Glavni meni

Æirilica VS latinica

Započeo sasafilipovic, 24 Februar, 2012, 20:22

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

sasafilipovic

Videh natpis na bojama jednog moto kluba napisan æirilicom za pojam koji mislim da mora biti napisan latinicom i to engleskom jer gubi svaki smisao. Interesuje me koje pismo koristite i da li vezujete nacionalnost, veru i slièno sa pismom.

Ja lièno koristim iskljuèivo latinicu, osim u potpisu, potpisujem se æirilicom.

Nekako mi je lak¹e da pi¹em latinicom, i zbog raèunara, tehnièkih izraza, engleskih naziva... ostalo jo¹ iz nekog davnog vremena.

pit


dzimika

samo cirilicu osim kad pisem engleski ali to se ne racuna :D

Gašpar

Dzimika, upravo si napisao post na latinici  [facepalm]

Ja samo i iskljucivo latinicu, jos od kad sam iz osnovne izasao.

Nadalina

Uglavnom latinicu - zato sto mi je prakticnija i zato sto njom brze pisem (a i lepse).

I, muka mi je od onih koji se tripuju da su oni veci Srbi od ostalih zato sto, zaboga, oni koriste cirilicu i insistiraju na tome kako bi ocuvali srpski duh.

Ok, hocete tako?

Pa, onda koristite i volovsku zapregu a ne automobile (ili, samo i jedino jugica, nista iz uvoza), nosite samo domace proizvode a ne uvozne, kupujte samo srpske namirnice a nista strano....

Dzukela u podznaku

Ripley

Ja sam rodjen u BiH, Zavidoviæi i ¾iveo do 14te godine, æale mi je odavde. U ¹koli smo prvi razred uèili latinicu, drugi æirilicu. Posle toga se menjalo sedmièno, jedne latinica, druge æirilica. Niko se ¾iv nije bunio zbog toga iako je taj grad bio naseljen sa 60% muslimana, 20% hrvata i isto toliko srba. Smatram da èovek ¹to vi¹e zna-to vi¹e i vredi. Smatram obadva pisma "na¹im".

Kanarinac

97% koristim cirilicu.
A i cirilica je mnogo potpunije i savrsenije pismo.

Cubric

Nema ponudjen odgovor za mene. Koristim i jedno i drugo pismo, ali mi nije svejedno, vi¹e volim æirilicu. Na raèunaru ih koristim podjednako, a kad uzmem plajvaz onda 95% æirilica.
I najbolji konj u blato padne, i najpostenija zena na kraju dadne

ЯЭВОЛУТИОН

Ja ne razumem ljude koji imaju nesto protiv cirilice i smatraju je rudimentom....Kinezi pisu svojim pismom, Japanci svojim, Hindu pismo, Hebrejsko pismo....Latinica je pismo koje samo po sebi u Srpskoj podvarijanti je dosta bolje nago stala....mada su ostala dvostruka pisanja istih glasova (imamo poseban znak za odredjena slova ali imamo i dvojni znak za isti glas...lj, nj, dj,dz,) a imamo i posebne znakove za neke nase glasove....
Sasvim je svaejdno koje se pismo koristi, ali bi ja licno vise voleo da se dokumenti od javnog intresa stampaju na oba......voleo bih da vidim nazive firmi kao u Grckoj (helenika  i latinica obavezni) s tim da se strani brendovi ne prevode i ne prepisuju....isto mislim i za nazive stranih filmova.......

nagradno pitanje:
kako se u originalu zove film sa Ester Williams "BAL NA VODI"....ali nemoj da googlate, vazi :)
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Ripley

BALLZ ON WATER :))

Mrzim kad pi¹emo imena ljudi, filmova, knjiga sa prevodom. Upoznao sam jednog austrijanca Matijasa i tako uneo njegov broj u mob, kad je to video uvredio se jer se njegovo ime pi¹e Mathias. Razumeo sam i ispravio.

mi¹ko_kolo

U pisanju najvi¹e koristim æirilicu, osim kada su ukr¹taljke latinicom. Nemam ni¹ta protiv latinice ali imam ako se insistira na istoj. Dva foruma sam napustio jer im u pravilima pi¹e da je latinica obavezna. Inaèe, forumi su srpski. Ljude koji ¾ive u Srbiji a ne koriste ili slabo koriste æirilicu ne smatram manjim patriotama veæ polupismenima.

goranvojska

nemam stav o tome jer koristim oba pisma podjednako tako da ............

SrpskiDzedaj011

Искључиво ћирилицом....
I have to return some video tapes....

Kanarinac

Sto se foruma tice, to jos i mogu da razumem. Tu dolaze ljudi sa raznih strana, pa dosta njih mozda i ne zna cirilicu.

Ali sto kaze revolution, radnje, znakovi, dokumenta  cak i reklame treba da budu na cirlici. Naravno moze pored i latinica, ali zna se koje je nase pismo. Mogli su i reg. tablice da urade cirlicom, pa neka se snalaze se ostali. Kad mogu Ruje svoje pismo svuda da furaju mozemo i mi, da ne pricam i kinzeima i japamcima. Samo mi gledamo da se uvucemo nekome u bulju i stidimo se neceg svog.

Nadalina

Kanarinac, kako bi se ti snasao u Grckoj da nema natpisa latinicom, maaajke ti? :D
Ili, jos bolje, u Kini.... :D

Podrzavam dvojnost - i cirilica i latinica. I za nazive ulica i za dokumenta (posebno za dokumenta!) i za radnje - osim ako sam vlasnik ne kaze da zeli ili ovo ili ono.

E, sad, sto se imena tice.... Mislim da je prihvatljivo resenje da se napise ime a u zagradi izvorna varijanta. Na primer, Worcester sos. Ako ostane napisan ovako, verujem da ce ga vecina citati Vorèester a zapravo se ovo cita Vuster (mada, ni to nije najengleskiji izgovor). Isto tako i imena Andrew, Cortney... ili prezimena Mc Donough i mnoga druga...
Nije sve to jednostavno kao sto izgleda....
Dzukela u podznaku

AndreyRR

svega toga ne bi bilo da su lepo svi prihvatili vuka
pisi kao sto govoris citaj kao sto je napisano

Nadalina

#16
Ma, nego kako!
I da se Srbija prostire do Japana, i da je svuda gorivo 3 dinara litar, i da smo svi milijaaaardeeeeri! ;D ;D ;D
I, da... Da budemo prvaci i u fudbalu (ili mozda ne treba ni da koristimo anglicizme....)

[rofl]

Dzukela u podznaku

AndreyRR

ja ti ne dade minus,al je tebi dobro

Nadalina

#18
Nisam ni rekla da si mi ti dao minus...
A, meni je dobro, hvala na pitanju.

Nego, jednostavno mi nije jasno to sto su ljudi u nekom kao fazonu da su svi glupi a samo je ono sto oni rade pametno.

Ok, Vukova ideja jeste odlicna i najprakticnije resenje moguce - pisi kao sto govoris, citaj kao sto je napisano, kratko i jasno.

Ali, mi smo imali tu srecu pa smo imali Vuka koji je to uneo u nas jezik i zahvaljujuci tome olaksao nama zivot.

E, sad, Englezi, Italijani, Nemci, Kinezi.... Sta, jesu svi oni glupi i je l` treba da potcenjujemo njihove kulture i jezike? Je l` oni nisu nista postigli i nisu doprineli svetu? Jezici koji su se razvijali ko zna koliko vekova pre naseg (kad kazem naseg, mislim na Vukovu reformu), oni su vam za potcenjivanje?

Pa, pogledajte srpski jezik.
Pun je anglicizama, turcizama i ostalih pozajmljenica. Neke su 'usle' u srpski jezik jer mi nismo imali svoju rec za taj neki predmet ili pojavu, a neke su pocele da bivaju koriscene zato sto su prakticnije i zato sto su ljudima vise odgovarale. I, naravno da nije time manje vredan, time sto ima toliko pozajmljenica. Ne, on je samo njima obogacen i unaprednjen - jer sve je to tok koji se ne moze promeniti.

[cheers]

Aj, nek sad lepo nastave sa minusima. :D
Dzukela u podznaku

AndreyRR

za minus da se ogradim ;D
nebuloza mi je bila kad sam popunjavao
indeks kaze ona mora na cirilici,a posle sam neki
drugi dokument koji je bio na cirilic popunjavao
latinicom,predhodno pitajuci da li moram
cirilicom popunjavati.