Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Conti-Moto

Citat: Gavrolini poslato 01 Februar, 2016, 22:56
Jbg nije mnogo popularno ulje kod nas, trebalo bi da je original. Isplati se kupovati ovde i prodavati u italiji :)

Kod Plattner-a je originalno ulje.
Nas najveci uvoznik za Mobil ulja ...
Novo !!!
Conti ROAD !!

K0le

Ja ga sipao u gixxera, nikakvih problema nisam imao  [thumb_up]. A uzeo preko kolege iz Plattner-a, kontam da je oriðiði .

bigbad86

JA uzeo neku polu sintetiku ENI za prosli motor, vozio sam ga sa njim oko 6000km nista nije falilo, jebem li ga. Bila cena oko 480 za polu sint al bile malo starije flase, tipa 2 godine.

Slaninar

Citat: bigbad86 poslato 02 Februar, 2016, 03:06
JA uzeo neku polu sintetiku ENI za prosli motor, vozio sam ga sa njim oko 6000km nista nije falilo, jebem li ga. Bila cena oko 480 za polu sint al bile malo starije flase, tipa 2 godine.

Aman ljudi, lo¹e ulje mora da bude ba¹ KATASTROFA lo¹e da skonta¹ bez merenja da ne¹to nije u redu sa motorom/menjaèem veæ na prvo sipanje. Kad se to desi onda si kupio ba¹ neko suncokretovo.  :)
Uzmi na NIS-u ulje za kola 10w40, mineralno, najobiènije, najjeftinije koje naðe¹, pa za prvu izmenu, posebno dok je novo, "menjaè radi tiho, lepo, nema problema".
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Serpente

Citat: Gavrolini poslato 01 Februar, 2016, 22:25
Odlicno je ulje samo mi nije jasno kako im se isplati da ga izvoze duplo jeftinije nego sto ga oni u svojim radnjama prodaju. Pod uslovom da je kod nas oridjidji

ja ga uzimam od drugara/majstora i garantuje da je original tako da :)
Be the change you want to see in the world!

Slaninar

Citat: Serpente poslato 02 Februar, 2016, 09:59
Citat: Gavrolini poslato 01 Februar, 2016, 22:25
Odlicno je ulje samo mi nije jasno kako im se isplati da ga izvoze duplo jeftinije nego sto ga oni u svojim radnjama prodaju. Pod uslovom da je kod nas oridjidji

ja ga uzimam od drugara/majstora i garantuje da je original tako da :)

Èime garantuje? Samo obrazom, ili dobije¹ neke pare ako se ispostavi da je fal¹? Daje ne¹to napismeno?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Serpente

njegova rec mi je dovoljna :)
Be the change you want to see in the world!

Hohštapler

Citat: Serpente poslato 02 Februar, 2016, 10:16
njegova rec mi je dovoljna :)
mora¹ razumeti kolegu Masnog, on se ovde dru¾i sa Mad¾arima i Ho¹taplerima... on ne veruje nikome ;)
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Serpente

hahaha razumem potpuno :P jbg ja biram da verujem :P
Be the change you want to see in the world!

ðunta

Citat: Slaninar poslato 02 Februar, 2016, 07:57
Citat: bigbad86 poslato 02 Februar, 2016, 03:06
JA uzeo neku polu sintetiku ENI za prosli motor, vozio sam ga sa njim oko 6000km nista nije falilo, jebem li ga. Bila cena oko 480 za polu sint al bile malo starije flase, tipa 2 godine.

Aman ljudi, lo¹e ulje mora da bude ba¹ KATASTROFA lo¹e da skonta¹ bez merenja da ne¹to nije u redu sa motorom/menjaèem veæ na prvo sipanje. Kad se to desi onda si kupio ba¹ neko suncokretovo.  :)
Uzmi na NIS-u ulje za kola 10w40, mineralno, najobiènije, najjeftinije koje naðe¹, pa za prvu izmenu, posebno dok je novo, "menjaè radi tiho, lepo, nema problema".

Gotovo da nema vi¹e drstièno lo¹ih ulja, ve¹to plagirana imaju neki kvalitet i kad je solidan agregat on radi uslovno dobro i sa takvim. Cena nije pokazatelj al je sasvim sigurno da jeftino ne mo¾e biti dobro, al ni skupo ne garantuje kvalitet ¹to ne znaèi da su sva ulja ista i sipati naj jeftinija ili pak naj skuplja apriori.

Mislim da sam veæ ranije napomenuo, ja na neki naèin prostaèki testiram mazivo, ako se oseæa kliskost pod prstima i ostane ga na njima posle brisanja, to je lep znak. Muækanjem kantice se takoðe mo¾e videti dal ima mehuriæa penu¹anja, kod ulja za ¹tapove ga uvek ima al kod dobrog ulja manje i brzo nestaju.

Dobro ulje i nakon izve¾enog punog  intervala zadr¾i masnoæu i lepljivost i nema izra¾en smrad, manje bitno dal je crno il ne.

Nedavno sam servisirao BMW1.2, sipano je predhodno po marci i etiketi odlièno ulje, po ceni ne, kad se agregat zagreje na vr¹nu radnu  temperaturu da bi  ¹to bolje isteklo, laik mo¾e da uoèi kako zveckaju unutra¹nji sklopivi dok na mlako se ni¹ta ne èuje. Po sipanju novog ulja, naravno druge marke i èistog porekla, na isto visokoj temperaturi motor radi tiho. Jeste razlika izmeðu novog i starog ulja, mada ni tad ne sme da bude drastiène razlike, i ne¹to gu¹æe gradacije, al je tolika razlika razlog da zakljuèim da se radi o lo¹em ulju, uz jo¹ neke indikacije, ¹to je uostalom zaèuðeno primetio i drugar koji je pripomagao u poslu. Motor je vo¾en nepunih 30K sa tim uljem uz zamene na 5K, u deklovima ventila je bilo finih pregorelih èestica i gornje povr¹ine su poprimile boju zagoretine ¹to se sa dobrim i taènim uljem ne de¹ava, za sledeæu zamenu sam preporuèio hemijsko ispiranje, tim pre jer je bio ugraðen i ne adekvatan filter iako odgovarajuæe ¹ifre.

@Bigbad86- Izneo si iskustvo sa istim uljem na dva tipski ista vazdu¹na agregata vo¾ena u jednakom re¾imu. Pod predpostavkom da onaj sa manjom kubika¾om je dobrog stanja, njegova potro¹nja mo¾e da bude uzrokovana ¹to je on vi¹e naprezan za razliku od tvojh 750 ccm i samim tim je dolazilo do poveæanog greajanja. Ulja za vazdu¹no uljno hlaðenje moraju da budu ba¹ specificirana za visoke temperature jer takvi agregati rade na znatno vi¹im temperaturama od gornje koja je kod vodenjaka, a danas je vrlo malo ulja koja su imuna na trajno il dugo izlaganje temperaturi bez obzira ¹ta na kantici pi¹e. Gu¹æe ulje samo vremenski ne¹to kasnije poène da gubi viskozitet i nije dobro re¹enje, praktièno mo¾e da se problem ne uoèi na kratkim vo¾njicama. Pojedini menjaèi i kod vodenjaka reaguju na slab indeks viskoziteta i kad se zagreju dolazi do tvrdog i ote¾anog ¹altanja, naroèito u prve dve.

@Slaninar-"majke mi " sa palcem u d¾epu, mnogima i bez toga, je argument. Svi znaju da je re¹avanje bilo kog problema nemoguæe osim tuèom, veæina se vozi sa polovnim motorima i tu je kraj diskusiji. Odgovornost se prebacuje na maloprodaju, oni na vele trgovca, on na uvoznika, on pak na inostrani izvor, taj na proizvoðaèa i to je to, mahom bez pokriæa. Zato i slu¾e forumi gde ljudi iznose svoja iskustva koja se ne smeju uzimati kao referenca veæ kao jedan od pokazatelja. Polazim od predpostavke da svi imaju ¾elju i dobru nameru ali nemamo svi jednako znanje, iskustvo i informacije. Pozivam se èesto na jedan dobronameran, "vozim 3 godine , ekstra", a ukupno pre¹ao svega 5K, simpatièno al opasno uva¾iti takav savet. Moram da napomenem i botove, lako æemo sad nas 10 da ishvalimo il nagrdimo ne¹to, tako da oprez pri vrednovanju ¹ta se pi¹e. Ima na "onom" forumu, èiji sam ja primarniji èaln zbog BMW grupacije, u temi o uljima nedavnih postova Gosn Steve, Stalker blog, Expandable i moje "malenkosti", malo bli¾e o ovoj problematici.   

"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

viper

Reci onda za sprint pulser2 koje je najbolje ulje?
"Doðe vreme kada pamet zaæuti, budala progovori , a fukara se obogati!"
(Ivo Andriæ)

Serpente

Citat: ðunta poslato 02 Februar, 2016, 10:42
Citat: Slaninar poslato 02 Februar, 2016, 07:57
Citat: bigbad86 poslato 02 Februar, 2016, 03:06
JA uzeo neku polu sintetiku ENI za prosli motor, vozio sam ga sa njim oko 6000km nista nije falilo, jebem li ga. Bila cena oko 480 za polu sint al bile malo starije flase, tipa 2 godine.

Aman ljudi, lo¹e ulje mora da bude ba¹ KATASTROFA lo¹e da skonta¹ bez merenja da ne¹to nije u redu sa motorom/menjaèem veæ na prvo sipanje. Kad se to desi onda si kupio ba¹ neko suncokretovo.  :)
Uzmi na NIS-u ulje za kola 10w40, mineralno, najobiènije, najjeftinije koje naðe¹, pa za prvu izmenu, posebno dok je novo, "menjaè radi tiho, lepo, nema problema".

Gotovo da nema vi¹e drstièno lo¹ih ulja, ve¹to plagirana imaju neki kvalitet i kad je solidan agregat on radi uslovno dobro i sa takvim. Cena nije pokazatelj al je sasvim sigurno da jeftino ne mo¾e biti dobro, al ni skupo ne garantuje kvalitet ¹to ne znaèi da su sva ulja ista i sipati naj jeftinija ili pak naj skuplja apriori.

Mislim da sam veæ ranije napomenuo, ja na neki naèin prostaèki testiram mazivo, ako se oseæa kliskost pod prstima i ostane ga na njima posle brisanja, to je lep znak. Muækanjem kantice se takoðe mo¾e videti dal ima mehuriæa penu¹anja, kod ulja za ¹tapove ga uvek ima al kod dobrog ulja manje i brzo nestaju.

Dobro ulje i nakon izve¾enog punog  intervala zadr¾i masnoæu i lepljivost i nema izra¾en smrad, manje bitno dal je crno il ne.

Nedavno sam servisirao BMW1.2, sipano je predhodno po marci i etiketi odlièno ulje, po ceni ne, kad se agregat zagreje na vr¹nu radnu  temperaturu da bi  ¹to bolje isteklo, laik mo¾e da uoèi kako zveckaju unutra¹nji sklopivi dok na mlako se ni¹ta ne èuje. Po sipanju novog ulja, naravno druge marke i èistog porekla, na isto visokoj temperaturi motor radi tiho. Jeste razlika izmeðu novog i starog ulja, mada ni tad ne sme da bude drastiène razlike, i ne¹to gu¹æe gradacije, al je tolika razlika razlog da zakljuèim da se radi o lo¹em ulju, uz jo¹ neke indikacije, ¹to je uostalom zaèuðeno primetio i drugar koji je pripomagao u poslu. Motor je vo¾en nepunih 30K sa tim uljem uz zamene na 5K, u deklovima ventila je bilo finih pregorelih èestica i gornje povr¹ine su poprimile boju zagoretine ¹to se sa dobrim i taènim uljem ne de¹ava, za sledeæu zamenu sam preporuèio hemijsko ispiranje, tim pre jer je bio ugraðen i ne adekvatan filter iako odgovarajuæe ¹ifre.

@Bigbad86- Izneo si iskustvo sa istim uljem na dva tipski ista vazdu¹na agregata vo¾ena u jednakom re¾imu. Pod predpostavkom da onaj sa manjom kubika¾om je dobrog stanja, njegova potro¹nja mo¾e da bude uzrokovana ¹to je on vi¹e naprezan za razliku od tvojh 750 ccm i samim tim je dolazilo do poveæanog greajanja. Ulja za vazdu¹no uljno hlaðenje moraju da budu ba¹ specificirana za visoke temperature jer takvi agregati rade na znatno vi¹im temperaturama od gornje koja je kod vodenjaka, a danas je vrlo malo ulja koja su imuna na trajno il dugo izlaganje temperaturi bez obzira ¹ta na kantici pi¹e. Gu¹æe ulje samo vremenski ne¹to kasnije poène da gubi viskozitet i nije dobro re¹enje, praktièno mo¾e da se problem ne uoèi na kratkim vo¾njicama. Pojedini menjaèi i kod vodenjaka reaguju na slab indeks viskoziteta i kad se zagreju dolazi do tvrdog i ote¾anog ¹altanja, naroèito u prve dve.

@Slaninar-"majke mi " sa palcem u d¾epu, mnogima i bez toga, je argument. Svi znaju da je re¹avanje bilo kog problema nemoguæe osim tuèom, veæina se vozi sa polovnim motorima i tu je kraj diskusiji. Odgovornost se prebacuje na maloprodaju, oni na vele trgovca, on na uvoznika, on pak na inostrani izvor, taj na proizvoðaèa i to je to, mahom bez pokriæa. Zato i slu¾e forumi gde ljudi iznose svoja iskustva koja se ne smeju uzimati kao referenca veæ kao jedan od pokazatelja. Polazim od predpostavke da svi imaju ¾elju i dobru nameru ali nemamo svi jednako znanje, iskustvo i informacije. Pozivam se èesto na jedan dobronameran, "vozim 3 godine , ekstra", a ukupno pre¹ao svega 5K, simpatièno al opasno uva¾iti takav savet. Moram da napomenem i botove, lako æemo sad nas 10 da ishvalimo il nagrdimo ne¹to, tako da oprez pri vrednovanju ¹ta se pi¹e. Ima na "onom" forumu, èiji sam ja primarniji èaln zbog BMW grupacije, u temi o uljima nedavnih postova Gosn Steve, Stalker blog, Expandable i moje "malenkosti", malo bli¾e o ovoj problematici.   



A koliko dugo ti vozis motore i koliko si presao od tad?:)
Be the change you want to see in the world!

ðunta

Citat: Serpente poslato 02 Februar, 2016, 11:18
A koliko dugo ti vozis motore i koliko si presao od tad?:)
Ceo ¾ivot sam u auto sportu i njegovom okru¾enju, ista pravila va¾e i u motorciklizmu kog sam sa latio pod stare dane. U auto bran¹i sam praktièno ceo radni vek, mehaniku ne treba ni da spominjem,( trenutno samo  BMW.) Komercijalno u uljima nekoliko godina sa kamarom povratnih informacija i podr¹ke Fuch Silkolenovih, a i Shellovih tehnologa i in¾enjera. Deo iskustvenih informacija je poslovna i etièka data i od mene nema ni kritike ni hvale za bilo koju marku ili proizvod konkretno, naravno, svoje hvalim i kroz lièni izbor. Ne mislim da sam sveznajuæi veæ iznosim deo onoga ¹to znam i ne po sistemu "¹to je babi milo, to joj se snilo". Ne smatram sebe majstorom, ne preuzimam olako odgovornost ali stojim iza uraðenog ili reèenog. "Èovek se uèi dok je ¾iv pa opet umre glup", slièno se mo¾e tumaèiti i kilometra¾a, autom ko zna kolikom, motorom malo naspram toga.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

El Jefe

Може да буде, не мора да значи. Мотоцикл и са високо квалитетним уљем може да звечи, али то не значи да се лоше подмазује. Такође уља која су чиста приликом замене, могу имати лошу карактеристику, битна за уље, испирање продуката сагоревања-рада агрегата.
Друштво за заштиту од животиња

ðunta

Citat: El Jefe poslato 02 Februar, 2016, 11:48
Може да буде, не мора да значи. Мотоцикл и са високо квалитетним уљем може да звечи, али то не значи да се лоше подмазује. Такође уља која су чиста приликом замене, могу имати лошу карактеристику, битна за уље, испирање продуката сагоревања-рада агрегата.

Tako je, dal je crno ili ne nije presudno, bolje da je tamno a jo¹ uvek lepljivo nego èisto, jer pored podmazivanja i spreèavanja fizièkog trenja, dobro ulje kupi nus produkte sagorevanja i upija u sebe i zato tamni. Deterd¾en kolko je dobar, tolko je i lo¹ jer oduzima kolièinu koja podmazuje, i dobro balansirana ulja dr¾e sklopove relativno prljavim ali bez naslaga.

Ja sam pristalica "ti¹ih" ulja, to ne znaèi sipati ¹ezdeseticu, al postoji razlika u prizvucima koje se mogu relativno dobro tumaèiti da li potièu od rada bez dovoljnog hidro jastuka ili su normalna buka koju odreðeni sklop èini. Problem je pod kacigom i glasnim izduvom oslu¹kivati agregat, a manometra i termometra ulja nema nigde da bi se u vo¾nji i optereæenju pratilo podmazivanje.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Slaninar

#1535
Citat: Serpente poslato 02 Februar, 2016, 10:16
njegova rec mi je dovoljna :)

Onda ne garantuje, nego obeæava. Ja bih uvek uzeo od nekog za koga znam da mogu verovati na reè, ne sporim ni¹ta, samo da utvrdim o èemu se radi.

Inaèe je jedino zaista precizno merilo da se ulje ispita u laboratoriji, posle preðenog servisnog intervala - pa uporedi s konkurencijom. Ima takvih tekstova da se proèita i po Netu.

Drugi metod je da se dva identièna agregata testiraju uporedo sa razlièitim uljima. To retko ko radi, previ¹e je skupo. Generalno, ako ulje nije ba¹ katastrofa, problemi se jave za 50ak hiljada kilometara (motor se puno vi¹e ishaba u odnosu na onaj koji je vo¾en sa vrhunskim uljem). Zato sa veliokm rezervom uzimam utiske "sipao sam ovo (NOVO) ulje i motor radi puno bolje nego sa onim (starim)". Kad na to doda¹ i da veæina nas vozi polovne motore, kojima je ko zna ¹ta i kako raðeno, èesto kod nekoliko prethodnih vlasnika... sve je to dosta mutno.  :)

@Ðunta: bjb ne èitam, ali ovde mi je uvek zanimljivo èitati tvoje postove. Èitao sam kolege koje si naveo na bjb dok sam pratio i isto su bili super postovi na temu o uljima. Puno se mo¾e nauèiti, verujem da imaju znanja i iskustva.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ðunta

Citat: Slaninar poslato 02 Februar, 2016, 15:20
Citat: Serpente poslato 02 Februar, 2016, 10:16
njegova rec mi je dovoljna :)

Onda ne garantuje, nego obeæava. Ja bih uvek uzeo od nekog za koga znam da mogu verovati na reè, ne sporim ni¹ta, samo da utvrdim o èemu se radi.

Inaèe je jedino zaista precizno merilo da se ulje ispita u laboratoriji, posle preðenog servisnog intervala - pa uporedi s konkurencijom. Ima takvih tekstova da se proèita i po Netu.

Drugi metod je da se dva identièna agregata testiraju uporedo sa razlièitim uljima. To retko ko radi, previ¹e je skupo. Generalno, ako ulje nije ba¹ katastrofa, problemi se jave za 50ak hiljada kilometara (motor se puno vi¹e ishaba u odnosu na onaj koji je vo¾en sa vrhunskim uljem). Zato sa veliokm rezervom uzimam utiske "sipao sam ovo (NOVO) ulje i motor radi puno bolje nego sa onim (starim)". Kad na to doda¹ i da veæina nas vozi polovne motore, kojima je ko zna ¹ta i kako raðeno, èesto kod nekoliko prethodnih vlasnika... sve je to dosta mutno.  :)

@Ðunta: bjb ne èitam, ali ovde mi je uvek zanimljivo èitati tvoje postove. Èitao sam kolege koje si naveo na bjb dok sam pratio i isto su bili super postovi na temu o uljima. Puno se mo¾e nauèiti, verujem da imaju znanja i iskustva.

Hvala Slaninar. Gde god mo¾e da se pokupi neko znanjce ne treba ga propu¹tati iz bilo kog razloga pa èak i kad je èovek +100% ubeðen da nema ¹ta da nauèi, jer uvek ima ukljuèujuæi i od budale. Zalazeæi na BJB na kome ni ja ne u¾ivam neki ugled, ne èita¹ sam BJB veæ konkretno neèije pisanje kao ¹to je moje i koje nije bilo kakvim stavom ogranièeno kao ¹to nije ni Gosn Stevino ili M-a900 koji jeDukatijvac i tehnolog u Fuchs Silkolene lancu. Ako smatra¹ za potebnim, mogu svoje izlaganje da pastiram zajedno sa Gosn Expandableovim jer vrlo èesto je to na neki naèin razgovor i nadopunjavanje, diskutujemo mi od kad sam se zakaèio na forum, mada ja nisam sagovornik ni jednom od njih dvojice.

Svaki test odstupa od realne eksploatacije, ponekad je ciljan rezultat a mo¾e i da navede na pogre¹an zakljuèak. Pravih praktiènih testova mislim da nema, 10 agregata, 10 vozaèa koji se smenjuju u krug 50-100K uz precizno merenje na poèetku i kraju. Koliko znam, kod nas nema moguænosti za validnu ekspertizu bilo èega pa ni ulja. Dodu¹e, pre neku godinu sam razgovarao sa momkom kome je zveknuo agregat vrlo brzo po sipanju, rekao mi je da uspeo da uradi analizu i utvrdio da ulje nije odgovaralo kupljenom, al ne znam da li je uspeo da nadoknadi ¹tetu, a nisam ba¹ ni siguran da je bilo ni potrebno a ni moguæe je uraditi do pikolitra.

Generalni neki moj zakljuèak je da nema izrazito lo¹ih ulja koje mogu uèiniti ¹tetu gledano na kratko, mada imam i takvih iskustava, èak su i plagirana u nekom kvalitetu kako je Gosn Expandable skrenuo pa¾nju, jer na taj naèin falsifikatori ostaju du¾e u poslu uz smanjenu zaradu koja je kroz godine ukupno vi¹a nego da pune jeftinim totalnim ¹kartom koji se brzo ofira i relativno lako utvrdi odgovornost. Prosta je prièa, u ambala¾u se sipa uslovno pristojno ulje, prodaje po prihvatljivoj ceni i razlika ostane i dalje u stoitinama postotaka. Zna se da svi vozimo polovnjake, da smo skloni da svaki èas menjamo marku ulja, prodavca itd. tako da je nemoguæe ustanoviti krivca, a ko ¹to reèe, laboratorija em skupa em diskutabilna. Tehnièki nivo znanja je vrlo nizak,  te¾imo praznoverju i luziji, jeftino a dobro.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

bigbad86

Djunta mislim da nisi u pravu. Virago i CB 750 su samo nehladjeni vodom i to im je jedino zajednicko. Ja imam 4 cilindra i sva 4 su na podjednakom udaru vazduha plus imam uljni hladnjak. Virago ima dva cilindra od cega je jedan pozadi koji bi po nekom pravilu trebalo vise da se greje. Plus on nema uljni hladnjak i slabiji je pa se vrti brze od mog na istoj brzini. Ulje je bilo 15w50 5100 Motul. Temperatura ceo dan 35-38 stepeni. Sa obzirom na rezim voznje, mislim da 600 i nesto km autoputa a potrosnja ulja bude 400ml nije puno. Mozda je i meni nesto potrosio ali to nije moglo da se ocita na stapicu.

ðunta

Ja pre mora sipao Ipone 15w50, cena oko 11 evra 1L sa sve zamenom u servisu. Do mora i nazad oko 1400km, od toga 1000 km autoput, 110-140 kmh. Uljara iz potpisa, 750 kubika. Nije potrosio nista ili bas nista primetno. Drugaru isto ulje, isti dan zamenjeno kad i meni potrosio oko 400grama do Grcke, u povratku ne znam. Mada njemu je 535 kubika a terao je isti tempo.
....................
@Bigbad86- Izneo si iskustvo sa istim uljem na dva tipski ista vazdu¹na agregata vo¾ena u jednakom re¾imu.

Citat: bigbad86 poslato 02 Februar, 2016, 19:34
Djunta mislim da nisi u pravu. Virago i CB 750 su samo nehladjeni vodom i to im je jedino zajednicko. Ja imam 4 cilindra i sva 4 su na podjednakom udaru vazduha plus imam uljni hladnjak. Virago ima dva cilindra od cega je jedan pozadi koji bi po nekom pravilu trebalo vise da se greje. Plus on nema uljni hladnjak i slabiji je pa se vrti brze od mog na istoj brzini. Ulje je bilo 15w50 5100 Motul. Temperatura ceo dan 35-38 stepeni. Sa obzirom na rezim voznje, mislim da 600 i nesto km autoputa a potrosnja ulja bude 400ml nije puno. Mozda je i meni nesto potrosio ali to nije moglo da se ocita na stapicu.

Naveo si Ipone ¹to ne menja stvar, a Motul 5100 tek ne podnosi visoku temperaturu koju oba agregata prave bez obzira na uljni hladnjak, to je jednostavno osobenost takvih konstrukcija i èesto neki termometri bilo fabrièki, bilo naknadno ugraðeni ne pru¾aju radni podatak nego neki realtivni ali sa napomenom gde se kreæe skala. Primerice, mo¾e skala da bude i do svega recimo 130°C, crveno od 100 i korisniku je  jasno gde je granica, a u stvari neka referentna temperatura je poprilièno iznad. Kod BMW-a  Boksera 1.1 je skala ba¾darena do 200°C, na 110, il 120, kmh na ravnom, referentna temperatura je 145°C, crveno ide od 150° a u vo¾nji je 160°-180° stalno, nema brojki veæ crtice ali imam brojèanu podelu. Kod modela 1.2 je skala znatno ni¾a, kao ¹to sam naveo, oèitava se devedesetak stepeni zato ¹to je drugojaèiji ba¾dar a u stvari se greje jednako i èak ne¹to vi¹e ¹to vlasnike dovodi u zabludu po pitanju izbora ulja. Oba modela imaju termostatski regulisan uljni hladnjak i za razliku od ranijih  modela BMW-a koji su umeli da stegnu klip pri pregrevanju, kod ovih se to ne de¹ava tako lako, odnosno, potrebno im je du¾e vreme da im se jednako desi. Uljni hladnjak èini posao ite kako, ali bez opstrujavanja vazduha ili prisilnog hlaðenja ne spreèava pregrevanje pa policijske verzije imaju ventilator iza njega. Inaèe kod BMW-a je  nagla¹eno ogranièenje rada na leru na 20 minuta, preko toga oæe staklo meraèa da izleti, za du¾e vreme pri pode¹avanju moraju da se upotrebe dodatni ventilatori. Slièno, da ne ka¾em isto, va¾i za svaki vazdu¹ni agregat bez prisilnog hlaðenja.

Svaki gregat lapa ulje koje god da je kad se izla¾e visokim obrtajima, ni¹ta neobièna tolika potro¹nja ako je vo¾en u ekstremu pogotovu ¹to je upitno kolko sa navedena ulja termo imuna, da zanemarim pojavu penu¹anja koja dodatno pospe¹uje gubitak viskoziteta i pojavu prekomerne uljne pare. Sa 5100, ako je bio, nek preðe na 7100 koje bolje podnosi optereæenje a i bolje je ulje za broj, il nek sipa po neèijem iskustvu, u svakom sluèaju neku pedeseticu ¹to je referentna gradacija za vazdu¹njake inaèe, pogotovu za tople klime gde se i mi nalazimo.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

bigbad86

Izvninjavam se. Na prvoj zameni sam sipao Motul a na more smo isli sa Iponom 15w50 iste gradacije obojica. Lapsus. Obojica imamo one merace sto se srafe mesto cepa za ulje, ovako normalna voznja i normalno vreme meni temperatura drzi izmedju 80-90 po meracu na cepu( i Motul i Ipone). Do grcke je skoro svuda drzala 95-100.  Crveno meni pocinje na 120 ili 130 nisam siguran i nigde ga nisam postigao osim kad smo upali u neku guzvu u Solunu dok smo se turisticki vozili drugi dan ali tu je bilo previse rada u mestu. Skala je dosla do crvenog ali nije usla. Zanimljivo je da njemu nije dosao crvenog u toj gradskoj guzvi a meni jeste.