Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mareskin

Citat: misa-pei poslato 26 Mart, 2014, 17:30
Po meni je to normalno. Ako dodjes u neciju zemlju, najmanje sto mozes je da naucis jezik te zemlje i obicaje. Da se uklopis, ako si vec dosao. Ne mozes da teras po svom. Na svoje si pljunuo kad si otisao. To vazi za bilo koju vrstu selidbe u drugaciju kulturu. Bilo sa sela u grad, bilo iz drzave u drzavu.

Sla¾em se. Jo¹ veliki broj ljudi ode u insotranstvo samo da bi koristio razne povlastice, a jezik da nauèe ne mogu.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mi¹ko_kolo

A u sred na¹e zemlje ima¹ desetine hiljada ljudi koji generacijama ¾ive u njoj a srpski govore jako lo¹e ili nikako i ne pada im na pamet da ga nauèe.

Slaninar

Citat: mi¹ko_kolo poslato 26 Mart, 2014, 22:36
A u sred na¹e zemlje ima¹ desetine hiljada ljudi koji generacijama ¾ive u njoj a srpski govore jako lo¹e ili nikako i ne pada im na pamet da ga nauèe.

Al' zato prave dobar leskovaèki ro¹tilj!   :D
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mi¹ko_kolo

Zna¹ ti o kome ja prièam. U LeskOvac se prièa varijanta s tri pade¾I, al' se i tako razumU. ;) ;D

Slaninar

Citat: mi¹ko_kolo poslato 26 Mart, 2014, 22:39
Zna¹ ti o kome ja prièam. U LeskOvac se prièa varijanta s tri pade¾I, al' se i tako razumU. ;) ;D

Razumeju se svi koji hoæe da se razumeju. Mislim da je sramota ne znati jezik svojih kom¹ija - koji god jezik bio "zvanièan". Kako ovde, tako i preko.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mi¹ko_kolo

Vidi¹, to izgleda, ima samo kod nas. Sticajem okolnosti, imam snaju u iz Lovre i ne¹to se ne seæam da Maðari koji u njoj ¾ive govore srpski. A tu su Srbi veæinsko stanovni¹tvo. Al' da ne idemo u politiku. ;)

Slaninar

Citat: mi¹ko_kolo poslato 26 Mart, 2014, 22:48
Vidi¹, to izgleda, ima samo kod nas. Sticajem okolnosti, imam snaju u iz Lovre i ne¹to se ne seæam da Maðari koji u njoj ¾ive govore srpski. A tu su Srbi veæinsko stanovni¹tvo. Al' da ne idemo u politiku. ;)

Isto kao ¹to u veæinski maðarskim mestima ima Srba koji ne znaju maðarski. Meni je i jedno i drugo samoogranièavajuæe. ©to ka¾u: "koliko jezika zna¹, toliko vredi¹". Naravno, sad iza toga ima dosta mr¾nje i nacionalizma, sa obe strane, ¹to je isto glupost na svoj naèin.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mi¹ko_kolo

#9227
Da se vratimo, na su¹tinu: HOLANÐANI u HOLANDIJI tra¾e od imigranata da nauèe HOLANDSKI. Taèka. Nema dalje. I svi koji ¾ive u zemljama koje im nisu matica treba da nauèe jezik one zemlje u kojoj su nastanjeni. Jo¹ jednom - taèka! Sve ostalo je stvar dobre volje. Zar ne?!

Plazma Keks

kada bi u srbiji trazili da svi moraju da pricaju srpski, to bi bilo ugrozavanje ljudskih prava...

Lazic

Citat: mi¹ko_kolo poslato 26 Mart, 2014, 22:36
A u sred na¹e zemlje ima¹ desetine hiljada ljudi koji generacijama ¾ive u njoj a srpski govore jako lo¹e ili nikako i ne pada im na pamet da ga nauèe.
Pola mog solitera naseljavaju Crnogorci protiv kojih stvarno nemam ni¹ta posebno(osim ¹to su sme¹ni kao cirkus i ¹ta god da ka¾u slu¹am kroz prizmu mlaðeg brata pomalo ometenog u razvoju koji pati od manije velièine), ali svi do reda govore kao da su do¹li juèe, a ne pre pola veka...:o [facepalm] [samoubistvo]


http://time.com/38988/obama-on-russia-this-is-not-another-cold-war/
A ove nebuloze, ne mogu se u evropi menjati granice na silu, va¾i...:o [facepalm] [samoubistvo]
Ali, nièija nije gorela do zore, èe¹kaæe se sve vi¹e gde ih ne svrbi...

mi¹ko_kolo

Kom¹o, za Crnogorce nema lijeka! ;D

Lazic

Ima u Crnoj Gori...;D

Slaninar

Citat: Laziæ poslato 27 Mart, 2014, 00:23
Pola mog solitera naseljavaju Crnogorci protiv kojih stvarno nemam ni¹ta posebno(osim ¹to su sme¹ni kao cirkus i ¹ta god da ka¾u slu¹am kroz prizmu mlaðeg brata pomalo ometenog u razvoju koji pati od manije velièine)

[rofl] [rofl]

Jeste - to je neki nacionalni sport: da se hvale i prave veæim nego ¹to jesu. Uvek se setim korzikanaca iz Asterixa - te epizode.  :)

Citat: Laziæ poslato 27 Mart, 2014, 00:23
, ali svi do reda govore kao da su do¹li juèe, a ne pre pola veka...:o [facepalm] [samoubistvo]

Isto ovde s Bosancima - mnogi govore vi¹e bosanski sad, ovde, nego njihovi roðaci u Bosni.  :)
Skoro sam se posvaðao s koleginicom koja je izbegla u maðarsko selo, ¾ivi sad tu veæ 20 godina i ne zna maðarski, a kenja kako oni neæe da uèe srpski. Pa rek'o: isti ste i ti i oni, samo to ne shvata¹.


Citat: mi¹ko_kolo poslato 26 Mart, 2014, 23:02
Da se vratimo, na su¹tinu: HOLANÐANI u HOLANDIJI tra¾e od imigranata da nauèe HOLANDSKI. Taèka. Nema dalje. I svi koji ¾ive u zemljama koje im nisu matica treba da nauèe jezik one zemlje u kojoj su nastanjeni. Jo¹ jednom - taèka! Sve ostalo je stvar dobre volje. Zar ne?!

Ne znam za Holandiju, ali Vojvodina je specifièna. Ja sam ovde ceo ¾ivot, otac mi je iz prete¾no maðarskog mesta... za koje nisam ni znao da je prete¾no maðarsko dok nije poèelo srbovanje, devedesetih. Onda se poèelo gledati ko je ko. A mi Srbi smo u Vo¹i bili jaèi, brojniji, a dosta "na¹ih" se poèelo bahatiti, pretiti, proteraæe katolike, ovo - ono. Mr¾nja posle raða mr¾nju. Maðari su polako prestajali da prelaze na (lo¹) srpski u ophoðenju sa Srbima, a Srbi su zauzeli stav da "ima da nauèe jezik zemlje u kojoj su..."  Dok ni¹ta nije bilo na silu, dok su bile te table na 2-4 jezika, meni je bilo zabavno gledati kako se na drugom jeziku ka¾e op¹tina, zabranjeno pu¹enje i slièno, to je bila prednost, a ne problem.

Evo, gledaj sad Kosovo. Koja je to sad zemlja? Da teraju tamo ljude da uèe albanski i da to bude jedini zvanièni - kakav bi ti bio oseæaj? Mislim, i ovako je usrano, ali stavi se u tu poziciju?  NI©TA silom nije lepo i dobro i to ne mogu da pozdravim. Pravi put je podizanje nivoa svesti ljudi, da shvate koliko su glupi, zatucani ¹to ne uèe jezik, ali proterivanje zbog jezika?!  Reci lepo: smrde nam, ne volimo ih, nacisti smo - to mogu da po¹tujem, ovo je onako ljigavo ba¹.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Plazma Keks


zVuk

putinove trupe su svojevremeno zauzele aerodrom u pristini, a onda se povukli i prepustili ga amerima........pitaj ti tog putina zasto je to uradio.......a sad kao nesto glumi nekog zastitnika........

lako je putinu da zrtvuje srbe za rad svojih interesa...

...nas narod ima jednu sjajnu izreku koja kaze..."ne laje kera sela radi, vec sebe radi"
Ko se ljuti, uleti mu kruti

Plazma Keks

povukao je trupe jer je nase politicare na celu sa djindjicem bole Q sto su tamo dole rusi dosli da brane nase interese. i ja bih otisao da sam bio na njihovom mestu. svako bi

Ivicat

Ne bih voleo da sam u kozi nasih politicara. Na tankom su ledu. Ali, kada malo bolje razmislim, nemaju oni obraza i casti, pa se i ne brinu previse. Tj brinu se, ali za svoje fotelje.

Plazma Keks

brinu se da se namlate para za sebe, a narod nek' se snadje...

zVuk

Citat: Plazma Keks poslato 27 Mart, 2014, 09:17
rusi dosli da brane nase interese.

....ti svarno verujes u to..??
Ko se ljuti, uleti mu kruti

Plazma Keks

to je bio sarkazam.. u svakom slucaju, dosli su tada na kosovo da zapad ne napravi sranje, koje je ipak napravio.
to je bio dobar potez, jer siptari nisu mogli tek tako da prave sranja koja sada prave. ali su otisli jer je srbiju prvenstveno boleo kurac sto im bar neko nudi nekakvu pomoc