Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

ðunta

Citat: bigbad86 poslato 02 Februar, 2016, 21:45
Izvninjavam se. Na prvoj zameni sam sipao Motul a na more smo isli sa Iponom 15w50 iste gradacije obojica. Lapsus. Obojica imamo one merace sto se srafe mesto cepa za ulje, ovako normalna voznja i normalno vreme meni temperatura drzi izmedju 80-90 po meracu na cepu( i Motul i Ipone). Do grcke je skoro svuda drzala 95-100.  Crveno meni pocinje na 120 ili 130 nisam siguran i nigde ga nisam postigao osim kad smo upali u neku guzvu u Solunu dok smo se turisticki vozili drugi dan ali tu je bilo previse rada u mestu. Skala je dosla do crvenog ali nije usla. Zanimljivo je da njemu nije dosao crvenog u toj gradskoj guzvi a meni jeste.

To je otprilike kako sam naveo, ulje u karteru je ni¾e temperature nego u magistrali pogotovu kod sistema sa hladnjakom. Karakteeristièno je oscilovanje ko ¹to si merio ¹to dodatno optereæuje mazivo ko i sve ustalom, kod vodenjaka ulje ljulja mnogo manje. Tebi je odnos kolièine ulja naspram hlaðene mase manji u odnosu na njegov agregat i zato je ta razlika u temperaturi pri sporoj vo¾nji.

I ne valja svaki èas menjati marku ulja ni tip, tek posle 2-3 zamene se formira neki specifièan i dragocen sloj koji potièe od sastojaka koje dato ulje ima, ako je po svim kriteriumima rad agregata dobar, treba to ulje da se zadr¾i, ali pod predpostavkom da se izabralo optimalno, odnosno naj bolje moguæe dostupno i u cenovnom rangu koji zadovoljava po kvalitetu radne zahteve korisnika, sa pa¾njom na rad kvaèila. Lièno vozim visoko kvalitetno mineralno koje je tek neznatno jeftinije od polu sintetike i jedino takvo  u Silkolen gami, dok dosta vozi top Pro 4 Plus pored niza koji voze PS, jednostavno vodim raèuna kad i kako ispucavam agregat ¹to je inaèe vrlo retko.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

bigbad86

Pa da, kad je izdrzalo torturu od 120-130 na sat(ceo dan) sa tri kofera na teperaturi i do 38 stepeni a nigde nije ni dodirnulo crveno, mislim da cu se zadrzati na Iponu.

ðunta

Citat: bigbad86 poslato 03 Februar, 2016, 13:22
Pa da, kad je izdrzalo torturu od 120-130 na sat(ceo dan) sa tri kofera na teperaturi i do 38 stepeni a nigde nije ni dodirnulo crveno, mislim da cu se zadrzati na Iponu.

Ako si zadovoljan po svim aspektima, nema razloga da ga menja¹, dodu¹e mo¾e¹ naæi jednako il bolje,  (naravno i lo¹ije ), za ni¾u cenu. Kod vodenjaka kad temperatura ulja bude tolika, agregat je u veènom lovi¹tu, to je bitna razlika u konstrukciji koju mora i ulje da isprati.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

bigbad86

Mogu naravno da nadjem jeftinije i cak znam de ima ali posto sam motor kupio sa servisnom knjigom, nastavio sam da ga servisiram u ovlascenom servisu za suzuki tako da pri svakoj intervenciji oni meni ture pecat i potpis i uvedu me u evidenciju. Cenim da ce mnogo znaciti ako budem resio da prodam motor, ko jos overava 20 godina staru knjizicu :)

ðunta

Citat: bigbad86 poslato 03 Februar, 2016, 19:41
Mogu naravno da nadjem jeftinije i cak znam de ima ali posto sam motor kupio sa servisnom knjigom, nastavio sam da ga servisiram u ovlascenom servisu za suzuki tako da pri svakoj intervenciji oni meni ture pecat i potpis i uvedu me u evidenciju. Cenim da ce mnogo znaciti ako budem resio da prodam motor, ko jos overava 20 godina staru knjizicu :)

Naj ispravnije, nikakav dalji komentar nemam osim, nastavi tako.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Hurricane

...jedno uop¹teno pitanje on topic:

Repsol ili Ipone?

bigbad86

Gore imas najskorije opisano moje iskustvo sa Iponom na pomenutom motoru. Repsol sam sipao samo u kola stara 30 godina pa da to ne racunamo :)

lvl1

Sipao ipone(full sintetiku),svako valja samo da se redovno menja.

UFF

svako valja samo da se bez njega ne ostane

Mik

Sta ja da sipam u (besprekorni i neprevazidjeni) Yugo 55 '90? Kad nestane Galaxa? (btw Mislim da je Galax Unia najbolje ulje za taj auto, nego sta kad nestane?)


UFF


Mik

Citat: UFF poslato 30 Mart, 2016, 02:31
bilo sta

Ali to je stvarno jedan jako dobar auto!

'90-to!

Kad pisu svasta na temu Zastave, te kojekakve pogrde, pa za to ima razloga. Ja sam imao priliku da vozim sluzbeni stojadin pickup (karavan, ne znam da li sam ovo dobro napisao), i, kad nije dostupan, onda direktorovu Floridu. To je isto mladje neko godiste od mog '90. Kad sednes u to, pa to je da se useres da nesto pipnes - to nisu izakani automobili, izakan je mercedes od 40 godina, materijal se trosi, povecavaju zazori, ali imas osecaj da je to nekada bio itekako dobar auto. Medjutim ovo ni kad je sislo sa fabricke trake nije bilo ni za sta.

Posle te voznje sednem u moj '90 ... to je neverovatna razlika - pedala kvacila koju smes da sutnes, kocnica koja radi, pedala gasa koju zgazis slobodno (nece ona dati neki odziv, nekad bilo 55 konja, sad ko zna koliko manje) ali nemas osecaj da bilo sta moze da se slomi na dodir. Kao da sam seo u Mercedes.

Pa je taj autic stvarno zasluzio dobro i odgovarajuce ulje, kakvo bese Galax Unia. E treba mi ekvivalent za to, ako vise nema Galax Unia.

(Dok sam ja radio u toj firmi, ma glavu na panj kao garanciju da je to dobro. Posle dosli bugari, mi prepuni domacih izdajnika ...)

bigbad86

MA sipaj bre bilo koje, samo da ga ima. Ja u kola sipao Repsol, neko mineralno 15w50 kad sam vozio FIATA, to ti je kao Yugo samo sto vise trosi :P

jevta


Slaninar

U Juga bilo koji mineral. Nisovo ulje je OK. 10w40 zimi, leti mo¾e i gu¹æe, 15w50.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

sasa ns 1

modrica jeimala specijalna ulja za uhodavanje po  zcz standardima  i pravljenja specijalno za njih,sto se tice redovne upotrebe,kad su poceli da prave stojadina preporuka je bila optima super visk 15-40.Tih sedamdesetih i osamdesetih nije postojala paranoja,ovo ulje ono ulje.SVE JE BILO DOVOLJN DOBRO

Slaninar

Citat: sasa ns 1 poslato 02 April, 2016, 00:47
modrica jeimala specijalna ulja za uhodavanje po  zcz standardima  i pravljenja specijalno za njih,sto se tice redovne upotrebe,kad su poceli da prave stojadina preporuka je bila optima super visk 15-40.Tih sedamdesetih i osamdesetih nije postojala paranoja,ovo ulje ono ulje.SVE JE BILO DOVOLJN DOBRO

I nisu morali pojasevi pozadi. I mu¹karci su bili mu¹karci, ¾ene su bile ¾ene, a male krznene ¾ivotinjice sa Alfa-kentaurija su bile male krznene ¾ivotinjice sa Alfa-kentaurija.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

sasa ns 1

nisu morali ni napred pojasevia stojadin je imao sedsta kao iz americkih filmova ravna i siroka,hromirane metlica,branik..i jos 100mana

castor

Dok je bio Stojadin, bio je auto. Kad je pre¹lo na Zastava, Skala i to imenovanje - od onda nije ni za kurac.

Stari moj je kupio novog novcatog Specijala... Auto. Dobar.
It's the ride that matters, not the bike…

sasa ns 1

ziveo stojadin,u sto su dobra ona ravna sedista