Glavni meni

18V elektromotor, crko rotor, ima li mu pomoci?

Započeo nesic1, 26 Novembar, 2015, 02:09

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

nesic1

#40
aha, imacu to u vidu, za sad i ovako mi je dobro, ne radaim sa vecim baterijama

zaboravih, kontakt za balansno punjenje  JST-XH, sad sa koliko kontakta zavisi od baterije


Da ti ne bi svetlela baterija non stop, mozes da ubacis dugme za paljenje, kao na klipu sto sam okacio, mada mi se nije svidjalo da mi strci dugme pa sam uradio da se ne vidi, i prespojis ga kao dzamper




nesic1

Aj ovako, danas cackah malo ovo, primetio sam da kada okrecem osovinu motorceta u obe strane na jedno isto mesto zaglavi, i bas treba da se zapne da nastavi dalje da se okrece, osim tog mesta gde zapne okrece se lako, motorce sam povezao direktno na bateriju i okrece ali kad dodje na onom mestu gde ide tesko tu se zaglavi i ne okrece...
Da li to znaci da je motorce crklo ili ipak moze nesto da se uradi, mozda je upala neka prljavstina ili nesto?

monsterbnt

To bi trebalo da je normalna pojava. Potrefi se polaritet magneta i na tom mestu teze ide. Ako ne osecas da struze nigde sve je kako treba. Imam jedan modelarski koji kad dodje do te tacke ne mozes uopste da okrenes rukom koliko ga zakoci magnet.
Smrt SVIMA!!!!

nesic1

Ali isto se desava i kad ga prikljucim na bateriju, tu gde zapinje rukom blokira i kada je prikljucen na bateriju? Sta moze daa bude uzrok



vidim da je unutra crn, cime se cisti rotor, mogu li samo spricem da isprskam namotaje unutra da ga ne rasklapam, ili bolje da ga rasklapam, cime da ga cistim?

monsterbnt

Brake cleaner, pa posle wd 40. Da li si spajao motor direkt na bateriju? Bez kontrolera iz srafilice? Probaj tako....
Inace modelari koriste jedan sistem za razradu tih motora. Ubacis ga u casu vode i spojis direktno na bateriju. Tako cetkice lepo glatko legnu na komutator.
Smrt SVIMA!!!!

nesic1

Jesam, pisah gore, kad se spoji direkt na bateriju okrene i zaglavi, skinem ga sa baterije pa ga rukom odglavim jedva, prikljucim na bateriju okrene i opet zaglavi,

 jel imas link od tog nekog modelarskog foruma ako ima ljudi tamo da pitam?

monsterbnt

hm... to malo zvuci kao da rotor kaci stator... Moze li da se otvori pa da vidis sta se unutra desava?
Smrt SVIMA!!!!

nesic1

Jel imas neki link kako da izvadim rotor, ne nalazim nista konkretno

monsterbnt

Smrt SVIMA!!!!

nesic1

Evo, jel mogu da ga potopim u alkohol 96% da mu ne nagrize namotaje samo

monsterbnt

ne bi trebalo da alkohol nagrize
al ja modelarske cistim vodom i deterdzentom, obavezno ga osusi posle i naprskaj wd-om
bukvalno u vodu kanem malo deterdzenta za sudove, ubacim motor unutra i spojim na bateriju
Smrt SVIMA!!!!

nesic1


monsterbnt

uh... ovo izgleda ne moze da se otvori :(

probaj na bateriju u deterdzent, pusti ga nek radi slobodno
Ako to ne pomogne onda jbg...
Smrt SVIMA!!!!

nesic1

#53
Aj probacu, samo ne znam kolko ce da uspe jer blokira


Donju stranu mogu da otkacim, zupcanik da skinem i samo da moze da se izvuce osovina od lagera gde je zupcanik ili se skida sa sve lager, da li to znas?

Na ovoj prvoj slici sam skinuo sve 4 cetkice i otkacio drzac oosvinee od kucista motora, samo sad da izvucem prednju strani i skinuo sam rotor, pa da se raspitam da ne pohebem lager




monsterbnt

neces sjebes lager, samo lagano iscukaj rotor napolje
Smrt SVIMA!!!!

nesic1

Aj mali updejt, motorce otvoreno, ocisceno, nije koriscena nikakva tecnost, samo prebrisano, nije bilo ni mnogo prljavo, ali cini mi se da je namotaj na jednoj strani nagoreo, vidi se da je crn, motorce probano na 12V radi, obrce, posto nemam original bateriju spojio sam direkt na drugu + i - i nista se ne desava, srafilica ima 4 kontakta, ako neko zna za sta sluze, dva su plus i minus a ona druga dva T- i T+ (tto sam zakljucio gledajuci bateriju na netu) e sad sta su mu oni nemam pojma, ako neko zna?

Desilo see da se na trenutak zavrti i stalo je, kad sam mrdao zice, struja dolazi do prekidaca ali iz njega ne izlazi, moguce da je neki kontakt oksidirao od stajanja, kasnije cu to da proverim

nesic1

Malo uhvatio vremena da pogledam, verovatno je i prekidac crkao, tako da ako zna neko motor kojise uklapa u dimenzije do oko 50mm, i 5mm osovina neka kaze, moze i manji motor, moze i manje voltaze posto menjam i prekidac, mozda da uzmem iz nekog bosha sa limunda

dzimika

Negde sam video skoro na nekoj slici na fb da je neko stavio akumulatorske safilice direktno na struju, kakav adapter tj koja voltaza i amperaza bi bila odgovarajuca za 14,4V?

bigbad86

Pa ja sam blankirao onaj njen punjac sto joj puni bateriju, ima oko 16 volti (baterija 14.4) i 550mAh. Okrece srailici ali je neupotrebljiva jer nema snage. Cenim da treba oko 15-16 volti i 1-2 ampera. Javice se neko pametniji.

monsterbnt

Ja sam moju prebacio na Li-Po baterije.... Em ih imam za modele, em su jace tj manji pad napona, em mogu da se dopunjavaju bez rizika da crkne... cak i da uzimas novu ispada jeftinija sada nego da menjas ni-cd i ni-mh celije...
Smrt SVIMA!!!!