Glavni meni

potreban moler zidar keramicar i vodoinstaater

Započeo sasa ns 1, 18 Avgust, 2016, 18:47

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jevta

Po tome ti treba da se razmisli¹ o tvojoj ceni rada i tome da li ima¹ dovoljno posla

Slaninar

Citat: mareskin poslato 22 Avgust, 2016, 12:53
Citat: aæimo poslato 22 Avgust, 2016, 12:01
Dobro, ajde da ne ulazimo u detalje, pricam o generalnoj situaciji.
Mareskin, tvoja ulaganja su u hiljadama eura, moja su u desetinama hiljada  eura u masinama(proizvodnja namestaja), a u molera u par hiljada dinara i sve sto kazes stoji. Ali zar ne mislis da bi bilo bolje da svi radimo posao koji volimo i za koji smo strucni?

P.S. koliko kvm ima krecenja pa je cifra 300eur za ruke? Interesuje me radi poredjenja, hvala.

Ja i hoæu da radim svoj posao, samo ne mogu da zaradim da platim njegov.
Njegova procena je da ima sve ukupno 10 sati posla. Zaboravio sam taènu kvadraturu. Sve u belo.


Kolika kvadratura je to otprilike, barem grubo. Ba¹ me zanima.

Da li ima puno ispucalih i o¹teæenih delova da se mora gletovati, lepiti traka, ili mre¾ica u najgorem sluèaju?

Da li se kreèe samo zidovi, ili i radijatori, prozori, vrata?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mareskin

Citat: jevta poslato 22 Avgust, 2016, 13:34
Po tome ti treba da se razmisli¹ o tvojoj ceni rada i tome da li ima¹ dovoljno posla

I dalje mislim da je 300 eura previ¹e za 10 sati kreèenja u belo. Bez gipsanja, sreðivanja ivica itd.
Standard u na¹oj zemlji nije toliko visok.

Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Bori¹a

mislim da si nasao majstora koji te zajebava...

cini mi se da je komsija krecio stan od 50-60 kvadrata ceo u belo, i majstor mu je uzeo 17000 ako se ne varam...

Slaninar

Citat: mareskin poslato 22 Avgust, 2016, 15:10
Citat: jevta poslato 22 Avgust, 2016, 13:34
Po tome ti treba da se razmisli¹ o tvojoj ceni rada i tome da li ima¹ dovoljno posla

I dalje mislim da je 300 eura previ¹e za 10 sati kreèenja u belo. Bez gipsanja, sreðivanja ivica itd.
Standard u na¹oj zemlji nije toliko visok.



Znaèi samo kreèenje, bez ikakvih drugih radova? I samo zidovi?

Koliko otprilike kvadrata je prostorija?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mareskin


100 kvadrata je lokal. Samo kreèenje. Po¹to je sve tehnika u pitanju mi moramo sve da pomerimo i raskaèimo dok se to radi. Mi sklanjamo kablove itd.
Mo¾da se to stvarno toliko plaæa. Meni je to preskupo.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Lazic

50 -60 kvm za 17.000, to je izgleda to...

Slaninar

Kapiram sve, dru¾e. Ja sam isto sirotinja i radim sve ¹to mogu sam.

©to se majstora tièe:

Tu ima oko 300 m2 zidova. To je cena 1e po kvadratu - samo ruke, tvoj materijal ako sam dobro shvatio. To ¹to smo sirotinja, ne znaèi da treba nipoda¹tavati tuðe znanje i trud. Onaj komentar da ceni¹ da mu je toliko falilo za more po meni nije na mestu u tom sluèaju.

Ne znam koje su cene sada za kreèenje, stvarno nemam predstavu. Kad zavr¹i¹ posao, stavi na papir koliko si platio sav materijal i koliko sati je tebi trebalo. Onda se raspitaj koliko je dobar majstor sa svojim materijalom da odradi - da zna¹ koliko si "zaradio" po satu.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mareskin

Citat: Laziæ poslato 22 Avgust, 2016, 15:49
50 -60 kvm za 17.000, to je izgleda to...

Nije. Zeznuo sam se. Ne kreèimo dve prostorije. Tako da je kod mene do 65 kvadrata. Cela prednja strana lokala u staklu. I na ostalim zidovima veliki prozori.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mareskin

Citat: Slaninar poslato 22 Avgust, 2016, 15:56
Kapiram sve, dru¾e. Ja sam isto sirotinja i radim sve ¹to mogu sam.

©to se majstora tièe:

Tu ima oko 300 m2 zidova. To je cena 1e po kvadratu - samo ruke, tvoj materijal ako sam dobro shvatio. To ¹to smo sirotinja, ne znaèi da treba nipoda¹tavati tuðe znanje i trud. Onaj komentar da ceni¹ da mu je toliko falilo za more po meni nije na mestu u tom sluèaju.

Ne znam koje su cene sada za kreèenje, stvarno nemam predstavu. Kad zavr¹i¹ posao, stavi na papir koliko si platio sav materijal i koliko sati je tebi trebalo. Onda se raspitaj koliko je dobar majstor sa svojim materijalom da odradi - da zna¹ koliko si "zaradio" po satu.

Sve ovo ¹to pi¹e¹ je u redu, ako ima¹ 300 evra da plati¹ nekome da za 10 sati okreèi u belo dogovorenu povr¹inu. Ako nema¹ ili neæe¹ toliko da plati¹ onda ostaje da radi¹ sam uz pomoæ prijatelja.
Sve se prilagoðava stanju na tr¾i¹tu. Oèigledno je u Srbiji standard mnogo veæi nego ¹to ka¾e statistika.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Slaninar

#50
Citat: mareskin poslato 22 Avgust, 2016, 16:03
Citat: Slaninar poslato 22 Avgust, 2016, 15:56
Kapiram sve, dru¾e. Ja sam isto sirotinja i radim sve ¹to mogu sam.

©to se majstora tièe:

Tu ima oko 300 m2 zidova. To je cena 1e po kvadratu - samo ruke, tvoj materijal ako sam dobro shvatio. To ¹to smo sirotinja, ne znaèi da treba nipoda¹tavati tuðe znanje i trud. Onaj komentar da ceni¹ da mu je toliko falilo za more po meni nije na mestu u tom sluèaju.

Ne znam koje su cene sada za kreèenje, stvarno nemam predstavu. Kad zavr¹i¹ posao, stavi na papir koliko si platio sav materijal i koliko sati je tebi trebalo. Onda se raspitaj koliko je dobar majstor sa svojim materijalom da odradi - da zna¹ koliko si "zaradio" po satu.

Sve ovo ¹to pi¹e¹ je u redu, ako ima¹ 300 evra da plati¹ nekome da za 10 sati okreèi u belo dogovorenu povr¹inu. Ako nema¹ ili neæe¹ toliko da plati¹ onda ostaje da radi¹ sam uz pomoæ prijatelja.
Sve se prilagoðava stanju na tr¾i¹tu. Oèigledno je u Srbiji standard mnogo veæi nego ¹to ka¾e statistika.


Prozori manji od 2, ili 3 kvadrata (ne znam taèno) se ne odbijaju od kvadrature jer ima puno cimanja oko njih, pa je posao kao da je sve zid.

©to se cena tièe - mislim da prate standard. Ima cena ispod koje se ne isplati raditi. Ka¾em - vidi po¹to je s njihovim materijalom, videæe¹ koliko tebi treba vremena i para da sve to uradi¹, pa æe¹ skontati koja je cena.

Gorivo, materijal, alat... sve to mora da se uraèuna u cenu, jer se odbija majstoru od zarade. Godi¹nja registracija karavana, ako treba za posao, koji ne mo¾e da se koristi za pijacu, mora isto da se isplati od zarade. Tek ono ¹to ostane na kraju je "plata". Godi¹nji odmor - nije im plaæen. Bolovanje - ne radi¹, nema plate.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jevta

I dalje ne znamo jedine bitne parametre za to kreèenje.
Visina ,povr¹ina koja vrsta materijala.
Inaèe se u graðevinskim radovima tog tipa povr¹ine ispod 3 kvadrata ne odbijaju.Vi¹e posla ima oko ivica nego praznog zida.

A evo kako to izgleda iz moje perspektive.
Majstore jel mo¾e kreèenje!
Mo¾e gazda ¹ta treba?
Malo lokal da se osve¾i u belo!
Mo¾e malo u belo.
©las ¹ljas i gotovo
Gotovo gazda 50 evropskih.
©ta si ovo uradio pa ¹to ovo od tiplova nisi okrpio samo si jednom pre¹ao.......!!!
Ili
Majstore jel mo¾e kreèenje?
Mo¾e gazda ¹ta treba?
Pa da se okreæi lokal u belo ali znate mi radimo u tom lokalu svaki dan pa ako mo¾e subotu noæu ili nedeljom kad mi ne radimo.
Mo¾e jel vi sklanjate te va¹e skalamerije ili ja i momci?
To mi sklonimo i vratimo posle kad vi zavr¹ite.
Mo¾e gazda to æe biti u nedelju po podne gotovo 300 evropskih samo kupi materijel koji ide zavr¹no ovo za krpljenje mi donosimo.
Nedelja 17:00 Gazda gotovo gde da bacimo ¹ut?
O pa vi ste to i oprali.
©ta sam du¾an?
300 evropskih.
Da nije puno majstore.
Nije gazda ti si danas posle porodiène ¹etnje i ruèka odspavao pa do¹ao da vidi¹ ¹ta mi uradismo.A mi ni sinoæ nismo iza¹li da zavr¹imo ovo kod tebe.

Iz mojih iskustava (a verovatno i ostalih zanatlija)to izgleda uglavnom ovako.Stim ¹to odavno neæu da radim prvu varijantu

mareskin

Citat: Slaninar poslato 22 Avgust, 2016, 16:05
Citat: mareskin poslato 22 Avgust, 2016, 16:03
Citat: Slaninar poslato 22 Avgust, 2016, 15:56
Kapiram sve, dru¾e. Ja sam isto sirotinja i radim sve ¹to mogu sam.

©to se majstora tièe:

Tu ima oko 300 m2 zidova. To je cena 1e po kvadratu - samo ruke, tvoj materijal ako sam dobro shvatio. To ¹to smo sirotinja, ne znaèi da treba nipoda¹tavati tuðe znanje i trud. Onaj komentar da ceni¹ da mu je toliko falilo za more po meni nije na mestu u tom sluèaju.

Ne znam koje su cene sada za kreèenje, stvarno nemam predstavu. Kad zavr¹i¹ posao, stavi na papir koliko si platio sav materijal i koliko sati je tebi trebalo. Onda se raspitaj koliko je dobar majstor sa svojim materijalom da odradi - da zna¹ koliko si "zaradio" po satu.

Sve ovo ¹to pi¹e¹ je u redu, ako ima¹ 300 evra da plati¹ nekome da za 10 sati okreèi u belo dogovorenu povr¹inu. Ako nema¹ ili neæe¹ toliko da plati¹ onda ostaje da radi¹ sam uz pomoæ prijatelja.
Sve se prilagoðava stanju na tr¾i¹tu. Oèigledno je u Srbiji standard mnogo veæi nego ¹to ka¾e statistika.


Prozori manji od 2, ili 3 kvadrata (ne znam taèno) se ne odbijaju od kvadrature jer ima puno cimanja oko njih, pa je posao kao da je sve zid.

©to se cena tièe - mislim da prate standard. Ima cena ispod koje se ne isplati raditi. Ka¾em - vidi po¹to je s njihovim materijalom, videæe¹ koliko tebi treba vremena i para da sve to uradi¹, pa æe¹ skontati koja je cena.

Gorivo, materijal, alat... sve to mora da se uraèuna u cenu, jer se odbija majstoru od zarade. Godi¹nja registracija karavana, ako treba za posao, koji ne mo¾e da se koristi za pijacu, mora isto da se isplati od zarade. Tek ono ¹to ostane na kraju je "plata". Godi¹nji odmor - nije im plaæen. Bolovanje - ne radi¹, nema plate.

Sve tro¹kove koje si nabrojao imam i ja kao vlasnik radnje i jo¹ mnogo veæu glavobolju jer je odgovoran posao. I nisam i¹ao na odmor i niko ne mo¾e da odradi 80% posla ako sam ja bolestan... Plus plaæam porez na sve i sva¹ta.

Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mareskin

Citat: jevta poslato 22 Avgust, 2016, 16:15
I dalje ne znamo jedine bitne parametre za to kreèenje.
Visina ,povr¹ina koja vrsta materijala.
Inaèe se u graðevinskim radovima tog tipa povr¹ine ispod 3 kvadrata ne odbijaju.Vi¹e posla ima oko ivica nego praznog zida.

A evo kako to izgleda iz moje perspektive.
Majstore jel mo¾e kreèenje!
Mo¾e gazda ¹ta treba?
Malo lokal da se osve¾i u belo!
Mo¾e malo u belo.
©las ¹ljas i gotovo
Gotovo gazda 50 evropskih.
©ta si ovo uradio pa ¹to ovo od tiplova nisi okrpio samo si jednom pre¹ao.......!!!
Ili
Majstore jel mo¾e kreèenje?
Mo¾e gazda ¹ta treba?
Pa da se okreæi lokal u belo ali znate mi radimo u tom lokalu svaki dan pa ako mo¾e subotu noæu ili nedeljom kad mi ne radimo.
Mo¾e jel vi sklanjate te va¹e skalamerije ili ja i momci?
To mi sklonimo i vratimo posle kad vi zavr¹ite.
Mo¾e gazda to æe biti u nedelju po podne gotovo 300 evropskih samo kupi materijel koji ide zavr¹no ovo za krpljenje mi donosimo.
Nedelja 17:00 Gazda gotovo gde da bacimo ¹ut?
O pa vi ste to i oprali.
©ta sam du¾an?
300 evropskih.
Da nije puno majstore.
Nije gazda ti si danas posle porodiène ¹etnje i ruèka odspavao pa do¹ao da vidi¹ ¹ta mi uradismo.A mi ni sinoæ nismo iza¹li da zavr¹imo ovo kod tebe.

Iz mojih iskustava (a verovatno i ostalih zanatlija)to izgleda uglavnom ovako.Stim ¹to odavno neæu da radim prvu varijantu

I to i dalje ne menja na stvari da je cena proseèna meseèna zarada u Srbiji.
I opet da naglasim nemam ni¹ta protiv cene, osim ¹to toliko neæu da platim.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Bori¹a

jesi siguran da je to samo za ruke?
ta cena vise odgovara da on dodje i okreci a ti da platis...

Slaninar

Citat: mareskin poslato 22 Avgust, 2016, 16:22
Sve tro¹kove koje si nabrojao imam i ja kao vlasnik radnje i jo¹ mnogo veæu glavobolju jer je odgovoran posao. I nisam i¹ao na odmor i niko ne mo¾e da odradi 80% posla ako sam ja bolestan... Plus plaæam porez na sve i sva¹ta.

Kakve to veze ima sa majstorom?

Kad sklapam posao privatno, raèunam koliko me ko¹taju delovi, amortizacija alata, plus da mi ostane barem 300 dinara zarade po satu (nekad je moglo bolje, sad su svi bez para) - ako je to mu¹teriji skupo, ide kod drugog majstora. Mogu da spustim cenu zbog tuðih tro¹kova da bih mirnije spavao - invalidi, samohrane majke, dobri drugari, kurve i slièno, ali to je moja dobra volja & lo¹a poslovna politika.  :)
Ima ljudi koji rade lo¹e, nekvalitetno, pa budu jeftiniji, a zarade vi¹e po satu. Ja tako neæu da radim. Takvi ubijaju cenu i gotovo da onemoguæuju da se radi kako treba.
Jo¹ nisam na¹ao majstora za bilo ¹ta da radi dobro, a jeftinije. Za bilo ¹ta majstora.


Proseèna plata u Srbiji kad padne, Hilti i burgije ne pojeftine. Jebiga. Niti bilo koji drugi alat. Niti gorivo. Niti porezi...


©to manje zaraðuje¹, ¹to si ve¹tiji, to ti se vi¹e isplati da vi¹e stvari radi¹ sam i ne plaæa¹. I obrnuto.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Bori¹a


Slaninar

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mareskin

Citat: Slaninar poslato 22 Avgust, 2016, 16:33
Citat: mareskin poslato 22 Avgust, 2016, 16:22
Sve tro¹kove koje si nabrojao imam i ja kao vlasnik radnje i jo¹ mnogo veæu glavobolju jer je odgovoran posao. I nisam i¹ao na odmor i niko ne mo¾e da odradi 80% posla ako sam ja bolestan... Plus plaæam porez na sve i sva¹ta.

Kakve to veze ima sa majstorom?
...

Nikakve. ALi si ti to pomenuo kao kontra argument kad je majstor u pitanju. Moj argument i njegov argument se potiru i onda samo ostaje cena :D
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Slaninar

#59
Citat: mareskin poslato 22 Avgust, 2016, 17:07
Citat: Slaninar poslato 22 Avgust, 2016, 16:33
Citat: mareskin poslato 22 Avgust, 2016, 16:22
Sve tro¹kove koje si nabrojao imam i ja kao vlasnik radnje i jo¹ mnogo veæu glavobolju jer je odgovoran posao. I nisam i¹ao na odmor i niko ne mo¾e da odradi 80% posla ako sam ja bolestan... Plus plaæam porez na sve i sva¹ta.

Kakve to veze ima sa majstorom?
...

Nikakve. ALi si ti to pomenuo kao kontra argument kad je majstor u pitanju. Moj argument i njegov argument se potiru i onda samo ostaje cena :D


To ako ti se meri èiji je du¾i. Ja samo obja¹njavam za¹to cena ne mo¾e da prati pad proseène zarade u Srbiji.

Ni gume ni gorivo ne pojeftinjuju. Jedino gde ima lufta da se skine cena je ono ¹to majstoru ostane za hleb - a tu je veæ dosta spu¹teno.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen