Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 6 gostiju pregledaju ovu temu.

El Jefe

Треба ухапсити видовиту Зорку. Шта тек она може да јави пандурима.
Друштво за заштиту од животиња

eclipse4



ROMANSIRANA PLANSKA PRIVREDA (PICKOUSTOG SIPTARINA) ZA VEVERICE (NAROD)

U davna, pradavna vremena jedna porodica je proizvodila i prodavala cipele.

To je bila velika porodica od 60 ljudi.

Njih 50 je pravilo cipele, a 10 prodavalo.

Imali su dobru mar¾u. 40% proseèno.

Jednog dana do¹li su im stranci i ponudili cipele 20% jeftinije, da prodaju kao dodatni asortiman. Mar¾a na tim cipelama bi bila 50%, a one bi i dalje bila jeftinija od domaæe proizvodnje.

Kvalitet nije bio isti, ali u siroma¹nom selu kao ¹to je bilo na¹e cena je bila va¾na.

©ta se onda dogodilo?

Umesto 50.000 komada domaæe proizvodnje, sada se proizvodilo 20.000 komada, a 30.000 komada se uvozilo. Cena ko¹tanja domaæih cipela je porasla i zbog manjih nabavki sirovina, kao i zbog nepopunjenih kapaciteta pogona. Buduæi da su u fabrici svi bili porodica, niko nije hteo nikoga da otpusti.

Stranci su jo¹ malo spustili cenu i zarada na uvoznim cipelama se poveæavala, a na domaæim smanjivala.

U treæoj godini prodavalo se 45.000 stranih i 5.000 domaæih cipela.

Porodica je bila prinuðena da zatvori pogon zbog gubitaka. Pristali su da strancu prodaju firmu za 1 evro.

Selo tj. lokalna samouprava, da bi pomoglo porodici, pristalo je da na sebe preuzme dugove.

Iduæe godine, stranci su podigli cenu cipela koje se vi¹e nisu pravile od ko¾e, nego od skaja. Prave ko¾ne cipele bilo je nemoguæe kupiti.

Proizvoðaè mleka koji je prodavao ko¾u za cipele bio je prinuðen da podigne cenu mleka da nadomesti manjak zarade na ko¾i.

Stranci su poèeli da uvoze mleko jeftinije od domaæeg.

Proizvoðaè mleka je prodao krave i postao uvoznik mleka.

To mleko je bilo jeftinije od drugih i svi ostali proizvoðaèi su prodali svoje krave, jer im se nije isplatilo da proizvode mleko.

Iduæe godine mleko je poskupelo.

Trave je bilo dovoljno jer nije bilo dovoljno krava. Nije se vi¹e ðubrila.

Proizvoðaè NPK ðubriva morao je otpusti vi¹ak radnika, ali zbog predimenzionisanih kapaciteta samih pogona, pri ovom obimu cena ko¹tanja proizvoda je bila prevelika. Stranci su poèeli da uvoze jeftinije ðubrivo.

Obim proizvodnje je jo¹ pao, fabrika je reðala gubitke i morala je da se zatvori.

Stranci su ponudili da je kupe za 1 evro.

Lokalna samouprava je pomogla i preuzela postojeæe dugove.

Stranci su fabriku zatvorili i otpustili radnike.

Zadr¾ali su monopol na uvoz ðubriva, ali to je u tom trenutku bilo jako povoljno za nas jer fabrika nije pravila gubitke, a i ðubrivo je bilo jeftinije.

Iduæe godine ðubrivo je poskupelo, al nismo mogli da biramo.



Nestalo je cipela, mleka, krava i ðubriva.

Nismo znali ¹ta da radimo, pa smo platili strane savetnike, koji su izraèunali da je situacija lo¹ija nego ranije i da sada uz fabrike moramo da damo i subvencije.

Nismo imali para da damo subvencije.

Stranci su nam pozajmili pare da im platimo da nam uzmu fabrike. Sa kamatom.


DebeliZmaj

koliko struchnjaka ovde za
ekonomiju i slichno a svi 
rade neko rmbanje kao biznis ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

mareskin

Citat: DebeliZmaj poslato 22 Decembar, 2016, 03:34
koliko struchnjaka ovde za
ekonomiju i slichno a svi 
rade neko rmbanje kao biznis ...

Ne mora¹ biti ekonomista sa (kupljenom) diplomom da bi se razumeo u ekonomiju. Svaki dan se graðani bave ekonomijom da sa odreðenom kolièinom novca podmire sve potrebe.
Nekad je dovoljna zdrava logika.

Da je na¹a ekonomska politika ¹uplja na sve strane to mo¾e svako da vidi.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: mali_zmaj poslato 21 Decembar, 2016, 11:48
Ni¹ta Tramp neæe da uradi.....,da li æe uop¹te da poku¹a vidjet æemo..,tamo rijeè vode industrijalisti,kapitalisti i ostali koji dr¾e novac.....
Pitanje je cije intrese zastupa...sa jedne strane su Bankari i Osiguravajuce kuce koje su napravile onaj balon koji je izazvao krah berze a sa druge strane su industrialci, koje su ovi prvi ojadili....
Ako uspe da iskontrolise ove prve u intresu ovih drugih...kojima i sam pripada....bice to ozbiljna promena ekonomske politike....Ako izuzmemo vojnu industriju koja je od predhodnih vlada profitirala ali su i reketirani, ostali su izfinansirali Trampa....nebi me cudilo da pocne da se dize americka automobilska industrija.....Da se IT proizvodnja polako vrati u Ameriku...i da smanje svoje vojno prisustvo kojekude.....Trenutno jacaju Kina i Indija.....Americi ponestaje velikih , bogatih,ali nemocnih saveznika...a da nisu Balije...
@dom zdravlja
Ekonomiju bolje poznaje seljak nego IT strucnjak....oces da ti objasnim zasto...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

DebeliZmaj

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 22 Decembar, 2016, 15:02
@dom zdravlja
Ekonomiju bolje poznaje seljak nego IT strucnjak....oces da ti objasnim zasto...

mnda... :")...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

DebeliZmaj

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2016&mm=12&dd=22&nav_id=1213186

pa ovi iz Pionira su gori trolovi od mene u sred NDH, ispricavam se, Republike Hrvatske ...
:))
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell


PECA BMW

Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

mali_zmaj

jin-jang

idanijel


mali_zmaj

I oni nama prièaju kako da se pona¹amo i kako da ¾ivimo...
jin-jang

DebeliZmaj

dobro je da vam incko ne uvede feredze :))
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

mali_zmaj

Ma Incko je puko ko èiba,ne jebe ga Dodik dva odsto...,treæerazredni slu¾benik,ko i svi ¹to su do¹li ovdje i primaju platu niza¹ta...
jin-jang

mi¹ko_kolo

Citat: mali_zmaj poslato 23 Decembar, 2016, 17:58
I oni nama prièaju kako da se pona¹amo i kako da ¾ivimo...
Belgijanci su pobili milione u Kongu i imali zoo vrt sa ljudima i decom odande. A to je bilo pedesetih godina.


nano

Citat: mi¹ko_kolo poslato 23 Decembar, 2016, 18:10
Belgijanci su pobili milione u Kongu i imali zoo vrt sa ljudima i decom odande. A to je bilo pedesetih godina.

Skoro sam citao o tome, da ne poverujes. Generalno odvratan narod.

DebeliZmaj

Citat: nano poslato 23 Decembar, 2016, 22:33
Skoro sam citao o tome, da ne poverujes. Generalno odvratan narod.

usput prvi konc logor su izmislili britanci itd...
ma ljudi drzali koloniju ... kad je lokalna populacja postala problem
resili su se populacije...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Lazic

Citat: mi¹ko_kolo poslato 23 Decembar, 2016, 18:10
Citat: mali_zmaj poslato 23 Decembar, 2016, 17:58
I oni nama prièaju kako da se pona¹amo i kako da ¾ivimo...
Belgijanci su pobili milione u Kongu i imali zoo vrt sa ljudima i decom odande. A to je bilo pedesetih godina.
Tu sliku vidim godinama kad god neko pomene Brisel, nato, evropske vrednosti... Mamu im jebem...


Citat: DebeliZmaj poslato 23 Decembar, 2016, 23:04
Citat: nano poslato 23 Decembar, 2016, 22:33
Skoro sam citao o tome, da ne poverujes. Generalno odvratan narod.

usput prvi konc logor su izmislili britanci itd...
ma ljudi drzali koloniju ... kad je lokalna populacja postala problem
resili su se populacije...

I njima jebem ¹ta god, bagri... Da nije trava legalna u Holandiji i njih bi mrzeo zbog Afrike...