Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

ðunta

Citat: bigbad86 poslato 09 Novembar, 2013, 22:35
Koji to radi na 190? :o

Vazdu¹njacima je skala tolika, moj bokser je stalno iznad 145° pa do 160°.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

bigbad86

Meni temp ulja u karteru ne prelazi 90°, gde bmw-u stoji merac temperature?

Lazic

Kod vw boksera vazdu¹ara, radna temperatura ulja je 170 stepeni...

ðunta

Ne mogu multi citat pa da se ne delim. Bigbad, u karteru nije referentna temperatura, na bokseru je pred ulazak u hladnjak. Laziæ, 145°C pri 120 na ravnom, skala nije numerièka veæ iscrtana i ne znam napamet analogiju crta i brojèane tabele ali ne udara tako èesto u tih 170 tak stepeni odnosno nema ljuljanja temperature. I kad skoèi za crtu, vrlo brzo povrati, da ne raèunam grad kad oæe da boravi tu. Ganjo sam ga letos pun tereta po autobanu, ma ni¹ta.

"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Lazic

Ako sam dobro shvatio za bubu nije 170, nego 145 stepeni... Negde proèitah kao klinac, moguæe da je bila gre¹ka... [cheers]

ðunta

Ovo je numerèki prevod  grafièkog prikaza a samo oèitavanje je na osnovu pritiska pa prvedeno u celzjuse. Obièno je vrh ba¾dara na 190°C a to je momenat pregravanja odnosno sigurnog kvara i na  serijskom agregatu je taj vrh izostavljen preventivno. Mogu se naæi razlièiti podaci temperature ulja ¹to zavisi gde je davaè uboden pa je to relativno, ali je bitno da se pridr¾ava fabrièkog uputstva o dr¾anju unutar datog instrumenta. Praktièno, mo¾e davaè biti u karteru i vrh skale do 130°C. Neka referntna merna taèka je na glavnoj uljnoj magistrali na izlaznoj strani kruga, pred ulazak u neki termo izmenjivaè bilo da je to uljni hladnjak ili rebrasto kuæi¹te samog kartera. After market davaèi su zato  ba¹ relativni. Ulje u vazdu¹njaku radi gotovo stalno na ivici bazne temperaturne imunosti za razliku od vodenjaka, i zato mora da se odabere ono koje je specifirano za takvu namenu odnosnu modifikovano da izdr¾i pr¾enje, manje bitno koje je vrste. Sve jedno da li  je Spaèek, Buba, Por¹, Subaru... svi vazdu¹njaci rade na osetno vi¹oj radnoj temperaturi, tako su  projektovani, izraðeni i traju.

10 175° C
9 170° C
8 160° C
7 150° C
6 130° C
5 105° C
4 90° C
3 80° C
2 65° C
1 40° C
0 33° C
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Slaninar

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Slaninar

Aktuelniji tekst. Èovek objasnio prednost sintetike, kao i mane sipanja previ¹e gustih ulja:

http://ferrarichat.com/forum/faq.php?faq=haas_articles
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

UFF

Sreca sto sam oduvek u svaki motor samo sintetiku sipao i to 15w50 ili cak 20w60 u ktm-a pa ne moram ni da citam to :D

Slaninar

Naravno, tekst je za one koje to zanima ili hoæe da znaju za¹to se ne¹to preporuèuje. Verujem da æe Ðunti biti zanimljivo.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ðunta

Citat: Slaninar poslato 12 Novembar, 2013, 15:59
Naravno, tekst je za one koje to zanima ili hoæe da znaju za¹to se ne¹to preporuèuje. Verujem da æe Ðunti biti zanimljivo.

Kad sam i¹èito tolko, jo¹ jednom æu, noæas. Ne znajuæi o èemu se radi, veæ sam napomenuo da æe svaki tehnolog a i prodavac preporuèiti sint i ustalom, sipao sam ga u auto. Za motor se rukovodim drugim parametrima, temperatura i paket aditiva, plus vekovna arhaik konstrukcija. Takoðe, presudnu ulogu su "ren" prièe, Por¹, Korveta i "vintid¾" rejsing automobili i skora¹nje iskustvo na bokseru sa sva tri tipa ulja.

Odabir gustine je uvek kompromis i u mnogome zavisi od naèina upotrebe, dal od æo¹ka do æo¹ka pali gasi il ne¹to du¾e ture. Bokser je opet specifièan jer vrlo brzo se ugreje a sam razvod ostane uvek nauljen. Takoðe, ne grejem nikad u mestu ali ni ne odvræem gas dok agregat ne postigne punu temperaturu, odnosno dok se ulje ne "razbije" i formira stabilan hidro jastuk.

©to se tièe taloga, hmm, samo su teorijske postavke, zanimljivo je da su neki agregati sami po sebi vi¹e podlo¾ni tome, konkretno VW grupacija a to mi se uostalom i pokazalo prilkom pro¹le zamene, èistio sam i BMW i Vagena, suprotno oèekivanju, "æumurko" imao naslaga.  Inaèe, svaki put properem motor sa pola kolièine istog ulja upravo da bi ¹to vi¹e smanjio talo¾enje koje nastaje u glavnom od zaostatka ne istoèene male kolièine. Uz to, ne povodim se za novokomponovanim markama filtera veæ iskljuèivo za osvedoèenim.

No, sasvim sigurno æe sintetika neutralisati i poslednje Mohikance, ako ne ubeðivanjem, onda lo¹ijim kvalitetom ili pak preskupim uljem. Poèela su da se pojavljuju "klasik" ulja al po bezobraznim cenama i skoro svaki proizvoðaè ih ima u ponudi, da ne govorim o nekim malim destilerijama. Ja to malo gledam kao i kroz gorivo, nije benzin isti ko onaj olovni ma kolko mu nagurali oktana ili pa cetana.



"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Slaninar

Citat: ðunta poslato 12 Novembar, 2013, 17:41

Kad sam i¹èito tolko, jo¹ jednom æu, noæas. Ne znajuæi o èemu se radi, veæ sam napomenuo da æe svaki tehnolog a i prodavac preporuèiti sint i ustalom, sipao sam ga u auto. Za motor se rukovodim drugim parametrima, temperatura i paket aditiva, plus vekovna arhaik konstrukcija. Takoðe, presudnu ulogu su "ren" prièe, Por¹, Korveta i "vintid¾" rejsing automobili i skora¹nje iskustvo na bokseru sa sva tri tipa ulja.

Neæe¹ se pokajati. Èovek lepo i argumentovano obja¹njava. Inaèe ka¾e da u svoju ma¹inu sipa mineral, ali zbog u¹tede i peMzijonerskog stila vo¾nje - ali ka¾e da je sint uvek bolje (ali i skuplje). Obja¹njava i o standardima - za¹to je noviji API bolji od starog. Spominje pred kraj i ZDDP - ono ¹to je tebe ti¹tilo za tvoj motor.

O gustini ulja ima zanimljiv stav. Pogotovo ¹to se tièe grejanja i radne temperature ulja - vs gustina. Ba¹ me zanima èuti kako ti to sve deluje.    [cheers]

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ðunta

Citat: Slaninar poslato 12 Novembar, 2013, 18:21
Citat: ðunta poslato 12 Novembar, 2013, 17:41

Kad sam i¹èito tolko, jo¹ jednom æu, noæas. Ne znajuæi o èemu se radi, veæ sam napomenuo da æe svaki tehnolog a i prodavac preporuèiti sint i ustalom, sipao sam ga u auto. Za motor se rukovodim drugim parametrima, temperatura i paket aditiva, plus vekovna arhaik konstrukcija. Takoðe, presudnu ulogu su "ren" prièe, Por¹, Korveta i "vintid¾" rejsing automobili i skora¹nje iskustvo na bokseru sa sva tri tipa ulja.

Neæe¹ se pokajati. Èovek lepo i argumentovano obja¹njava. Inaèe ka¾e da u svoju ma¹inu sipa mineral, ali zbog u¹tede i peMzijonerskog stila vo¾nje - ali ka¾e da je sint uvek bolje (ali i skuplje). Obja¹njava i o standardima - za¹to je noviji API bolji od starog. Spominje pred kraj i ZDDP - ono ¹to je tebe ti¹tilo za tvoj motor.

O gustini ulja ima zanimljiv stav. Pogotovo ¹to se tièe grejanja i radne temperature ulja - vs gustina. Ba¹ me zanima èuti kako ti to sve deluje.    [cheers]



Ja sipam mineral koje nije ni malo jeftino, èak ¹ta vi¹e bude i skuplje od sintetike neke. APi, on je varjabilan i zaista ne garantuje istovetnost danas, juèe i sutra, u tome je problem ali jeste nu¾na kompleksnija podela za razliku od nekad kad su motori bili vrlo slièni. ZDDP je po mom saznanju jo¹ uvek ne zamenljiv po karkteristici i nameni a us to nu¾an za pojedine konstrukcije. Da pojasnim, takozvani ravni podizaèi ventila, odnosi se na sklop bregaste i razvoda kde podizaè bukvalno grebe ko ¹aberom po povr¹ini i zato je i izmi¹ljen ZDDP koji se prilepi za povr¹inu i ko staklo je, ali èepi katalizator i zato je redukovan skroz. Gustinu ulja u smislu protoènosti, odnosno zapremini po jedinici vremena, defini¹e in¾enjer kroz rupicu na èepu radilice naj prostije reèeno, pregusto ulje neæe teæi  dovoljno brzo i samim tim manje puta ispirati, laditi i podmazivati sklopove i oscilovaæe  pritisak ne toliko vidno na manometru koliko u samim sklopvima na periferiji gde æe dotok biti i manji i isprekidaniji. Takoðe ni radno tanko ulje ne valja jer jednostavno neæe moæi da ostvari hidro sloj koji se formira i dr¾i  se zalepljen unutar zazora dve tarne povr¹ine. Nekad je taj zazor bio veæi zbog naèina obrade i diletacije upotrebljavanih materijala, danas se to ste¹njava jer i manje sint zrno to omoguæava, gde je granica, jo¹ se ne zna. Naravno da gustina mora da bude u balansu koji je optimizovan za date uslove rada, direktno utièe na pritisak i temperaturu èisto mehanièki gledano. Kad su zahtevi za visokim performansama, onda se tek vidi problem, kad poène pritisak da raste a i temperatura zajedno, pa kad zakuca skazaljka levo na nulu a druga ode suprotno. To je otprilke ono ¹to se viða na trkama, dim i u travu trenutno. (Odo malo hifijem da se bavim, èitaæu noæas, èova gleda vrlo razlo¾nim oèima).
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

mkt

ajd i ja da pitam pa ako neko zna

dal je pametno da u ktm-a exc 450 sipam Silkolen 10-50 ulje umesto motorexa 10-50
rece mi covek pre neki dan da slobodno mogu to ulje da uzimam posto i on vozi ktm-a doduse KTM 660 SMC i KTM 640 Adventure R ako to ima neke veze
eto..

BANE BROTHERHOOD

Citat: mkt poslato 16 Novembar, 2013, 00:59
ajd i ja da pitam pa ako neko zna

dal je pametno da u ktm-a exc 450 sipam Silkolen 10-50 ulje umesto motorexa 10-50
rece mi covek pre neki dan da slobodno mogu to ulje da uzimam posto i on vozi ktm-a doduse KTM 660 SMC i KTM 640 Adventure R ako to ima neke veze
eto..
JOK [povracanje] [samoubistvo] [nono] [facepalm]
PAIN IS TEMPORARY GLORY IS FOREVER!!!

ðunta

Citat: ðunta poslato 12 Novembar, 2013, 18:51
Citat: Slaninar poslato 12 Novembar, 2013, 18:21
Citat: ðunta poslato 12 Novembar, 2013, 17:41

Kad sam i¹èito tolko, jo¹ jednom æu, noæas. Ne znajuæi o èemu se radi, veæ sam napomenuo da æe svaki tehnolog a i prodavac preporuèiti sint i ustalom, sipao sam ga u auto. Za motor se rukovodim drugim parametrima, temperatura i paket aditiva, plus vekovna arhaik konstrukcija. Takoðe, presudnu ulogu su "ren" prièe, Por¹, Korveta i "vintid¾" rejsing automobili i skora¹nje iskustvo na bokseru sa sva tri tipa ulja.

Neæe¹ se pokajati. Èovek lepo i argumentovano obja¹njava. Inaèe ka¾e da u svoju ma¹inu sipa mineral, ali zbog u¹tede i peMzijonerskog stila vo¾nje - ali ka¾e da je sint uvek bolje (ali i skuplje). Obja¹njava i o standardima - za¹to je noviji API bolji od starog. Spominje pred kraj i ZDDP - ono ¹to je tebe ti¹tilo za tvoj motor.

O gustini ulja ima zanimljiv stav. Pogotovo ¹to se tièe grejanja i radne temperature ulja - vs gustina. Ba¹ me zanima èuti kako ti to sve deluje.    [cheers]



Ja sipam mineral koje nije ni malo jeftino, èak ¹ta vi¹e bude i skuplje od sintetike neke. APi, on je varjabilan i zaista ne garantuje istovetnost danas, juèe i sutra, u tome je problem ali jeste nu¾na kompleksnija podela za razliku od nekad kad su motori bili vrlo slièni. ZDDP je po mom saznanju jo¹ uvek ne zamenljiv po karkteristici i nameni a us to nu¾an za pojedine konstrukcije. Da pojasnim, takozvani ravni podizaèi ventila, odnosi se na sklop bregaste i razvoda kde podizaè bukvalno grebe ko ¹aberom po povr¹ini i zato je i izmi¹ljen ZDDP koji se prilepi za povr¹inu i ko staklo je, ali èepi katalizator i zato je redukovan skroz. Gustinu ulja u smislu protoènosti, odnosno zapremini po jedinici vremena, defini¹e in¾enjer kroz rupicu na èepu radilice naj prostije reèeno, pregusto ulje neæe teæi  dovoljno brzo i samim tim manje puta ispirati, laditi i podmazivati sklopove i oscilovaæe  pritisak ne toliko vidno na manometru koliko u samim sklopvima na periferiji gde æe dotok biti i manji i isprekidaniji. Takoðe ni radno tanko ulje ne valja jer jednostavno neæe moæi da ostvari hidro sloj koji se formira i dr¾i  se zalepljen unutar zazora dve tarne povr¹ine. Nekad je taj zazor bio veæi zbog naèina obrade i diletacije upotrebljavanih materijala, danas se to ste¹njava jer i manje sint zrno to omoguæava, gde je granica, jo¹ se ne zna. Naravno da gustina mora da bude u balansu koji je optimizovan za date uslove rada, direktno utièe na pritisak i temperaturu èisto mehanièki gledano. Kad su zahtevi za visokim performansama, onda se tek vidi problem, kad poène pritisak da raste a i temperatura zajedno, pa kad zakuca skazaljka levo na nulu a druga ode suprotno. To je otprilke ono ¹to se viða na trkama, dim i u travu trenutno. (Odo malo hifijem da se bavim, èitaæu noæas, èova gleda vrlo razlo¾nim oèima).

Malo bio lenj, malo zaboravan. Nekad su ulja deljena na zimska-retka i letnja-gusta, mongradna sa intervalom 3-5 k. Prvo pravo  saznanje o uljima imao sam od dva tehnologa u beogradskoj rafineriji, do tada, (ali i jo¹ uvek), empirijski, meðusobnom razmenom iskustava i gledanjem pohabanosti sklopova kad god se pru¾ala prilika. Pojednostavljeno, u bazno ulje se ubacuju dodaci za ovo i ono, pa tako za prva "long life" i multigradna,  ¹to se pokriva ¹iri dijapazon to je manje osnovnog maziva. I ja se te prièe dr¾im. Ulje se raubuje ne samo od spoljnih èinioca, temperatura, sumpor, azot,voda,...veæ  i  mehanièki i veze molekula pucaju, odnosno krekuju i glavna borba tehnologa je bila da smisle aditive koji æe odr¾ati ulje u komadu. Tad su mi rekli da to nije problem ali da pada svojstvo samog podmazivanja. Tu i tamo sam prekoraèivao interval preko uobièajenih maks 7,5 k i interesantno je da rast potro¹nje nije ne¹to bivao velik iako pod rukom i zveckanju agregata je evidentno da je  ulje svirnulo. Pri zameni je rad bivao neuporedivo ti¹i ¹to govori o delotvornosti hemije. Starija i siroma¹nija aditivima su na dizelu trajala do nekih 3,5 k a do 5 pila 2 puta kolièinu izmeðu maks i mina. Iako se dana¹nja ulja deklari¹u na 15 + k veliki sam skeptik. Da to tako mo¾e, sipao bi mesto ulja ala onaj ruski modifikator i zaboravio na  masne ruke.

Tifozovac gleda sa svog aspekta i u okviru svog okru¾enja i to kao obièan korisnik kao i ja i veæina nas. Svo izlaganje mu je kako treba ali. On meraèi i rukovodi se najbolje za njegov prevoz, Ferari i to je naj ispravniji odabir, ali  ne i  univerzalan ko ¹to veæ rekosmo. Takoðe i on navodi da ima bolja opcija od OM simbioze.

Ono ¹to se definitivno ne sla¾em je da se ne razlikuju gradacije 0-30 i 10-30 recimo. Ferari je ultra sklop i predviðen za ekstremne performanse i te¹ko da æe da se poka¾u anomalije pri obiènoj vo¾nji ko ¹to skoro svako od Vas uoèi na mkorom kvaèilu. Taj agregat ima radilicu sa mnogo le¾ajeva, apsolutno trnovan blok, balansirano sve do bola, sve u 0... jednostavno su sve nus pojave svedene na zanemarivo. Pritisak ulja uz temperaturu jeste naj bitniji meraè ali on verovatno ima aktivnu kontrolu ¹to mu omoguæava da sa razlièitim varijacijama ulja dobije potrebno podmazivanje koje oèitava po manometru. Kod sirotinjskih sokoæala to nije ba¹ tako pa opet mora empirija. Nekad su radilice bile na svega 3 le¾eæa lagera i èim doðe do poremeæaja u podmazivanju odma potmulo zatutnji kad se apgasuje, na peto oslonim veæ te¾e i ko ne zna kako zalupa motor  te¹ko da æe da uoèi.

Sva ulja su projektovana za mazanje na radnoj temperaturi koja je na savremenim motorima gotovo uvek konstantna , ali kad se uteruje ekstrem onda  ulje izlazi iz optimalno projektovanog i tad gu¹æa gradacija poma¾e ali je kontra produktivno preterivanje. Lièno naginjem gu¹æim jer se vrlo ne¾no ophodim sa ladnim agregatom.

Mobil 1 je stekao i slavu i premoæ upravo sa niskim gradacijama èineæi da se agregat manje greje usled br¾eg protoka. Ali opet je gradacija nu¾na zavisno od temperature, u Evropi, Skandinaviji i delom u Rusiji ne postoji pedesetica ni u kom obliku po pumpama  dok recimo u Grèkoj i delom kod nas 5 banki je èesto.

Amerièka tr¾i¹te je skroz razlièito, vrlo bogato po ponudi i skroz razlièite regulative. Gomila ulja jednostavno nije prisutna s ove strane bare samo zbog striktnih standarda. Vrlo rado bih vozao neka ulja ali zaludno. Izmeðu ostalog hteo sam jedan M1 15-50, ali ni preko 2 navodno zvanièna distributera nisam mogao da ga naruèim, jednostavno je nedostupno na Starom kontinentu. Prièa sa tim uljem je zanimljiva, Mobil ga je dugo isporuèivao i pod pritiskom dr¾ave ga je izbacio iz proizvodnje ali su kupci po objavi pokupovali sve zalihe, dosaðivali trgovcima i Mobil se odupro vladi i nakon mislim dvogodi¹nje pauze ga pustio ponovo. Dodu¹e, izvr¹ili su korelciju ali ni blizu koliko se zahtevalo.

Radi se o paketu ZDDP-a. Intencija je da se skroz elimini¹e iz upotrebe i kamara uljara nema ni trunku ili besmisleno malo, 200-300 ppm-a ¹to je praktièno ko da ne postoji ali dovoljno da se neuki kupac pridobije. M1 je  zadr¾ao nivo od oko 1.200 ppm-a ¹to je neka dobra donja granica iako neki tvrde da je dosta recimo 800. Ovo ulje  èak ne pripada gornjoj grupi nit sadr¾i zvuène aditive kojima se dièe neki proizvoðaèi ali je oèigledno odlièno izbalansirano sa ume¹anim otrovnim ZDDP-om koji istina je zagaðivaè kako se tvrdi ali je veæi problem ¹to dobro degradira katalizatore koji su sve manji po gabaritu. Ovo ulje se masovno koristi kod obiènih i ren automobilista i dosta moje USA BMW sabraæe ga tera na bokseru i èak je relativno niske cene. Sa njim je Henk sabio 486 k milja.

Tra¾eæi adekvatnu alternativu opredlio sam se za Fuks,(auto), i moto program Silkolen. Fuks nema koje ulje da nema, ono,i  za ¹arke na vratima, porodièna duga tradicija, sopstvene rafinerije, German Quality. Intersantno je da imaju u ponudu ulja za svaki tip ikad proizvedenog agregata, od Forda T pa do danas. Silkolen mislim jedini razvrstava moto ulja u niz podgrupa plus naznaèeno visoko temperaturna koje ja koristim. Takoðe imaju ne svakida¹nju tehnologiju slièno pristupajuæi ko Mobil. Sva moto ulja imaju zavidan udeo ZDDP-a iako glavni tehnolog tvrdi da nije sve u njemu.

Ovo je ujedno i moj odgovor MKT-u.

(@Slaninar- ako treba iskopaæu datu na kompu il æu cimnem Gosn Expendablea ili Dukatijevca u Fuks. Nisam tehnolog pa nit znam mnogo a nit se trudim da pamtim, mo¾da brojke nisu naj taènije.)





 






"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Slaninar

Ðunta, sa velikim interesovanjem sam èitao i tvoje i Expendableove tekstove. Zanima me svakako proèitati.

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ðunta

Citat: ðunta poslato 23 Novembar, 2013, 23:58
Naravno da gustina mora da bude u balansu koji je optimizovan za date uslove rada, direktno utièe na pritisak i temperaturu èisto mehanièki gledano. Kad su zahtevi za visokim performansama, onda se tek vidi problem, kad poène pritisak da raste a i temperatura zajedno, pa kad zakuca skazaljka levo na nulu a druga ode suprotno. To je otprilke ono ¹to se viða na trkama, dim i u travu trenutno.

To se juèe desilo u F1 Gro¾anu, hladan autodrom, krug za zagrevanje nedovoljan da se ulje "razvodni", previ¹e ¾elje i deliæ du¾eg zadr¾avanja na vrhu crvenog i puèe bolid ko da je od ¹eæera.

Sva vrhunska takmièenja imaju svrhu i praktiènog testiranja ali su rezultati strogo poverljivi i sve je manje moguænosti da se komercijalno tehnolo¹ki navodi provere u praksi pogotovu kod nas. Auto moto sporta nema i uz to titule ne odra¾avaju pravu vrednost meðu takmièarima veæ su manje vi¹e odraz materijalnog imanja. Informacije dobijene od mehanièara takoðe nisu merodavne, od 1000 mu¹terija mo¾da ima desetina redovnih i to sa kratkom upotrebom istog prevoza za razliku ko u "Majstorskoj radionici" gde je od nulte zamene ulja pa do generalne mehanièar pratio prevoz i bio izvor iz prakse. Napolju ulje ni ne dolazi u dodir sa majstorom, istoèi se direktno u kantu iz ekolo¹kih razloga i sve se manje vi¹e svodi na OM preporuke ili vezan posao, uljar-servis. Kod nas se ne mo¾e dobiti ispravna informacija èak dal je ulje S ili PS, tehnolozi su se pretvorili u obiène komercijalne referente totalno odvojeni od prakse. Na¹ izbor se suzio na pitanje prodavcu, jel dobro, original, a odgovor je uvek potvrdan naravno, i na osnovu meðusobnog uliènog rekla kazala.

Citat: Slaninar poslato 24 Novembar, 2013, 08:13
Ðunta, sa velikim interesovanjem sam èitao i tvoje i Expendableove tekstove. Zanima me svakako proèitati.

Gosn Expendable i Dukatijevac m900 su jedina dva èoveka koje ja znam i koji mogu dati valjan komentar. ©tivo sa neta je krajnje virtuelno i zaista enormno mnogo mora da se prelista da bi se na osnovu preklapanja statistike, ( i uz lièno neko dobro znanje), zakljuèilo pa opet valja imati rezervu, nekome je posao da foruma¹i po svetu sa razlièitim nikovima i vr¹i perfidno marketing. Ja se pozivam  na Henkovih skoro 800K sa M1 a ko zna, mo¾da je i to obièna patka.

Gugleto gura skoro stopostotno na USA sajtove, pored pomenutog M1 u bokserima se voze jo¹ jedno 3-4 ulja koje ne postoje u Evropi. Gledajuæi date to je sve svet za sebe i van svih standarda tako da se skoro uop¹te ne nagla¹ava API razred. Slièno je i za ostale prevoze a ono ¹to se mo¾e naæi ovamo dosta se razlikuje, da preskoèim srpsko tr¾i¹te.

@Slaninar, ja nisam tehnolog, tribolog nit sam tehnièki ¹kolovan da bi sad mogao ili smeo da tupim. Moj pogled je obièan korisnièki, ajd, zaèinjen malo cepidlaèenjem. Ima dovoljno Expendableovog izlaganja i ako ne za svaki iole èest motor ono bar vrlo slièan, mo¾e se naæi njegova preporuka. Da li to odgovara onome u fla¹i je pa problem za sebe. Ja sam uljem poèeo da se bavim nakon preduge pauze kupiv¹i prva dva toèka, Free, i odmah sam primetio da tih par procenata me¹avine i te kako utièe i na rad i performansu mopediæa. Kako se prièa razvijala tako sam ulazio u problematiku sve vi¹e ali je to daleko od autoritativnog. Drago mi je ¹to si èitao, to do¾ivljavam i kao kompliment, hvala.  :)
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

eclipse4

svaka cast momci na znanju....ja ceo zivot mislio da je ulje samo.....ulje.

Nikle

Uglavnom je bilo misljenja o vecini popularnih ulja,misljenja za i protiv.Citajuci razne testove sintetickih ulja za motocikle,idvaja se jedno ime koje je skoro svugde iznada osatalih  AMSOIL Advanced Synthetic Motorcycle Oil.Podrzava sledece standarde API SG, SL/CF, CG-4; JASO MA/MA2; ISO-L-EMA2; API GL-1.  Izmedju ostaloh na stranici sa specifikacijama pise i: SERVICE LIFE
For on-road use in engines and transmissions,change  Synthetic Motorcycle Oil and AMSOIL Ea®Motorcycle Oil Filter at twice the motorcycle manufacturer-recommended change interval or one year, whichever comes first.Reklama ili ne, menjacu ga na standardnih 5000,pa koliko god dobro bilo.Posto cu nabavljati to ulje u buducnosti zanima me misljene ljudi koji su imali iskustva sa tim proizvodjacem.Hvala unapred.