Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Glava Dole

Citat: El Jefe poslato 11 Decembar, 2016, 01:44
Баш тако. Цена је око 250.динара литра. Да ли једе гумице, не знам. Ланац је од Јаве и нема гумице. Али бих рекао да се боље лепи од Силколена који сам користио пре.

[thumb_up] potrazicu po cacku, gore da bude ne moze s obzirom da lanac svakako nije bas sjajan pa videcu kako ce se pokazati :)

El Jefe

Ако за ово чује господин Маринковић, има да нас протера кроз крив чунак.
Друштво за заштиту од животиња

bogdan

Citat: El Jefe poslato 11 Decembar, 2016, 01:44
Баш тако. Цена је око 250.динара литра. Да ли једе гумице, не знам. Ланац је од Јаве и нема гумице. Али бих рекао да се боље лепи од Силколена који сам користио пре.
ne jede gumice  jer i testere u sistemu podmazivanja takodje imaju gumice , nije za off jer odlicno lepi pesak i zemlju  a i teze se pere

joka

Citat: El Jefe poslato 11 Decembar, 2016, 02:03
Ако за ово чује господин Маринковић, има да нас протера кроз крив чунак.
A ko je, ¹ta je dotièni gospodin Marinkoviæ?    [neampojma]

Glava Dole

I uzeo danas u woby-ju ovo... 255din litar... videcemo kako ce da se pokaze...



sasa ns 1

ako se proguta prilikom voznje isprati usta rakijom ,pritom paziti da se ne pljune unutra na kacigu

joka

Ljutinu razbla¾iti pivom, posle ispiranja usta!   [thumb_up]   [cheers]

jevta

#1907
Do sad sam sipao dosta vrsta ulja ali sad prvi put imam nedoumicu.
Yamaha FZS 1000 2003
U uputstvu pi¹e API SE na 10k to mu doðe mineralno prosto ne mogu da verujem.

Ima li neko neka drugaèije pisana uputstva ili iskustva koje ulje.Pi¹u ljudi po NETu sva¹ta te polusint te sint
Proizvoðaèa ima raznih ali mene prevashodno interesuje koji API standard.




Nikolaaaaw

http://www.api.org/products-and-services/engine-oil/eolcs-categories-and-documents/oil-categories#tab_gasoline

SE nisam siguran da mozes bilo gde da nadjes, mislim da se ne proizvodi vise. I nisam siguran da je API povezan sa tipom ulja  [neampojma]

Slaninar

Motul 7100 10w40. Full sintetika. Bude i u Srbistanu dobro. U Bul. Patrijarha Pavla je radnja.
API SE je propisan da æe u garantnom roku raditi kako treba.
Mana full sintetike je ¹to æe svaki lo¹ dihtung propi¹ati i ako je motor pohaban, poèeæe vi¹e ulja da tro¹i. Ako motor nije izraubovan i kad (ako) se dihtunzi zamene, motor æe biti bolje za¹tiæen nego sa dobrim mineralom/polusintetikom.

I da, Yamaha propisuje API SE na svakih 10 k, ili 6 meseci, ¹ta god do¹lo prvo. Sa full sintetikom svakako mo¾e opu¹teno na godinu dana i na vi¹e od 10k. I opet æe za sve to vreme motor biti bolje za¹tiæen nego sa dobrim mineralnim.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jevta

API je sigurno povezan sa tipom ulja i ja sam u to siguran

jevta

Razmi¹ljao sam o 5100 polusint ili 7100 sint kada sam proèitao uputstvo razmi¹ljam o 5000 polusint

Glava Dole


jevta

Zato ¹to mi je motul najpovoljniji

Slaninar

Citat: jevta poslato 09 Februar, 2017, 10:15
API je sigurno povezan sa tipom ulja i ja sam u to siguran

API je standard. Od odreðenog nivoa, neki tipovi ulja ga ne zadovoljavaju (uglavnom mineralna i polusintetièka). Ali standard kao standard ne zanima kako je pravljeno ulje, da li mineral, ili sintetika.

Za tvoj motor i tvoj menjaè, 7100 na 12 hiljada jednom godi¹nje je bolje od 5100, ili 5000 na 10.000, makar i na svakih 6 meseci. Opet, ako neæe¹ motor voziti puno km i vi¹e od par sezona, sipaj najjeftinije po specifikaciji koje naðe¹ i biæe OK... osim ako ne bude. Ja nekako kontam da je na cenu goriva i ostalih sranja, dati 10-20 evra vi¹e jednom godi¹nje na ulje sme¹no. A ne razmi¹lja¹ ako se ne¹to desi, da li je zbog lo¹(ij)eg ulja.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Nikolaaaaw

To sam hteo da kazem. Povezan je sa te strane sto full sintetika API SE ne postoji, inace ne :) Za API je svakako to sto pise preporuka, da se ispod tog kvaliteta ne ide, ako nadjes preporuceni tip ulja boljeg kvaliteta moze samo da bude bolja situacija.

Slaninar

Citat: Nikolaaaaw poslato 09 Februar, 2017, 10:40
To sam hteo da kazem. Povezan je sa te strane sto full sintetika API SE ne postoji, inace ne :) Za API je svakako to sto pise preporuka, da se ispod tog kvaliteta ne ide, ako nadjes preporuceni tip ulja boljeg kvaliteta moze samo da bude bolja situacija.


Ni to nije uvek sluèaj. Zavisi i od motora. Ipak, za veæinu motora pravljenih u ovom veku, uglavnom va¾i to pravilo, a i za mnoge iz pro¹log veka.

Koje god da se bira, za motor kojiem je menjaè u istom ulju kao i motor, dobro je da ulje zadovoljava i JASO MA, jo¹ bolje JASO MA2 standard. Onda nema ¹anse da zbog ulja bude problema sa proklizavanjem kvaèila i da zeza menjaè.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jevta

Ulja koja ja gledam zadovoljavaju MA2 ali je razlika u ceni 5000 i 7100 duplo.A da li treba sipati duplo skuplje kada  i jevtinije zadovoljava ako zadovoljava.
Da su napisali da treba sintetika ja bi sipao 300V

Gavrolini

Manite se motula vise. I moj savet u Yamahicu (svaka yamaha voli da srkne) nesto malo gusce. Nesto kvalitetno 15-50. To sto pise u manualu je ok ali kad je nov motor ali to davno bese.

jevta

Ima motul i gu¹æe biæe 10-40 umesto 10-30.I kako sad stvari stoje 5100 to je neka sredina.
Da Motul je najpovoljniji