Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

MILJAN

Citat: Slaninar poslato 17 Oktobar, 2012, 07:11
Citat: MILJAN poslato 16 Oktobar, 2012, 21:46
Ma hap¹enja...Da hoæe za 20 dana bi pohapsili sve separatiste u NP i Vojvodini...Imaju oni dokaze ko za koga i ¹ta radi..Ali ne preduzimaju...Zna se za¹to....

Nemoj da sere¹ po Vojvodini. Kamo sreæe da su svi separatisti kao ti vojvoðanski "separatisti". Najveæa stopa naplate poreza, komunalija, re¾ija. Najveæa stopa odziva na mobilizaciju. U vojsci sam bio s bratom mad¾arom, dok su neke vajne patriote hvatale krivine.

Autonomija je druga prièa, al' to ti ne mo¾e¹ da shvati¹, uz sve du¾no po¹tovanje obrazovanaja i inteligencije.
Ti nisi pricao sa operativcima drzavne bezbednosti kao sto sam to ja..Pa si onda neupucen.... Sve to ide u istom pravcu... Seckanje Srbije...I voleo bih da se isece pa da zavrsimo sa tom govnima/....POsle ko mi se u Srbiji pojavi sa tim tablama kamenovanje..Jer najveca govna su Srbi... To su bas pokazali najvise u Vojvodini svojim akcijama.... Ali, bole me mnogo..Neka rade sta im CIa nalozi...Jer jbg. oni su vojvodjani a ne Srbi..A mi u Srbiji nismo Srbi nego Srbijanci koji zive prosecno od 18 000 mesecno... ;D
Cave ab homine unius libri

pit


rtaku

Citat: farbach poslato 18 Oktobar, 2012, 23:18
Proslo je 20 godina i taj velik rat nam je u predsoblju, samo cudo moze da se desi da ga izbegnemo, a mi se zabavljamo novim i sitnijim podelama, a videli smo sta su prethodne donele.

Kakav bre rat, vec smo okupirani..sada sledi par koraka da nas iscede kao limun..a kako da se sprotstavis :( ono sto zvuci  apsurdo je da cemo(nasa deca, unuci) na kraju sa islamcima da se dizemo protiv zla..slia boga ne moli a bog silu ne voli.. samo je malo lenj..


MILJAN

Cave ab homine unius libri

zVuk

Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 23:53
Srbijanac je Srbin iz te u¾e Srbije.

ko ti to reko i kad..??
Ko se ljuti, uleti mu kruti

zVuk

....i definisi pojam "uza Srbija".....ono odakle dokle sta obuhvata.....cisto da bih znao za sta me smatras.....srbina ili srbijanca...??
Ko se ljuti, uleti mu kruti

Slaninar

Citat: zVuk poslato 19 Oktobar, 2012, 06:57
Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 23:53
Srbijanac je Srbin iz te u¾e Srbije.

ko ti to reko i kad..??

?
Ovde gde ja ¾ivim (NS & okolina) se tako ka¾e kad se misli na kom¹ije ju¾no od Save i Dunava. I nije pogrdno.

Bala¹eviæ, Jedan od onih ¾ivota. Odlomak.

Takvi smo Mi Ovde?
On je u Novom Sadu od sedamdeset i pete. Ali rodom iz Vrbasa, naglasio je? Taj gradiæ je
sluèajno jedva èetrdeset i koji kilometar daleko, i to je dakle uveliko Ovde, ¹to ne menja puno na
stvari...
Jer on je samo roðen Ovde...
I samo je pro¾iveo ¾ivot Ovde...
Inaèe nije Odavde...
Svi Sloveni su zabrljali negde u poèecima, negde gde ni istorija ne doma¹uje, ukrali su nekom
bo¾anstvu nanulu, ili tako ne¹to, i otad nose beleg prokletstva za uhom...
Mogu da se zbli¾e sa svakim, i sa crnim ðavolom, jedino sa sobom ne... A Srbi su razbijeni
nesretno, kao ogledalo, svaki deliæ se ogleda za sebe... ©umadinci. Kraji¹nici. Paprikan. Kamenjari.
Gor¹taci. Preèani... Razlikujemo se i folklorno i civilizacijski, uveliko i antropolo¹ki? Samo nas jo¹
truba Ispa¹tanja ponekad okupi pod istom zastavom... Takvi smo Mi Ovde? Tri kolonizacije u istom
veku? Ni Americi ne bi bilo svejedno?
Prvi Neprilagodivi stigo¹e u Vojvodinu devetnaeste. Koliko se generacija slo¾i u
sedamdesetak godina?
Da su devetnaeste oti¹li u ©paniju da li bi nauèili habaneru do sad? Da su oti¹li na Sardiniju,
da li bi danas ikoju pticu voleli vi¹e no galeba?
Kakvo je to seme koje ne mo¾e da se primi na zemlji kao ¹to je ova, na zemlji u kojoj i
izgubljen novèiæ proklija?
Mi Ovde, i Oni Odande Gre¹kom Roðeni Ovde...
Stara prièa...
A kad prièa poène sa "bila jednom dva brata", to obièno ne izaðe na dobro...
*****
Ipak: bila jednom njih dva...
U ono vreme kad se sablja Islama kovala na nakovnju Balkana...
Jedan be¹e hrabar da krene, drugi hrabar da ostane, ili: jedan pla¹ljiv da ostane, drugi pla¹ljiv
da krene, niko to neæe raspetljati?
Prvi je, uglavnom, pocepao belo platno na tri pole, i u jednu uvio pogaèu, u drugu krst, u treæu
novoroðenèe. I reèe: ajmo! I putovali su noæu, jer èak i Turci noæu spavaju, i nije im smetalo ¹to ne
vide put, jer puta nije ni bilo. Èovek je koraèao odluèno i razdrljeno, kao da zna gde je naumio, a ¾ena
pognute glave, prepadnuta zvezdama koje su uzmicale pred njima, kao da ih mame u klopku...
Drugi je platno omotao oko glave, povlaèio se u zbegove svaki put kad kopita zaiskre po
kaldrmi, i gradio manastire na tako skrovitim mestima da ih je posle i sam sve te¾e pronalazio...
Posle svakog poni¾enja uzmicao je korak dalje od druma, sve dok mu Divlja Zelena Reka nije
ukvasila rubove ko¹ulje. A onda je i nju prebrodio...
I Prvi je nai¹ao na Svoju Reku. Bila je veæa ne samo od svih reka koje je video do tad, nego i
od mnogih planina iz njegovog kraja. Laða na kojoj su se ¹epurili stranci odeveni u crveno i zlatno
prenela ih je Preko kao na dlanu, i sve je bilo ravno. Sunce nije imalo ni odakle da izaðe ni za kud da
zaðe. Pa su dani trajali najdu¾e ¹to mogu da traju...
Drugi se osvrtao u strahu, znajuæi da æe i Janjièari pronaæi gaz. Povukao se u brda, ¹umovita i
zabita, ali klanci su mu se rugali odjekom rzanja i zveketa, pa je oti¹ao jo¹ dalje, do kamenih prevoja
na kojima je vetar tupio svoje o¹trice, i do isposnièkih polja, gde gruba crvenkasta zemlja be¹e
krupnija nego mravi...
Prvi je nai¹ao na jahaèa sa perom na kapi koji je govorio drugim jezikom, pa je nauèio i taj
jezik da bi poprièao sa èovekom. Ovaj pru¾i ruku i dade mu komad polja, u zamenu za stra¾u. I on je
motrio preko Velike Reke, oslu¹kujuæi ¹argije i zurle i ratne bubnjeve na drugoj obali. Ali ne samo
zbog Jahaèa. Nego i zbog Svog Komada Polja...
U toj ravnici, na Trgu Naroda, nauèio je tajnu ko¾e i kanapa, èekiæa i dleta. U rancu svakog ko
bi nailazio video bi ponajpre tajnu, i nije se stideo svoje radoznalosti...
Drugi je konaèno na¹ao mesto gde niko ne nailazi. I ubedio je sebe da je to zato ¹to ga se
pla¹e? I bio je zadovoljan. S druge strane vrhova plavela se ogromna voda, i plavele su se oèi nekih
ljudi koji su se krstili drugaèije, i dovikivali se drugaèije, neznatno drugaèije, ali dovoljno drugaèije da
ih Drugi zbog toga omrzne. Branio se priseæajuæi se svoga Boga, ne pomi¹ljajuæi ni na èas da Bog vi¹e
mo¾da i nije tamo gde ga je on ostavio?
Prvi je podigao crkvu naspram Jahaèeve, i prolazeæi kraj nje Jahaè bi skidao kapu s glave, kao
¹to je to i Prvi èinio pred Jahaèevom crkvom. U¾ivao bi kad predveèe svi tornjevi u varo¹i zazvone u
isto vreme i radovao se ¹to tuðe crkve ne smetaju ljudima u Ravnici, kao ¹to sigurno ne smetaju ni
Bogu? Bog æe meðu crkvama veæ umeti da izabere Onu Pravu za sebe, umeo je da pomisli?
Onda je sazidao i ¹kolu u kojoj se uèilo na jeziku ispisanom po platnu u koje je bio umotan
krst. Pa sagradio èitaonicu za one omaðijane slovima. I digao pozori¹te. Bogosloviju. I osnovao
Maticu Srpsku...
Svoj Komad Polja iznosio je pred svet kao leb i so. Stare obièaje ukrasio je ¹lingerajem novog
zavièaja. A stare recepte oplemenio zaèinima novih vremena...
Drugi je ratovao sa svakim ko bi na to pristao, i nazivao se pobednikom samo zato ¹to se
vraæao na boji¹te i onda kad se svi drugi zasite. A onda su do¹li Svetski Ratovi, i plen se delio daleko
od goleti, jer tamo i nije bilo nièeg da se deli.Voz je i¹ao brzo, stalno galopom, i nikad se nije umarao.
Drugi se ponadao da æe tim vatrenim èudom sustiæi Vreme koje mu je daleko odmaklo, pa ga èak i
prestiæi?
U rukama je èvrsto dr¾ao ikonu koju je iskopao iza kuæe, ali od ljudi koji su ga vodili saznao
je da Boga vi¹e nema, i to je odmah prihvatio. U selu koje je s neba palo pred njega prvo je sru¹io
crkvu. A onda uzjahao popa. Terao ga da mekeæe. I vukao ga za bradu oko ru¹evine...
Prvi je saznao da je Drugi stigao, ali nije mogao da ga prepozna, ne pomi¹ljajuæi da li je to
zato ¹to su ga vekovi potpuno promenuli, ili zato ¹to uop¹te nisu? Ali sa gorèinom je shvatio da je
èovek kog mu predstavljaju kao Brata za njega potpuni stranac. I to stranac od kog ima i roðenijih
stranaca. Ali polako se navikao i na to...
Drugi se takoðe gnu¹ao Prvog, njegovih bunara, ravnih leja, njegovih dugih samoglasnika i
uètivosti u prolazu. Svaki susret podseæao bi ga na to ko je na poèetku prièe izabrao pogre¹an put, ¹to
mu je te¹ko padalo. Zatvarao se u svoja S Neba Pala Sela kao da su okolo kurjaci, a ne ljudi, uzimao je
samo ¾ene sa svojim ¾igom, a decu od malena poduèavao da Ovde ne valjaju ni vazduh, ni voda, ni
ljudi, ali ipak nije odlazio tamo gde valjaju?
I svi su molili da vi¹e ne bude rata, samo ga je on prizivao svojim ritualima, i nestrpljivo je
okitio ¹ubaru redenicima, pristav¹i i da obnovi crkvu, i da nosi popa na ramenima, ako treba, samo da
mu veæ jednom daju priliku da i on poka¾e ¹ta zna...
I posle ko zna koliko godina ponovo se osetio nadmoæno i nedodirljivo, i sav sretan je zapalio
sveæu dobrim vremenima u kojima ponovo mo¾e¹ ispaliti rafal svaki put kad ne zna¹ ¹ta da ka¾e¹, i
kad mo¾e¹ udariti svakog koga ne razume¹...
I jedva je èekao da naleti na Prvog. Pre na njega nego na Zvaniènog Neprijatelja...
- Nema vajde... Takvi ste Vi Ovde... Svileni, brate... Davno bi vi bili pomaðareni da nije nas...
Ajde?
Prièaj mi malo o tome...
Ti si mi ba¹ prava mustra za propoved o tradiciji, slobodi i èasti...
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

zVuk

Citat: Slaninar poslato 19 Oktobar, 2012, 07:54
Citat: zVuk poslato 19 Oktobar, 2012, 06:57
Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 23:53
Srbijanac je Srbin iz te u¾e Srbije.

ko ti to reko i kad..??

?
Ovde gde ja ¾ivim (NS & okolina) se tako ka¾e kad se misli na kom¹ije ju¾no od Save i Dunava. I nije pogrdno.



Svi Sloveni su zabrljali negde u poèecima, negde gde ni istorija ne doma¹uje, ukrali su nekom
bo¾anstvu nanulu, ili tako ne¹to, i otad nose beleg prokletstva za uhom...
Mogu da se zbli¾e sa svakim, i sa crnim ðavolom, jedino sa sobom ne... A Srbi su razbijeni
nesretno, kao ogledalo, svaki deliæ se ogleda za sebe... ©umadinci. Kraji¹nici. Paprikan. Kamenjari.
Gor¹taci. Preèani... Razlikujemo se i folklorno i civilizacijski, uveliko i antropolo¹ki? Samo nas jo¹
truba Ispa¹tanja ponekad okupi pod istom zastavom...

ne kazem ja da je pogrdno, nego smatram da je taj izraz namerno implementiran da bi se jos vise delili......inace izbeglice iz bosne i dalmacije od kojih sam prvi put cuo da nisam srbin nego srbijanac, smatraju da smo svi sa ove strane drine srbijanci, pa tako su za njih i vojvodjani srbijanci......
Ko se ljuti, uleti mu kruti




farbach

Citat: rtaku poslato 19 Oktobar, 2012, 00:44
Citat: farbach poslato 18 Oktobar, 2012, 23:18
Proslo je 20 godina i taj velik rat nam je u predsoblju, samo cudo moze da se desi da ga izbegnemo, a mi se zabavljamo novim i sitnijim podelama, a videli smo sta su prethodne donele.

Kakav bre rat, vec smo okupirani..sada sledi par koraka da nas iscede kao limun..a kako da se sprotstavis :( ono sto zvuci  apsurdo je da cemo(nasa deca, unuci) na kraju sa islamcima da se dizemo protiv zla..slia boga ne moli a bog silu ne voli.. samo je malo lenj..

Jesmo okupirani, ali nam sledi rat sa Turskom. Grcka je prva na udaru, na odmeksavanju su, kriza, besparica, beznadje...zvuci nam poznato, prosli smo kroz to. Zapadna civilizacija je u svojoij sustini destruktivna. Pogledajte sta radi prirodi i ljudima, a za momenat zanemarite sjajnu glazuru koja ne silkazi sa TV-a. Trenutno su u fazi zarusavanja i jedino im rat moze produziti zivot. Da civilizacija interesa ne bi bila zamenjena civilizacijom smisla spremni su da nas vrate par stotina ili hiljada godina unazad. Doslo je vreme kada sve istine izlaze na videlo, znao sam da ce se to desiti, ali nisam mogao pretpostaviti da ce to pratiti jedno opste bolenje kurca. Prosle nedelje sam procitao da je otkriven kreator side, znalo se da je virus vestacki napravljen, ali sada se zna i ko, i u kojoj laboratoriji, cijim parama i sa koji ciljem. Sta je odgovor? Ne talasaj, uzivaj u zivotu, ne zamlacuj se glupostima. Neko je pobio milione ljudi i nikom nista. Da je kerusi odsekao noge svi bi skocili. To se zove hipokrizija. Zanemaruje se opsta slika zarad nebitnih detalja.
Kostic nas poziva da jedemo tumoroidnu hranu - nikom nista
Zaprasuju nas iz aviona, priznaju da lete ali da je to u opstem interesu - nikom nista
Haarp radi pun gas, niko ne demntuje njegovu ulogu, pa makar da je samo ono na Aljasci njegov aktivan deo. Podizu se predajnici za mobilnu telefoniju u svakoj ulici, a imali smo signal i rranije - nikom nista.
E jebi ga

Phoenix

Citat: farbach poslato 19 Oktobar, 2012, 09:44
Citat: rtaku poslato 19 Oktobar, 2012, 00:44
Citat: farbach poslato 18 Oktobar, 2012, 23:18
Proslo je 20 godina i taj velik rat nam je u predsoblju, samo cudo moze da se desi da ga izbegnemo, a mi se zabavljamo novim i sitnijim podelama, a videli smo sta su prethodne donele.

Kakav bre rat, vec smo okupirani..sada sledi par koraka da nas iscede kao limun..a kako da se sprotstavis :( ono sto zvuci  apsurdo je da cemo(nasa deca, unuci) na kraju sa islamcima da se dizemo protiv zla..slia boga ne moli a bog silu ne voli.. samo je malo lenj..

Jesmo okupirani, ali nam sledi rat sa Turskom. Grcka je prva na udaru, na odmeksavanju su, kriza, besparica, beznadje...zvuci nam poznato, prosli smo kroz to. Zapadna civilizacija je u svojoij sustini destruktivna. Pogledajte sta radi prirodi i ljudima, a za momenat zanemarite sjajnu glazuru koja ne silkazi sa TV-a. Trenutno su u fazi zarusavanja i jedino im rat moze produziti zivot. Da civilizacija interesa ne bi bila zamenjena civilizacijom smisla spremni su da nas vrate par stotina ili hiljada godina unazad. Doslo je vreme kada sve istine izlaze na videlo, znao sam da ce se to desiti, ali nisam mogao pretpostaviti da ce to pratiti jedno opste bolenje kurca. Prosle nedelje sam procitao da je otkriven kreator side, znalo se da je virus vestacki napravljen, ali sada se zna i ko, i u kojoj laboratoriji, cijim parama i sa koji ciljem. Sta je odgovor? Ne talasaj, uzivaj u zivotu, ne zamlacuj se glupostima. Neko je pobio milione ljudi i nikom nista. Da je kerusi odsekao noge svi bi skocili. To se zove hipokrizija. Zanemaruje se opsta slika zarad nebitnih detalja.
Kostic nas poziva da jedemo tumoroidnu hranu - nikom nista
Zaprasuju nas iz aviona, priznaju da lete ali da je to u opstem interesu - nikom nista
Haarp radi pun gas, niko ne demntuje njegovu ulogu, pa makar da je samo ono na Aljasci njegov aktivan deo. Podizu se predajnici za mobilnu telefoniju u svakoj ulici, a imali smo signal i rranije - nikom nista.
E jebi ga

Dijagnoza kurcobolja!
Trudim se, al' uzalud, Sudba ima foru gadnu:
kad treba bude¹ jeban, gaæe ti same spadnu.

MIGE

Citat: Major poslato 19 Oktobar, 2012, 09:11
http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/348584/Koko-Ti-se-hvali-srpskim-poreklom
starleta=fuksa
bolestan ovisnik=koman
menadzer=lelemud
ne znam sto imamo taj obicaj da ruzne stvari zovemo lepim recima  [neampojma]

dzimika

u poslednje 3 godine cesto obitavam u subotici, pre toga 3 godine obitavao u novom sadu, kao da nije ista vojvodina, novosadjani samo o autonomiji pricaju dok se u subotici prica o zemljoradnji, koliko koji traktor moze da povuce, kome je koliko rodilo i sta planira da radi za narednu godinu, autonomiju ne pominju tj jako retko jer ljudi gledaju kako da prehrane svoju porodicu pa samim tim ni nemaju vremena da budu marionete
i koliko god da nemaju ne osecaju se siromasno i nemaju komplekse od "srbijanaca" kao novosadjani kojima dolaze glave bosanci i crnogorci koji su preplavili NS

monsterbnt

Sve je to tesko sviranje kurcu........vojvodjani bre gledaju kako da prezive isto ko i ostatak srbije dok ''vojvodjani'' kenjaju kako su im sve pare u beogradu i oce autonomiju........ E pa dragi moji ''vojvodjani" pitajte canka, kostica i miskovica gde su i vase i nase pare........  Oni iznose pare u dzakovima, oni sjebavaju sve preko svojih politicara da bi kupili za male pare, oni registruju firme na svastike po kipru da ne bi ovde placali porez........
Smrt SVIMA!!!!

Milomir27

lepo sam ja rekao,mrs u skupstinu