Glavni meni

Kako obezbedjujete svoj motor od kradje ?

Započeo UFF, 26 Februar, 2011, 04:16

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

UFF

Alarmi, gps, kamere, lanci, katanci, psi, komsije, sekire... ?

Korisna tema za sve ali prvenstveno za one koji nemaju dvoriste ili jos bolje svoju garazu

Mehanicka zastita je definitivno najbezbednija ali sta kad ste negde na putu? Alarm + disc lock?

Evo ja slikah home made sajlu nekog ludaka  ;D pa da vidimo vasa slicna resenja i savete  (bez pametnih zakljucaka koji se podrazumevaju tipa "ako je resio da ga ukrade - ukrace ti ga" pa naravno da ce ga ukrasti, ne mora ni da krade dok nisi tu kad je lakse da te saceka da sidjes sa kljucem pa da ti pokaze svoj veeeliki pistolj)


jager

Dr¾im ga u gara¾i ;D
A na putu, alarm + debela sajla na zakljuèavanje + zakljuèam volan. Pa, valjda je dosta...

UFF


Tihi_ZR

Abus lancuga, 3.5kg tezine. Dovoljno sam rekao.  :)
I nosim ga cesto sa sobom u grad, u 99% slucajeva kada parkiram duze.

SSZGO

#4
Citat: Titja poslato 26 Februar, 2011, 05:56
Abus lancuga, 3.5kg tezine. Dovoljno sam rekao.  :)

evo i tebi odgovora na to - jel ovo tvoj lanac?

- ubio ga je ko zeca - ;)

Abus chain meet the big bolt cutter


nijedan lanac ne moze da istrpi velike secice

Various Sold Secure and Thatcham chains chopped.

uglavnom na testu nijedan nije izdrzao preko 35 sekundi

tu ulaze svi vi vasi skupo placeni lanci od nekoliko desetina ili stotina eura

sa druge strane - sajla

u kucnoj izradi sam napravio sajlu za vezivanje i kupio dobar katanac
sajla je presvucena crevom da ne rdja, a promer je dal bese nesto preko 20mm

losa strana sajle je da je tesko savitljiva, teska, i ne moze se nositi sa sobom, ali za vezivanje za banderu mislim da je najbolje resenje

naravno i za sajlu postoji alat:

rucni hidraulicni sekac: KuDos® Hydraulic Cable Cutter HYSC-24
elektro hidraulicni sekac: Krenn DC-16W Electro-hydraulic Cutter

stim da ovaj alat za sajle kosta desetostruko puta vise nego secice pa je to bar neka uteha :)



pored mehanicke zastite, danas je dobro uposliti i druge vidove zastite, a to su

jos mehanicke zastite u vidu disc locka i obavezno privezak za korman uz disclock

alarm, gps lokator sakriven u motor

i na kraju - nepristupacna lokacija -
motor na prometnom ili jako osvetljenom mestu i po mogucnosti tamo gde ne moze da se pridje kombijem ili kamionom
ili motor parkiran pod nekom kamerom...

jos jedna stvar na koju treba obratiti paznju je
PLASIRANJE MEHANICKE ZASTITE - lanac ili sajla trebaju da imaju katanac postavljen na nepristupacnom mestu, ako je lanac ili sajla predugacka, moze se okretati dok katanac ne bude postavljen tako da odgovara lopovu za skidanje
takodje ako se vuce po zemlji, opet nije dobro jer je tada lakse na udaru (npr ako je zategnut u vazduhu, ne moze se koristiti malj sa klinom)
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

YOman

Ispravite me ako gresim, ali....ako ovako riknjavaju lanci, to znaci da ni katancima nije bolja sudbina? Ili ima tu ipak nesto...?  [neampojma]
Ja znam da ¾ivot na granici je opasan i tvrd,
al’ moje ime ovdje od sad znaèi pravda,

na mome sivom konju sada sa mnom ja¹e smrt,
vodi me tamo gdje me moja davna draga
vec ceka...

SSZGO

#6
ne

katanci su uradjeni od daleko jaceg materijala

zato katanac kosta 30,40,50 eura, a ceo lanac isto toliko, do nekih 100e komplet sa katancem...


naravno ne pricamo o katancima sa buvljaka koje ja razbijem cekicem i bocom hladnog vazduha ili pajserom...


u teoriji, kada bi ceo lanac bio od istog materijala kao katanac, ne bi mogao da pukne ali bi verovatno kostao 300 eura ili vise...

i jos niko nije testirao secice na lancu koji je ohladjen, pa postaje krci (npr najobicniji sprej vazduha ce da zaledi na, lupam,  mozda -40, a ako donesu nesto jace, ko zna na koliko ce otici temperatura)

evo kako se lomi obican katanac:

Dr. Roman Science teaches us how to freeze a lock
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor


svetac

ako ce da nosa po centru grada tolike secice onda neka ga nosi,nisam imao srece!

DebeliZmaj

lik ako radi ili poseduje firmu za zavarivanje i slichno .. bravarska radnja
opushteno ima sve te ``alate``...
ja sam planirao preko zime u kucni savet, prostorija se ne koristi u te namene nego kao skladishte
stanara posto ima vishe prostorija itd... u imam gde da ga zakatanchim ... plus je unutra, plus ima
3 brave koje treba obiju da udju unutra plus vojni/naoruzani/nervozni/lako se bude penzioneri
stanari komshije i tako... :") ako mu je sudjeno .. ce ode ;)

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

johann

Kad sam kuæi

Gara¾a, alarm s dojavom na mobilni i imobilajzerom, video nadzor.

Napolju alarm s dojavom na mobilni i imobilajzerom i Najjaèi Abus lanac (nisam ¾alio para 220 eura ) granit extreme 55 s najveæim nivoom za¹tite. Za seèenje makazama bilo im  je potrebno (you tube) 40 sek...

To je puno vemena kad ti motor stoji na prometnom mesti i pri tom se alarm dere.

A ako bi me neko skinuo s motora na semaforu i sl posle 15 do 20 metara poène motor da se dere i blicka... Blokadu ne smem da stavim iz razloga bezednosti u sluèaju nekog kvara alarma.

Dzigi Boy

Ja imam neku jeftinu sajlu koja stoji zakacena na unutrasnjoj strani nosaca kofera.....onda sam ukapirao da motocikl necu nikada zakljucati tom sajlom, pa sam istu zakacio zabicama za nosac i kada je otkljucam mogu da navucem 2 kacige na istu i to mi mnogo znaci jer u koferu uvek imam kojecega........

Znaci nije nikada zakljucana sem volana, inace mi je stojao motocikl 20 dana u centru Zagreba i jedno vece sam zaboravio kljuc u bravi............i sutradan sam zatekao isti u bravi...........

Tako da ako neko hoce da ukrade moju skelu samo napred i srecan put.........))))))))))))))

DebeliZmaj

pa stoji i kod mene leti jedno 10 motora u dvoristu, vishe prolaz izmedju dve ulice, proglasheno nekim trgom mislim 1997 ... elem
velika povrshina  ... evo sad zimi stoji neki skuter itd... proshlu zimu celu stajao bmw neki itd... osim prashine nishta im nije bilo .. pre toga stajala
jedna tenera itd...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Tihi_ZR

Tako je jedan BMW R1200GS stajao na Bulevaru Oslobodjenja ispred starog sedista SBB-a u NS-u mesecima, pao sneg, on i dalje stoji. Niko ga nije ni pogledao nikada.
Meni je najveca frka da ako neko odluci da mi digne motor, prouci moje kretanje po gradu, i koliko se zadrzavam i tacno bi znao koliko ima vremena da presece Abus i da mi ostavi tu presecenu kariku za uspomenu.

DebeliZmaj

ako je neko reshio... odnece ti motor sa ulice... utovarice ga u kombi i odvesti ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Dzigi Boy

Tija taj BMW je od onog lika sto je gradjevenski preduzimac i zida zgrade, zaboravih kako se zove......

A mislim da se malo tripujes po pitanju svog motocikla, ne kradu se danas motocikli nesto puno, ako se neki i ukrade to cisto iz obesti da se izdivljaju a onda ga ostave......meni su tako Hondu XL ukrali i otavili je na Popovici.....

Ja kazem da ne zakljucavam, ali nije mi nikada nocu na ulici jer imam garazu u zgradi pod zemljom......ali ako bilo gde i odem nemam neki strah da ce neko skelu da mi ukrade, vise se plasim da mi neko nesto polomi iz obesti, jednom mom prijatelju je neko slomio satove recimo, toga se vise plasim.......ali ko ga jebe na kraju krajeva, taj koji bi to radio takodje rizikuje da ja njemu polomim ruke.........

zika56

Motor mi je uglavnom toliko blatnjav i neuredan da ga svi zaobilaze. A Transalp (iz 1989) i nije ba¹ neki "presti¾an"  model motora, te nije mnogo ugro¾en od lopova.
MK Veterani 63. Padobranske Brigade

Dutchman

Citat: svetac poslato 26 Februar, 2011, 14:22
ako ce da nosa po centru grada tolike secice onda neka ga nosi,nisam imao srece!

ja od kalenica otishao peshke sa sechicama 5te beogradske , jer je ortak prethodni dan ispo s chamca i ostao bez kljucheva od kuce , motora katanca itd ... elem okrenuo me , kaze dodji sutra kad mozesh , ja dosho kad je on bio na poslu , lep dan ja proshetao secnuo lanac i vratio se kuci ... mislish da me u podne neko u beogradu pogledao shta radim i shta nosim sa sobom ... nebuloza ... mozda par riba neshto isprevrtalo ochima shto lik u lanenim pantalonama nosi neku poluzardjalu gvozdjuriju sa sobom ahhahahahaha ...

a sad katanac , katanac se lako seche sa makazama ako mu je okce dostupno zato su bolji katanci kojima je okce zashticeno , ili oni chetvrtasti sa shipkom , jer nemogu da stanu u usta makaza ... pricham iz iskustva imam makaze od kako sam zidao kucu , i onda chesto me pozove neko da mu secnem neshto ... mislim chesto bar jednom u dve godine :D


kako mu je pisano tako ce da bude ...

elem najbolja zashtita koju sam ja video izgledala je ovako , odma da napomenem da ne ulazim u to dal ce vas komshije mrzeti narednih 10 godina , ortaka su tuzile komunalcima , al se na kraju zavrshilo sa njegovim placanjem zaostalih rachuna za chistachicu cca 1000dinara ( tipa 50din lupam 2 godine ) , elem da se vratimo na nashu izradu zashtite motora ...

r rupe u zidu fasade vashe zgrade ili komshijine (u to ne ulazim) chelichna plocha dimenzije 20x20cm od 5mm lima , u zidu tiplovi za beton metalni , ushrafi se plocha zavrnu shrafovi zavare shrafovi da nemoze niko da ih odvije bez brusilice ...  elem na plochi zavaren disk lock , bravica da gleda na dole , oko disk loka izvarena kutija koja ima rupu kroz koju ce da slajduje drugi deo skalamerije i rupu za kljuch sa donje strane tj prst prilikom zakljuchavanje, drugi deo skalamerije je shipka u nashem sluchaju oko 60cm za jednom kraju plocha 5mm lim 20x20cm ... a sa druge strane na shipci rupa tako da kad gurnesh u disk lok kroz onu rupicu ga zakljuchash i nemoze nigde ... e da ovo je bilo za K8 tako da je na zidu pozicionirana plocha tako da kad provuchesh kroz rupu na viljushci i kroz felnu tamo dodje tachno na zakljuchavanje ... evo slika da pojasnim



elem dodatne otezavajuce okolnosti su shto je motor parkiran uz zid (obelezili smo crtu na patosu) tako da je zid sa leve strane + prednji tochak isto maltene udara u zid ispred ....

prva varijanta nam je bila jednostavnija ali malo manje sigurna samo iznad tochka da stavimo tako shipku koja ide u slovo u i u stvari
obohvata rep ako me razumete ... ali poshto nismo hteli da sjebemo dva disk loka to nam je zbog kraka grede i statike delovalo kao da neko moze da povuche sajlom za kola i pokida taj navareni deo i onda samo izvuche motor sa strane ...

nije moja ideja samo sam pomagao pri postavljanju a i dobar mi je ortak , inache majstor Goran iz Jerkovica ... pa ako nekom deluje pricha zanimljiva moze sam da napravi ili da kontaktira choveka , jeste veliko zezanje i treba dosta rada ali sigurnije nisam video ... minus je samo shto za grad ostaje samo disklock ...

i moja alternativa F92 ako ga ugledash od 18nestorice nije brzi ;)

lord_oblivion

Citat: zika56 poslato 27 Februar, 2011, 00:06
Motor mi je uglavnom toliko blatnjav i neuredan da ga svi zaobilaze. A Transalp (iz 1989) i nije ba¹ neki "presti¾an"  model motora, te nije mnogo ugro¾en od lopova.
+1 samo je kod mene Jawa u pitanju. Potpuno sam bezbedan.
Elem, ipak zakljucavam podebelom sajlom, s tim sto je nikad ne ostavljam da lezi na zemlji.
Apropo 30-40 sec, za makaze, voleo bih da vidim koliko bi raznim strucnjacima trebalo vremena da iseku makazama razne Abuse i ostale lancuge ako nemaju uporiste na zemlji za jedan krak makaza, ma koliko bile velike  ;D
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

Tihi_ZR

Jednostavno mirnije spavam kada znam da sam ucinio bar nesto da ga zastitim od kradje. Previse volim svoje motore jbg.