Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 6 gostiju pregledaju ovu temu.

Ivicat

Po jevropi deca katolika idu u katolicke skole, idu na veronauku, zvona sa crkvi odjekuju. Pored toga, muslimani imaju svoju veronauku, pravoslavci svoju, iako su stranci. I to tamo nikome ne smeta. A nama ovde smeta sto nasa deca uce o pravoslavlju veronauku.  [neampojma]

Kad bude zagustilo, kada evropejci 'odu' u Evropu, kada nam migrante nasele po gradovima, kada u Bg-u bude vise stranaca nego srba i postane Pariz ili Brisel, kada zavladaju nakaradne vrednosti, Sumadija ce vam biti slamka spasa. Ali ja cu razmisliti koga cu da primim. Onog ko me nervira, sigurno necu :D

mrle

Citat: Ivicat poslato 23 Decembar, 2015, 15:03
Po jevropi deca katolika idu u katolicke skole, idu na veronauku, zvona sa crkvi odjekuju. Pored toga, muslimani imaju svoju veronauku, pravoslavci svoju, iako su stranci. I to tamo nikome ne smeta. A nama ovde smeta sto nasa deca uce o pravoslavlju veronauku.  [neampojma]

Kad bude zagustilo, kada evropejci 'odu' u Evropu, kada nam migrante nasele po gradovima, kada u Bg-u bude vise stranaca nego srba i postane Pariz ili Brisel, kada zavladaju nakaradne vrednosti, Sumadija ce vam biti slamka spasa. Ali ja cu razmisliti koga cu da primim. Onog ko me nervira, sigurno necu :D

++++++++

Lazic

Citat: Ivicat poslato 23 Decembar, 2015, 15:03
Po jevropi deca katolika idu u katolicke skole, idu na veronauku, zvona sa crkvi odjekuju. Pored toga, muslimani imaju svoju veronauku, pravoslavci svoju, iako su stranci. I to tamo nikome ne smeta. A nama ovde smeta sto nasa deca uce o pravoslavlju veronauku.  [neampojma]

Kad bude zagustilo, kada evropejci 'odu' u Evropu, kada nam migrante nasele po gradovima, kada u Bg-u bude vise stranaca nego srba i postane Pariz ili Brisel, kada zavladaju nakaradne vrednosti, Sumadija ce vam biti slamka spasa. Ali ja cu razmisliti koga cu da primim. Onog ko me nervira, sigurno necu :D
[rofl] [rofl] [rofl]  [thumb_up] [cheers] Ja odlièno mrsim po slavama... ;D

mrle

Citat: Laziæ poslato 23 Decembar, 2015, 15:07
Citat: mrle poslato 23 Decembar, 2015, 15:06
Citat: Ivicat poslato 23 Decembar, 2015, 15:03
Po jevropi deca katolika idu u katolicke skole, idu na veronauku, zvona sa crkvi odjekuju. Pored toga, muslimani imaju svoju veronauku, pravoslavci svoju, iako su stranci. I to tamo nikome ne smeta. A nama ovde smeta sto nasa deca uce o pravoslavlju veronauku.  [neampojma]

Kad bude zagustilo, kada evropejci 'odu' u Evropu, kada nam migrante nasele po gradovima, kada u Bg-u bude vise stranaca nego srba i postane Pariz ili Brisel, kada zavladaju nakaradne vrednosti, Sumadija ce vam biti slamka spasa. Ali ja cu razmisliti koga cu da primim. Onog ko me nervira, sigurno necu :D

++++++++
[rofl] [rofl] [rofl]  [thumb_up] [cheers] Ja odlièno mrsim po slavama... ;D

uvek si dobrodo¹ao

Lazic

Pa kako...? :-* [srce]

p.s. Izvini Ivice zbog cmakanja i srca... ;D  [cheers]

Ivicat


Slaninar

Citat: Ivicat poslato 23 Decembar, 2015, 15:03
Po jevropi deca katolika idu u katolicke skole, idu na veronauku, zvona sa crkvi odjekuju. Pored toga, muslimani imaju svoju veronauku, pravoslavci svoju, iako su stranci. I to tamo nikome ne smeta. A nama ovde smeta sto nasa deca uce o pravoslavlju veronauku.  [neampojma]

Kad bude zagustilo, kada evropejci 'odu' u Evropu, kada nam migrante nasele po gradovima, kada u Bg-u bude vise stranaca nego srba i postane Pariz ili Brisel, kada zavladaju nakaradne vrednosti, Sumadija ce vam biti slamka spasa. Ali ja cu razmisliti koga cu da primim. Onog ko me nervira, sigurno necu :D

Nisam siguran da u Nemaèkoj, ili Austriji uèe u ¹koli veronauku. Da ima posebno, sigurno, ali u okviru ¹kole, da od poreza daje¹ platu onom ko to predaje... ne znam. Ako i ima to - mislim da je budala¹tina.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

freepartyman

Citat: Ivicat poslato 23 Decembar, 2015, 15:03
Po jevropi deca katolika idu u katolicke skole, idu na veronauku, zvona sa crkvi odjekuju. Pored toga, muslimani imaju svoju veronauku, pravoslavci svoju, iako su stranci. I to tamo nikome ne smeta. A nama ovde smeta sto nasa deca uce o pravoslavlju veronauku.  [neampojma]

Kad bude zagustilo, kada evropejci 'odu' u Evropu, kada nam migrante nasele po gradovima, kada u Bg-u bude vise stranaca nego srba i postane Pariz ili Brisel, kada zavladaju nakaradne vrednosti, Sumadija ce vam biti slamka spasa. Ali ja cu razmisliti koga cu da primim. Onog ko me nervira, sigurno necu :D
Vera koja god da je, je utopija za siromasne i nezadovoljne, ona ih drzi pod konrolom, tera  ih da zive zivot po nekim pravilima da veruju ako cine dobro, da im se dobro vraca, daje im nadu za bolje sutra.   Po meni nista vise nego stari paganski obicaj koji se nekako odrzao u 21 veku. Treba da ostane na nivou tradicije,obelezavanjem bozica i uskrsa i slicnih obicaja. Ali crkva ,dzamija,misa i slicno ..ne vidim poentu. Ustvari jedina poenta je bogacenje crkve koja god ona bila. Udarajte minuse slobodno.  [thumb_up]
I became a beast to rid myself the pain of being a man

Hattrick


balcan girl

ja ne bi uvela veronauku u skole ja bi namerno kao obavezan predmet svima dovela babe da im natenane i nasiroko objasne zasto se nesto radi za bozic uskrs ili sahranu ali svakoj veri njihovu babu :D :D :D e tako onda niko nema para jer bi baba to za dz isprièala i takoooo svi znaju svoje i svi sreæni :D
UNTIL YOU DIE, LIVE!!!

Ivicat

Citat: freepartyman poslato 23 Decembar, 2015, 15:20
Citat: Ivicat poslato 23 Decembar, 2015, 15:03
Po jevropi deca katolika idu u katolicke skole, idu na veronauku, zvona sa crkvi odjekuju. Pored toga, muslimani imaju svoju veronauku, pravoslavci svoju, iako su stranci. I to tamo nikome ne smeta. A nama ovde smeta sto nasa deca uce o pravoslavlju veronauku.  [neampojma]

Kad bude zagustilo, kada evropejci 'odu' u Evropu, kada nam migrante nasele po gradovima, kada u Bg-u bude vise stranaca nego srba i postane Pariz ili Brisel, kada zavladaju nakaradne vrednosti, Sumadija ce vam biti slamka spasa. Ali ja cu razmisliti koga cu da primim. Onog ko me nervira, sigurno necu :D
Vera koja god da je, je utopija za siromasne i nezadovoljne, ona ih drzi pod konrolom, tera  ih da zive zivot po nekim pravilima da veruju ako cine dobro, da im se dobro vraca, daje im nadu za bolje sutra.   Po meni nista vise nego stari paganski obicaj koji se nekako odrzao u 21 veku. Treba da ostane na nivou tradicije,obelezavanjem bozica i uskrsa i slicnih obicaja. Ali crkva ,dzamija,misa i slicno ..ne vidim poentu. Ustvari jedina poenta je bogacenje crkve koja god ona bila. Udarajte minuse slobodno.  [thumb_up]

Sto se mene tice, nema razloga za minuse.

Poenta je da vera definise neka pravila kojih se treba drzati. Da li ce neko ko zivi zivot po tim pravilima biti nagradjen kada ode kod Svetog Petra, to je jedna stvar. Druga stvar je sto mislim da su ta pravila 'ispravnija' i da ih se treba drzati da bi covek bio covek. I smatram da pre treba dete vaspitavati po tim pravilima koje definise vera, nego po pravilima koja namece savremeno drustvo.

Vera je neraskidivi deo nase istorije. Pa tako i svakog od nas. Onaj ko zapostavlja svoju istoriju, zapostavlja sebe. Da ne gresim, dokazuju sve 'normalne' drzave koje itekako neguju i postuju svoju istoriju. Npr, amerikanci imaju istoriju staru par stotina godina pa od toga prave spektakl. I ne dozvoljavaju da im bilo ko to dirne. A nasa istorija je mnogostruko starija i bogatija a mi je zapostavljamo, ne postujemo, smejemo joj se.

Citat: freepartyman poslato 23 Decembar, 2015, 15:20
...Vera koja god da je, je utopija za siromasne i nezadovoljne...
Ako smo mi siromasni (materijalno) i praktikujemo veru, zasto onda i ljudi zapadne Evrope to rade? Zasto japanci kao stabilna i bogata nacija, postuju i gaje svoju veru i svoje kulturno nasledje kao nesto veoma vredno.

A to da li se popovi i crkva bogate, boli mene uvo. Ja sam vernik (kakav-takav) zbog sebe a ne zbog njih.

Pretvori se tema u temu o Crkvi. Za sve je kriv Lazic sa onom provokacijom na prethodnoj strani. :D

PS: lepo kaze @balcan girl, ko kao mali nije naucio to u porodici, dzaba veronauka...

TEEfqd

Vrlo teske teme vucete. Mene licno ne zadovoljava to da je sve ovo oko nas eto tako, naslo se tu, da nije ni iz cega stvoreno. I nekako mi je smesno da mislim da ne postoji bice koje je savrsenije od mene koji sam toliko slab da me muce neki poroci kao npr cigarete ili koji god drugi porok nije ni bitno, svi do jednog su jadni i smesni. Odbijam da budem toliko arogantan. Uostalom ako cemo i o materijalnom pored duhovnog, cinjenica je da nam je drzava bila najmocnija u vreme Nemanjica, kada su nam se drzavne odluke donosile u ime pravoslavlja.

edit na brzinu, ovo nije trik pitanje. kako bi narod postupio da se javio jedan vucic u doba nemanjica sa idejom da proda centar beograda nekim tamo muslimanima da rade sta god sa njim, bgd na vodi recimo :D

ЯЭВОЛУТИОН

Vera i crkva su odvojene....mislim da previse popova ne veruje.....vera je zbirka normi ponasanja koja definise coveka....bez tih normi smo zivotinje....konzumenti....
Ateisti uglavnom biraju tu opciju iz revolta prema crkvi...
Ja recimo nisam krsten, ali svejedno sebe smatram Srbinom, Hriscaninom ,Pravoslavcem.....obecao sam da cu se krstiti kad nadjem popa koji je manje gresan od mene.....za sada bez uspeha.....
Zeleo sam da preuzmem porodicnu slavu, ali popovi kazu da ne mogu posto nisam krsten....pa zato slavim 1 maj.....sa sve jagnjicima.....za 1 maj niko nije imao primedbi. A i lepse vreme nego za sv. Jovana....mada sam hteo da se prebacim na letnjeg odma cim mi daju da slavim slavu....ali ne daju :)
Veronauka je dobra stvar, problem je u nacinu sprovodjenja iste....deci, umesto da im drobe o bibliji, trebaju da pricaju o idealma pravoslavnog hriscanstva,,,kako bi deca kao mali usvojili nesto od toga.....moje dete sam prebacio sa veronauke na neke kompjutere...bar ce nesto pametno da nauci.

Crkva preko popova i propagiranjem vere vrsi kotrolisanje naroda
Drzava preko policije i propagiranjem zakona vrsi istu stvar...
vera ili zakon...nema neke razlike.....sve religije su jako slicne i svi zakoni jako slicni...glupi po prirodi i neobjasnjivi racionalnom umu.....osim zakona iz matematike....mada i njih uspevaju da probuse.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

freepartyman

 Nista nisi manji Srbin ako si katolik ili budista naprimer. Nacija je jedno vera drugo,naciju da promenis ne mozes. A apropo siromastva to stoji,najveci vernici su u siromasnim drzavama, pogledaj Norvezane,Dance naprimer operisani su od religija i imaju najveci broj agnostika. Porediti Japance sa ostatkom sveta nema smisla,kada je religija,ekonomija,pogled na svet u pitanju,jer su oni tipicni kako god da okrenes.
I became a beast to rid myself the pain of being a man


mi¹ko_kolo

You have already posted a thanks to this post

Slaninar

Citat: freepartyman poslato 23 Decembar, 2015, 17:34
Nista nisi manji Srbin ako si katolik ili budista naprimer. Nacija je jedno vera drugo,naciju da promenis ne mozes. A apropo siromastva to stoji,najveci vernici su u siromasnim drzavama, pogledaj Norvezane,Dance naprimer operisani su od religija i imaju najveci broj agnostika. Porediti Japance sa ostatkom sveta nema smisla,kada je religija,ekonomija,pogled na svet u pitanju,jer su oni tipicni kako god da okrenes.

+1   Sa ispravkom za agnostike. Agnostik mo¾e biti i onaj ko veruje u Boga i onaj ko ne veruje.

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

bigbad86

Ja godinama nisam znao sta sam, nisam krsten al nisam ni siguran da ne postoji nesto. Pre par godina sam saznao za pojam Agnostic i sad znam :)

Теисти и јаки атеисти доносе закључке о свету: теисти да „Бог постоји“, а јаки атеисти да „Бог не постоји“. Агностици доносе овакав заључак о овим ставовима: „Човек не може да зна да ли Бог постоји или не“.

Варијације укључују:

    јак агностицизам - мишљење да је немогуће знати да ли божанства постоје, или да барем људи то не могу сазнати;
    слаб агностицизам - мишљење да се тренутно не зна да ли божанстава постоје, али да у принципу може да се сазна; слаб агностик зато не доноси закључке док се не прикажу јаки докази;
    апатетични агностицизам - идеја да је питање постојања божанстава небитно, јер нема практичних последица;
    моделни агностицизам - идеја да се не може са сигурношћу потврдити да ли божанства постоје или не, али да се рационалном аргументацијом може доћи до закључка.

farbach

Ljudi su mehanicki uredjaji sa davno namotanom oprugom, koja se kako ide ka grobu, lagano odmotava. Svaka misao, reakcija, stav... su predvidivi. Mehanicki vernik veruje, mehanicki ateista ne veruje i meni je to dobro.Kada je njima dobro zasto bih se bunio.
Oko nas postoji jedna svest u koju smo uronjeni. Nismo je svesni zbog raznih izolatora kojim je nas duh oblozen.To su lose crte karaktera, sebicnost, gramzivost, nesaosecanje sa drugim zivim bicima...ukratko nedostatak ljubavi. Svest o mom postojanju, ili odgovor na cuveno pra pitanje KO SAM JA, i ta svest u kojoj postojim, koja obuhvata sve sto postoji, su iste svesti. Nikakve razlike nema izmedju mene i bilo kog drugog dela postojanja. Sve samo jeste. Sto kaze Vladika Nikolaj - Ja sam onaj koga trazis ime mi je JESAM. To stanje se zove i Milost Bozija, ili Bozija punoca. Ko se samo ocesao o to iskustvo prestaje da veruje i pocinje da zna. To je pocetak metamorfoze. A taj haos koji je oko vas i koji  pripisujete drugima je vas vlastiti. A to sto vidite i osudjujete je samo jedno obicno ogledalo.

El Jefe

Друштво за заштиту од животиња