Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jevta

Ma da i ovu u GP su ludi pa voze motul

Gavrolini

Ulje u gp ima veze sa ovim u prodavnicama koliko i motori u gp sa tvojim motorom. A i tamo ce na kombinezonu pisati ime fie koja je dala najvise para.

Bojan

To sto ti trazis je subjektivno iskustvo a u tim domenima ono meni lici na : pipanje ulja izmedu dva prsta sa konstatacijom ovo nije dobro ili jeste, stelovanje modernih motora na uvo i gume koje "pustaju"  [ludak]
Ako je masina dobra, dali je bila polusintetika pre nema veze sa stavljanjem sintetike. Ja nisam neki strucnjak ali znam da je sintetika bolja na visim temperaturama.
Siguran sam da je info od Djunte ovde na forumima najprimereniji i najbolji info koji mozes dobiti o uljima. Da se odmah razumemo ja ne znam Djuntu, nikad kod njega nisam kupovao Silkolene (mada sam koristio to ulje) i ne reklamiram ga ali koliko se secam cene kad ti motul spusti cenu doci ce otprilike na njegovu.
Mislim da razlika izmedju 10-50 i 15-50 potpuno neprimetljiva.
Ja npr sipam Motul 7100 10-50W. Dosta vozim po gradu ali posteno nisam primetio neku razliku izmedu 10-50 i 10-40. Nadam se da je Honda primetila.
Ako bas hoces da ustedis kupi 5100 ali kupi kvalitetan filter za ulje npr K&N . Naravno i tu ce se odmah javiti kolege da kazu da ne valja   [nono]  posto se poceo raditi u Kini

Pozdrav ;D


Bojan

Citat: Gavrolini poslato 09 Februar, 2017, 13:31
Ulje u gp ima veze sa ovim u prodavnicama koliko i motori u gp sa tvojim motorom. A i tamo ce na kombinezonu pisati ime fie koja je dala najvise para.
Nece, pisat ce ime firme koja donira ulje.

Slaninar

#1944
Citat: jevta poslato 09 Februar, 2017, 11:39
Ja najmanje vozim po NS.Otvoren put i temperature od 30+ do 0.Bar je takav plan za manji deo alpa ove godine

Tim manje ima potrebe za gu¹æim uljem.

Tvoj motor ima vodeno hlaðenje, nije "uljara". Temperatura ne odstupa toliko kao kod uljara. A jo¹ ga ne vozi¹ kroz ¹pic u BG, 2 km na sat, na 50 stepeni usijanog asfalta. Tako da mislim da æe¹ sa gu¹æim uljem dobiti samo lo¹ije podmazivanje pri hladnom startu i ni¾imi temperaturama. Dobiæe¹ i ne¹to vi¹u potro¹nju goriva. Deliæ procenta, ali veæi otpor æe praviti gu¹æe ulje.

Eventualno, ako ba¹ pr¾i¹ motor, na visoke obrtaje, pa da sipa¹ gu¹æe ulje. Inaèe mislim da sa gu¹æim od 10w40 ne dobija¹ ni¹ta, naprotiv.

10w50 su manje hendikepirana pri hladnom startu, ali opet nepotrebno gusta kad se ma¹ina zagreje. Uz to jo¹ i preko 10% skuplja (a ni¹ta ne dobija¹ time, naprotiv).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Slaninar

Citat: jevta poslato 09 Februar, 2017, 13:11
Ma da i ovu u GP su ludi pa voze motul

Staza i drum nisu isto. Niti je isto ulje.

No, nevezano za to, 7100 je dobro ulje. I sintetièko je. I mislim da sintetika neæe ¹tetiti motoru koji nije veæ razjeban. Ako jeste, bar æe¹ odmah to saznati.  :)
Ako nije, du¾e æe trajati sa boljim uljem.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Gavrolini

Citat: Bojan poslato 09 Februar, 2017, 13:51
Citat: Gavrolini poslato 09 Februar, 2017, 13:31
Ulje u gp ima veze sa ovim u prodavnicama koliko i motori u gp sa tvojim motorom. A i tamo ce na kombinezonu pisati ime fie koja je dala najvise para.
Nece, pisat ce ime firme koja donira ulje.
Veruj da moraju jos dobro da plate da bi pisalo na kombinezonu ili oklopu motora. Mozda je kod nas sirotinje dovoljno da ti neko da bure ulja i da ga istetoviras preko celih ledja. U gp se to debelo plati.

joka

 Oseæam potrebu da komentiram u ovoj temi, mada mislim, da nisam dovoljno kompetentan da pi¹em. Ne znam odakle Gavri tolika ogorèenost Motul uljima, mada pratim temu od kad se pojavila, nije konkretno kazao, ¹to ga muèi to Motul ulje. Mnogi se ¾ale na razna ulja, te motor ne menja dobro brzine, te puno tro¹i, te ne ide dobro, i promenom maziva proizvoðaèa ulja, re¹ava se problem. Niko ne pi¹e koja je kilometra¾a preðenosti sa konkretnim uljem. Zbog stanja koje je kod nas, mnogi motoristi i ne pridaju znaèaj promeni ulja, pa tako, po¹to kao ne voze puno, menjaju ulje na par godina, èuo sam od nekih i po 5- 6 godina. Mnogi menjaju ulje, po preðenosti kilometra¾e, ili po godini kori¹æenosti. Dali prati neko diagram rada odraðenog ulja? Mnoga ulja su "najaktivnija " nakon preðenih 5000 kilometara. a mi to i ne oseæamo, veæ odma po promeni utvrðujemo, da ne valjaju. To sa diagramima mi objasnio èovek, koji radi u naftnoj indusriji, ba¹ na uljima. Pregledom na inostranim moto forumima, mo¾emo videti ¹ta ljudi sipaju u svoje motore, a uistinu oni mnogo vi¹e voze, negoli mi, na na¹u ¾alost. Ne ka¾em da je Motul ulje najbolje, veæ da je mnogo zastupljeno, ima sigurno i razloga, nije to samo reklama. No ne ulazim u iskustva. Ja veæ dugo godina, takoreæi odkako se kod nas distribuira ( Mass ) koristim  5100, 10-50 ulje i antifriz Motocool- Factory line, radni opseg od -35, do +136 stepeni, znaèi taèka kljuèanja je veæa od drugih antifriza, ¹to mi je i potrebno za ZZR-a, jer èim se uðe u gradsku sredinu, posle par semafora pali ventilator. Ovo ulje i antifriz sam koristio godinama i u v- max- u. Mogu samo da preporuèim. Izvinite na obimnosti pisanja, nisam mogao kraæe.    [cheers]

Slaninar

+1

ne valja precesto menjati ulje.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

sasa ns 1

jaso m2 standard nije bolji od jaso, nego je njegov deo-uze specijalizovani.Postoji jaso m1 i m2 a samo jaso obuhvata oba zajedno,znaci za siru je upotrebu a da li je bolji pitajte japance.

Slaninar

jaso kad pise, ulje zadovoljava ma1. ako zadovoljava stroziji ma2, onda to obavezno naglase. ma2 je bolji, stroziji.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Bojan

Citat: Slaninar poslato 09 Februar, 2017, 13:57
Citat: jevta poslato 09 Februar, 2017, 11:39
Ja najmanje vozim po NS.Otvoren put i temperature od 30+ do 0.Bar je takav plan za manji deo alpa ove godine

Tim manje ima potrebe za gu¹æim uljem.

Tvoj motor ima vodeno hlaðenje, nije "uljara". Temperatura ne odstupa toliko kao kod uljara. A jo¹ ga ne vozi¹ kroz ¹pic u BG, 2 km na sat, na 50 stepeni usijanog asfalta. Tako da mislim da æe¹ sa gu¹æim uljem dobiti samo lo¹ije podmazivanje pri hladnom startu i ni¾imi temperaturama. Dobiæe¹ i ne¹to vi¹u potro¹nju goriva. Deliæ procenta, ali veæi otpor æe praviti gu¹æe ulje.

Eventualno, ako ba¹ pr¾i¹ motor, na visoke obrtaje, pa da sipa¹ gu¹æe ulje. Inaèe mislim da sa gu¹æim od 10w40 ne dobija¹ ni¹ta, naprotiv.

10w50 su manje hendikepirana pri hladnom startu, ali opet nepotrebno gusta kad se ma¹ina zagreje. Uz to jo¹ i preko 10% skuplja (a ni¹ta ne dobija¹ time, naprotiv).

Jbt pa ti pojma nemas  [ludak]

Slaninar

argumentovano kao i uvek. dobar si  [rofl]
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ðunta

#1953
Citat: Bojan poslato 09 Februar, 2017, 13:50
To sto ti trazis je subjektivno iskustvo a u tim domenima ono meni lici na : pipanje ulja izmedu dva prsta sa konstatacijom ovo nije dobro ili jeste, stelovanje modernih motora na uvo i gume koje "pustaju"  [ludak]
Ako je masina dobra, dali je bila polusintetika pre nema veze sa stavljanjem sintetike. Ja nisam neki strucnjak ali znam da je sintetika bolja na visim temperaturama.
Siguran sam da je info od Djunte ovde na forumima najprimereniji i najbolji info koji mozes dobiti o uljima. Da se odmah razumemo ja ne znam Djuntu, nikad kod njega nisam kupovao Silkolene (mada sam koristio to ulje) i ne reklamiram ga ali koliko se secam cene kad ti motul spusti cenu doci ce otprilike na njegovu.
Mislim da razlika izmedju 10-50 i 15-50 potpuno neprimetljiva.
Ja npr sipam Motul 7100 10-50W. Dosta vozim po gradu ali posteno nisam primetio neku razliku izmedu 10-50 i 10-40. Nadam se da je Honda primetila.
Ako bas hoces da ustedis kupi 5100 ali kupi kvalitetan filter za ulje npr K&N . Naravno i tu ce se odmah javiti kolege da kazu da ne valja   [nono]  posto se poceo raditi u Kini

Pozdrav ;D



(Prisutna je rezervisanost zbog antagonizma grupacija koju ja do¾ivljavam kao liènu, za svako slovo na bilo kojoj strani, ceh je na meni uvek.)

Hvala Bojane, moje zakljuèivanje oko ulja proistièe iz mog bavljenja BMW servisom, taj tip agregata je ekstremno zahtevan i poguban po mazivo, i niza korisnika u ne znam ni ja sam koje sve motorcikle. Imam stalne mu¹terije a i one koji su samo jednom uzeli ulje od mene, prepostavljam da nisu svi bili zadovoljni, nemam direktno povrat lo¹eg iskustava, jeste jedna prilèno nova Aprilija imal problem sa ¹altovanjem, zakljuèak in¾enjera je  da je predhodno kori¹æeno neadekvatno ulje, i imam dobrog drugara kome je potro¹nja Silkolena bila osetno veæa nego sa drugim uljem, agret je za karièenje ove zime, i njegovog prijatelja sa slènom problematikom. Prodaja ulja je em mala em zarada tanka da bi mi bila znaèajna u bitisanju, od ta posla i na ovakav naèin nema bogaæenja.

©to je ¹iri temperaturni raspon to ima vi¹e modifikatora na u¹trb ulja, sa druge strane su takva ulja po pravilu boljeg kvaliteta, recimo Pro 4 Plus u 10W50 je trkaæeg ranga u odnosu na Pro 4 15W50 iako su oba deklarisana kao sintetika i sa estrom. Lièno koristim mineralno koje je pa  za taj tip preskupo, cca 790 Din., sadr¾i  prilièan udeo arahaik ZDDP aditiva koji su jo¹ uvek neprevaziðeni, naroèito kod starijh tipova razvoda. Taj kokltel obezbeðuje siguran hladan start a vazdu¹njak sa termostatski regulisanem hlaðenjem ulja vrlo brzo posti¾e radnu temperaturu i odr¾ava je relativno stabilnom bez obzira na spoljnu. Taèno je da se razlikuje imunost na temperaturu zavisno od vrste, to je nekih dvadesetak stepeni, ne znam napamet, ali bez obzira na poreklo, svako ulje mora da se doraðuje da bi moglo da izdr¾i daleko veæu temperaturu koja se stvara sa donje strane klipa, oko 300°C ili na procepu karike gde je  blizu hiljadarke. Horizontalni vazdu¹no hlaðeni bokser ima u kao svaka uljara visoku radnu temperaturu u odnosu na vodeno hlaðene agregate a ulje je non stop na donjoj strani , u ovom sluèaju bolje reèeno, iza klipa, plus se stalno javlja stiskanje usled promene unutra¹nje zapremine bloka jer klipovi  rade simetrièno, oba napolje pa oba unutra, praktièno vrlo nepovoljni uslovi za ulje. Da napomenem, vodeno hlaðeni BMW samo hladi vrh motora a i dalje je èist vazdu¹njak.

Jokin post je verodostojan, pred dana¹nja ulja je veæ odavno postavljen zahtev da se interval  produ¾i ¹to u praksi jeste, na BMW-u se veæ podavno primenjuje zamena na 10.000km. Zbog toga se u ulja ubacuju specifièni dodaci i èije tehnolo¹ke recepture spadaju u tajnovite i kvalitet  u mnogome zavisi od toga, koliko se degradira sastav sa poèetka do kraja upotrebe, na to ima uticaja sam agregat kao i naèin eksploatacije, kod Silkolena isto ulje mo¾e da ima potpuno drugojaèiji interval za dva motorcikla. Preporuka tehnologa i tribolga je da ulje treba da ostane u agregatu koliko je projektovano jer neki plemeniti sastojci se aktiviraju tek pri kraju i tad osloje povr¹ine. Rezon, uzeti jeftinije i lo¹ije ulje pa prepoloviti interval nije dobro, na stranu zezanje i tro¹ak filtera ¹to je posebna prièa. I naravno, ne menja se konj koji pobeðuje, ne menjati marku ili tip ulja svaki èas, 3 zamene su potrebne da se motor osloji specifènostima koje svako ulje ima, dodu¹e, neæe lo¹e ulje tad raditi posao ne znam kolko bolje.

©to se tièe gradacije, naklonjen sam gu¹æem ulju,  start i nepovoljan hladan rad  obezbeðuju aditiviæi, donja gradacija i samo ophoðenje dok se ne postigne radna temperatura, dok visoku spoljnu temperaturu i optereæenje obrtajima samo gustina pokriva. Termostaski regulisano hlaðanje ima zadatak da odr¾ava radnu temperaturu ali to nije savr¹eno, ljulja 5 do destak stepeni ¹to nije ne znam koliko al nije ni malo, kod uljara je to izra¾en problem. U su¹tine se gustina odreðuje prema projektovanim zazorima unutar sklopva a spoljna temperatura je dodatni ali znaèaajni faktor, zato i postoji po nekoliko preporuka, Sibir i Sahara, ne mo¾e isto ulje. Gu¹æe ulje, veæi otpor, manja fluktoacija fluida pa ni to nije dobro, krade snagu i di¾e potro¹nju goriva, al sad ne mo¾e ni na vodu da bi se u¹tedelo na gorivu koje se kod nas inaèe tro¹i vi¹e zbog sopstvenog, lo¹eg, kvaliteta. Alergièan sam kad èujem zveckanje i uvek preporuèujem za ne¹e podneblje naj gu¹æu predviðenu gradaciju, naravno nije ni to apsolutno, momci po Zlatiboru svi od reda 10-40 i to na starim agregatima.

Privr¾enost, ili pristasnost, bilo èemu i kome nije dobra. Ja sam u Silkolen sluèajno upao pre vi¹e godina tra¾eæi ulje za svoj motor nakon ukidanja OEM BMW ulja, iz te prièe se prelilo u kvazi posliæ, ali sigurno to ne bi bilo tako da nisam lièno zadovoljan ili da se javljaju problemi ko ¹to svi tu i tamo èujemo. Voleo bih da sipam u svoj motor jedan Mobil 1 koga nema na na¹em tr¾i¹tu niti se mo¾e naruèiti, ili neki Redline, be mi se, Silkolen je tu dok je takav i dok ne naiðem  ba¹ na bolje, uop¹te ne razumem apriori iskljuèivost. Juèe na bjb-u èovek pita za ulje ba¹ za BMW, odgovara neko sa dvadesetak postova i sa skuteriæom, "isjkljuèivo to, provereno", slatko sam se nasmejo, al je zaèuðujuæe da je ovaj ¹to je pitao uzeo neko tamo ne trudeæi se da se malo informi¹e, pa kad je tra¾io da mu se po¹alje  samo litra menjaèkog od 700kinti sa gratis po¹tarinom, koje je inaèe besplatna al ne da se ide u munus majku mu, linkovao sam mu par postova u istoj temi  sa slikama kako izgleda unutra¹njos agregata sa tim kupljenim uljem, kao, on bi da proba, ok, al izmisliti  rupu na saksiji je izgleda srbska opsesija.

Nije moje uèe¹æe èisto plemenito, stoji interes naravno, simbolièan ali prisutan, da kudim, mogu vi¹e verovatno, da pohvalim, i to èinim kao ¹to sam naveo za Motul 7100 naspram 5100. Prisutan je i Shell na tr¾i¹tu, imam jednaku zaradu al ga ni ne spominjem, jednostavno imam isuvi¹e malo informacija da bih se iole smatrao kompetentnim, a to ¹to pi¹e smatram ko da je na tarabi inaèe, a tuða mi¹ljenja kako èije, apropo skutera¹evog. U svakom sluèaju nije lako napraviti izbor, jo¹ te¾e doæi do onoga ¹to se oèekuje.

( Na pp æu odgovoriti kasnije pa molim izvinjenje, sad mora...)      







"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Lazic

Ako se neko razume u ulja, to je Ðunta... :D


Citat: jevta poslato 09 Februar, 2017, 12:41
Sada prvi put servisiram motor koji ima vi¹e sportkih performansi i zaèudilo me je to ¹to proizvoðaè daje API SE ,a ne neki veæi standard.Èak su i uljare imale veæi standard.
Skroz logièno, na klepetalu koji se hladi vodom kolika god da je vruæina i koliko god ga pr¾im, temperatura ulja ne prelazi 70 stepeni, na uljarama mislim da ide do 170-180, mora bolje ulje...

El Jefe

У стара лоша времена је било простије, САЕ 20 зими, САЕ 30 лети.
Друштво за заштиту од животиња

Gavrolini

Citat: joka poslato 09 Februar, 2017, 14:11
Oseæam potrebu da komentiram u ovoj temi, mada mislim, da nisam dovoljno kompetentan da pi¹em. Ne znam odakle Gavri tolika ogorèenost Motul uljima, mada pratim temu od kad se pojavila, nije konkretno kazao, ¹to ga muèi to Motul ulje. Mnogi se ¾ale na razna ulja, te motor ne menja dobro brzine, te puno tro¹i, te ne ide dobro, i promenom maziva proizvoðaèa ulja, re¹ava se problem. Niko ne pi¹e koja je kilometra¾a preðenosti sa konkretnim uljem. Zbog stanja koje je kod nas, mnogi motoristi i ne pridaju znaèaj promeni ulja, pa tako, po¹to kao ne voze puno, menjaju ulje na par godina, èuo sam od nekih i po 5- 6 godina. Mnogi menjaju ulje, po preðenosti kilometra¾e, ili po godini kori¹æenosti. Dali prati neko diagram rada odraðenog ulja? Mnoga ulja su "najaktivnija " nakon preðenih 5000 kilometara. a mi to i ne oseæamo, veæ odma po promeni utvrðujemo, da ne valjaju. To sa diagramima mi objasnio èovek, koji radi u naftnoj indusriji, ba¹ na uljima. Pregledom na inostranim moto forumima, mo¾emo videti ¹ta ljudi sipaju u svoje motore, a uistinu oni mnogo vi¹e voze, negoli mi, na na¹u ¾alost. Ne ka¾em da je Motul ulje najbolje, veæ da je mnogo zastupljeno, ima sigurno i razloga, nije to samo reklama. No ne ulazim u iskustva. Ja veæ dugo godina, takoreæi odkako se kod nas distribuira ( Mass ) koristim  5100, 10-50 ulje i antifriz Motocool- Factory line, radni opseg od -35, do +136 stepeni, znaèi taèka kljuèanja je veæa od drugih antifriza, ¹to mi je i potrebno za ZZR-a, jer èim se uðe u gradsku sredinu, posle par semafora pali ventilator. Ovo ulje i antifriz sam koristio godinama i u v- max- u. Mogu samo da preporuèim. Izvinite na obimnosti pisanja, nisam mogao kraæe.    [cheers]
Pisao sam vec , mozda ne u ovoj temi ali u nekim drugim jesam. Sipao sam par puta drugarima u motore(razne) na svoju preporuku 5100 i malo je falilo da posle toga ne budemo drugari. Menjac im je bukvalno krljao kao prekrupac. Kvacilo tvrdo kao sam djavo. Agregat je radio bucnije nego sa starim uljima koja su presla ko zna koliko. 300v u sta god sap sipao je trosio kao da prosipa a sa drugim uljima jok. Znaci nije se desilo jednom ili dva puta nego mnogoooo vise puta.

Gavrolini

U zadnje vreme sve sto teram po ulici ide bardal a sve sto je za off motorex

perlx

Da ne bude Gavrolini jedini, 5100 je najgore djubre od ulja koje sam u zivotu imao u 4t agregatu.

Bojan

Citat: Slaninar poslato 09 Februar, 2017, 15:56
argumentovano kao i uvek. dobar si  [rofl]

Pa sta ti ocekujes? Da te obrazujemo na svaki tvoj post sa kvazi znanjem?   [doh]   Jbg smanji makar broj postova.  ;D