Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

UFF

u ktm ako sipas ista drugo osim motorexa 4 ktm racing 20w60 posle 3k ima da pocne da ti trosi ili jos gore ima da ga sahranis
to ti kazem iz iskustva, sipao sam sve zivo i testirao (potpisujem za 1 cilindar ali verujem da ni za 2 nije drugacija prica)

znam coveka koji je sipao "najbolje" 300v u lc4 640 i dok je dosao do kuce motor zakucao... ostao bez ulja

freepartyman

Citat: Balsa Wrx poslato 24 Mart, 2015, 01:38
Ja mjenjam na SM svakih 1600 do 2500km ulje zavisno od voznje,na r6 svakih 4 do 6k a na ktm jos nisam ali cu na 4 5k da ne rizikujem.. :D e sad u ktm cu sipat motorec u r6 sipam 300v a u yamahicu malu sipamili politron ful sintetiku ili 7100,mozda je cudno sto sipam politron al meni motor radi bolje na politron nego na ijedno drugo jer kod nas se ulja dosta kopiraju a ovo niko nece da kopira jer nema ime.. :D
Ne moras ful sintetiku u r6 jer motor ima godina a i sigurno ga ne vozis kao na stazi. Mozes i polusintetiku ;)
I became a beast to rid myself the pain of being a man

UFF

to ko kad je moj drugar iz nisa (covek zida zgrade ne zna nista o motorima nit ga interesuje) prodavao onaj crni r1 '08
ja ga oglasio ovde za malu kintu reko znam coveka motor do 00 ali niko mi ne veruje i kad kupci zovu ide prica:

ko si ti? jel motor tvoj?
nije

jel motor kod tebe u bg?
nije

jel si ti vlasnik?
nisam

jel ga ti prodajes?
ne, samo sam ga oglasio za prijatelja

daj mi br mob vlasnika da ga pitam nesto.
ma nece ti on pomoci ali ok izvoli 06.....

posle 5 min zove mene ne kupac nego vlasnik i kaze:

aauuuu baaateee ko je ovaj be sto me sad zvao?

nemam pojma neki kupac sa oglasa hoce da se cuje sa vlasnikom, rekoh ti lepo da ne mogu da ga prodam ako nije kod mene

pita me kad sam menjo lance? kakve bre lance, katance otkud ja znam koji kurac o cemu on to prica?
pita me kad sam menjo ulje i koje sam sipo, pa menjali su mi u servisu a sipo sam NJASKUPLJE naravno  [rofl]

ali lik dobrica, i iskren... jedino sto niko nije hteo da ga kupi za 5 iako su u oglasu bili oko 7k a on nije hteo da se smara i trebalo mu 4.5k za prsten za buducu zenu pa sam ja otisao lepo za nis, dao mu 4.5k, doterao motor za bg i "sutra" ga prodao za 5.5k :D
bio registrovan sa opremom i novim gumama nisam imao sta ni da radim na njemu...
ja hteo da ucinim njemu i na forumu nekom a ljudi ne veruju i daleko im nis da odu da provere, e pa ako necete vi evo hocu ja...
no nebitno to, poenta je u ulju, on je sipao najskuplje...  ;D
na zalost najskuplje nije uvek i najbolje, bar ne za tvoj motor i tvoje uslove exploatacije

Che

CBR 1100XX sa 200K na satu, Motul 300V menjan na svakih 10K km i idalje ne trosi ni gram.

Slaninar

Full sintetika je najbolje ulje za sve motore mlaðe od 10 godina (i starije, ako je i do tad sipana full sintetika).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Balsa Wrx

Motorex u ktm je i sipano ali posto je motor pod garancijom radicemo servis u ovlasceni pa nek ga oni mjenjaju da ne razmisljam,sad sam kupio i ergo sjediste sa gelom :D,za r6 znam da je sipana ful sintetika zadnjih 10god kolko je u Herceg Novi jer jer sam ja 3. vlasnik a momak od koga sam ga kupio ga je pazio ko oci u glavu pa je posjedovao i servisnu knjigu,racune i sl..Za sm sipam 7100 zbog mjenjaca jer na 300v mi se cuje mjenjac iako je yamaha propisala 300v ali na motor koji vrti 10 12k to ulje definitivno ne ide bar ne po mojem misljenju :D
- Motori ne ispu¹taju ulje, oni obilje¾avaju teritoriju.

Radanovic

Citat: Slaninar poslato 24 Mart, 2015, 06:48
Full sintetika je najbolje ulje za sve motore mlaðe od 10 godina (i starije, ako je i do tad sipana full sintetika).

a ¹ta ako je do tad sipana sintetika, a sad ja uzmem i naspem polusintetiku  ;D ? ... ¹ta æe da mu bude ? [neampojma]

UFF

ima da ide 20% brze

sta ce da mu bude jbt pa nista, ako se brines zbog onog sto je ostalo za takve postoji engine flush i slicni prozivodi ali seti se da je polusintetika ustvari mineralno pomesano sa sintetikom

Slaninar

Citat: Radanovic poslato 24 Mart, 2015, 21:38
Citat: Slaninar poslato 24 Mart, 2015, 06:48
Full sintetika je najbolje ulje za sve motore mlaðe od 10 godina (i starije, ako je i do tad sipana full sintetika).

a ¹ta ako je do tad sipana sintetika, a sad ja uzmem i naspem polusintetiku  ;D ? ... ¹ta æe da mu bude ? [neampojma]

Ni¹ta, nikakav problem.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

bigbad86

Citat: UFF poslato 24 Mart, 2015, 21:44
se da je polusintetika ustvari mineralno pomesano sa sintetikom

U stvari mineralno ulje ojacano sintetickim aditivima.

UFF

ma sve to isti qrac bre mogu da se kladim da mozes ako ti u motor ide recimo 4 litre da kupis po litar iste gradacije od 4 razlicita proizvodjaca i da pomesas i da neces imati problema

eclipse4

ja mu danas sipao bardahl......

generalno mi se ne svidja jedna stvar....koliko god da ga pustis da istece staro ulje,kad sipas novo vise nije ta boja ko iz flase....kako isprati motor od starog ulja?

razmisljam od sad kupiti jos dva litara preko potrebne kolicine i nakon praznjenja starog,sipati onih 2 litara novih cisto da protece kroz masinu,ima li efekta?ili  recimo da li ce motoru smetati da ga pustis da radi samo sa tih 2 litara nekih 20 sekundi cisto da malo ispere unutrasnji deo?

freepartyman

Sto bi se zamajavao sa tim? Koga briga koje je boje ulje kada ga ne vidis.
I became a beast to rid myself the pain of being a man

freepartyman

I became a beast to rid myself the pain of being a man

bigbad86

Citat: UFF poslato 24 Mart, 2015, 22:49
ma sve to isti qrac bre mogu da se kladim da mozes ako ti u motor ide recimo 4 litre da kupis po litar iste gradacije od 4 razlicita proizvodjaca i da pomesas i da neces imati problema
ja sam uradio slicno, slucajno.
Sipao dva litra 10w40 i jedan litar 15w50. Prodali mi greskom jedno pakovanje 15w50
Znaci verovatno je bilo 12w44 :P
i to mi je bila prva zamena. Vozio sam posle taj motor bez problema

Radanovic

ja sve htjeo pitati bi li mu bilo ne¹to kad bi promje¹ao ta dva ulja, al' reko neæu da ne ispadne glupo  ;D

UFF

ma cak i gradaciju da pomesas ko ga jebe moze samo mozda da trosi brze ako nije odgovarajuca

Bori¹a

vazno da je masno... [rofl]
meni je motul sveze tako da nema menjanja jos koju iljadu...

Slaninar

Generalno ulja se mogu me¹ati, ali:

Ako se pome¹a vi¹e ulja, mo¾e se desiti da aditivi ni iz jednog ulja ne doðu do izra¾aja, jer ih nema u dovoljnoj koncentraciji.

Ako se me¹a sintetika sa drugom vrstom ulja: molekuli sintetike su sitniji od molekula mineralnog ulja. To znaèi da æe krupniji molekuli sporije teæi, pa æe se praviti praktièno struja u ulju motora - ulje koje br¾e teèe, pored ulja koje sporije teèe. Krupniji molekuli æe ostajati zaglavljeni, pa æe hlaðenje motora biti ne¹to manje efikasno, napravi se kao mali izolacioni sloj.

Isto tako nije preporuèivo me¹ati ekstremno razlièite gradacije. Recimo da se 10w40 poku¹a dobiti pomoæu dve litre 0w30 i jedne litre 20w60.


Staro ulje u motoru æe uvek ostati u nekom procentu. To je uglavnom zanemarivo mali procenat. Bitno je da se motor zagreje (i provoza) pre zamene ulja, da se odlepi sva prljav¹tina ako je ostalo ne¹to zalepljeno. Full sintetika je tu dosta zahvalna jer ne ostavlja naslage unutar motora - izgleda iznutra k'o nov kad se otvori.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Hurricane

Citat: eclipse4 poslato 24 Mart, 2015, 23:13
ja mu danas sipao bardahl......

generalno mi se ne svidja jedna stvar....koliko god da ga pustis da istece staro ulje,kad sipas novo vise nije ta boja ko iz flase....kako isprati motor od starog ulja?

razmisljam od sad kupiti jos dva litara preko potrebne kolicine i nakon praznjenja starog,sipati onih 2 litara novih cisto da protece kroz masinu,ima li efekta?ili  recimo da li ce motoru smetati da ga pustis da radi samo sa tih 2 litara nekih 20 sekundi cisto da malo ispere unutrasnji deo?

..ma ne bre, uze¹ engine flush 1 fla¹icu, sipa¹ 50 km pre zamene ulja, prospe¹ zameni¹ filter sipa¹ novo ulje i ma¹ina æe biti unutra kao nova..

provereno i na autu i na motoru..