kao indikator potrosenosti, ili za bolje grip, a najverovatnije zbog oba...



jos jedno pitanje - video sam da neko busi kvacilo da bi se poboljsao protok ulja...
zna li neko nesto o ovome? npr sta se busi i da li to pravi neku razliku?


iskustva sa izbacivanjem prve, male lamele i zamena lamelom iste velicine kao i sve ostale?
nacuo sam da moze da se desi da lamela pukne ako nema ublazivaca udara na mestu prve lamele, ali misljenja su podeljena, pa bi me interesovalo iz prve ruke iskustvo, a ne rekla kazala...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Dzigi Boy

Ne mere se ti delovi sto si naveo sublerom nego mikrometrom!!!!


Mikrometar (simbol µm) je SI-jeva jedinica za du¾inu jednaka jednom miliontom dijelu metra, ili oko desetinu kapi magle. Kolokvijalno se naziva mikronom, iako je taj izraz slu¾beno zastario. Mo¾e se pisati u pro¹irenoj matematièkoj notaciji(1×10−6 m)
Simbol µ kao (Unikodno slovo U+00B5; HTML µ) je "mikro znak", koji bi trebao izgledati jednako kao i grèko slovo mu (μ) (dvoje ne moraju izgledati jednako, ovisno o fontu). Simbol "um" se ponekad koristi, najèe¹æe kada µ i μ nisu dostupni, na primjer kada se koristi pisaæa ma¹ina.

http://www.buducnost-piva.rs/slike/mikrometar2.jpg

A ovo sto pitas za izbacivanje prve?????? mislis druge????  Meni je izbacivao iz druge kada sam ga kupio, bas cesto, ali sam ja vremenom svojim preciznim saltanjem oporavio situaciju koja je sada mnogo bolja...........naravno ako vozis zadnjak pa kada saltas drugi i zajebes se onda sva pada u vodu jbg.


Inace ja nisam stavio tu podlosku sto ublazuje udar, i kada sam sastavio cimao mi je kada sam kretao, pogotovo polako...medjutim kada sam ga par puta rolnuo i malo ugrejao prestao je istog trena.....takva su ti moja iskustva jbg.??? vozim tako desetine hiljda km i savrseno radi klvacilo.....ne verujem da je ista puklo......

Ovo sto pitas za busenje korpe??? Moja logika mi kaze, da ces dobiti nesto minimalno jer ce deo biti laksi???? Ali pitanje koliko  tebi to kao drumsko ulicnom trkacu treba???????

A ovo za indikator potrosenosti ne kapiram??? daj neku fotku????

ЯЭВОЛУТИОН

1. Бушењем рупа у плочама ћес изгубити више него што би добио. Смањићеш фрикциону површину.
2. Бушењем корпе би повећао расипање уља из корпе, па би се брже хабале ламеле и плоче
3. Има да се купи појачана дијафрагма (потисна плоча је нешто друго), али уз њу би требало додати и неки проценат дужу полугу квачила (секундарну..ону на деклу ) како би се компензовала сила
4. А да купиш лепо нове ламеле и плоче и бог да те види [neampojma] [neampojma]
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

SSZGO

ploce su mi kao nove

lamele su mi dlaku preko 3mm, a nove su 3.1 - po servisnoj knjizici
sto se tice lamela - d ali postoji mogucnost da se 'pretvore u staklo' kao sto se desava na nekim kocionim plocicama - iako imaju dobru debljinu, da ne hvataju dobro?


Citat
A ovo sto pitas za izbacivanje prve?huh??? mislis druge?huh?  Meni je izbacivao iz druge kada sam ga kupio, bas cesto, ali sam ja vremenom svojim preciznim saltanjem oporavio situaciju koja je sada mnogo bolja...........naravno ako vozis zadnjak pa kada saltas drugi i zajebes se onda sva pada u vodu jbg.


Inace ja nisam stavio tu podlosku sto ublazuje udar, i kada sam sastavio cimao mi je kada sam kretao, pogotovo polako...medjutim kada sam ga par puta rolnuo i malo ugrejao prestao je istog trena.....takva su ti moja iskustva jbg.huh? vozim tako desetine hiljda km i savrseno radi klvacilo.....ne verujem da je ista puklo......

ma ne ispada meni iz brzine, kazem izbacio sma prvu lamelu koja je duplo manja od ostalih, i stavio normalnu lamelu umesto nje, i izbacio sam taj ublazivac udara

dosad sam vec usao u fazon, kada se krece ne moze lagano da se krene nego mora malo jaci gas, i tako se izbegne drmusanje i cimanje kod kretanja iz mesta
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

Citat: revolution poslato 05 April, 2011, 10:00
3. Има да се купи појачана дијафрагма (потисна плоча је нешто друго), али уз њу би требало додати и неки проценат дужу полугу квачила (секундарну..ону на деклу ) како би се компензовала сила

kao sto napisah gore, stavio sam dve jednu preko druge, stim sto drugu sam isekao i oslabio jer su dve fabricke prejake

jedna fabricka + jedna oslabljena = odokativno 130-140% fabricke
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

UFF

sszgo-a za moto doktora ? :)

rboban

Ride It Like You Stole It

easy

1 pitanje.
menjac mi je prilicno glasan kada se ubacuje u prvu, i skoro uvek trzne ceo motor unapred.
e sad, kada drzim kvacilo npr. 10ak sec pre ubacivanja samo klikne i udje u briznu bez ikakvog trzaja.
sajla je relativno nova, zamenjena pre manje od 12 meseci, ulje novo, ranije sipan motul, sada motorex.
sta se desava?

rboban

Kvacilo evidentno, tacno sta moze se jedino reci rastavljanjem i proverom...... Probaj kad ga ubacujes u prvu da gurnes malo motor napred....:)
Ride It Like You Stole It

easy

probao, ali ne daje neke rezultate
'cu da ga drzim u prvoj stalno :)

Cale

Citat: easy poslato 05 April, 2011, 16:02
probao, ali ne daje neke rezultate
'cu da ga drzim u prvoj stalno :)
He,he...Ja bih se vratio na Motul da sam na tvom mestu. [cheers]