Glavni meni

r1200c

Započeo Boban_m, 11 Maj, 2016, 20:01

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Boban_m

Jel ima neko iskustva s ovim motorom? Pojavio se u vidokrugu jedan primjerak sa 28,000 milja na satu. Tehnicke podatke poznajem, tako da ne moramo o tome diskutovati. Malo se gnjavimo oko cijene, mozda i uzem...sta znam. Volio bih da cujem nekog ko je imao neko vrijeme taj motor. Evo slika opet:

http://i499.photobucket.com/albums/rr352/boban_africa/DSC_0433_zpsqixmajpb.jpg


mi¹ko_kolo

Gde ga je dr¾ao kad mu je izduvna cev ovako zarðala?! :o

Andreja

Problem je ¹to mislimo da imamo vremena...
If you can't duct it, fuck it! :D

Boban_m

Proveo je dosta vremena napolju, to se vidi jos po nekim detaljima. A ko zna kad je i ciscena ta grana.

Boban_m

Citat: Andreja poslato 11 Maj, 2016, 20:20
Ni¹ta nenormalno, sve rða na njima:
https://www.google.rs/search?q=r1200c+rust&rlz=1C1AVNC_enRS609RS609&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiaqaX4w9LMAhVhDcAKHVQ5D7cQ_AUIBygB&biw=1280&bih=899
Ne rdja, nego se ljusti hrom sa obruca. Posto je hromiranje toksican proces, BMW je tih godina experimentisao sa hromiranjem sa vodom. Rezultat je da tockovi vise nisu za izlozbu, ali su obruci pravljeni od neke legure, tako da nemaju problem sa oksidiranjem. Inace su tubeless zicane felne.

ðunta

Glavni problem kod tog modela je estetika, svuda gde je hromirano hoæe da izbija ¾utilo. Na gvo¾ðu nije problem da se sanira, dosta toga mo¾e da se izvuèe bez galvanizacije i potrajaæe uz malo vi¹e pa¾nje i nege. Problem su toèkovi, hromirano je to kako treba ali je jednostavno aluminijum problematièan. Restaurirao sam par toèkova:



mukotrpno izbijanje ¾ica, ne preporuèujem jer lako mo¾e doæi do trajnog o¹teæenja, a ni one nisu ni¹ta bolje iako su ¹kolski hromirane, galvanska korozija je prejaka kad krene negde:



Pravo stanje se tek mo¾e videti kada se uklone slojevi hroma i naroèito te¹ko, nikla. Tada se vidi duboka korozija, takozvani piting koji se iskljuèivo mehanièki mo¾e ukloniti:



Uz mnogo muke i para, toèkovi vraæeni u zavidno stanje ali bez galvanizacije samih obruèa, vlasnik je uva¾io moju preporuku:



Drugih nekih posebnih problema ovaj motor nema, lep ,interesantan, nizak, udoban, a upravljiv, ide,...
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

UFF

bobane nemoj si sektas
imas auto te firme, ne moras i motor, ima i bolje

Boban_m

Citat: ðunta poslato 11 Maj, 2016, 21:59
Glavni problem kod tog modela je estetika, svuda gde je hromirano hoæe da izbija ¾utilo. Na gvo¾ðu nije problem da se sanira, dosta toga mo¾e da se izvuèe bez galvanizacije i potrajaæe uz malo vi¹e pa¾nje i nege. Problem su toèkovi, hromirano je to kako treba ali je jednostavno aluminijum problematièan. Restaurirao sam par toèkova:

mukotrpno izbijanje ¾ica, ne preporuèujem jer lako mo¾e doæi do trajnog o¹teæenja, a ni one nisu ni¹ta bolje iako su ¹kolski hromirane, galvanska korozija je prejaka kad krene negde:

Pravo stanje se tek mo¾e videti kada se uklone slojevi hroma i naroèito te¹ko, nikla. Tada se vidi duboka korozija, takozvani piting koji se iskljuèivo mehanièki mo¾e ukloniti:

Uz mnogo muke i para, toèkovi vraæeni u zavidno stanje ali bez galvanizacije samih obruèa, vlasnik je uva¾io moju preporuku:

Drugih nekih posebnih problema ovaj motor nema, lep ,interesantan, nizak, udoban, a upravljiv, ide,...
Hvala Djunta, otprilike tako nesto sam i procitao u vezi tockova. To je metak koji mora da se zagrize ako kupujes ovaj model. Dakle, sem estetskog momenta, funkcionalnost tocka nije dovedena u pitanje jer je ispod hroma aluminijumska legura. Sve ostalo na motoru nije problem.

Probao sam ovaj motor, zato i razmisljam da ga kupim. Masina radi zdravo, ABS radi i slatko se vozi. Ima jak obrtni moment i dosta je zabavan za voznju u ovom okruzenju. A okruzenje je urbano, prav put i guzve. Znaci treba mi motor koji nije smor voziti polako. Bilo sta na cemu sjedim iole nagnut unapred me vuce da ludujem i dobijam napade ako ne mogu da vozim kako se vozi. Dakle ili skuter ili kruzer. Ovom sam ponudio para kao za bolji skuter pa cemo da vidimo, danas nije bio sretan kad smo razgovarali  ;D

Citat: UFF poslato 12 Maj, 2016, 00:34
bobane nemoj si sektas
imas auto te firme, ne moras i motor, ima i bolje
Nisam sektas, slucajno je ispala varijanta. Harley ne mirisem nesto niti se vidim na njemu, ovo je kao neki kompromis. Najradije bih jahao veliki enduro, ali to ovde nema puno smisla.

ðunta

Biban_m, korozija obruèa od legure aluminijuma je vrlo opasna, ne vidi se kolika je ispod hroma a èak ni kad se doðe do èistog materijala se ne mo¾e znati koliko duboko je oti¹la, jer taj piting ide po dubini iako gore mo¾e biti taèkica ko ubod iglom. Praktièno je na zaustavljiva sve dok se skroz ne ukloni mehanièki ¹to znaèi da se povr¹ina mora tanjiti. Gledano na vreme, dovodi do strukturnog slabljenja, znaèi, mora da se sanira  jer se razvija progresivno i dolazi  bukvalno do razgradnje i slojevitog otpadanja materijala. To se de¹ava kod svih AL toèkova, ovaj BMW-ov je ultra kvalitetan plus je tjubeles i nema vode unutar njega, kod ostalih sa unutra¹njom gumom je katastrofa. Konkretnom toèaku, zadnji, prednji je bio mnogo bolji, malo je falilo da mu presudim da je za bacanje upravo zbog rizika èvrstine i funkcionalnosti. Sa aspekta cene, reparacija je mu¹ki ko¹tala i to bez ponovnog hromiranja jer nije bilo moguæe ukloniti sitne taèkice a da se ne otanji jo¹ vi¹e ionako stanjen obruè, plus je bolje da pore pitinga budu otvorene nego oslojene galvanizacijom i da zadr¾avaju vlagu koja ubrzava napredak korozije, èisto imaj na umu i ovaj problem kroz tro¹ak. Inaèe mi je jedan primerak iste boje u gara¾i zarad servisa i detaljnog pregleda po pitanju estetike koji mo¾e da se radi tek van sezone.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

El Jefe

Имао сам Хорекс из 1953. са алуминијумским фелнама. Фелне су изгледале као нове после 35. година.
Друштво за заштиту од животиња

ЯЭВОЛУТИОН

Horex se radio od kvalitetnog materijala i nijedan deo nije bio podlozan koroziji osam hromiranog rezervoara.....ovo sada je djubre...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

ðunta

Oplemenjene legure aliminijuma mogu trajati poprilièno, problem nastaje presvlaèenjem iz estetskih razloga kao ¹to je hromiranje, pa èak i kod eloksa¾e koja se primarno nanosi zbog za¹tite. Jednostavno se radi o razlièitim unutra¹njim naponima i pojavi galvanskih struja, kad dospe vlaga proces se ubrzava. BMW toèkovi bez za¹titno dekorativne prevlake traju i ne tra¾e neko posebno odr¾avanje, èak su same ¾ice posle vi¹e decenija kao nove za razliku od veæine drugih. Inaèe je ovaj tip toèka naj jaèi od svih moto ¾ièanih toèkova, verovatno i od livenih. I taèno je da je kroz godine pristan pad kvaliteta, tu nema dileme, ¹ta bi kupovali kad bi sve bilo veèito.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Lazic

@Boban:
skroz gej motor. Sviða mi se... ;D

Boban_m

Djunta sad si me zabrinuo. Za estetiku tockova me nije toliko briga sve dok to radi kako treba. Ali ne mogu da rizikujem da odem sa zenom da se provozam i da mi gume izduvaju negdje u p.m. Znas sta me buni: mogu da razumijem da su pitinzi nastali u elektrolitickom procesu pripreme/hromiranja i da je na tim oslabljenim tackama legure hrom poceo da izdaje, ali o kakvoj daljoj koroziji legure aluminijuma govoris? To mi nije logicno, koliko znam legura aluminijuma ne bi trebalo da korodira sama od sebe po svojoj prirodi. Pa i na R/GS su tockovi isto od alu legure pa nemaju problem sa korozijom. Ne kazem da nisi u pravu, ali cu definitivno morati bolje da se informisem o tome.

Jes' da nije puno presao i da je super motor sa hidraulicnim kvacilom, ABS i super torq-ijem al ne bih se ja s tim zezao ako je tako kao sto kazes. Treba mi somica dolara (ako budem imao srece) da nadjem na ebay druge tockove. A ni reparacija postojecih nije manje.

Lazic

Aj ne panièi, ovi toèkovi na slici ne izgledaju lo¹e... ;D

kepo

Bobane brate, jel ti dobro? :)

Boban_m

Hahahahaha  [rofl]

kepo


Boban_m

Citat: ðunta poslato 12 Maj, 2016, 10:05
Biban_m, korozija obruèa...
"Bibana, daj mi Kureta na specijalu"  ;D

K0le

Ba¹ lep bavarac, meni se ða  :D. A samo da pitam - kad je toliki problem oko felni, i ako (u sluèaju da ga se uzme) mora da se da gomila love na reparaciju felni, zar ne bi bilo jednostavnije uzeti neke aftermarket i re¹iti problem..  [neampojma]? Znam da je taj 1200 dolazio i sa nekim trokrakim felnama (fabrièkim), a viðao sam i neke èudamuda nadrkane ispunjene itd.