Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

MIGE

lose pretpostavljas,ista situacija,veruj mi  ;)

dzimika

Citat: eclipse4 poslato 26 Januar, 2013, 02:21
Citat: dzimika poslato 24 Januar, 2013, 20:48
jbg, susa unistila sve prosle godine a nas seljak bi pre dupe sebi pojeo nego ubacio kap po kap i povecao prinos

seljak radi mnogo vise nego sto ti mislis ;)

problem je u tome sto tata lupa stapom od gore preko glave ove nase iz vrha  i kaze:
"ja ti dam ovo a ti ces da uvozis pasulj od mene"
"dobio si kredit sad ces da nam das zito po upola cene,a kad ispraznite drzavu uvesces isto svoje zito od mene al po duploj ceni"
"evo 2016 ulazite u eu al do tada,moras uzimati,kredit od nas i koju tonetinu krompira od nas,jer nemamo sta da radimo sa njim,a vas seljak neka ga gazi traktorom"

i da ne nabrajam.

jel oni ikada objavili negde po kojoj ceni uvoze nesto?
nisu nikada,jer je ta cena mnoooogo vece nego sto placaju seljaku za njihov proizvod.

a kad seljak ne bude vise proizvodio,onda ce cela drzava da radi besplatno kako bi prezivela sve uvoze.

ruzno je tako pricati o seljaku ne ljuti se,jer ako nisi sa sela,onda i neznas kroz sta sve prolaze da bi na kraju dobili samo koru od hleba.
e sada neznam kako je u vojvodini,al pretpostavljam da je tamo sasvim drugacije.


nemoj meni da pricas o postenom seljaku, nagledao sam ih se na pijaci kolko hoces
nas seljak bi i za najgori proizvod da dobije maximalnu cenu, znas zasto ne mogu da izvezu? ne mogu da ispune ni najosnovnije sortiranje po kvalitetu i ubacuju klasu ispod na visu klasu i na taj nacin pokusavaju da zajebu strance ali ni stranci nisu blesavi pa sve proveravaju, zato se silni sleperi vracaju nazad
pre nekoliko godina smo uvozili jabuku iz poljske a znas zasto? nas seljak nije hteo da spusti cenu i pre bi dozvolio da mu sve propadne nego da zaradi manje nego sto je mislio, znaci pricamo o istom kvalitetu i sorti, jeftinije je bilo da se doveze 1000 tona jabuke iz poljske sa sve carinom i porezima nego kupiti domacu jabuku
a da ne pricamo njihovo posteno pakovanje bilo kog voca kad je jednoredno onda traze cenu kao da prodaju pozlaceno, a kad je vise redno kao da igras lutriju, nikad ne znas sta ces izvuci ispod prvog reda

jeste mana sto nasa drzava nema kvalitetne subvencije ( ne kredite nego subvencije) za izgajanje nekih proizvoda pa bi bilo malo drugacije
kroz grcku kad sam prolazio video sam da skoro da nema drveta koje nije na sistemu kap po kap cak u severnom delu gde ima vise padavina
jednostavno nece da rizikuju da zbog malo vode imaju smanjen prinos i to je normalno razmisljanje, sam sistem cak ne kosta ne znam ni ja koliko i u poslednjih par godina je toliko pala cena da je malo skuplji od obicnog creva, cak ljudi i sami prave DIY sisteme

MIGE

jes da si mi prijatelj al ovog puta se ne mogu sloziti sa tobom...to sto si sretao po pijaci,to su nakupci i preprodavci...tast mi je zemljoradnik u vojvodini pa znam sta pricam ...i to za cene,nisi u pravu...prodao je pre 10 dana prasice 10 kom. mesari po ceni od 200 din.tezine su bili od 15-21kg...prodao ih je da bi kupio kukuruz da prehrani ostalih par komada vecih svinja....i par kokosaka koje sad nista ne nose u ovom periodu pa moraju da kupuju jaja kao i mi u gradu...imaju 3 krave koje od kojih samo jedna daje mleko...pare od par lit.mleka se dobijaju tek za tri meseca a da ti ne pricam cenu otkupa,ne bi mi verovao....a zasto kupuju kukuruz?zato sto su prosle godine nabrali samo jednu prikolicu zbog jebenih vremenskih neprilika...raspitaj se koliko kosta dzak kukuruza...njima 4 dzaka traju 2 dana...nekada su brali 14-16 prikolica....sad ide oranje pa setva pa sto kuraca...hoces da ti kazem koliko para ode za naftu,seme ,djubrivo i jos sto govana ,da bi posle nabrao jednu prikolicu  [facepalm]...a da,zaboravio sam da ti kazem da oni nemaju praznik,novu godinu,drugu smenu i vikend...ustaju svaki jebeni dan u 4:30 da bi cistili i hranili zivotinje...i tako po ceo dan nesto rade...

AndreyRR

ko je sjebao drzavu ne znam,ali su seljaci utihnuli
oduvek su bune kretale od njih,ali u danasnje vreme
ljudi nemaju ideale za koje bi ginuli,sto je u 21 veku sasvim
normalno,jedina stvar koja nije normalna je sto cutimo
dok nas svi karaju sto nasi sto strani jebaci.sto smo
postali narod svako sam za sebe,vise niko nikome ne pomaze
niti se interesuje za nekog drugog............

dzimika

Citat: MIGE poslato 26 Januar, 2013, 12:20
jes da si mi prijatelj al ovog puta se ne mogu sloziti sa tobom...to sto si sretao po pijaci,to su nakupci i preprodavci...tast mi je zemljoradnik u vojvodini pa znam sta pricam ...i to za cene,nisi u pravu...prodao je pre 10 dana prasice 10 kom. mesari po ceni od 200 din.tezine su bili od 15-21kg...prodao ih je da bi kupio kukuruz da prehrani ostalih par komada vecih svinja....i par kokosaka koje sad nista ne nose u ovom periodu pa moraju da kupuju jaja kao i mi u gradu...imaju 3 krave koje od kojih samo jedna daje mleko...pare od par lit.mleka se dobijaju tek za tri meseca a da ti ne pricam cenu otkupa,ne bi mi verovao....a zasto kupuju kukuruz?zato sto su prosle godine nabrali samo jednu prikolicu zbog jebenih vremenskih neprilika...raspitaj se koliko kosta dzak kukuruza...njima 4 dzaka traju 2 dana...nekada su brali 14-16 prikolica....sad ide oranje pa setva pa sto kuraca...hoces da ti kazem koliko para ode za naftu,seme ,djubrivo i jos sto govana ,da bi posle nabrao jednu prikolicu  [facepalm]...a da,zaboravio sam da ti kazem da oni nemaju praznik,novu godinu,drugu smenu i vikend...ustaju svaki jebeni dan u 4:30 da bi cistili i hranili zivotinje...i tako po ceo dan nesto rade...

ti mislis da ja sve to ne znam? pa tazbinam mi ima i ovce i krave i svinje i kokoske i curke i norke i konje, snajka uzgaja pilice, njen cale ima farmu krava, inace otkupno mesto za mleko, zemlje oko njih kolko hoces ali na zalost ova i prosla godina nisu bas najbolje prosle ali da nema tu para odavno bi prestali da to rade
ljudi od koji sam uzimao nisu svi preprodavci, cale je na kvantasu od 93 ili 94, zna ih bukvalno sve i znaju i oni njega, preprodavci su tamo stalno, seljaci dolaze sezonski u zavisnosti od robe koju gaje ali veruj mi ima ih dosta i uvek drze najvecu cenu i uvek kad ne prodaju spuste cenu i prodaju preprodavcima samo da ne bi zanocili a mogli su za jutra prodati sve trgovcima nego sve misle da mogu da zarade vise sto licno nemam protiv ali treba biti i skroman ponekad a ne da misli da ce se preko noci obogatiti
vec neko vreme razmisljam da pocnem sa nekom proizvodnjom kad mi vec tazbina ima zemlje (lanac iza kuce i jos sa druge strane auto puta) ali za pocetak kao i za sve treba para i vremena, da su mi samo malo blize odavno bi se tu uzgajalo sve i svasta i direktno u maloprodaju

ts.marko

Za tebe ne znam , ali ja na jesen kreæem u sadnju 1ha dunja i 1/2ha ribizle. A za par godina odo ja na dedovinu, bo¾e zdravlja. Sve¾ vazduh, manje stresa.
Bolje nego da me neko kara za 24000 meseèno, koliko sad imam.

dzimika

ja sam mislio nesto oraha i da pocnem po malo borovnicu da pocnem pa vremenom da sirim ali obavezno sa sistemom kap po kap
cak razmisljam i da vidim da li neko u mojoj blizini prodaje neku njivu (ima ih pun kurac oko mene )

ts.marko

Ja imam 2ha u mestu iza kuæe. Plus vodu.

dzimika

voda nije problem palicko jezero je na drugom kraju njive :D

serbduck


  Mogu ja da vam pisem o ovoj temi bar tri strane... Pre godinu dana sam prodao sve i kupio imanje na selu. Imam malu farmu koza... jedan osrednji malinjak...skoro dodje kuna i zakla mi sve pilice... al zivi se...Borimo se.

  Racunica je sledeca - pravim koziji sir i kad bih ga nosio na pijac - od 10 kg, moje bi bilo 2kg. Za ta 2 kg ne mogu da kupim zito za koze a kamoli nesto drugo .

  Kod svih poljo proizvoda je tako. Drzava je napravila tesko sranje... od sledece godine je slobodan uvoz poljo proizvoda iz evropske unije, a svi zakoni do sad doneseni su upravo da bi sjebali seljaka. Cena od 200 ili 260 din za prasice je smesna. Izjednacila se sa jagnjicima i jaricima - a to nikad nije bilo.

  Prosto - zbog strasno velikih troskova proizvodnje i finalni proizvod je skup - a ne mora tako da bude. Nesto mi se cini da ce ovi sad ( aktuelna vlast ) pokusati da poboljsaju stanje...bar se tako prica... dok ne vidim - ne verujem.

  Za sada cvetaju nakupci. Iz mog sela ni 2% ljudi ne nosi robu na pijac. Seljeka na pijaci ima jako malo. Kad ih ( nas ) bude vise na pijacama - bice i mnooogo jeftinija roba a do tad...



       [cheers]


p.s. Kap po kap...nije skupo crevo, ni ceo sistem kap po kap...SKUPA JE STRUJA! Ne isplati se - sem u izuzetnim slucajevima.




Baba Kurana pojede metar drva ... i ne trazi vode!

bucko

#3570
Kilo kozjeg sira (kriska)u maksiju 1200 dinara,pa ti vidi. Da jebu seljaka tacno je ali ne sumljam da ca se naci nacin da se i od svog postenog rada moze ziveti.

Imam sjajan primer mlekara sa kojim radim.1500 koperanata od kojih mu neki daju i do 5 tona mleka dnevno a on ih stimulise cenama koje su vece od propisanih.Po broju grla na kvadratni kilometar  je PRVI region u Evropi ,iza njega ja neki u Bavarskoj.Radio je mimo svih sistema i uspeo.U skoli u selu ima oko 300 djaka ,svaka kuca okrecena ,i bar po jedan auto ispred.Niko nema razlog da ode,tu se zene i radjaju decu. Da u Srbiji 2013.i to posteno!

serbduck


  Ja ga prodajem za 700. Puno bajkera su mi stalni kupci. Kazu da je vrhunski. Ko ne veruje nek proba.

Baba Kurana pojede metar drva ... i ne trazi vode!

bucko

Citat: serbduck poslato 26 Januar, 2013, 14:07

 Ja ga prodajem za 700. Puno bajkera su mi stalni kupci. Kazu da je vrhunski. Ko ne veruje nek proba.


Ti zivis moj san,ja imam 40 zaposlenih u Bgd i mislio sam da se maknem na neku planinu i tamo iz hobija organizujem proizvodnju zdrave hrane ali tamo NEMA ljudi,sve sto je moglo da hoda pobeglo u grad.

PS   Ocu i ja da probam taj sir

ts.marko

Citat: serbduck poslato 26 Januar, 2013, 14:01

 Mogu ja da vam pisem o ovoj temi bar tri strane... Pre godinu dana sam prodao sve i kupio imanje na selu. Imam malu farmu koza... jedan osrednji malinjak...skoro dodje kuna i zakla mi sve pilice... al zivi se...Borimo se.

Da si imao ljudski kuèe, a ne ono, to ti se ne bi desilo. [rofl] [rofl] [rofl]


dzimika

Citat: bucko poslato 26 Januar, 2013, 14:18
Citat: serbduck poslato 26 Januar, 2013, 14:07

  Ja ga prodajem za 700. Puno bajkera su mi stalni kupci. Kazu da je vrhunski. Ko ne veruje nek proba.


Ti zivis moj san,ja imam 40 zaposlenih u Bgd i mislio sam da se maknem na neku planinu i tamo iz hobija organizujem proizvodnju zdrave hrane ali tamo NEMA ljudi,sve sto je moglo da hoda pobeglo u grad.

PS   Ocu i ja da probam taj sir

evo ja cu sa tobom da bezim na selo da pomognem ako treba :D

serbduck


     Cim grane prolece - pozvani ste . Dodite da probate sir.

A ti carapan - imao sam i nekog avlijanera pa je crko. Bisa voli sve sto je malo, pa nece nista kunama. Zato nemam zivinu... [facepalm]

Baba Kurana pojede metar drva ... i ne trazi vode!

Major


MILJAN

Citat: serbduck poslato 26 Januar, 2013, 15:07

     Cim grane prolece - pozvani ste . Dodite da probate sir.

A ti carapan - imao sam i nekog avlijanera pa je crko. Bisa voli sve sto je malo, pa nece nista kunama. Zato nemam zivinu... [facepalm]


Tipicno za molose: samo iste ili vece od sebe napadaju.Kod terijera je druga prica: sto je manja zivuljka to vise kidaju.
Cave ab homine unius libri

eclipse4

#3579
Citat: dzimika poslato 26 Januar, 2013, 11:35
Citat: eclipse4 poslato 26 Januar, 2013, 02:21
Citat: dzimika poslato 24 Januar, 2013, 20:48
jbg, susa unistila sve prosle godine a nas seljak bi pre dupe sebi pojeo nego ubacio kap po kap i povecao prinos

seljak radi mnogo vise nego sto ti mislis ;)

problem je u tome sto tata lupa stapom od gore preko glave ove nase iz vrha  i kaze:
"ja ti dam ovo a ti ces da uvozis pasulj od mene"
"dobio si kredit sad ces da nam das zito po upola cene,a kad ispraznite drzavu uvesces isto svoje zito od mene al po duploj ceni"
"evo 2016 ulazite u eu al do tada,moras uzimati,kredit od nas i koju tonetinu krompira od nas,jer nemamo sta da radimo sa njim,a vas seljak neka ga gazi traktorom"

i da ne nabrajam.

jel oni ikada objavili negde po kojoj ceni uvoze nesto?
nisu nikada,jer je ta cena mnoooogo vece nego sto placaju seljaku za njihov proizvod.

a kad seljak ne bude vise proizvodio,onda ce cela drzava da radi besplatno kako bi prezivela sve uvoze.

ruzno je tako pricati o seljaku ne ljuti se,jer ako nisi sa sela,onda i neznas kroz sta sve prolaze da bi na kraju dobili samo koru od hleba.
e sada neznam kako je u vojvodini,al pretpostavljam da je tamo sasvim drugacije.


nemoj meni da pricas o postenom seljaku, nagledao sam ih se na pijaci kolko hoces
nas seljak bi i za najgori proizvod da dobije maximalnu cenu, znas zasto ne mogu da izvezu? ne mogu da ispune ni najosnovnije sortiranje po kvalitetu i ubacuju klasu ispod na visu klasu i na taj nacin pokusavaju da zajebu strance ali ni stranci nisu blesavi pa sve proveravaju, zato se silni sleperi vracaju nazad
pre nekoliko godina smo uvozili jabuku iz poljske a znas zasto? nas seljak nije hteo da spusti cenu i pre bi dozvolio da mu sve propadne nego da zaradi manje nego sto je mislio, znaci pricamo o istom kvalitetu i sorti, jeftinije je bilo da se doveze 1000 tona jabuke iz poljske sa sve carinom i porezima nego kupiti domacu jabuku
a da ne pricamo njihovo posteno pakovanje bilo kog voca kad je jednoredno onda traze cenu kao da prodaju pozlaceno, a kad je vise redno kao da igras lutriju, nikad ne znas sta ces izvuci ispod prvog reda

jeste mana sto nasa drzava nema kvalitetne subvencije ( ne kredite nego subvencije) za izgajanje nekih proizvoda pa bi bilo malo drugacije
kroz grcku kad sam prolazio video sam da skoro da nema drveta koje nije na sistemu kap po kap cak u severnom delu gde ima vise padavina
jednostavno nece da rizikuju da zbog malo vode imaju smanjen prinos i to je normalno razmisljanje, sam sistem cak ne kosta ne znam ni ja koliko i u poslednjih par godina je toliko pala cena da je malo skuplji od obicnog creva, cak ljudi i sami prave DIY sisteme


drug da se ne ljutis,ali dosta toga nisi u pravu.a ja u raspravu ne zelim da udjem,drz se ti tvog misljenja i veruj u ono sto ti je podmetnuto da verujes.kad malo dublje budes zagrebao po istini,poceces malo bolje da shvatas.

a jedan ti je kolega vec odgovorio,cini mi se,moras razlikovati i seljaka od preprodavaca.
da te drzava placa korektno za ono sto proizvodis,namestio bi ti i litar na litar ne kap po kap.
trebas prvo poceti od osnovnih pitanja,koje postavljas sam sebi:
cena nafte,cena semena,djubriva,pesticid,herbicidi,amortizacije (ulja,delovi i jos 1000 sitnica),koliko traktor trosi za svo to vreme obrade i da ti vise ne nabrajam i onda te baja odgore lupi cenom sa nekih 5 dinara po kilo (to je samo primer)....
onda se probudis jednog jutra i pitas se za koga ja radim?
i jos da napomenem to nije posao kod privatnika ili u drzavnoj firmi,ovde radis od kad ustanes dok ne padnes na kolena.