Glavni meni

zatezanje lanca

Započeo eclipse4, 02 Jul, 2014, 00:52

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

eclipse4

manijaci jedno kratko pitanje,
kada sam zamenio lanac cinilo mi se a zapravo i po merenju da mi je majstor ostavio mnogo lufta.

danas sam ga zategao ja,ali nazalost nije mi bio tu stend a drugar kod koga mi je trenutno je u inostranstvu.

e sad,zategao sam ga bez stenda,ostavio mu luft 2,5cm.....bez vozaca na njemu :) (jebi ga nisam to nikad radio,al bih da naucim),sad me interesuje dali motor mora biti na stendu kad se steze lanac ili moze i tako bez stenda da se to uradi?

ah da ,sad kad sam ga dotegao,ne podudaraju mi se one crtice (sredina osovine i crte na viljuski),tj namestio sam ih ja tacno od oka ali dali to moze sublerom nekako da se izmeri da bi bilo tacno u milimetar.

unapred hvala na odgovorima.

Bishke

Koju si nauku napravio oko zatezivanja lanca :D
You should do one thing every day that scares you

Che

Jedna "visina" lanca gore i jedna dole za luft

a ovo nisam razumeo

Citat: eclipse4 poslato 02 Jul, 2014, 00:52
ah da ,sad kad sam ga dotegao,ne podudaraju mi se one crtice (sredina osovine i crte na viljuski),tj namestio sam ih ja tacno od oka ali dali to moze sublerom nekako da se izmeri da bi bilo tacno u milimetar.

Bishke

MIslio je verovatno na one repere na viljusci...
You should do one thing every day that scares you

eclipse4

Citat: Bishke poslato 02 Jul, 2014, 00:58
Koju si nauku napravio oko zatezivanja lanca :D

ja neznam pa pitam ;)

bar priznajem ;)

eclipse4

Citat: Che poslato 02 Jul, 2014, 01:04
Jedna "visina" lanca gore i jedna dole za luft

a ovo nisam razumeo

Citat: eclipse4 poslato 02 Jul, 2014, 00:52
ah da ,sad kad sam ga dotegao,ne podudaraju mi se one crtice (sredina osovine i crte na viljuski),tj namestio sam ih ja tacno od oka ali dali to moze sublerom nekako da se izmeri da bi bilo tacno u milimetar.


bas na te repere sam mislio ;)

nego jel ok to sto nisam koristio stender?

bigbad86

Pa motori koji fabricki nemaju stender se tako i steluju, bar tako je bilo na mom Kawasaki EN 500. Stelovao se na "copavoj", bez vozaca.

Lazic

I reperi moraju da se gaðaju, inaèe toèak nije u osi... A ni u pèeli ni str¹ljenu takoðe...;D

Bishke

Citat: eclipse4 poslato 02 Jul, 2014, 01:09
Citat: Bishke poslato 02 Jul, 2014, 00:58
Koju si nauku napravio oko zatezivanja lanca :D

ja neznam pa pitam ;)

bar priznajem ;)

Nema tu nicega lose :)

Kako ja zatezem lanac na mom motoru koji nema centralni stender...

Podignem ga na copavu, sa druge strane pod viljusku stavim klocnu...

Tocak je u vazduhu...pre toga odvrnem matici sa osovine...

Dok je tocak u vazduhu gledam da su mi reperi na istoj crtici ili izmedju, da je tocak u osi...naravno gledas i lanac da ti nije pretegnut...Lanac mora da bude zategnut kad sednes na motor...

Ako to nisi do sad radio, malo ce ti trebati vremena da se uhodas ;)

KAd si nastelovao repere, sve zategnes, spustis tocak na zemlju, proveris da li sve stoji i zatezes :)
You should do one thing every day that scares you

Ivicat

Citat: Bishke poslato 03 Jul, 2014, 11:01
...Dok je tocak u vazduhu gledam da su mi reperi na istoj crtici ili izmedju, da je tocak u osi...naravno gledas i lanac da ti nije pretegnut...Lanac mora da bude zategnut kad sednes na motor...
Kako ti onda radi ogibljenje ako ti je lanac zategnut kada sednes na motor? Ako si nekada gledao Motogp i neki usporen snimak, verovatno si primetio kako im 'radi' lanac.

http://youtu.be/-YAiXqOwkmE?t=1m32s

Nema veze da li ti je na copavoj ili stender. Samo mu ostavi da 'radi' koliko fabrika propisuje. Crtice moraju da ti se poklapaju.

How to Adjust a Motorcycle Chain | Motorcycles

grber

Lanac nikako ne sme da bude zategnut kad se sedne na motor!  [nono] [nono]

Cak i kada se maximalno istegne tako sto se prednji lancanik, zadnji lancanik i centar swingarma dovedu u istu liniju mora da moze da seta malo gore dole!

http://www.reginachain.it/eng/use_and_maintenance/how_to05.shtml

tokio

Savakako negde zajmi subler jako je bitno da se odstojanje osovine od kraja podudara sa obe strane, al'  skorz! Pa cak i onda postoji mogucnost da ti tocak nije u osi te i za to postoje razni domaci i kupovni patenti za namestanje (demonstrirano ih dosta i na YT), ali u  nasem slucaju subler ce biti skoro dovoljna ali i bitna sprava.  [hello]

eclipse4

Citat: Ivicat poslato 03 Jul, 2014, 11:23
Citat: Bishke poslato 03 Jul, 2014, 11:01
...Dok je tocak u vazduhu gledam da su mi reperi na istoj crtici ili izmedju, da je tocak u osi...naravno gledas i lanac da ti nije pretegnut...Lanac mora da bude zategnut kad sednes na motor...
Kako ti onda radi ogibljenje ako ti je lanac zategnut kada sednes na motor? Ako si nekada gledao Motogp i neki usporen snimak, verovatno si primetio kako im 'radi' lanac.

http://youtu.be/-YAiXqOwkmE?t=1m32s

Nema veze da li ti je na copavoj ili stender. Samo mu ostavi da 'radi' koliko fabrika propisuje. Crtice moraju da ti se poklapaju.

How to Adjust a Motorcycle Chain | Motorcycles


upravo sam to i pitao,jer meni tocak nije bio u vazduhu kad sam ga stelovao,vec je stajao normalno na zemlju.

ovaj snimak sam gledao kao i jos neke gde nabijaju srafciger ali nikako ne kapiram funkciju ovog srafcigera,i cemu sluzi kad je tu nabijen i zasto ga nabijaju..

a crtice kad mi se uklapaju onda je ili previse nategnut ili je previse labav,znaci mora negde izmedju,bas sam zato i pitao za subler samo nisam znao odakle se pravilno meri (tacka A ili tacka B na slici....po logici bi trebalo tacka A)



Che

Citat: eclipse4 poslato 03 Jul, 2014, 15:19
ovaj snimak sam gledao kao i jos neke gde nabijaju srafciger ali nikako ne kapiram funkciju ovog srafcigera,i cemu sluzi kad je tu nabijen i zasto ga nabijaju..

Da bi zategao lanac a time nabio tocak sa osovinom napred do srafa koji ga drzi distancu sa obe strane.

Ivicat

Mo¾e¹ da proveri¹ da li ti je isto rastojanje sa obe strane vilju¹ke od taèke A (kraj vilju¹ke) do prve crtice. Ako jeste, meri odatle

http://s20.postimg.org/jlo1ixl99/swingarm.jpg

eclipse4

stvar je jasnija sada :)

ima li ko od manijaka dimenzije standa da napravim jedan sutra,trebao bih imati nesto viska vremena pa da taman iskoristim ;)

(nije problem mogu ga uraditi i  po motoru ali ako vec neko ima org. dimenzije bilo bi super)

Ivicat

I meni treba jedan. Pravi odmah dva :D

eclipse4

ma ja rasciscavao nesto pozadi kuce i nadjem neke cevi pa taman da ih iskoristim za to,da ne idu u sekundarnu sirovinu ;)

a na srecu nasao i 10-ak rolnica (valjaka) od nekih traka taman da napravim i roler:



UFF

kupite motor sa mono viljuskom i nema da se jebavate sa crticama i razmisljate da li vam je tocak u osi :)

eclipse4

jeftinije mi da merim sublerom ;)