Glavni meni

Pravilna ishrana - preporuka

Započeo bucko, 04 Mart, 2012, 12:58

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Vlajko

Jariæe nedam za klanje..mogu samo da ga poklonim u druge svrhe  :P

Citat: Boban_m poslato 05 Avgust, 2013, 12:37
Citat: Vlajko poslato 05 Avgust, 2013, 03:13
Bolje odmah poèni da gleda¹ u Sunce  [yahoo]
Gledam ledjima i odnapred. Svaki dan idem na Drinu i plivam, savrseno je. Dobio sam bojicu kao na Hvaru da sam bio. Temp. Drine je 24 C, a prozirno cista. Momak je otvorio bar pored vode, tako da moze da se popije ladno pivce ili kafica i vrti neki smooth, acid ili chill out muzikicu. Curica, hvala bogu, koliko volis. Ako ne zaboravim, napravicu neku slicicu danas,

Ko ima slobodnog vremena i sator, moze da provede sjajan vikend uz minimalne troskove. Odavno nije bila bolja sezona u klimatskom smislu.

Ja se nadam da dolazima pre Stare planine.. a ostali kako mogu  [cheers]
Kakve su ti misli takav ti je i ¾ivot...

Svest je trag – Znanje je pomagalo – Ljubav je odgovor

ЯЭВОЛУТИОН

necu ja da ih koljem...ima covek radi to...nego koliki ti ti jarici....ne moze veliki da mi stane na razanj...oko 12 do 15 kila vage uredjeno mi treba....so imam , to mi ne treba a i bukova drva sam obezbedio.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Gvozden

@ boban_m
daj malo vise inf, gde to?

Lazic

Na najlep¹em mestu na svetu, gde je Drina prava i pitka...:D

metarex

Citat: Laziæ poslato 05 Avgust, 2013, 18:47
Na najlep¹em mestu na svetu, gde je Drina prava i pitka...:D

sepak?
Kad treba da budes je..n, opusti se... mozda ti jos i  bude lepo

monsterbnt

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 05 Avgust, 2013, 18:23
necu ja da ih koljem...ima covek radi to...nego koliki ti ti jarici....ne moze veliki da mi stane na razanj...oko 12 do 15 kila vage uredjeno mi treba....so imam , to mi ne treba a i bukova drva sam obezbedio.

[balavi] [balavi] [balavi] [balavi] [balavi] [balavi] [balavi] [balavi] [balavi] [balavi] [balavi] [balavi]

Goreces u paklu, al ako ti treba drustvo i neko da vrti motku rado cu goreti sa tobom.
Smrt SVIMA!!!!

Boban_m

Citat: metarex poslato 05 Avgust, 2013, 18:49
Citat: Laziæ poslato 05 Avgust, 2013, 18:47
Na najlep¹em mestu na svetu, gde je Drina prava i pitka...:D

sepak?
Nije Sepak, nego 60 km uzvodno. Kod Bratunca na ovoj ili Ljubovije na onoj strani, gledajuci s ove strane ;D ;)

Citat: Gvozden poslato 05 Avgust, 2013, 18:34
@ boban_m
daj malo vise inf, gde to?

Evo slike od danas sa mjesta na koje ja idem, ima manje ljudi i fenomenalno je za kupanje jer je odmah duboko i voda stoji:

http://i499.photobucket.com/albums/rr352/boban_africa/DSC00390_zpsd32f101e.jpg

http://i499.photobucket.com/albums/rr352/boban_africa/DSC00388_zpsbf0076a9.jpg

Par slika iz bara. Cijene su kafa 1 KM, veliko pivo 1.5 km, sokovi isto. Isto je i u drugim barovima na plazi. Dinar se prima ali ga racunaju 60 din za 1 KM, tako da je bolje da odete u mjenjacnicu prije nego sto dodjete na plazu. Nemam nikakve veze sa gazdama, tako da ovo nije reklama nego info za manijake. Dakle slike:

http://i499.photobucket.com/albums/rr352/boban_africa/DSC00386_zps97fc7870.jpg

http://i499.photobucket.com/albums/rr352/boban_africa/DSC00387_zps4d1c3f6e.jpg

Ispod je glavno kupaliste, Rajska plaza. Obicno ima guzve i svakojakih muzika, zato najcesce nisam tamo. Tu je ogradjen prostor za satore, tus, wc (cesto ne bas kao apoteka) i struja. Sve besplatno. Evo par slika sa plaze otud od neki dan:

http://i499.photobucket.com/albums/rr352/boban_africa/DSC00382_zps41d9a302.jpg

http://i499.photobucket.com/albums/rr352/boban_africa/DSC00381_zps80a07a17.jpg

http://i499.photobucket.com/albums/rr352/boban_africa/DSC00382_zps41d9a302.jpg

Gvozdene, ali i svi ostali, posto sam svaki dan ionako na plazi, stojim vam na raspolaganju da vas informisem, uputim, pokazem sve sto treba da znate, kao i da popijemo neku zajedno. Vodu naravno, posto me Vlajko indoktrinirao ;D ;)

Ako je neko zainteresovan, javite se na pp za tel.



Vlajko

Pa moglo bi sutra  ;D

Malo da isèiliramo.. poneæu blender  8)
Kakve su ti misli takav ti je i ¾ivot...

Svest je trag – Znanje je pomagalo – Ljubav je odgovor

April

E napokon nesto meni "blizu". Dolazimo Yamahica i ja, cetvrtak ili petak.
Do you want to be right or do you want to be free?

Boban_m

Vidimo se.

Citat: Vlajko poslato 06 Avgust, 2013, 19:42
Pa moglo bi sutra  ;D

Malo da isèiliramo.. poneæu blender  8)
I ja sam spremio cumur ;D

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: Boban_m poslato 06 Avgust, 2013, 21:32
Vidimo se.

Citat: Vlajko poslato 06 Avgust, 2013, 19:42
Pa moglo bi sutra  ;D

Malo da isèiliramo.. poneæu blender  8)
I ja sam spremio cumur ;D
aj javi kakav je Vlajko na zaru.....da znamo sledeci put dal da ga jebemo il jedemo...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

bokilic

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 06 Avgust, 2013, 21:40
Citat: Boban_m poslato 06 Avgust, 2013, 21:32
Vidimo se.

Citat: Vlajko poslato 06 Avgust, 2013, 19:42
Pa moglo bi sutra  ;D

Malo da isèiliramo.. poneæu blender  8)
I ja sam spremio cumur ;D
aj javi kakav je Vlajko na zaru.....da znamo sledeci put dal da ga jebemo il jedemo...
pa suv...mora se zalije sa vinom....:) mislim ako ce ga jedes....
brmmmm

Boban_m

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 06 Avgust, 2013, 21:40
Citat: Boban_m poslato 06 Avgust, 2013, 21:32
Vidimo se.

Citat: Vlajko poslato 06 Avgust, 2013, 19:42
Pa moglo bi sutra  ;D

Malo da isèiliramo.. poneæu blender  8)
I ja sam spremio cumur ;D
aj javi kakav je Vlajko na zaru.....da znamo sledeci put dal da ga jebemo il jedemo...
Ne moze da omane, punjen je povrcem, ni salata ne treba ;D

Lazic

Imate sva trojica ludaka po + od mene...:-* :-* :-*

Vlajko

Kakve su ti misli takav ti je i ¾ivot...

Svest je trag – Znanje je pomagalo – Ljubav je odgovor

Vlajko

Na¹ drugar.. godina izmeðu 35 i 40  [sutirakamen]


"Danas otiso i dao krv. Rezultati porazavajuci :(

Od kako sam prestao da jedem suhomesnato se osecam mnogo bolje, mogu zamislim kakvi bi rezultati bili pre koji mesec.

Konsultovao nutricionistu, sutra stize sokovnik, cvekla, jabuka, kruska, sargarepa, surutka kupljeni. Jos kada bi nasao cikoriju ili maslacak... I krecem sa dijetom sokovima.

Ne planiram nista radikalno tj cigare i 1-2 piva dnevno ostaju. Planiram sve masno izbacim (nije sto ocu nego moram).

Za 10 dana opet krv na test pa cemo vidimo jel ima poboljsanja :) "



Pa zar nije bolje na vreme korigovati po malo nego kad stignu godine onda mora radikalna seèa, inaèe propas bez ikakva mas  [rofl]
Kakve su ti misli takav ti je i ¾ivot...

Svest je trag – Znanje je pomagalo – Ljubav je odgovor

Vlajko

Evo za¹to je toliko zajebano meso po na¹e zdravlje.. da se ulovi divljaè po nekad sigorno ne bi bio toliku problem nego ovolike preraðevine..

http://www.vestinet.rs/tema-dana/alarmantno-najmanje-trecina-mesnih-preradevina-od-uvoznog-skarta

"Uvozimo ma¹inski oko¹tano meso, zamrznuto, kome rok upotrebe istièe. Namirnice animalnog porekla u na¹oj zemlji pune su aditiva i raznih konzervanasa, za koje je dokazano da su ¹tetni za zravlje, pi¹u Novosti.

Prave pr¹utu, a farme ni na vidiku. Gotovo da nema preraðevine u na¹oj zemlji bez uvoznih sirovina. Najmanje treæina mesa koja raznoraznim kanalima stigne u Srbiju zavr¹i u „domaæim“ vir¹lama, salamama, pa¹tetama.

Osim toga, namirnice animalnog porekla u na¹oj zemlji pune su aditiva i raznih konzervanasa, za koje je dokazano da su ¹tetni za zravlje.

U sve¾em mesu i nekim mesnim preraðevinama otkriveni su hormoni, antibiotici i sedativi, ali i soja, loj, kao i polifosfati, èija je upotreba zabranjena u svetu. Stoga graðani sve vi¹e strahuju zbog gotovo dupliranog uvoza mesa iz sveta ove godine.

©unke u crevu, pica-¹unke, vir¹le, salame spadaju u vrlo „opasne“ preraðevine… Sumnju u startu izazivaju nelogiènosti da je recimo ¹unka duplo jeftinija od svoje osnovne sirovine – svinjskog buta!

To je zato ¹to se na 100 kilograma buta doda 100 do 150 kilograma leða, a da bi se ta masa ujedinila, dodaje se soja, plus polifosfati, kao i pobolj¹ivaèi ukusa, glutaminati, emulgator „karagenan“, koji spada u hidrokoloide, materije koje vezuju vodu…

- Veliki broj potro¹aèa s razlogom ima primedbe na kvalitet mesa i preraðevina – ka¾e za „Novosti“ Mladin ©evarliæ, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu. – Iako Srbija tvrdi da ima propise, koje je harmonizovala sa EU, ona nema sistem laboratorija i nema sredstava za kontrolu tih proizvoda, koja su potrebna da bi potro¹aèi bili apsolutno za¹tiæeni. Posebno nema uvida u kvalitet uvoznog mesa. Osim toga, spominju se vrlo èesto lobiji izmeðu proizvoðaèa i uvoznika.

Prema procenama struènjaka, najmanje treæina uvoznog mesa zavr¹i u na¹im mesnim preraðevinama, jedan deo u ugostiteljskim objektima, a ostalo u STR-ima i manjim radnjama.

Najvi¹e primedbi je, dodaje ©evarliæ, na uvoz MOM-a, ma¹inski oko¹tanog mesa, od koga se prave pa¹tete, vir¹le, razne salame, pa na uvoz mesa iz Robnih rezervi zemalja u Evropskoj uniji na samom kraju isticanja roka upotrebe.

Sve vi¹e strepnji izaziva i uvoz mesa iz Brazila, Èilea i SAD-a, gde se dodaju veæe kolièine hormona rasta u uzgoju stoke, pre svega kod piletine i govedine.

TRA®ITE DOMAÆE

- U ovakvim okolnostima savetujem potro¹aèima da se kada god je moguæe orijenti¹u na domaæe proizvoðaèe, ugovore isporuke na seljaèkim gazdinstvima – izrièit je ©evarliæ.

- Tada postoji direktna odgovornost izmeðu proizvoðaèa i potro¹aèa, ¹to je kada uðete u prodavnicu nemoguæe uspostaviti. Bilo bi dobro da u prodavnicama bude oznaèeno uvozno meso od domaæeg. Ali to, na¾alost, nikada nije za¾ivelo, iako se o tome govori.

Kupci treba maksimalno da izbegavaju kupovinu veæ pripremljenog mlevenog mesa, i da zahtevaju da se ono melje pred njihovim oèima iz komada mesa.

Zato imaju pravo kao potro¹aèi. Takoðe, ako nije provereno mesto kupovine, nije dobra ideja kupovati ni meso za ro¹tilj, æevape i pljeskavice.
Kakve su ti misli takav ti je i ¾ivot...

Svest je trag – Znanje je pomagalo – Ljubav je odgovor

Plazma Keks

slucajno vidim sliku na FB-u. samo procitajte neke od komentara...




nuadal85

Procitah negde da ima nedostataka pojedinih aminokiselina u vegetarijanskoj hrani, neke ljudsko telo ne moze da sintetise i iskoristi jer jednostavno zadnjih par hiljada godina ljudi baziraju ishranu na mesu, tako je tekla evolucija, tako treba da ostane..

Na stranu sad sto pojedini kljukaju stoku raznim hormonima, sto su nehigijenski uslovi gajenja i drugo..

Tim stvarima treba da se pozabavi inspekcija.

Moje misljenje samo.

Vlajko

Na stranu ¹to se svi hrane industriskim otrovima? dobro ne svi..skoro svi?!
Pa iz toga nastaje kasnije problem.. i koja bre inspekcija.. u kojoj dr¾avi? pa mi nemamo te savremene laboratorije koje bi mogle sve to da provere.. potrebna su i dugogodi¹nja ispitivanja svakog gmo ili drugog artikla.. èitave studije o tome koei ko¹taju jako puno..

Proèitaj ¹ta sve sadr¾i seme ko¹tunjavog voæa,avokado zatim kojekavo semenje ukljuæujiæi seme i ulje od kanabisa.. normalno se mo¾e kupiti u boljim prodavnicama zdrave hrane.. 100 din je kesa, a 600-700 din fla¹ica ulja.. to ulje ne radi, ali sadr¾i jako puno svega.. samo ne znam dal to sve pi¹e u va¹im èitankama.. :P


evo jednog èlanka koji obja¹njava tvoje pitanje:

U na¹em telu proteini se stvaraju od aminokiselina. Pravo pitanje bi, prema tome, bilo kako uneti dovoljnu kolièinu one hrane koja u sebi sadr¾i esencijalne aminokiseline. Biljke imaju sposobnost da sintetizuju aminokiseline iz vazduha, zemlje i vode, a ¾ivotinje, pa i èovek u tom pogledu u potpunosti zavise od biljaka. Jedemo biljke ili meso ¾ivotinje koja je jela biljku. ©ta je po vama logiènije?

Od dvadeset i tri aminokiseline petnaest proizvodi na¹e telo, a osam( esencijalnih) moramo da izvuèemo iz hrane koju jedemo. Ako jedemo raznovrsnu hranu, ora¹aste plodove, voæe, povræe, semenje uneæemo sve potrebne aminoiseline za izgradnju proteina u na¹em telu. U prirodi postoji mnogo voæa i povræa koje u sebi sadr¾i sve aminokiseline koje na¹e telo ne proizvodi: kupus, ¹argarepa, karfiol, krastavac, kelj, kukuruz, banana, paradajz, plavi patlid¾an; zatim ora¹asti plodovi, susam, suncokret, pasulj... U mesu nema aminokiselina koje ¾ivotinje nisu dobile od biljaka! ©ta je krava pojela da bi izgradila proteine? Meso? Za¹to bismo posrednim putem, ubijajuæi ¾ivotinje, unosili u sebe osnovne aminokiseline koje su ta divna stvorenja takoðe unela hraneæi se namirnicama biljnog porekla kada to mo¾emo i sami, direktno sa izvora, izvuæi iz biljaka? Ja ne vidim razlog, a logika mi govori da æu direktnim putem uneti kvalitetnije sastojke u svoj organizam, da æu ga tako rasteretiti i mnogih problema koji nastaju uno¹enjem »mrtve« hrane. Da æu saèuvati svoju energiju. Ja imam povernja u svoje telo, znam da u njemu prebiva Vrhunska Mudrost koja rukovodi unutra¹njom fabrikom, znam da postoji banka u kojoj su uskladi¹tene zalihe aminokiselina, proteina, vitamina, minerala, beskrajne energije. Za¹to ne bih verovala? Zar je èovek jedina vrsta na Planeti koja mora tako komplikovano da dolazi do potrebnih hranljivih sastojaka? Postoje mnoge savremene studije o vegetarijanstvu koje ka¾u da je problem dana¹nje èovekove ishrane u stvari problem uno¹enja vi¹ka proteina ¾ivotinjskog porekla. Oni se pretvaraju u otpadne materije koje kru¾e organizmom, dugo se zadr¾avaju, optereæuju bubrege. Ugljeni hidrati su glavni izvor energije, a uno¹enje proteina ¾ivotinjskog porekla smanjuje na¹u energiju jer je telu potrebna ogromna kolièina energije da bi probavilo proteine, a posebno proteine ¾ivotinjskog porekla.

Sportistima koji se izla¾u ekstermnim naporima preporuèuje se prete¾na ishrana ugljenim hidratima kako bi osigurali dovoljno energije i izdr¾ljivosti. Jedan moj prijatelj dugogodi¹nji vegetarijanac,  ultramaratonac, trèi najdu¾u trku na svetu 3100 milja ( 4987km). On proseèno trèi 17-18 sati dnevno pedesetak dana po ne ba¹ prijatnom vremenu. Ili najskoriji primer na¹e prijateljice Angeline koja ima 73 godine i zadnjih 20 tak godina je vegetarijanac a pre nekoliko dana je istrèala 102 km za 24 sata na Ultramaratonskoj trci na U¹æu u Beogradu !!!



©ta mislite da li im vegetarijanska ishrana pru¾a dovoljno energije?


Nije te¹ko dobiti kvalitetne sastojke vegetarijanskom ishranom. Proteine æemo osigurati jeduæi mahunarke: pasulj, suvi, proteinski gra¹ak, soju... Soja u 100gr sadr¾i daleko vi¹e proteina od bilo koje vrste mesa, svinjetine, ovèetine, ribe ... Vitamine æemo dobiti iz voæa i povræa, naroèito sve¾eg voæa i povræa. Ugljene hidrate iz ¾itarica i pregr¹t B vitamina takoðe. Minerala u ora¹astim plodovima, morskim algama ... Evo tabele nekih namirnica i njihovih hranljivih vrednosti:

http://www.hemakheyaneye.com/?sr_vecna-prica-o-proteinima,72

I na kraju, imajte na umu da nije samo va¾no koliko ima pojedinih hranljivih sastojaka u nekoj hrani veæ i koliko su oni zaista upotrebljivi, rastvorljivi koliko dugo mogu da se zadr¾e u na¹em telu. Posmatrajte svoje telo kao celinu duha i materije u sklopu ¾ivotnog okru¾enja, u relacijama sa drugim ¾ivim biæima.
Kakve su ti misli takav ti je i ¾ivot...

Svest je trag – Znanje je pomagalo – Ljubav je odgovor