Glavni meni

Popravka GEL akumulatora

Započeo vlada_dee, 08 April, 2012, 20:33

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

vlada_dee

Akumulator me nesto zeza, pa se izmedju ostalog konsultovah i sa youtube-tom i naidjoh na ovaj klip:

maintenance, repairing and recharging a dead gel / dry type motorcycle/car battery

Ko ne zeli da gleda jer lik objasnjava glupim amerikancima prost postupak pa je dosadan evo teorije:
Gel akumulatori rade na istom principu kao i obicni, razlika je samo u tome sto su celije oblozene gelom da kiselina ne bi mogla da ispari. Kao takvima, gel akumulatorima nije potrebno odrzavanje, ali ce opet kad-tad da riknu.
Postupak je da se uzme destilovana voda, spric i igla, otvori se poklopac gde pise DO NOT OPEN, zabode se igla u "gel" i nasprica se malo po malo destilovane vode u svaku celiju. Posle toga na punjac na NAJMANJOJ amperazi, punjenje 12h, i kao u 95% slucajeva moze da se ozivi mrtav gel akumulator. Ja cu pokusati jer nemam sta da izgubim, a ako neko od vas ima mrtav gel akumulator, mozda mu ovo pomogne da ga povrati u zivot.

:cheers:

zVuk

meni kad je crko gel akumulator, ja sam ga stavio na neki matori punjac za koji sam mislio da ne radi, jer mislim da je stariji od mene, ostavio na punjacu da prenoci, sutradan ga stavio na motor i radi evo vec vise od godinu dana.....nisam nista dolivao...
Ko se ljuti, uleti mu kruti

despic

a sta kad mi rikne obican akumulator?
klasican divljak

Andjelo


djolevidak

slaba vajda od ovoga ja mislim,al ajde da vidimo i to :D

Cale


prpa_zr

Citat: Cale poslato 11 April, 2012, 09:20
Vredi probati.


pazi kad imam stari akumulator od TDM-a.. moraæu da prostudiram ovo pa da probam..

djolevidak

 slazem se nema sta da izgubis mozes samo da dobijes

DR Goran

Imas dve vrste vrla baterija...jedne su agm a druge su gel...ja koliko znam gel je dosta skuplji i skoro nijo to ne kupuje ovde...

Razlika je :

AGM ima staklenu vunu koja upije kiselinu i tako nema muckanja i curenja kiseline

Gel baterijama se dodaje silikatna prasina da bi oformila zelatinastu kiselinu koja opet ne tece slobodno.

Poenta tih zatvorenih baterija je da se ne otvaraju jer hidrogen i kiseonik  koji se oslobadja u procesu punjenja i praznjenja ponovo stvaraju vodu i zato im nikad ne treba dodavati vodu...ako se otvore poklopci pojebe se proces.

E sad unutra ima i mali ventil koji je predvidjen da ispusti visak gasa kad je potrebno i vremenom na visokim temp i malo prepunjavanjem nesto kiseonika i izadje i tako ostaje bez vode polako .

Dodavanje vode donekle ima smisla u AGM akumulator ali nisam siguran kako ce se rekombinovati cista voda . Zamisli da u sundjer natopljen sapunicom na cosak malo kapnes vode ...nece ta voda svuda otici

U svakom slucaju ne smes da preteras jer i ovako imaju strasno malo kiseline ...
Aaaa, pa to ne moze..neee mooze.. To ne pasuje... To je djunta sa sitnim nutom..

vlada_dee

Hvala na objasnjenju. Evo ja sam probao, dolio malo vode spricom i iglom u svaku celiju, ali trenutno nemam punjac da ga ostavim da prenoci na njemu, dopunio sam ga na kolima pa stavio u motor i odmah je kresnuo, isto i dan kasnije, i evo danas. Provericu ga koliko verglanja moze da izdrzi kad budem bio kuci, da mi punjac bude pri ruci...

Maki

K'o sto je neko rekao- nemam sta da izgubim.

Sutra javljam rezultate!
"Wait until you see God, and then brake!"  Kevin Schwantz

CBRR1

korisnu informaciju si izneo u svakom slucaju...pohvale.. [clapp] [clapp] [clapp] [thumb_up]

eclipse4

verovatno ne radi vise cim se do sada nje javljao,ni jedan ni drugi ni treci :)

vlada_dee

Od silne radosti sam zaboravio na ovu temu, da, radilo je posle ovoga jos oko 6 meseci, posle mi je crkao regler, a ja mislio da je akumulator, pa kupio novi akumulator a ovaj ritualno iz besa bacio, tako da ispada da sam fljusnuo zdrav akumulator...

UFF


dzimika

nadam se da si ga bar odneo kod sekundaraca :D

sasa ns 1

koliko treba zabosti tu iglu,da li ona nesto probije-kao naprimer flasu pa unutra sipas destilovanu.Ili da li je bolje sipati kiselinu akumulaorsku-ima po radnama nije skupa ,ili  i nju treba nesto razblazivati

eclipse4

i kako ja sada da otvorim ovaj moj?
kad mi deluje zatvoren sa svih strana.

easy


UFF