Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

Lazic


Plazma Keks


Hohštapler

"Vi ste se bar naziveli..."
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

UFF


Lazic


UFF


UFF



zemunboy

Motocikl preèica do smrti
Crne brojke - U proteklih ¹est godina desilo se vi¹e od 21.000 nesreæa u kojima su uèestvovali vozaèi motora,a poginule su 634 osobe. Dozvole - Najveæi problem je ¹to praktièno i nema obuke za vozaèe motocikala, dovoljno je samo da se na poligonu napravi „osmica"
Broj poginulih motociklista na putevima Srbije neprestano raste. Samo tokom pro¹le godine ¾ivot je izgubilo 87 vozaèa motora, a prema reèima struènjaka, taj crni trend æe se nastaviti i dalje, s obzirom na to da, prema va¾eæem zakonodavstvu, praktièno i nema obuke za vo¾nju motocikala.
Drugi problem, na koji upuæuju motoristi, jeste èinjenica da veæina vozaèa automobila veoma malo ili skoro uop¹te ne obraæa pa¾nju na vozaèe dvotoèka¹a. Direktor Agencije za bezbednost saobraæaja Stojadin Jovanoviæ podsetio je nedavno da se tokom poslednjih ¹est godina na putevima Srbije dogodilo ne¹to vi¹e od 21.000 saobraæajnih nezgoda u kojima su uèestvovali vozaèi motocikala. U njima su poginule èak 634 osobe, a oko 18.000 je povreðeno, rekao je Jovanoviæ i pozvao motocikliste da po¹tuju propise i budu oprezni da ne bi ginuli na putevima.
Prema reèima eksperata za poznavanje de¹avanja u saobraæaju, najveæi problem je to ¹to prema va¾eæim propisima nije predviðeno uèenje vo¾nje dvotoèka¹a, kao ¹to je to sluèaj sa automobilima. Sve ¹to je pojedincu potrebno da bi stekao vozaèku dozvolu A kategorije jeste polaganje testova i posedovanje dvotoèka¹a du¾e od 15 dana.
- Osnovni problem je u tome ¹to za dobijanje vozaèke dozvolu A kategorije u Srbiji praktièno nemate nikakve obuke. To nije predviðeno starim zakonom, a toga nema ni u novom. Sve ¹to treba da radite je da posedujete motocikl du¾e od 15 dana, odete na poligon, izvezete „osmicu" i dobijete dozvolu. Ranije nije postojala ni teorijska obuka za motocikliste, ali æe od 25. oktobra, kada bude primenjen novi sistem, svi motociklisti morati da proðu kroz neku vrstu obuke - ka¾e za Press nedelje Damir Okanoviæ, ekspert za de¹avanja u saobraæaju.
Ipak, navodi na¹ sagovornik, ni ta obuka nije savr¹eno konstruisana buduæi da se neæe praviti nikakva razlika izmeðu mopeda, vozila do 50 kubika, i pravih „zveri" na dva toèka, ma¹ina i od 1.250 kubika.
Ispod kacige se nalazi èovek

Prema reèima motociklista iz Moto asocijacije Srbije, ¹irom dr¾ave organizuje se niz edukativnih akcija koje imaju za cilj poveæanje svesti vozaèa o uèe¹æu motociklista u saobraæaju.
- U saradnji sa policijom organizujemo razne edukativne akcije ¹irom Srbije. Delimo letke sa natpisom"ispod kacige se nalazi èovek" u cilju edukacije vozaèa automobila. Eto, tako ne¹to radili smo 7. aprila sa saobraæajnom policijom. Oèekuje nas nastavak na¹e borbe, saraðivaæemo prvi put sa drugom najveæom moto organizacijom u Srbiji - „Bi-D¾i bajkersom", kao i sa nadle¾nim ministarstvom. Tako æemo 13. juna imati edukativnu akciju o bezbednosti u saobraæaju na Navak stazi u blizini Rume. U svim gradovima Srbije imamo sliène akcije - pojasnio je Batu¹eviæ.
- Ta teoretska odluka uop¹te ne prepoznaje probleme motocikala, ne pravi ama ba¹ nikakvu razliku izmeðu ma¹ina od 50 i 1.250 kubika. To je isto kao kada se ne bi pravila razlika izmeðu vo¾nje autobusa i automobila jer, eto, i jedno i drugo vozilo imaju po èetiri toèka. ©ta onda mo¾emo da oèekujemo kada na ulicama postoje motociklisti bez bilo kakvog iskustva ili predznanja o saobraæaju? Oni cirkuli¹u po ulicama bez bilo ikakve predstave o tome ¹ta ih oèekuje, i to ne njihovom gre¹kom. Iz godine u godinu, kako se bude poveæavao broj prodatih motora u prodavnicama, strahujem da æe rasti i broj ¾rtava - prognozira Okanoviæ i dodaje:
- Vozaè motora ima 45 veæe ¹anse da pogine u saobraæaju u Srbiji. Motociklisti su najriziènija grupa, kojima je posveæena najmanja pa¾nja. Testovi za vozaèa motora su isti kao i za vozaèa automobila. Situacija se neæe pobolj¹ati, oni æe ginuti sve vi¹e i vi¹e. Veæina motociklista je izuzetno pa¾ljiva u vo¾nji, ali postoji i mali broj onih vrlo bahatih koji kr¹e sve moguæe propise. Ipak, i oni bi se drugaèije pona¹ali kad bi pro¹li adekvatnu obuku - smatra Okanoviæ.
S druge strane, vozaèi motocikala okupljeni u Moto asocijaciju Srbije smatraju da je dodatni problem to ¹to im vozaèi automobila ne pridaju dovoljno pa¾nje na ulicama.
- Stav policije je da automobilisti obraæaju vrlo malo pa¾nje na nas motocikliste. Mi saraðujemo sa policijom, zajedno poku¹avamo da edukujemo i vozaèe motocikala i vozaèe automobila. Vozaèi èetvorotoèka¹a nemaju kulturu da propu¹taju motocikliste. Dobra je stvar ¹to je policija kupila motore, takozvane presretaèe, i voze ih u civilu. Na taj naèin policija uviða na¹e probleme i vidi kako se pona¹aju automobilisti. Kretanje automobila bez ¾migavca i polukru¾no skretanje na nedozvoljenim mestima najèe¹æi su uzroci nesreæa u kojima uèestvuju vozaèi motora - pojasnio nam je Rudolf Batu¹eviæ, predsednik Moto asocijacije Srbije.
Matija Ninkoviæ, Beograd

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/hronika/story/227105/Motocikl+pre%C4%8Dica++do+smrti.html

Hohštapler

...sva ta briga oko motorista æe se svesti na to da æe sad samo uzimati vi¹e para za dobijanje dozvole, a NI©TA neæe uraditi u cilju obuke novih motorista. Amin.
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

mkt


DaChaS

Kolac u tiganju , Nemoguce :D :D :D

goranvojska


DaChaS

taj prevario babicu kad se rodio nece njih ...

dzimika


Major

Vazi sto ce da pisu kazne ovim curicama u sorcicima ;D

mkt

pisao bi joj kaznu za sexualno uznemiravanje hahahahah   ;D ;D ;D ;D ;D ;D
bre bre ne smem sa devojkom da izadjem u setnju zbog njih  [doh] [doh] [doh] [doh]

Hohštapler

Citat: mkt poslato 18 Jun, 2012, 12:04
pisao bi joj kaznu za sexualno uznemiravanje hahahahah   ;D ;D ;D ;D ;D ;D
bre bre ne smem sa devojkom da izadjem u setnju zbog njih  [doh] [doh] [doh] [doh]

Tamne naoèare da ti se ne vide oèi, kao gleda¹ "pravo" a oèi kao kameleon...
(iskustvo bato...) ;)
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

mkt

ma znam  8) 8) 8)
nego je zeznuto sto bih se ja i okrenuo  ;D a onda  [zena] [zena] [zena] [zena] [zena] [zena]

mareskin

Citat: dzimika poslato 18 Jun, 2012, 11:46
gde ide ova drzava pa to je strasno :P

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/328828/Pisu-kazne-devojkama-na-rolerima

>> Na ulici asfalt ravniji za vo¾nju
>> - Kolovozom se vozim zbog toga ¹to je asfalt gladak, pa je veliki u¾itak kretati se na rolerima upravo na takvim mestima. Nikada se ne vozim za vreme
>> saobraæajnog ¹pica, a po pravilu biram manje prometne ulice. Mislim da sam dovoljno oprezna, ali æu probati da po¹tujem apel policije. Sigurna sam da æu >> ponekad sebi morati da dam odu¹ka vo¾njom sredinom ulice - kroz smeh ka¾e ¹esnaestogodi¹nja Jana Mitiæ.

U petak veèe: u neosvetljenoj ulici, iza krivine, 3 devojke se dr¾e za ruke, ra¹irile se preko cele ulice, voze se na rolerima. Preseko sam se kada sam ih video pred farovima. Njima je to bilo sme¹no... Mladost, ludost...
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu