Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

Ostoja

Ne ulazim u raspravu ¹ta se krajem i posle rata de¹avalo u Srbiji i koliko je nevinih izgubilo glavu (a verujem da broj nije bio mali), ne poznajem prilike, ljude iz tog kraja, svedoke. Ali ovo....
E jebi ga vala...
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

Ostoja

Da ti ne prièam da je nekolicina od one ¹aèice pre¾ivelih iz proboja ba¹ iz mog kraja, a kraj velik, u pièku materinu, kad je bio najnaseljeniji tamo je ¾ivelo 13.000 ljudi.
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

PECA BMW

Citat: Ostoja poslato 30 Decembar, 2016, 02:07
Da ti ne prièam da je nekolicina od one ¹aèice pre¾ivelih iz proboja ba¹ iz mog kraja, a kraj velik, u pièku materinu, kad je bio najnaseljeniji tamo je ¾ivelo 13.000 ljudi.

Jedan od tih prezivelih iz proboja je moj deda .
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

Ostoja

Eeeee, pa treba li tebi bilo ¹ta dalje prièati? Odakle ti je deda?
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

PECA BMW

Citat: Ostoja poslato 30 Decembar, 2016, 02:11
Eeeee, pa treba li tebi bilo ¹ta dalje prièati? Odakle ti je deda?

Iz Jagodine , a u trenutku kad su ga zarobili bezao je u sume sa ostalom decom na teritoriji Siska .
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

Ostoja

Au brate, pa oni nisu bili ni iz tih krajeva, zamisli tu muku....
Ba¹ æu sutra da pitam oca, jo¹ je bistra uma i dobrog pamæenja, rezultat æe¹ dobiti u PP, nemam ¾ivaca da se nate¾em sa sveznalicama sa interneta...
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

PECA BMW

"Ta deca" su iz Siska transportovana u logor staro sajmiste (musko/zenski logor) a odatle distibuirani po potrebi i kapacitetu u druge logore . Moj deda igrom slucaja zavrsi u Hrvatski logor Jasenovac ..
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

Ostoja

Da, i onda treba da veruje¹ netu a ne prièi koju si èuo od dede (nadam se da je doèekao starost i unuke zdrav).
[neampojma] [neampojma] [doh]
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

PECA BMW

Jeste , doziveo duboku starost i docekao unuke .

A prica od dede nisam cuo nesto preterano mnogo ali njegove slike i pisma iz logora govore mnogo vise kao i transkripti njegovog svedocenja u Nirnber¹kom procesu a povodom logora Jasenovac .

Ako me nekad ne bude mrzelo skeniracu transkript svedocenja pa da stavim da vidite , naravno samo one delove koji nisu suvise potresni ...
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

Ostoja

Mo¾e¹ slobodno komplet da mi po¹alje¹ na PP ili mail, znam ¹ta mogu oèekivati unutra a i mator sam konj.... Hoæu to da imam zbog dece, najstarija æerka je jednom do¹la kod dede kao da joj prièa o ratu jer joj treba za ¹kolu (tad je bila srednjo¹kolka). I deda se rasprièao a ona ukljuèila telefon i sve  snimala. "Zna¹ tata, kad ovi stari umru, ko æe moæi reæi stvarnu istinu?"
Da, moj deda je zavr¹io u Mathauzenu, ¾iv spaljen, njegov roðeni brat je to gledao i doèekao je ¾iv kraj rata, umro je sedamsesetih godina pro¹log veka..
Tako da, ¹alji slobodno...
Mislim da otac ima negde knjigu "Grad Mrtvih", autor je Milko Riffer, Jevrej logora¹ koji je pre¾iveo Jasenovac...
I ne volim brate kad mi pametuju i seru o takvim stvarima, iznerviram se bez veze...
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

PECA BMW

Moj deda je dosta gostovao po lokalnim televizijama i pricao o zarobljenistvu pa imam neke snimke , bio faca ovde :D

Inace postoji u hrvatskoj neko udruzenje njihovo nesto u vezi jasenovca ,cimali me da im saljem sta imam , ja im slao sta sam imao od dokumenata i slika ,
oni meni polsali neku plaketu (medalju) i svasta nesto , svaka im cast  [thumb_up]

Deda dok je mogao motorom isao svake godine na dan proboja logora .
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

Ostoja

Ma jebi ga, to je neke druga prièa,a sasvim je drugaèije kad o tome plamudi neko ko nema blage veze....
A za dokumente se ne zezam, kad te ne bude mrzelo, po¹alji ih, neka stoje saèuvani jo¹ negde.
Da ne bude zabune, nisam ni nacionalista ni zadrt, samo po¹tujem pro¹lost, treba je pamtiti, pogotovo ako se dotièe tvojih...
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

PECA BMW

Citat: Ostoja poslato 30 Decembar, 2016, 02:56
nisam ni nacionalista ni zadrt

ni ja , niti mrzim bilo koga ... ( nemam kad radim kod privatnika)
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

Ostoja

Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

Hattrick

Teske price i sudbine.

Slaninar

Citat: Ostoja poslato 30 Decembar, 2016, 02:00
E moj deèko, taj pra¹inar je bio oficir, mlad ali oficir, ne bi verovao, zbog hrabrosti i vi¹estrukog ranajvanja je to postao. Pokojni stric je poginuo u partizanima 1944 (prvoborac). Dr¾i se ti lepo svoje Vojvodine i autonomije a ovo ostavi nekim drugim.

Uz sve du¾no po¹tovanje, meni je neverovatno da partizani nisu hteli osloboditi logor. To sad pi¹u novu istoriju. Tito igr'o karte s Adolfom svako veèe i dogovarali se kako da zgrome ¹to vi¹e Srba. Budala¹tina. Druga stvar, u partizanima je bilo najvi¹e Srba. Prièe koje sam ja èuo iz prve ruke se razlikuju od tvojih. A nisu sve od Vojvoðana.

Uz to sam proèitao dosta knjiga, ¹to o drugom svetskom ratu sa vojno, taktièko, strate¹kog aspekta, ¹to svedoèenja logora¹a. I to me navodi da ne verujem da nisu hteli osloboditi logor.

Ako ima¹ literature koja tvrdi suprotno, rado bih proèitao, samo da nije srbin.info, ili Jovan SrbiNastaliPreAmeba Deretiæ. Ja æu prvi priznati da nisam u pravu kad mi se poka¾e-doka¾e. I volim uvek preispitati sve, iz svih uglova.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

petar357


Peco, stavi neka od tih svedocenja i ovde, voleli bi mnogi da vide to.

Treba znati da je rec o aprilu 45. kada je u Jasenovcu ostalo malo ustasa koji su ubrzano ubijali prezivele i unistavali tragove visegodisnjih zlocina.
I kakvi tada madjarski brodovi da patroliraju Savom, ej, April 45.g. Rusi vec oslobodili Bec, Berlin pred padom, vecina nemackih gradova pregazena, Ustase se razbezale (doduse pola u partizane), a Jasenovcu, kao, ne moze niko nista...

balcan girl

moj pradeda je preziveo radni logor u nemaèkoj :D za razliku od ostalih logora ovo je bio jos i dobar logor èak je pred kraj rata poslat bio na neku farmu u austriji gde je uspeo da sprca i vanbraèno dete :D :D :D :D
UNTIL YOU DIE, LIVE!!!

Slaninar

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

petar357

Citat: balcan girl poslato 30 Decembar, 2016, 09:33
moj pradeda je preziveo radni logor u nemaèkoj :D za razliku od ostalih logora ovo je bio jos i dobar logor èak je pred kraj rata poslat bio na neku farmu u austriji gde je uspeo da sprca i vanbraèno dete :D :D :D :D

Ima takvih primera jos.
Ali to je bilo u Nemackoj.
Po tom pitanju, Nemacka je bila banja u odnosu na ustaske logore.