Glavni meni

25.000 Poginulih bajkera za 10 godina

Započeo Hattrick, 12 April, 2017, 15:35

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Hattrick

Ja prelazim raznim vozilima oko 60.000km godisnje, svuda po Evropi. Po svim godisnjim dobima. I tako poslednjih 20 godina. Hiljade ozbiljnih situacija iskusno izbegnutih. Ali realno svestan sam da tu jos mnogo prostora ima za usavrsavanje svega, kako auto tako i moto tehnika. Jer da svi sve znamo, svi bismo bili F1 i Moto GP sampioni, i mi, i stunteri, i pucaci, i potezaci, i vikend Raljaring piloti. Ali nismo jebiga, daleko smo od toga, koliko god bili puni sebe. Sad neki drkavi kursevi tipa defanzivna voznja boli me tuki za to, to se iskustvom doktorira, ali neki ozbiljan kurs tipa nocna voznja na stazi natopljenoj vodom, pa tu obaranja, jaka kocenja, iznenadna prepreka u krivini, voznja pod rizlom, na fleci nafte, ulja, i tako te stvari, moze da bude jako interesantno, poucno i  korisno.

Opet kazem samo sa iskusnim prekaljenim instruktorima bivsim trkacima i profesionalcima koji imaju neku superiornu tehniku i znanje da prenesu. Inace mozes ti to da vezbas i bez njih, ali nije to to. ponavljaces jedne te iste greske vecno. Mozes i tenis sam da treniras, ali ipak bolje kad ti je instruktor Novak.

Kostić

#41
tebi ne treba usavr¹avanje, osim ako oæe¹ da se takmièi¹. 60.000 godi¹nje 20 godina unazad sa hiljadu situacija, to ne mo¾e ni jedan instruktor da pobolj¹a sa ikakvim kursom, ¹to se tièe saobraæaja. to je dokaz da jasno razlikuje¹ trkali¹te od saobraæaja, tj da ume¹ da se snaðe¹. ¹ta tu ima da se doa, osim ako ho¹e¹ na trkali¹te. tamo bi bio poèetnik. a u saobraæaju mag sa iskustvom. to su razlike. ja ceo ¾ivot vozim, isto hiljadu situacija, neke sam i pogodio, nije moglo drugaèije, al sam noge opasne izbegao, ne sluèajno, nego nauèem ¾ivotnim iskustvom. jednom sam oti¹ao sa markom na stazu da vozimo karting. o¹urio me ko zeca, èovek je bio takmièar. na ulici kad vozimo motor nema ¹anse da me prati kad zapnem. ja vozim na ulici ceo ¾ivot, on èetiri godine. ja na stazi jednom u ¾ivotu, on èetiri godine.

tebe definitivno zanima reli grupa B ;D ili neki spidvej, trial, ¹umski kros i slièni sportovi. za to èovek mora da se rodi. to se ne uèi. drkavi kursevi su pomodarstvo. za mlade i neiskusne. a 60.000 puta 20 godina je veliko iskustvo koje nema cenu. ako neæe¹ da se takmièi¹, sam sebi napravi kurs jeboga mi¹. idi na planinu idi negde gde nema saobaæaja i uèi sam. ono ¹to sam nauèi¹ to je merodavno, a ne ono ¹to ti neko govori ili pokazuje. ako neko treba da ti govori i pokazuje, batali to. a i ne znam ¹ta æe tebi dosavr¹avanje, ako neæe¹ da se oproba¹ na polju takmièenja.

na¹ dragan sumnjam da ide na kurseve, ima sto godina i vozi se lepo za sebe na sporckom motoru od 1000 kubika. i ume da potegne 200+ tamo gde je sigurno.

eto nam primera dobrog vozaèa. a ne neki jevtiæi od juèe roðeni da nam sole mudrost ¾ivota.

¾iv èoek je najbolja ¹kola.


s1 il nijedan  [klanjam_se] [klanjam_se] [klanjam_se] [klanjam_se] ;D ide sam, ne treba ti ¹kola ;D



po pitanju saobraæaja, te ni rosi no rohl ne bi imali ¹ta da nauèe. a ako ti se ba¹ valja po blatu i rizli ti idi na onu tamo kakosezove gde idu ovi traktora¹i, glinara be¹e. pa amo malo zapini busu ili doði u ko¹ da zapnemo zajedno sa po pe¹es piva u krvi i eto ti zanimacije :)

megaidiot

Citat: Hattrick poslato 13 April, 2017, 07:10
ali neki ozbiljan kurs tipa nocna voznja na stazi natopljenoj vodom, pa tu obaranja, jaka kocenja, iznenadna prepreka u krivini, voznja pod rizlom, na fleci nafte, ulja, i tako te stvari, moze da bude jako interesantno, poucno i  korisno.
mislim da to imaju slovenci, ne znam kako izgleda u stvarnosti.
u finskoj osnovna obuka vozaca traje jako dugo, ljudi imaju mnogo snega i leda skoro cele godine tako da nov vozac prodje sve uslove pre nego sto krene sam medju ljude.

a ovo sto drze panduri bi trebalo da bude osnovna obuka za A kategoriju u skolama, pre nego sto puste nekog na ulicu.
I to bi trebalo da zna i predaje svaki onaj sto uci u auto skoli, da ne kazem 'instruktor'.
da li bi to smanjilo brojke? iskreno nemam pojma, sto rece uff - ako kazes bolemekurac cim uzmes papir i sednes na motor - dzaba sve.

Citat: kosta66 poslato 13 April, 2017, 07:56
ako neæe¹ da se takmièi¹, sam sebi napravi kurs jeboga mi¹
[thumb_up]
ko izdrzi da procita sve, naci ce pregrst mudrosti u kostinim pisanijama.  ;D

Kostić

koje mudrosti? nisam napiso ni¹ta ¹to svi ne znaju. nego, dosadno mi pa nerviram èlanstvo praveæi se mudar ;D

Vaske4s

...ta ekipa iz MAS-a pocinje ozbiljno da me nervira sa svojim lupetanjima
I traveled each and every highway
And more, much more than this, I did it my way

megaidiot

Citat: kosta66 poslato 13 April, 2017, 09:17
koje mudrosti?
mislis da mogu opet da prolazim kroz sve ono da trazim?  [rofl] [rofl] [rofl]
veruj da ima po koja.

Slaninar

Citat: UFF poslato 13 April, 2017, 03:03
kurs bezbedne voznje?  [rofl]


jaaaaooo koje proseravanje pa ne zivimo u amerikama jbt, pise li na tom kursu npr "na pumpama ne sipati gorivo po rezervoaru i ne paliti pljugu?" i slicno za retarde


ne kazem da ne mozes da cujes ili cak naucis nesto novo ali dzaba ako ga posle primenjivati neces i ako nisi glup naucices tj naucio si i dosad i sam odlicno i ne treba ti kurs za debile a ako jesi ni kurs ti pomoci nece

[rofl] zamisljam nekog trkaca ili stuntra koji se sam obucavao kako je dosao na kurs i neko mu drzi predavanje o countersteering-u i kako mora da se nagne vamo da izbaci tamo da radi rukama a ovaj moze zmureci da uradi bolje od predavaca sve sa namerno obrnuto postavljenim tezistem



Ka¾u da pametan èovek uèi i od budale.

Druga stvar, ima ljudi kojima to vi¹e koristi - koji imaju manje znanja i iskustva.

Treæa stvar, za one ¹to se kunu u praksu i kao kilometri su sami po sebi dovoljni - aktivan svestan napor ulo¾en na ve¾bu i napredovanje mo¾e da rezultuje boljim znanjem od godina prakse. Zato ja sa 40 godina ne vozim kao dobri trkaèi sa 18.

Na kraju, stvari koje dobro radi¹, kad shvati¹ i kako i za¹to se rade, mo¾e¹ ih jo¹ bolje i efektnije koristiti. Tu prvenstveno mislim na counter steering i tehnike koèenja. CS mi je jo¹ kao klincu na bajsu do¹ao intuitivno, kad hoæu br¾e da skrenem, ali shvatanjem kako to radi to mo¾e puno efektnije da se primeni.

Prvi primer koji mi pada na pamet sa kurseva je vo¾nja cik-cak pre raskrsnice - menjanje ugla vidljivosti izmeðu vozaèa i dvotoèka¹a. Mo¾da sam glup, ali toga se sam ne bih setio. A ima puno ljudi glupljih od mene i mnogi od njih voze.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

DebeliZmaj

#47
Citat: megaidiot poslato 12 April, 2017, 17:45
Citat: DebeliZmaj poslato 12 April, 2017, 17:04
zandarmerija drzi neke kurseve
mnogi sto su isli hvale ..
Super panduri rade, treba otici.  [thumb_up]
Kada bi to ubacili u osnovnu obaveznu obuku bilo bi mnogo bolje.

ma i ovako za auto skole jedva imaju love ljudi ...
ali recimo za prelazak sa one male A na full A bi moglo ..

Citat
Da i motivisati narod da se uci kroz nize cene registracije/osiguranja za obucene, kao u svetu.

pa da to svakako ... oboriti cene osiguranja i svih dazbina na 1/4 al da prati kaznena
politika da je voznja motora kome je reg istekla preko 48 sati, da moze biti ono krenuo
samna put pa sam se zadrzao u povratku.. ok do 48 satimanja kazna, al posle ono
stub srama, kamenovanje, kao oruzije bez porekla ..


sve je stvar javnog koncezusa...
ok ajmo ovako... na auto putu dizemo visinu maximalne brzine na 130 na auto putu
ali voznja sa alkoholom preko one granice je delo ko ubistvo u pokusaju.....

moze da motori idu zutom za prvoz al jaca kazna za ovo ili ono
ili ono na rasrksnicmama povuci zaustavnu za metar ipo nazad
pa zaustavna kocka za motore ... al smeju se samo problache izmedju
traka ili sa desne strane ako ej jedna traka da ih vozac vidi
u levom retrovizoru ... a na kockunapred smeju samo motori
ispod 500cc .. ili 125cc .. ili 250cc kako je vec reseno u aziskim zemljama

moze i drzava kaze .. evo ko polozi voznju ili je polozio u zadnjih godinu dana
izvolte vaucer za kupovinu kacige 20.000 dinara ...
nek ih bude 2000 godisnje ... to je 40.000.000 ... kao wow .. al nije nikakva
cifra jerbo ti se 20% vrati kroz PDV a gurnuo si i pare u lagalnu prodaju, radnje
imaju prihod, placaju porez na zarade itd.. kao i ovi vauceri za odmor po srbiji ..

dakle moze al libu ih... a libu ih jerbo im se moze da ih libu ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Kostić

Citat: Slaninar poslato 13 April, 2017, 12:03
Citat: UFF poslato 13 April, 2017, 03:03
kurs bezbedne voznje?  [rofl]


jaaaaooo koje proseravanje pa ne zivimo u amerikama jbt, pise li na tom kursu npr "na pumpama ne sipati gorivo po rezervoaru i ne paliti pljugu?" i slicno za retarde


ne kazem da ne mozes da cujes ili cak naucis nesto novo ali dzaba ako ga posle primenjivati neces i ako nisi glup naucices tj naucio si i dosad i sam odlicno i ne treba ti kurs za debile a ako jesi ni kurs ti pomoci nece

[rofl] zamisljam nekog trkaca ili stuntra koji se sam obucavao kako je dosao na kurs i neko mu drzi predavanje o countersteering-u i kako mora da se nagne vamo da izbaci tamo da radi rukama a ovaj moze zmureci da uradi bolje od predavaca sve sa namerno obrnuto postavljenim tezistem



Ka¾u da pametan èovek uèi i od budale.

Druga stvar, ima ljudi kojima to vi¹e koristi - koji imaju manje znanja i iskustva.

Treæa stvar, za one ¹to se kunu u praksu i kao kilometri su sami po sebi dovoljni - aktivan svestan napor ulo¾en na ve¾bu i napredovanje mo¾e da rezultuje boljim znanjem od godina prakse. Zato ja sa 40 godina ne vozim kao dobri trkaèi sa 18.

Na kraju, stvari koje dobro radi¹, kad shvati¹ i kako i za¹to se rade, mo¾e¹ ih jo¹ bolje i efektnije koristiti. Tu prvenstveno mislim na counter steering i tehnike koèenja. CS mi je jo¹ kao klincu na bajsu do¹ao intuitivno, kad hoæu br¾e da skrenem, ali shvatanjem kako to radi to mo¾e puno efektnije da se primeni.

Prvi primer koji mi pada na pamet sa kurseva je vo¾nja cik-cak pre raskrsnice - menjanje ugla vidljivosti izmeðu vozaèa i dvotoèka¹a. Mo¾da sam glup, ali toga se sam ne bih setio. A ima puno ljudi glupljih od mene i mnogi od njih voze.

ajde objasni, ¹ta si sa ovim hteo da ka¾e¹. ne vozi¹ kao trkaèi? gde? u saobraæaju? jel neko treba da te nauèi da vozi¹ kao trkaè u saobraæaju? po¹tuj saobraæajne propise, ali ih po¹tuj. striktno. i neæe niko da te ubije. osim ako nisi maler, pa te ubije neko, koga su uèili da vozi kao trkaè u 40 godina. napaljeni drifter, bezumni jebaè sa tri iljade kubika na ulici...

Kostić

moj kom¹ija u susednoj zgradi je bio na¹ moto trkaè. èovek u saobraæaju po¹tuje propise, a na trkama vozi kao trkaè. i ¹ta ti oæe¹, da te on nauèi da vozi¹ kao trkaè u saobraæaju? jel zna¹, ¹ta æe da ti ka¾e? kazaæe ti, deèko idi jebi ne¹to, a u saobraæaju smiri hormone.... kad razdvojite trkaèe i saobraæaj, mo¾da napravite neki pomak u svesti i razumu....

megaidiot

Citat: kosta66 poslato 13 April, 2017, 13:28
...napaljeni drifter, bezumni jebaè sa tri iljade kubika na ulici...
© Hunter S. Kosta66.

Dukags

Kako æu ja npr. da odvezem neregistrovan motor pet ulica dalje na tehnièki? Treba da iznajmim brod i kontejner, dizalicu,.. Ne nego æu sporednim ulicama i odradim pos'o kao i uvek.. A ako se tada ne¹to desi e onda je jbg, ostale neregistrovane vo¾nje na angro su vrlo veæi rizik koliko za vlasnika toliko i za ostale uèesnike u saobraæaju ako bude neko sranje to je veæ ko toliko reskira taj nabije.
Ko nabije taj dobije ' karike na marike :P

Kostić

meni se takvi bezumni jebaèi trkaèi nabijaju u dupe kad me vide po selu. oæe da se trkaju pa mi ulaze u toèak. nemalo njih je napravilo karambol po selu, nemalo. svi imaju dozvole i niko ne pije, al u glavi im je popara. neslana.

Slaninar

Citat: kosta66 poslato 13 April, 2017, 13:28
ajde objasni, ¹ta si sa ovim hteo da ka¾e¹.

Da godine i kilometri ne mogu da zamene uèenje i ve¾bu. Ima ljudi koji voze po 30 godina, pa i dalje realno ne znaju.

Kad dobije¹ dozvolu, realno ne zna¹ da vozi¹, samo si spreman uèiti da vozi¹. Posle mnogi nauèe pogre¹no, lo¹e, ili nikako. Zato ne bih a-priori odbacivao svaku dodatnu obuku, ili kurs, kao nepotreban, èak i za "iskusne, stare vozaèe".
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

DebeliZmaj

Citat: Dukags poslato 13 April, 2017, 13:53
Kako æu ja npr. da odvezem neregistrovan motor pet ulica dalje na tehnièki? Treba da iznajmim brod i kontejner, dizalicu,.. Ne nego æu sporednim ulicama i odradim pos'o kao i uvek.. A ako se tada ne¹to desi e onda je jbg, ostale neregistrovane vo¾nje na angro su vrlo veæi rizik koliko za vlasnika toliko i za ostale uèesnike u saobraæaju ako bude neko sranje to je veæ ko toliko reskira taj nabije.
Ko nabije taj dobije ' karike na marike :P

1600 - 2000dinje transport po bgd ...
ako nemash toliko .. jbg onda ..
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

DebeliZmaj

Citat: kosta66 poslato 13 April, 2017, 13:55
meni se takvi bezumni jebaèi trkaèi nabijaju u dupe kad me vide po selu. oæe da se trkaju pa mi ulaze u toèak. nemalo njih je napravilo karambol po selu, nemalo. svi imaju dozvole i niko ne pije, al u glavi im je popara. neslana.

ako se secanje sluzi ti se se glupirao po nasipu u slichnom
da vidimo ko je brzi ... imaju slike negde sa posledicama ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Kostić

Citat: Slaninar poslato 13 April, 2017, 14:52
Citat: kosta66 poslato 13 April, 2017, 13:28
ajde objasni, ¹ta si sa ovim hteo da ka¾e¹.

Da godine i kilometri ne mogu da zamene uèenje i ve¾bu. Ima ljudi koji voze po 30 godina, pa i dalje realno ne znaju.

Kad dobije¹ dozvolu, realno ne zna¹ da vozi¹, samo si spreman uèiti da vozi¹. Posle mnogi nauèe pogre¹no, lo¹e, ili nikako. Zato ne bih a-priori odbacivao svaku dodatnu obuku, ili kurs, kao nepotreban, èak i za "iskusne, stare vozaèe".

¹ta ne znaju? da voze? a ¾ivi su, nisu napravili udes, platili ikad kaznu, voze normalno i po¹tuju propise. ¹ta æe mene da nauèi na kursu? jel vozi on zimi motor, jel se gura sa budalama tries godina u saobraæaju ili ¹ta. ¹ta da nauèi¹ matorog èoveka? ja to ne razume. mo¾da bih razumeo da ti neko dr¾i èas o kulturi saobraæaja, adrenalinu, o tome da ne treba¹ da bude¹ silovit, mangup, bulja ¹unka. mator èovek to zna. realno si se posrao na sve matorce sa foruma, time ¹to si napiso. :)

kad dobije¹ dozvolu, ti realno zna¹ da vozi¹, onako kako propisi nala¾u. onda te zaboli ðoka pa nafura¹ 200 konja pod haubu ili kupi¹ iljadarku i glumi¹ budalu. tad vi¹e ne zna¹ da vozi¹ u saobraæaju.  ili ostane¹ na nivou da zna¹ da vozi¹ po¹tujuæi propise.



debeli, to je pro¹lost, sad sam postao normalan ;D

Kostić

slaninar, ja vozim motor zbog potrebe kuæe, liène, da ne idem pe¹ke. isto kao i svaki drugi èovek, koji ima svoje vozilo da ne ide pe¹ke. kad budem po¾eleo da budem trkaè, otitæu kod trkaèa na kurs bebzbedne vo¾nje, mada ne znam da li to postoji. al otiæu da se uèim, jer na stazi nisam nikad vozio. taj tvoj kurs o kome ti prièa¹, je dobar za decu u ¹koli i za decu koje ¾ele da voze motocikl. i to je kraj prièe. tvoje usavr¹avanje da bude¹ ko trkaèi od 18 godina, je do jaja fora. meni motor nije sezonka zanimacija i potreba da se utkujem sa bajkerima po saobraæaju i da usavr¹avam obaranje krivine na ralja ringu, da bi mogao da se nosim sa klincima. neka oni obraju trka¹ trip, meni dosta i polako. ne treba mi neki ¾utokljunac da mi drobi ¹kolske prièe i da mi obja¹njava kako se sedi na motoru. mislim, stvarno. a ti se bato usavr¹i, samo pazi na raskrsnice, eto odne¹e dva ¾ivota.

Slaninar

Tebe sigurno neæe nauèiti ni¹ta.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Malenov

25 000 stradalih. Nije isto sto i pognulih. Bar za novinare. Bila je tabela u nekim novinama. 25000 je sa povredjenim ucesnicima. A pisalo je 1000 poginulih bajkera za 10 godina.