Glavni meni

Intervju : Bojan Majkiæ #7

Započeo Radanovic, 18 Mart, 2012, 18:22

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Radanovic



Pro¹le sezone si osvojio titulu prvaka RS u klasi 1000 SS . Kakav je osjeæaj osvojiti titulu ?
Titule sam osvajao i prije do sada tako da nije novina, ali svaka titula je posebna na svoj naèin. ®ao mi je samo ¹to je jo¹ uvijek nemoguæe napraviti prièu da vozimo za prvenstvo BiH na nekoj stazi van BiH i Banjaluke.

Na prvoj trci za prvenstvo RS u Zalu¾anima , koja se ujedno bodovala za prvenstvo Srbije , imao si problema sa motorom
Na¾alost na prvoj trci u Banjaluci motor mi je zakazao.Poslije izvrsnih kvalifikacija i super vremena na drugim kvalifikacijama 1.12,806 motor je zakazao u nedelju na warm up-u.Otkaèio mi se osiguraè od ventila u glavi motora i napravio kur¹lus. Bio sam super raspolo¾en taj vikend, nikada do sada ozbiljnije nisam pristupio trci u Banjaluci nego taj vikend i vjerujem da bi u nedelju na trci i¹ao i br¾e od kvalifikacija ali jednostavno nisam imao srece.... Kada smo otvorili poklopac ventil dekla vidjeli smo da nema spasa.
Jos jednom bi se zahvalio svima onima koji su mi nudili svoje agregate i motore da vozim....



Vozio si trku na Batajnici za prvenstvo Srbije . Osvojio si odlièno drugo mjesto
Batajnica je jedina staza u Srbiji koja mo¾e da se vozi bez puno rizika.
Trka je lo¹e poèela za mene, nisam startao kako inaèe startam, pa sam u jednom trenutku bio na ¹estoj poziciji, i dok sam se iz kruga u krug probijao ®eljko Stanièiæ i Janez Prosenik su mi pobjegli na 7-8 sekundi. Janez je pred sam kraj trke pao na jednoj ¹ikani i tako je mene zapala druga pozicija.
Sve u svemu bio sam zadovoljan vo¾njom, jer sam odvezao sve i jedan krug u 4 deseta dijela sekunde.



U avgustu su se u Zalu¾anima vozile dve trke za prvenstvo RS. Dve trke i u obe velika borba sa Miroslavom Milojeviæem Mironom
Poslednje dvije trke u Banjaluci za prvenstvo BiH su protekle u super borbi sa Mironom, to ja zovem trkom, kad se neko sa nekim nadmeæe do poslednje krivine. Obe trke sam startao dobro s tim ¹to sam vozio na Pirelliu i na gumama iz razvoja, pa nisam bio na èisto kakve su gume i koliko mogu da izdr¾e. Gume su brze ali ne mogu da izdr¾e puno krugova u nekom brzom ritmu oko 1.13,500. U prvoj trci je do¹lo do kontakta izmeðu mene i Mirona jer je poku¹ao u poslednjem krugu u Banjaluækoj krivini da me obiðe sa unutra¹nje strane, nije uspio izguubio je kontrolu i izletio sa staze.
A drugu trku sam poslije 5 ili 6 krugova popustio sa ritmom jer sam vozio sa gumama sa kvalifikacija koje su bile poprilièno potro¹ene. Motor je jednostavno klizao i na koèenju i na otvaranju gasa, tako da je to bila nemoguæa misija.



Vozio si trku izdr¾ljivosti na Grobniku . Kakav si rezultat postigao ?
®eljko Pavloviæ i Ja smo u meðuvremenu izmeðu ovih nasih trka vozili i trku izdr¾ljivosti na Grobniku sa ©vajcarskim vozaèima i osvojili smo drugu poziciju, a ja sam imao najb¾i krug utrke 1.34,800.

Kako vidi¹ stanje moto sporta u RS i mo¾e li se oèekivati napredak ?
Situacija je sve te¾a i te¾a, ali mi je drago kad odem na na¹u stazu pa vidim neke nove vozaèe i nove motore pa mi je nekako lak¹e na trenutak, ali generalno je lo¹e. Svi bi se mi trebali potruditi ko koliko mo¾e da doprinese svojim radom razvoju moto sporta u RS i BiH. 2011 godine jo¹ jednom sam se potrudio za dobrobit moto sporta, tako da je u septembru osnovan Motociklistièki Savez BiH na nivou dr¾ave, koji je za sad podr¾an od Balkanske Moto Unije, a cilj je da budemo jedini legalni moto savez u UEM-u i u FIM-u.
SAMS-RS i MSFBiH su osnivaèi Moto saveza BiH-a. Do poèetka moto sezone bi se trebale znati pojedinosti kao ¹to su : kako postati èlan Saveza, kolika je èlanarina, koliko ko¹ta licenca itd...

Koja ti je najdra¾a staza na kojoj si vozio tokom karijere ?
Najznaèajnija staza je Le Mans ( Francuska ) sa najvi¹e istorijskih znaèenja kako u moto tako i u auto sportu. Pogotovo jer mi je to bila prva trka za Svjetsko prvenstvo u World Endurance Championship-u na kojoj smo predstavljali Srbiju u timu "Max Serbian Racing Team" . Nismo uspjeli na trci jer je tim menadzer neozbiljno pri¹ao organizaciji i pripremi motocikla koji nas je doveo samo do prvih kvalifikacija na svjetskom prvenstvu. Motor smo popravljali cijelu noc i prepakivali ga ali nismo stigli na vrijeme da ga sastavimo i da izaðemo na druge kvalifikacije....



Kako ocjenjuje¹ stazu u Zalu¾anima ?
Staza Zalu¾ani poslije Grobnika u Hrvatskoj je jedina staza u ex Jugosllaviji koja zadovoljava potrebe jedne staze. 2008 godine 1700 metara du¾ine i prosjeène sirine 7 metara staze je presvuèeno. Kupili smo cetiri ili pet stambenih kontenjera i toaleta. Ali naravno èim su se pojavila sredstva za sanaciju pojavile su se i pijavice koje su htjele da se ogrebu i da uzmu dio kolaèa!!! Borba je trajala dvije godine a toliko godina je i trpio moto sport zahvaljujuæi sada gospodi iz AMK Banjaluka. Zalu¾ani imaju ogroman potencijal ali dok se na stazi bore AMD Banjaluka koji imaju dokument da je staza dodijeljena njima i sa druge strane AMK Banjaluka koji nemaju pravo da uðu na stazu , a kamoli da ne¹to naplaæuju na njoj , nema namnapretka!!!



Tokom karijere , sigurno si se sretao sa padovima . Koji ti je bio najte¾i ?
Dosta puta sam padao, lomio sam najvi¹e ruke i noge, a najte¾i pad mi je bio poslednji 2008 pred domaæom publikom kada sam sa Yamahe R6 pao na ulazu u lakat pri brzini od 180 km/h. Dislokacija ruke iz ramena i fraktura humerusa nadlaktiène kosti, ali bas je boljelo, jaaaoooo.....
Poslije tri mjeseca sam vozio trku u Beogradu, hahahaha

Ne treba napominjati da je motociklizam skup sport . Kako izlazi¹ na kraj sa finansijama ?
Motociklizam je preskup sport, ba¹ boli po novèaniku!!!
Za odlazak na Svjetsku scenu sam imao podr¹ku od Ministarstva Sporta RS, a za na¹e trke, Srbije i Hrvatske se sam snalazim. To je stvarno ogromno odricanje za odlazak na jednu trku jer raèunajte da samo za jednu trku trebaju vam dvije zadnje i jedna prednja guma, a to je veæ 600-700 evra, gdje je gorivo, prevoz, spavanje, hrana , piæe , mehanièari i ne daj boze pada jos!!!!



Otkud ljubav prema motorima ? Sa koliko godina si poèeo da vozi¹ motore ?
Jo¹ kao klinac sam se lo¾io na motore i trke, a prvi motor koji sam vozio je bio od mog tate Mome poni expres Puch, imao sam jedno 5-6 godina, jedva da sam mogao da dohvatim nogama pod , a moj prvi kom¹ija koji je bio stariji od mene 15 godina je imao Tomos BT 50 i onda smo nas dvojica rastavili oklope i ofarbali ga u crnu boju, stavili lipnik rezonanciju i bili glavni u Banjaluci....

Koja je bila prva trka koju si vozio ?
Prva moja trka je bila u Banjaluci 2002 godine . Tada sam vozio Suzuki VX 800 motor sa dva cilindra, i ja sam sa tim motorom vozio svoju prvu trku u nekoj izmi¹ljenoj klasi.... Tada sam se zapalio za trke i od tada nisam propustio ni jednu sezonu u moto sportu......



Nakon te trke pa do danas , vozio si veliki broj trka . Koja od njih ti je posebno ostala u sjeæanju ?
Svaki sportista, svako u svom sportu pamti vrh svoje karijere i najbolje rezultate a ja pamtim da smo mi bili na Svjetskom prvenstvu i da smo u Qataru zavrsili na 10. mjestu , a u Bahreinu na 5. mjestu na SVIJETU!!! Tako da mogu reæi da su ove dve trke ne¹to ¹to æu pamtiti i dugo se prisjeæati na dobar rezultat, dobrar provod i dobro drustvo, Zex, Kule, Mistode, Alex, Kole itd........ Jedino ¹to nam je falilo na Bliskom Istoku je bila na¹a publika..........





Vozi¹ Suzuki GSX-R 1000 . Kakve si promjene uradio na njemu ?
Zadnja tri motora koja sam vozio su bili Suzuki GSX-R 1000.
Na ovom sad motoru ja lièno nisam ni¹ta radio, kupio sam ga od Milo¹a Milovanoviæa koji je sa njim vozio prvenstvo Srbije i par trka Alpe Adrie. Motor je ba¹ dobar bio dok mi nije crkao agregat koji je raðen kod Bishofa u Njemackoj.
Uraðen je za Njemaèki Super Stock :
- Trkaèka struja Yoshimura
- Akrapoviæ full sistem
- Zupin Ohlins catrige prednja vila
- Ohlins TTX Zupin zadnji amortizer
- Ohlins amortizer upravljaèa
- Totalno serijski agregat koji ima 180 konja na toèku.



Zbog èega koristi¹ broj 7 na motoru ?
Suzuki K7.
Sedam je sreæan broj tako da je to jedini razlog!!!!

Ko ti je vozaèki uzor ?
Obo¾avam Rossia, jer je pravi vozaè, originalan je sa svojim proslavama i ima najvi¹e titula u svim kategorijama u MotoG-u .
World Superbike , Carlos Checa i Troy Bayles.
A najvi¹e respekta dajem vozaèima Engleskog i Irskog prvestva, gdje ljudi voze oni su carevi!!!

Motociklizam je fizièki zahtjevan sport . Koliko èesto trenira¹ i od èega se sastoji tvoj trening ?
Mrzim teretanu pa me tamo nema .
Trèanje, biciklizam, plivanje, moto cross. Zimi snow board i skijanje.



Èime se jo¹ bavi¹ u ¾ivotu ?
Ja sam u Ronilaèkom klubu Buk od 1999 godine, prije dvije godine sam polo¾io za Instruktora ronjenja, u upravom odboru kluba sam veæ èetiri godine i poslodavac/vlasnik sam u klubskom kaficu. 2010 godine otvorio sam i radnju motoopreme u Banjaluci pod nazivom Motoshop#7, tako da je ovo otprilike neki moj izvor finansija za trke.

Kakvi su ti planovi za ovu sezonu ?
Plan za ovu sezonu je da vozim sve ¹to budem mogao finansijski da
podnesem, a volio bih da odem sa svojom ekipom na trku Istoènoevropskog ©ampionata u Tursku na Istanbul park, jer sam tamo gledao prvu trku MotoGp 2005 godine.
Vjerovatno na¹e trke Nacionalnog ¹ampionata, Prvenstvo Srbije, i par trka Istoènoevropskog ©ampionata. I volio bih otiæi na neku trku na Grobnik, jer volim tu stazu. pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz