Glavni meni

beciklovi

Započeo farbach, 26 Novembar, 2011, 17:19

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Zeljkamp

TwinZ Auto & Moto

Slaninar

Citat: Mik poslato 15 Novembar, 2012, 01:21
Mani spajkove, klizaj (slajduj)! "Do daske"!
Evo ti moja prica, k'o klinja sam radio takve stvari na biciklu, zatim k'o klinja vozio neki tomos apn (bilo je manje zabavno od bicikla - to sad sabiram utiske) a dvadeset godina posle tog "apn" (dakle dvadeset godina skoro da uopste nisam seo na dva tocka) kupim R1, ostanem ziv i nauzivam se!


Kad prednji toèak prokliza neoèekivano, mo¾e da se slomi kljuèna kost, ili kuk ako nema¹ sreæe. Ja sam naruèio gume s ekserima i treba da stignu za koju nedelju. Stari planinski bajs æe slu¾iti samo za sneg i led.


Inaèe, dizanje na prednji pri koèenju nije problem - ramovi su dovoljno èvrsti. Samo je razlika u ceni da li je èvrst sa 3, ili sa 6 kila metala u sebi.

©to se odr¾avanja tièe, moje iskustvo je da sve novije stvari (menjaèi pogotovo) sve kraæe traju, tra¾e èe¹æe èi¹æenje, menjanje, pode¹avanje. Ovih dana spremam za zimu 20 godina star planinski bajs, vo¾en, svake sezone po Fru¹koj. Originalne ruèice menjaèa, prednji menjaè, ruèice koènica, pogon i zadnji menjaè otpisani pri udaru o kamenje, inaèe bi i oni terali. Toèkovi, le¾ajevi - sve fercera!  Voleo bih da vdiim neki noviji bajs za 20ak godina. Neki dan sam kupio nov lanac, jeftiniji model (u stvari, ne vidim ¹to bi lanac za osmofaz, sedmofaz, ¹estofaz morao ko¹tati vi¹e od hiljadu dinara). Za dva meseca je oti¹ao!?!?  Oko 1000 kilometara, uz pristojno èi¹æenje i podmazivanje. "Eeee, mora lanac od dve tisuæe, nema jeftino, a dobro". Ajde, sad sam juèe stavio taj od dve glave, da vidim koliko æe da izdr¾i on. Za ove novije, finije, desetofazne bicikle, dobar lanac ko¹ta toliko da dobije¹ kusur od 50 evra. Pa, jebote, za te pare sam pre 20 godina kupio ceo bajs i vozio ga godinama! Eeeee.....
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Plazma Keks

zato sam i napisao: "kol'ko para tol'ko muzike"
ja sto se tice takvih delova, najcesce kupim klasu ispod top-klase...
sto se tice standarda, ni to nije problem
jedna bitna stvar, ne smes praviti kombinacije sto se tice zadnjeg menjaca i rucice menjaca. nemozes SRAM-Shimano i Shimano-SRAM, iskljucivo SRAM-SRAM i Shimano-Shimano. imaju drugaciji odnos i nece lepo menjati brzine ako ih kombinujes.
@slaninar
ne znam stvarno gde se ti to kupovao lanac. ja sam na starijem biciklu kupio jedan lanac za 800din pre 5 godina i dalje traje, a vozio sam sa njim gde sam stigo. lanac pre tog sam zamenio iz razloga sto se uvio i nije bi za Q..

Mik

SNEG!
Jedva sam docek'o!

U jutarnje sate me neki ukeb'o fotoaparatom. "Ajde, reko', da ti dam moj e-mail pa da mi posaljes sliku? "Slabo ja sa tim, kaze, nego bice u lokalnim novinama."  :)

A u rane popodnevne sate eto i pesaka po ulicama  ;D . Pa se malo poradilo na redefinisanju propisa o prvenstvu prolaza (i to sve po trotoarima)  [djavo] ;D - e skoro nisam video takvu i opstu i saobracajnu kulturu kod onih koji uobicajeno gmizu i vuku svoje lenjo dupe preko ulice smatrajuci to ostvarivanjem svojih gradjanskih prava, (sta li?). Beze k'o zecevi pa ko u prvi ajnfor (od nem. "Eintuer" - da mi ne zamere svabe), ko na ulicu.  ;D [djavo] ;D

Sad se mislim da nabavim neko manje cross motorce  [djavo]. Do tada dobro i ovako.  :)

Mik

SIFTER :

Nesto mi u kvaru taj sifter za prednji menjac (za tri lancanika) (Ne prebacuje na najveci lancanik.).
Pa me zanima sta ima unutra, tj. ako krenem da ga otvaram 'oce li odatle nesto da izleti, moze li da se raspadne pri otvaranju, ima li tu nekih opruga, na sta da pazim itd.

Slaninar

Probao juèe zimske gume. Sa sve kerom. Nas dvojica pièimo, a kola se vuku brzinom pe¹aka. :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Slaninar

Citat: Mik poslato 09 Decembar, 2012, 17:57
SIFTER :

Nesto mi u kvaru taj sifter za prednji menjac (za tri lancanika) (Ne prebacuje na najveci lancanik.).
Pa me zanima sta ima unutra, tj. ako krenem da ga otvaram 'oce li odatle nesto da izleti, moze li da se raspadne pri otvaranju, ima li tu nekih opruga, na sta da pazim itd.


Ako si vozio po snegu, naprskaj ga prvo dobro sa WD40. Mo¾da je kabel zaledio (ako neæe na najveæi moguæe, to se posti¾e zatezanjem kabla). Bu¾ire napuni s wd40, kao i sam menjaè.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

monsterbnt

Ne WD40 zato sto skuplja djubre!!!
Uzmi brake cleaner sprej i time sve lepo ocisti a onda naprskaj teflonski sprej za lance BICIKLA.
A onda uzmi i lepo nasteluj menjac, nije uopste tesko.
Smrt SVIMA!!!!

Mik

Citat: Slaninar poslato 09 Decembar, 2012, 18:01
Citat: Mik poslato 09 Decembar, 2012, 17:57
SIFTER :

Nesto mi u kvaru taj sifter za prednji menjac (za tri lancanika) (Ne prebacuje na najveci lancanik.).
Pa me zanima sta ima unutra, tj. ako krenem da ga otvaram 'oce li odatle nesto da izleti, moze li da se raspadne pri otvaranju, ima li tu nekih opruga, na sta da pazim itd.


Ako si vozio po snegu, naprskaj ga prvo dobro sa WD40. Mo¾da je kabel zaledio (ako neæe na najveæi moguæe, to se posti¾e zatezanjem kabla). Bu¾ire napuni s wd40, kao i sam menjaè.

Nije zaledila sajla, takvog sam ga kupio. Sve upucuje da je greska bas do siftera.

A za mazanjem (osim lanca) nema potrebe - prethodni vlasnik bas i nije bio uredan (na cemu sad imam razloga da mu budem zahvalan) pa je sve prekriveno masnom skramom koju cu smisljeno da ostavim do proleca (s tom masnom prljavstinom bicikl je savrseno zasticen od sneznih uslova. WD40 bi skinuo tu skramu, a to mi nije cilj.)

Samo taj sifter da raskupusam i 'opravim, a za to imam 3500 motiva (Nema da se kupi pojedinacno nego samo u paru po pomenutoj cifri (3500din))

Slaninar

#289
Citat: monsterbnt poslato 09 Decembar, 2012, 18:09
Ne WD40 zato sto skuplja djubre!!!
Uzmi brake cleaner sprej i time sve lepo ocisti a onda naprskaj teflonski sprej za lance BICIKLA.
A onda uzmi i lepo nasteluj menjac, nije uopste tesko.

Moje iskustvo je da WD40 spada vrlo brzo sa lanca, ili menjaèa, sa sve ðubretom. Ovaj bajs se sad vozi po snegu, na minusu. Verujem da neæe smetati.

Za lanac: full sint ulje za kola (5w40) i WD40. Pola pola. Izme¹ati u boèicu s kpaljkom. Radi kao zmaj. ©to je toplije, vi¹e ulja, ¹to je hladnije, vi¹e WDa. Podmazuje, lanac bude tih, lako se èisti, ne lepi previ¹e sranja na sebe, jeftinije od kupovnih sprejeva.

Je li taj brake cleaner bolji od obiènog famina i sl. za odma¹æivanje? Koristio sam ga samo za diskove i pakne, nikad se nisam setio da ga prskam po biciklu.

Citat: Mik poslato 09 Decembar, 2012, 18:14

Nije zaledila sajla, takvog sam ga kupio. Sve upucuje da je greska bas do siftera.

A za mazanjem (osim lanca) nema potrebe - prethodni vlasnik bas i nije bio uredan (na cemu sad imam razloga da mu budem zahvalan) pa je sve prekriveno masnom skramom koju cu smisljeno da ostavim do proleca (s tom masnom prljavstinom bicikl je savrseno zasticen od sneznih uslova. WD40 bi skinuo tu skramu, a to mi nije cilj.)

Samo taj sifter da raskupusam i 'opravim, a za to imam 3500 motiva (Nema da se kupi pojedinacno nego samo u paru po pomenutoj cifri (3500din))


Tebe zeza sam menjaè na kormanu, ako sam dobro shvatio?

Otvori, vidi kako izgleda. Kod ©imana je to retko kad popravljivo. Sad æe¹ se smejati: jedan od recepata je da se samo naprska sa WD40 (istera svu skramu i zapeklu mast), pa ako to ne pomogne, onda otvori¹, ali su male ¹anse za opravku. Komplikovano, pipavo. Ljudi to prave tako da uzmu pare od prodaje novih.


Skrama na bajsu je OK, osim kad je minus napolju. Onda je bolje da pokretne delove (lanac, menjaèe, lanèanike) naprska¹ sa WD40, onda naulji¹ lanac me¹avinom ulja i wd40. Nezgodno je kad gusto staro ulje zaledi, prestane raditi menjaè.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

monsterbnt

Blaaaaa......
WD nece nikada rastvoriti masnocu kao brake cleaner (verovali ili ne al bas za to je i napravljen....). Ja sam isto koristio WD i sprej za lanac motora dok mi ozbiljan majstor nije to uradio kako treba i zamisli bio je u pravu.....
Auto moto ulja i slicna sranjca lepo podmazuju ali oce da se stegnu po ovoj hladnoci, jer na biciklu nema boga da ga dignes na radnu temperaturu, i pruzaju veci otpor zbog toga od namenskog spreja za BICIKL. Znas tehnologija je malo uznapredovala od proslog veka....
Smrt SVIMA!!!!

Slaninar

Citat: monsterbnt poslato 09 Decembar, 2012, 18:56
Blaaaaa......
WD nece nikada rastvoriti masnocu kao brake cleaner (verovali ili ne al bas za to je i napravljen....).

Neæe, nego nafta, famin i sl. To koristim ba¹ za odma¹æivanje. Kad hoæu skinuti mast. Taj brake cleaner radi to jo¹ bolje, ili je isto?

Citat: monsterbnt poslato 09 Decembar, 2012, 18:56
Ja sam isto koristio WD i sprej za lanac motora dok mi ozbiljan majstor nije to uradio kako treba i zamisli bio je u pravu.....
Auto moto ulja i slicna sranjca lepo podmazuju ali oce da se stegnu po ovoj hladnoci, jer na biciklu nema boga da ga dignes na radnu temperaturu, i pruzaju veci otpor zbog toga od namenskog spreja za BICIKL.

Nisam na¹ao ni¹ta bolje od sintetièkog ulja sa wd-om. Namenski sprejevi su mi se lo¹ije pokazali. Previ¹e gusti budu kad je minus napolju. WD taman razredi dovoljno i spreèava da mrzne. Kad je jako hladno, stavim samo 20-30% ulja, ostalo sve WD. Radi.

Citat: monsterbnt poslato 09 Decembar, 2012, 18:56
Znas tehnologija je malo uznapredovala od proslog veka....

Samo vozim bajs. Probao sam razne stvari i vidim da ima dosta marketinga i ¹i¹anja. Tehnologija napreduje, ali se koristi za to da isprojektuju stvari da lepo izgledaju i brzo crkavaju, pa da kupuje¹ novo. Koji sprej za bajs koristi¹ da je dobar za ovo vreme?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Plazma Keks

uzmi motul c3 ili c2 i da te bog vidi

monsterbnt

Brake cleaner je na bazi acetona i alkohola. Savrseno rastvori svu masnocu, a posle desetak sekundi ocisceni delovi su potpuno suvi bez potrebe za daljim brisanjem-pranjem. Imas ga manjevise u svakoj radnji autokozmetike, i sa njim nema potreba da rasturas delove i potapas. Iovako mi je dosta sto u sezoni na svakih desetak dana razbucam pola bajka da ocistim i podmazem.....

Trenutno koristim weldtite TF2 sprej koji je recimo neka srednja klasa. Dok ne nadjem glupi centralni sraf za hollowtech pogon ne mogu da ga probam na snegu, ali bajk mi stoji na terasi poluzavejan i nisam primetio da je nesto stego il ukrutio lanac. Inace vozim malo extremnije, i cesto sam u blatu i prasini i TF2 se bas i nije pokazao kao voljan da lepi djubre po lancu. Ko sto rekoh nisam ga jos probo po snegu, al konkretno taj sprej mi je majstor preporucio kao all weather varijantu.
Smrt SVIMA!!!!

Plazma Keks

Citat: monsterbnt poslato 09 Decembar, 2012, 19:44
Inace vozim malo extremnije, i cesto sam u blatu i prasini
gde ti to vozis po blatu i prasini? keve ti?
sta bre rasturas bajs, razjebaces ga samo, rasturis ga jednom godisnje da se sve detaljno opere, a izmedju toga, samo famin i podmazivanje

Mik

Citat: Slaninar poslato 09 Decembar, 2012, 18:20
Citat: monsterbnt poslato 09 Decembar, 2012, 18:09
Ne WD40 zato sto skuplja djubre!!!
Uzmi brake cleaner sprej i time sve lepo ocisti a onda naprskaj teflonski sprej za lance BICIKLA.
A onda uzmi i lepo nasteluj menjac, nije uopste tesko.

Moje iskustvo je da WD40 spada vrlo brzo sa lanca, ili menjaèa, sa sve ðubretom. Ovaj bajs se sad vozi po snegu, na minusu. Verujem da neæe smetati.

Za lanac: full sint ulje za kola (5w40) i WD40. Pola pola. Izme¹ati u boèicu s kpaljkom. Radi kao zmaj. ©to je toplije, vi¹e ulja, ¹to je hladnije, vi¹e WDa. Podmazuje, lanac bude tih, lako se èisti, ne lepi previ¹e sranja na sebe, jeftinije od kupovnih sprejeva.

Je li taj brake cleaner bolji od obiènog famina i sl. za odma¹æivanje? Koristio sam ga samo za diskove i pakne, nikad se nisam setio da ga prskam po biciklu.

Citat: Mik poslato 09 Decembar, 2012, 18:14

Nije zaledila sajla, takvog sam ga kupio. Sve upucuje da je greska bas do siftera.

A za mazanjem (osim lanca) nema potrebe - prethodni vlasnik bas i nije bio uredan (na cemu sad imam razloga da mu budem zahvalan) pa je sve prekriveno masnom skramom koju cu smisljeno da ostavim do proleca (s tom masnom prljavstinom bicikl je savrseno zasticen od sneznih uslova. WD40 bi skinuo tu skramu, a to mi nije cilj.)

Samo taj sifter da raskupusam i 'opravim, a za to imam 3500 motiva (Nema da se kupi pojedinacno nego samo u paru po pomenutoj cifri (3500din))


Tebe zeza sam menjaè na kormanu, ako sam dobro shvatio?

Otvori, vidi kako izgleda. Kod ©imana je to retko kad popravljivo. Sad æe¹ se smejati: jedan od recepata je da se samo naprska sa WD40 (istera svu skramu i zapeklu mast), pa ako to ne pomogne, onda otvori¹, ali su male ¹anse za opravku. Komplikovano, pipavo. Ljudi to prave tako da uzmu pare od prodaje novih.


Skrama na bajsu je OK, osim kad je minus napolju. Onda je bolje da pokretne delove (lanac, menjaèe, lanèanike) naprska¹ sa WD40, onda naulji¹ lanac me¹avinom ulja i wd40. Nezgodno je kad gusto staro ulje zaledi, prestane raditi menjaè.

Ma sifter bre, kad ti kazem!   :)   (Tj. menjac na kormanu - kako ga ti nazivas.)

Dakle raskupusam ja to nacisto da vidim sta ima unutra (to volim da radim  [dancing]), obrisem delove od one smrdljive masti da mi ne remeti uobicajeni smek vodke i duvana po sobi  ;), konstatujem da je spao zegerov prsten koji drzi "breg" na rucici za saltanje na veci zupcanik, ispravim ga, stavim 'de treba, sklopim sifter (iz 3-ceg pokusaja  :) ) i eto ga sad radi  [yahoo]. (I to nasuvo! Na prolece, ako se odobrovoljim, dobice nekoliko kapljica Suzukijevog Motula unutra. A zasad je ovo sve - i sasvim dovoljno za zimske pakosti. Gde su pesaci !?!?!  [djavo] )

Na prvoj slici je raskupusan sifter, na drugoj delovi u pepeljari (Nadam se da ce se to videti, s obzirom da uploadujem slike direktno sa racunara (Znam da tako bas i nije popularno al' ne umem drugacije.)) :




[attachment deleted by admin]

Mik

@monsterbnt

Stvarno mislim da nije pozeljno rasturati bicikl (ma bilo sta) cesto. Nego proveris da li negde u nekom lezaju ima "lufta" (dakle da treba menjati lezaj), pa samo u takvom slucaju rasturis i 'opravis. (Pre rasturanja operes blato bastenskim crevom - dakle bez nekog uredjaja sa visokim pritiskom i to je cela priprema.)

Dzonsi

 Evo i ja da svoj bajs predstavim :) Shimano XT oprema i Mavic fele najbolja kombinacija  :D

[attachment deleted by admin]
Burn the rubber not your soul!

Mik


@Dzonsi

Lep bicikli!
Nego se ja u te biciklije (tu nekih (svekoliko nesto) kategorija) ne razumem!
(I za ovaj Cannondale, sto sam ga nedavno kupio (kao zimski bicikli), mislio sam da ide na zadnji tocak (sto sam bas i ocekivao od takvog bicikla), medjutim taj prednji kraj je k'o zakovan za put - cak i po plitkom snegu! )

Zasto ti je sedste vislje od kormana? (Mislim da tu nesto nije kako treba.) (Ili gresim?)

Plazma Keks

ja odlucio da uradim tehnicki pregled...