Glavni meni

potreban moler zidar keramicar i vodoinstaater

Započeo sasa ns 1, 18 Avgust, 2016, 18:47

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

bobangsxr

Najveci je problem sto kod nas svi znaju sve a u stvari niko ne zna nista... i svi su majstori

slave74

Meni treba keramicar u bg. Cene idu od 8-10e po m2 za lepljenje plocica, bez dodatnih ravnanja zidova, ukoliko su malo krivi.
Sasans  , nije mi jasno da u NS ne mozes naci keramicara, ja sam trazio, jer je jefttinije od 5-8e/m2 ali nece u BG da rade.
U BG sam cak nasao za 6e/M2 i kad  je dosao da vidi, kad je poceo da dodaje na neke sitnice, izasla racunica skuplja duplo..
To su sve priuceni majstori, koji su samouki, i ako ne znas kako radi bolje sam raditi.
Ispocetka je sve med i mleko dok ne pogode posao, a onda te nije trebalo da se ravna zid ,ni da se vadi stara ispucala kosuljica, a cena bi da ostane kao da je to i uradjeno po dogovoru.
Jednom sam imao keramicara na vikendici, koji je ceo radni vek radio u drzavnom gradjevinskom preduzecu iskljucivo kao keramicar, i bio je ok, jedini majstor ,koji mi je radio a da nisam morao da ga kontrolisem. Na kraju je sve pocistio iza sebe, gratis uzidao kadu iako mu to nisam trazio.. Ali to je bilo pre desetak godina, i daleko od BG.
Ono sto je bitno za sve ljude,  bitno je i kod majstora , a to je da pre svega budu "ljudi"

Bori¹a

posto sam pre radio kao montazer stolarije, prosto mi ne ulazi u glavu kako mogu da odem na objekat i da uradim nesto preko kurca ili da ne daj boze ne ocistim iza sebe... [doh]

UFF

Citat: sremac poslato 21 Avgust, 2016, 16:42
Glavni problem je sto su cene onoliko koliko im fali a ne koliko vredi. Razumem ja i da su oni ljudi, al mora¹ biti i èovek da ispo¹tuje¹ dogovoreno u roku. Skoro mi je za neko za lepljenje ploèica tra¾io neku sumautu cifru, za te pare  , uzeo sekaè i ostatak   i hvaa lepo ilepio i jo¹ mi ostalo, nek pootpadaju (a neæe bar se nadam) 2x ali treci put ce stojati. alo sefe za te pare neko radi pola meseca a ti bi da uzme¹ za popodne (i izvalio sam da èesto tako odlaze i dolaze par puta kako bi opravdali cenu) svi bi da budu profi da se pogadjaju po kvadratima a ako je moguce ti posao da zavr¹i¹, majstorska dnevnica je toliko i toliko, treba ti pola dana, doboro neka je dan jer verovatno ne mozes naci drugi posao taj dan ok al nemoj odvaljivati koliko ti fali . Pa moj deda da je za svaku stvar placao majstora ne bi ni kucu ni vikendicu nikad zavr¹io. Za ozbiljne stvari ozbiljne majstore i nije bitna cena, al sitnice poku¹a¹ sam.
Da ne gre¹im du¹u, do sada sam upoznao ne majstore nego MAJSTORÈINE, ljude za koje pozelis da ti se ne¹to pokvari da oni poprave. A i na¾alost sretao sam one pored èijeg rada kad prodjem u kuci digne mi se kosa na glavi . 

[clapp]

Citat: bobangsxr poslato 21 Avgust, 2016, 16:51
Najveci je problem sto kod nas svi znaju sve a u stvari niko ne zna nista... i svi su majstori

istina takodje

Slaninar

Nema skupih majstora, samo lo¹ih. Kod nas su ruke veoma jeftine. Jeste da smo mi jo¹ veæa sirotinja, ali generalno - kad uraèuna¹ vreme, amortizaciju alata, materijal - same ruke su veoma jeftine. Samo je problem naæi dobrog majstora, koji pri tom jo¹ i hoæe dobro da uradi posao kod tebe.

Ovde u NS sam za mnoge stvari na¹ao dobre majstore. Ne znam ni jednog koji radi puno razlièitih stvari, a da je vrhunski. Mo¾da ih ima, ja ih ne znam.

Sve ¹to mogu da radim sam, radim sam. Ali za neke stvari je ba¹ skup alat, koji ti treba tada i nikad vi¹e - a nekad nije zgodno pozajmiti.
Druga stvar, za neke stvari jednostavno treba praksa, oseæaj, pa ako nije ne¹to ¹to se radi svakih par godina, glupo mi je ne dati majstoru da to uradi kako treba, nego da ja zbud¾im, pa posle stalno to gledam i nerviram se. :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

nesic1

ma imas i jeftinih majstora ali koji se ne trte da rade posao, meni burazer radi vodu po kupatilima i jos sto sta i kaze da nije skup, jeftin je ali i kaze da ga ne shvataju ozbiljno, vec kazu radi mi jedan decko, a da ga cepne sa cenom rekli bi radi im majstor, vazno je da nadjes samo nekog ko ce da te saslusa ispostuje i uradi posao

dzimika

Moj stric radi i vodu i keramiku i elektriku po potrebi a zida jos kad kako je bio dovoljno jak da dize blokove, cale i on su nekada zajedno radili zidarske radove, ali on je u bg i ne ide van jer ovde ima dovoljno posla

Poceo je da radi gipsane i molerske radove prvobitno a ostalo radi jer mu je muka od majstora koji obecavaju da ce doci a ne dodju, svaki dan koji oni ispale on kasni na sledeci posao a mrzi kad mu narusavaju tempo

Slaninar

Citat: nesic1 poslato 22 Avgust, 2016, 01:08
ma imas i jeftinih majstora ali koji se ne trte da rade posao, meni burazer radi vodu po kupatilima i jos sto sta i kaze da nije skup, jeftin je ali i kaze da ga ne shvataju ozbiljno, vec kazu radi mi jedan decko, a da ga cepne sa cenom rekli bi radi im majstor, vazno je da nadjes samo nekog ko ce da te saslusa ispostuje i uradi posao

Ovde po NS ba¹ i nema skupih majstora za bilo ¹ta - ubili su cene ljudi koji fu¹eri¹u za malo novaca - a sirotinji je skupo da plati, pa najvi¹e posla i bude kad su ¹to jeftiniji. Tako da i taj skup ne mo¾e da uzme ne znam koliko za ruke - bude skuplji od najjeftinijeg, ali sve je to u principu jeftino. Za na¹e plate je sve skupo, ali kad gleda¹ za koje novce radi po satu - sasvim povoljno. Jedino je pitanje ko radi dobro, ko ne.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mareskin


Ja sam za sad odustao od kreèenja lokala po¹to mi je majstor za dan i po posla tra¾io 300 evra da okreèi u belo. Naravno sav materijal je moj.
Nisam morao da se preraèunavam pre nego ¹to sam odbio ponudu po¹to ja ne zaraðujem toliko, pa onda nisam ni u moguænosti da plaæam tako dobrog majstora.
Valjda èoveku falilo toliko da plati sme¹taj na moru.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

aæimo

Sveopsti trend pljuvanja po svim zanatima i omalovazavanje vrednosti se ne odnosi za tamo nekog.
Utice na sve nas. Dosli smo u situaciju da vecina nas zna sve da uradi sama.
Jadina struka koja dozivljava naglu ekspanziju je IT. Logican sled dogadjaja je taj da nam mlade genereacije hrle bas ka tim strukama koje su dobro placene, dok zanate upisuju nezainteresovani. Dolazimo u situacuju da necemo imati majstore.

petar357

#30

Citat: aæimo poslato 22 Avgust, 2016, 11:07
Sveopsti trend pljuvanja po svim zanatima i omalovazavanje vrednosti se ne odnosi za tamo nekog.
Utice na sve nas. Dosli smo u situaciju da vecina nas zna sve da uradi sama.
Jadina struka koja dozivljava naglu ekspanziju je IT. Logican sled dogadjaja je taj da nam mlade genereacije hrle bas ka tim strukama koje su dobro placene, dok zanate upisuju nezainteresovani. Dolazimo u situacuju da necemo imati majstore.

Pa naravno da je pljuvanje, jer je vecina majstora umislila da njihov rad vredi vise od rada iskusnog hirurga, na primer.

Realno, zarade i majstora i hirurga su niske, ali oboje zive u istoj zemlji.

Sto kaze mareskin, trazio moler 300 evra za dan i po posla. Dobice qrac a ne 300 evra.


mareskin

Citat: aæimo poslato 22 Avgust, 2016, 11:07
Sveopsti trend pljuvanja po svim zanatima i omalovazavanje vrednosti se ne odnosi za tamo nekog.
Utice na sve nas. Dosli smo u situaciju da vecina nas zna sve da uradi sama.
Jadina struka koja dozivljava naglu ekspanziju je IT. Logican sled dogadjaja je taj da nam mlade genereacije hrle bas ka tim strukama koje su dobro placene, dok zanate upisuju nezainteresovani. Dolazimo u situacuju da necemo imati majstore.

Ja samo ne zaraðujem dovoljno da bih mogao sebi da priu¹tim tako skupog majstora. ©to u stvari znaèi da bi svi mi iz IT sektora trebali da se obuèimo za majstoriju po¹to se to bolje plaæa.
Moja ulaganja u obuku i opremu godi¹nje se mere u hiljadama eura, a konkretnog majstora u hiljadama dinara. Moram da razmislim o promeni profesije.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

aæimo

Dobro, ajde da ne ulazimo u detalje, pricam o generalnoj situaciji.
Mareskin, tvoja ulaganja su u hiljadama eura, moja su u desetinama hiljada  eura u masinama(proizvodnja namestaja), a u molera u par hiljada dinara i sve sto kazes stoji. Ali zar ne mislis da bi bilo bolje da svi radimo posao koji volimo i za koji smo strucni?

P.S. koliko kvm ima krecenja pa je cifra 300eur za ruke? Interesuje me radi poredjenja, hvala.

jevta

Klasièan primer nipoda¹tavanja tuðeg.
Majstor mora da vozi veliki auto ili kombi ili ne¹to takvo servis Hiltija ko¹ta kao jedna noname bu¹ilica koju vi zovete hilti.I majstor mora da se obuèava mislite da je to d¾abe?Alat koji se koristi se i haba pogotovo kad ide svakodnevno po terenu.
Jedan IT radnik posle radnog dana opere ruke ,a majstor naðe veliku ve¹ ma¹inu da ceo uðe ,ako ima sreæe radno odelo mo¾e da opere treæi dan ili neæe imati posle zato ¹tosmrdi i neæe da ga prime u kuæu.
Nisu skupi majstori skupo je gorivo po¹to bilo kog majstora da doðe do vas ko¹ta u NS 400-500 dinara ,a u BG i vi¹e.Skupa je registracija auta koji mo¾e da nosi alat merdevine i sliène kabaste stvari taj auto i tro¹i po pravilu.
.........

mareskin

Citat: aæimo poslato 22 Avgust, 2016, 12:01
Dobro, ajde da ne ulazimo u detalje, pricam o generalnoj situaciji.
Mareskin, tvoja ulaganja su u hiljadama eura, moja su u desetinama hiljada  eura u masinama(proizvodnja namestaja), a u molera u par hiljada dinara i sve sto kazes stoji. Ali zar ne mislis da bi bilo bolje da svi radimo posao koji volimo i za koji smo strucni?

P.S. koliko kvm ima krecenja pa je cifra 300eur za ruke? Interesuje me radi poredjenja, hvala.

Ja i hoæu da radim svoj posao, samo ne mogu da zaradim da platim njegov.
Njegova procena je da ima sve ukupno 10 sati posla. Zaboravio sam taènu kvadraturu. Sve u belo.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mareskin

Citat: jevta poslato 22 Avgust, 2016, 12:10
Klasièan primer nipoda¹tavanja tuðeg.
Majstor mora da vozi veliki auto ili kombi ili ne¹to takvo servis Hiltija ko¹ta kao jedna noname bu¹ilica koju vi zovete hilti.I majstor mora da se obuèava mislite da je to d¾abe?Alat koji se koristi se i haba pogotovo kad ide svakodnevno po terenu.
Jedan IT radnik posle radnog dana opere ruke ,a majstor naðe veliku ve¹ ma¹inu da ceo uðe ,ako ima sreæe radno odelo mo¾e da opere treæi dan ili neæe imati posle zato ¹tosmrdi i neæe da ga prime u kuæu.
Nisu skupi majstori skupo je gorivo po¹to bilo kog majstora da doðe do vas ko¹ta u NS 400-500 dinara ,a u BG i vi¹e.Skupa je registracija auta koji mo¾e da nosi alat merdevine i sliène kabaste stvari taj auto i tro¹i po pravilu.
.........

Nije nipoda¹tavanje, nego nemam para da platim majstora.
Konkretno moj posao se ne zavr¹ava nikad. Zovu me klijenti i noæu i nedeljom ujutru, a i kad sam na odmoru moram da re¹avam probleme u firmama. I gorivo i registracija je i moj tro¹ak. I internet i oprema i alati i plaæanje obuke i sve ko¹ta.
Samo mislim da za 10 sati rada nije realno 300 eura. Bar ne u Srbiji i bar ne u mom sluèaju jer toliko ne mogu da platim.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

petar357

Citat: jevta poslato 22 Avgust, 2016, 12:10
........
Jedan IT radnik posle radnog dana opere ruke ,a majstor naðe veliku ve¹ ma¹inu da ceo uðe ,ako ima sreæe radno odelo mo¾e da opere treæi dan ili neæe imati posle zato ¹tosmrdi i neæe da ga prime u kuæu.
Nisu skupi majstori skupo je gorivo po¹to bilo kog majstora da doðe do vas ko¹ta u NS 400-500 dinara ,a u BG i vi¹e.Skupa je registracija auta koji mo¾e da nosi alat merdevine i sliène kabaste stvari taj auto i tro¹i po pravilu.
.........

A sta je problem da majstor ima 2-3 radna odela, pa da ne smrdi?

I zasto je skuplja registracija nekog karavana, ako nije preko 2000 kubika, a ne mora uopste da bude. Ako je teretni, registracija je jeftinija.
I zasto bi taj auto trosio vise od ostalih kola kojima ostali ljudi takodje idu na posao pa nikom ne fakturisu troskove goriva i registracije.

Slaninar

Citat: jevta poslato 22 Avgust, 2016, 12:10
Klasièan primer nipoda¹tavanja tuðeg.
Majstor mora da vozi veliki auto ili kombi ili ne¹to takvo servis Hiltija ko¹ta kao jedna noname bu¹ilica koju vi zovete hilti.I majstor mora da se obuèava mislite da je to d¾abe?Alat koji se koristi se i haba pogotovo kad ide svakodnevno po terenu.
Jedan IT radnik posle radnog dana opere ruke ,a majstor naðe veliku ve¹ ma¹inu da ceo uðe ,ako ima sreæe radno odelo mo¾e da opere treæi dan ili neæe imati posle zato ¹tosmrdi i neæe da ga prime u kuæu.
Nisu skupi majstori skupo je gorivo po¹to bilo kog majstora da doðe do vas ko¹ta u NS 400-500 dinara ,a u BG i vi¹e.Skupa je registracija auta koji mo¾e da nosi alat merdevine i sliène kabaste stvari taj auto i tro¹i po pravilu.
.........

+1

Imao sam prilike biti sa "obe strane." U srednjoj preko leta radio moleraj sa majstorom. Radio u moto i bicikl servisu. Gipsane ploèe. Naradio se instalacija za mre¾e.

To ¹to su kod nas zanimanja lekara, profesora i mnoga druga obezvreðena, ne znaèi da su majstori skupi.

Alat treba kupiti. Odr¾avati. Amortizovati. Treba imati obièno veæi auto da se sve dovuèe ¹to treba. Èesto mora da se plati pomoænik. Kad se razboli¹, nema plate. Kad nema¹ posla - nema plate.

Ja jo¹ nisam na¹ao skupog majstora u Novom Sadu. Samo ima malo dobrih.

300 evra za dan posla mo¾e biti malo - zavisi koliko posla, koliko ljudi anga¾uje¹.

Na kraju, za mnoge poslove tipa molersko-zidarski - kad izraèunam ¹ta mi sve fali od alata, koliko ko¹ta i slièno, ispada da ako radim sam, ¹tedim nekih evro na sat rada - ¹to je vi¹e nego bedno. Ne isplati se za poslove koje ne radi¹ svakih par godina. Da ne prièam ¹to mi u stanovima nemamo ni gde to sve dr¾ati kad se ne koristi. Nekad se mo¾e pozajmiti, nekad je komplikovanije. Ja najvi¹e volim raditi sam, ali nekad se majstor vi¹e isplati.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jevta

Citat: petar357 poslato 22 Avgust, 2016, 12:56
Citat: jevta poslato 22 Avgust, 2016, 12:10
........
Jedan IT radnik posle radnog dana opere ruke ,a majstor naðe veliku ve¹ ma¹inu da ceo uðe ,ako ima sreæe radno odelo mo¾e da opere treæi dan ili neæe imati posle zato ¹tosmrdi i neæe da ga prime u kuæu.
Nisu skupi majstori skupo je gorivo po¹to bilo kog majstora da doðe do vas ko¹ta u NS 400-500 dinara ,a u BG i vi¹e.Skupa je registracija auta koji mo¾e da nosi alat merdevine i sliène kabaste stvari taj auto i tro¹i po pravilu.
.........

A sta je problem da majstor ima 2-3 radna odela, pa da ne smrdi?

I zasto je skuplja registracija nekog karavana, ako nije preko 2000 kubika, a ne mora uopste da bude. Ako je teretni, registracija je jeftinija.
I zasto bi taj auto trosio vise od ostalih kola kojima ostali ljudi takodje idu na posao pa nikom ne fakturisu troskove goriva i registracije.


Pa i ima majstor vi¹e odela ¹to zimskih ¹to letnjih ¹to za prelazno vreme.Auto je skuplji zato ¹to ne mo¾e da vozi Punta ili Pola.Ako je teretni onda nije i porodièni....
Mada oèigledno neæe¹ da razume¹

mareskin


Kome rade ovi majstori koje sam ja pitao za cenu nemam pojma. Verovatno ima mnogo vi¹e milionera u na¹em selu nego ¹to sam mislio.

Majstor kupio alata i vozilo za posao i ja kupio auto i alat za posao. U èemu je razlika? Ja se presvlaèim svaki dan kad idem na posao. Imam alata koji odr¾avam. I ja sam majstor. Nisam ni¹ta iznad ili ispod nekog drugog.
Jedina razlika je ¹to ja ne mogu da priu¹tim njegov rad. Nemam ja problem sa njegovom cenom. Radiæe nekom drugom. A ja æu da se snaðem.


Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu