Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: redshadow poslato 24 Maj, 2012, 05:31
imam jedno pitanje. uzeo sam suzuki gsxr 600 k9 novog, vreme mi je za prvi servis. na stranom forumu sam procitao da je trenutno u motoru mirenalno ulje koje omogucava motoru da se razradi kako treba, a na prvom servisu da je idealno da se sipa polu sintetika da bi se omogucilo da se u sledecem periodu motor razradi do kraja, jer 100% sinteticko ulje to nece omoguciti. ja sam razradjivao motor po manualu, dakle nisam prelazio 8000 obrtaja sem u par prilika kada sam morao. nameravam i dalje da postujem manual i da ne prelazim 12000 obrtaja posle prvog servisa sve do drugog kada bih sipao motul 7100 ili v300. moje pitanje je, da li je ovo mit ili je stvarno idealno da sipam polu sintetiku na prvom servisu, konkretno motul 5100. inace, motor ne vozim na stazi.

Ima ¹kola razraðivanja da se motor u prvih 100 kilometara dooobro zagreje, a onda pr¾i po tri puta: do pola, do 2-3 i do punog broja obrtaja, sa sve naglim dodavanjem gasa i posle naglim pu¹tanjem. Nakon toga se sipa novo ulje i vozi razraðen motor.

Druga ¹kola je to ¹to pi¹e fabrika. AKO je motor  zaista iz fabrike stigao s mineralnim, onda to ¹to pi¹e ima smisla. A za prvu ¹kolu je veæ prekasno, tako da nema¹ ¹ta razmi¹ljati - polusintetika i vozi.

Za sluèaj da ne zna¹: gledaj svakako da ne tera¹ dugo u istim obrtajima. To isto nije dobro.

Ako ne ide¹ na stazu, zaobiði svakako v300.


P.S. Iskreno ti zavidim ¹to si kupio NOV japanski motor. Svaka èast. Mislim da tako ne¹to u ¾ivotu neæu uraditi. U¾ivaj!   [thumb_up]
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

neuromasser

Citat: Slaninar poslato 24 Maj, 2012, 07:24
Ima ¹kola razraðivanja da se motor u prvih 100 kilometara dooobro zagreje, a onda pr¾i po tri puta: do pola, do 2-3 i do punog broja obrtaja, sa sve naglim dodavanjem gasa i posle naglim pu¹tanjem. Nakon toga se sipa novo ulje i vozi razraðen motor.
Ako nekoga zanima, evo i teorije iza ove ¹kole: http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm   ;)

Citat: Slaninar poslato 24 Maj, 2012, 07:24
P.S. Iskreno ti zavidim ¹to si kupio NOV japanski motor. Svaka èast. Mislim da tako ne¹to u ¾ivotu neæu uraditi. U¾ivaj!   [thumb_up]
+1  [thumb_up]

TEEfqd

#442
presao sam nekih 750km do sada. nisam puno puta prelazio 8k obrtaja ali sam konstantno davao i oduzimao gas i igrao se sa brzinama za ovo vreme koliko ga vozim. pre svake voznje sam sacekao da dodje do 60 stepeni pa tek onda vozio. po onome sto sam procitao motor je tipa 80% razradjen u prvih 1000km a do 3000km tih ostalih 20%, i da bi kao bilo idealno da se sipa polusintetika na prvom servisu bas zbog nastavka razradjivanja motora.

TEEfqd

a inace sto se tice mototune varijante razradjivanja motora dosta ljudi je reklo da je losa i da nije potreban pun gas (sto mototune preporucuje) da bi prstenovi legli lepo na svoje mesto. u suzuki service manualu pise samo da ne treba voziti konstantnom malom brzinom jer je potrebno izvrsiti pritisak, ali ne treba koristiti pun gas. druga losa strana je ta sto mototune metoda utice lose na razradjivanje menjaca i ostalih delova

edit: ispada da sam odgovaram na svoja pitanja. samo sam hteo da znam da li je ok sipati motul 5100 10w40 na prvom servisu, jer dosta ljudi prica da je obavezna full sintetika

Slaninar

Citat: redshadow poslato 24 Maj, 2012, 07:43
edit: ispada da sam odgovaram na svoja pitanja. samo sam hteo da znam da li je ok sipati motul 5100 10w40 na prvom servisu, jer dosta ljudi prica da je obavezna full sintetika

Trebalo bi da, ako je jo¹ u razradi, ide polusintetika. OSIM za motore koji fabrièki idu sa full sint. uljem odmah.

©to se grejanja tièe, kreni uvek odmah voziti, grejanje u mestu je budala¹tina, osim ako je motor takav da se gasi kad je hladan. Samo nemoj furati u obrtaje i koristiti puno obrtnog momenta (tipa 6. brzina na 4000 obrtaja) dok se ne zagreje.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

stilgar

Treba da promenim ulje u KLX-u, u uputstvu pise 10-40, 20-50... SE ili SF gradacije. Imam ELf 20-50 SG gradacije, drugar koji se bavi prodajom ulja kaze da sto je prvo i drugo slovo dalje od A to je ulje bolje pa ispada da je SG ulje bolje od SE i SF. Ono sto me brine je da u user manualu nije navedeno SG kao mogucnost. Znam da nece dumre motor al ne bi da kupujem drugo ako ne moram, a opet ne bi da ga posle ispustam zbog menjaca ili cega vec. savet?

UFF

Sto dalje od A to bolje je tacno
Sva ulja koja si naveo su vec zastarela :D (ali dobro nije ti ni klx nov)

Zastarela:
SE 1979 ili starije proizvedena vozila
SF 1988 ili starije proizvedena vozila
SG 1993 ili starije proizvedena vozila
SH 1996 ili starije proizvedena vozila

Aktuelna:
SJ 1997 ili starije proizvedena vozila
SL 2001 ili starije proizvedena vozila
SM 2004 ili starije proizvedena vozila
SN 2011 ili starije proizvedena vozila


Nece smetati ako novije ulje sipas u stariji motor ali obrnuto vec nije pozeljno
Poenta price je da je novije bolje od starog i da trazis da je bar SJ ili SL (pozeljno SM ako je mlad - SN ne znam da li uopste ima - mozda motul 300v)


Nego koje ti bese godiste kava? :D i sto trazi ulje iz 1979 ako je noviji  (jer seljaci i dalje ugradjuju stari agregat)

E sad pitanje je zasto u user manualima i za najnovije japanske motorcikle pise JASO MA T903 (taj deo je ok-njihov standard) SG or higher (SG je bre izasao 1993 god a motori izlaze dana danas)  :wtf:

stilgar

1994 godiste, znaci moze opusteno ovo elf koje imam :)

Slaninar

Citat: UFF poslato 24 Maj, 2012, 14:27
E sad pitanje je zasto u user manualima i za najnovije japanske motorcikle pise JASO MA T903 (taj deo je ok-njihov standard) SG or higher (SG je bre izasao 1993 god a motori izlaze dana danas)  :wtf:


Zato ¹to ni¹ta revolucionarno nije uraðeno veæ 50 godina - samo marketing.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

stilgar

jel koristio neko ? iskustva ?

MOTOTAKTOL RACING HCX-4
» Ulja za dvotaktne i èetvorotaktne motore

Specifikacije:

   API SL
   ACEA A3-02

Viskoznost na 100 °C, mm2/s    17,5-18,5
Indeks viskoznosti    min.140
Taèka paljenja, °C    min. 220
Taèka teèenja, °C    max. - 25
Pakovanje, kom x lit.    12 x 1

CBRR1

koje ulje da uzmem a da nije motulovo 300w..? dosta njih se zali na to ulje pa rekoh ako imate preporuke za neko bolje i gde...unapred hvala..  [hello]

Jocika


CBRR1

Citat: Jocika poslato 26 Maj, 2012, 18:23
Eo imas ovde pa prelistaj http://www.motomanijaci.com/index.php/topic,848.0.html
hvala bruderu..imam vec 300w u njoj ali sam ga razbio skroz,dok je hladnije bude ok ide tocak i sve cim ga isforsiram samo proklizavaju lamele...jebel li ga valjda je ulje,motor je 2011god i ima 6000km...

Jocika

Procitaj tu temu i videces iste komentare kao i tvoje... :D

CBRR1

Citat: Jocika poslato 26 Maj, 2012, 18:26
Procitaj tu temu i videces iste komentare kao i tvoje... :D

u sportu kada ga bacim tj u Amodusu onda ide na tocak a u str i u b modusu ni da cuje samo provristi a tocak nista...nek mi sibne neko broj od ovih sto su zastupnici za motorex,hvala..

Jocika


Brrka

Ma daj bre, pljuju ljudi po Motulu samo zato sto ne vole Isaka i njegov nacin poslovanja i kao da je fals i ovakvo i onakvo.
Prvi put pre 6-7 godina kad sam otvorio prvu flasu Motula 300V u zivotu uvek je bio isti kao sto je i sada, i boja i miris.
A sto se tice lamela en znam sta da ti kazem, moze biti do ulja ali evo moja iskustva sa Motorexom, vozio 300V i posle 5000km istocio ulje i posto nije imalo da se kupi Motul u Mladenovcu umem ja od Raje Motorex. Sipao, od 10 do crvenog sam prokliza lamela. Ubrzo posle toga sam vratio Motul i nisam imao nikakvih problema posle sa lamelom.

UFF

Citat: Slaninar poslato 24 Maj, 2012, 14:50
Citat: UFF poslato 24 Maj, 2012, 14:27
E sad pitanje je zasto u user manualima i za najnovije japanske motorcikle pise JASO MA T903 (taj deo je ok-njihov standard) SG or higher (SG je bre izasao 1993 god a motori izlaze dana danas)  :wtf:


Zato ¹to ni¹ta revolucionarno nije uraðeno veæ 50 godina - samo marketing.

Hmm pa sta ce im onda novi standardi i norme za ulja ako su agregati isti?

UFF

Citat: cbrr1 poslato 26 Maj, 2012, 18:21
koje ulje da uzmem a da nije motulovo 300w..? dosta njih se zali na to ulje pa rekoh ako imate preporuke za neko bolje i gde...unapred hvala..  [hello]

Ako ces motorex onda za tebe samo ovo

http://www.motorex.com/index.cfm?oid=1147&lang=en&webtoolDbTemp=eintragDetail&kategorieId=9&eintragId=145

JASO MA T903:2006; API SM

B@ne

Citat: cbrr1 poslato 26 Maj, 2012, 18:21
koje ulje da uzmem a da nije motulovo 300w..? dosta njih se zali na to ulje pa rekoh ako imate preporuke za neko bolje i gde...unapred hvala..  [hello]

Bel-Ray EXS Full Synthetic Ester 4T Engine Oil 10W-50