Glavni meni

#48 SHOYE TOMIZAWA IN MEMORIAM

Započeo WOLVERINE, 29 Oktobar, 2011, 00:36

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

WOLVERINE

        

                                        MotoGP: Tomizawa san-zvezda koja je kratko sijala!

                                                          Napisao Mile ®ivaniæ    èetvrtak, 01. septembar 2011.



                               http://www.automototrke.net/amt/images/stories/thumbs/L2hvbWUvbWlsYW41L3B1YmxpY19odG1sL2F1dG9tb3RvdHJrZS9hbXQvaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvTW90b0dQLzEtU2hveWEtVG9taXphd2EtTW90bzItU2FuLU1hcmluby1HUC5qcGc=.jpg


Japan, zemlja izlazeæeg sunca, kamikaza, zemlja atraktivnih vozaèa.

2009-te godine svi neutralni ljubitelji motociklizma su u¾ivali i istovremeno navijali za Aoyamu u borbi protiv nadmoænih Aprilija u poslednjoj sezoni prototipova od èetvrt litra. On je tu bitku dobio i tako postao heroj, dok je istovremeno 250-ice ispratio u istoriju. Poèetkom 2010-te kao njihova zamena rodila se nova srednja kategorija, a sasvim neoèekivano, sa njom je roðena i nova zvezda, Shoya Tomizawa! Deèko iz Èibe je za veæinu do¹ao niodakle i pobedio na prvoj trci! Njegova zvezda je zasijala vatrenim sjajem, da su mnogi, ukljuèujuæi i mene, pomislili da je konaèno do¹ao naslednik legendarnog Daijira Katoh-a, ali na¾alost umesto da ga nasledi, on mu se pridru¾io...





 http://www.automototrke.net/amt/images/stories/thumbs/L2hvbWUvbWlsYW41L3B1YmxpY19odG1sL2F1dG9tb3RvdHJrZS9hbXQvaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvTW90b0dQLzItU2hveWEtVG9taXphd2ExLmpwZw==.jpg



A kako je sve poèelo?

Kao trogodi¹njak u malom gradu Asahi u okrugu Èiba, gde je i  roðen desetog decembra 1990-te, poèeo je da vozi deèije motore, i da otkriva èari brzine, ljubav koja æe vremenom postajati samo jaèa. Sa godinama su dolazili i veæi motori, a sa poloskom u srednju ¹kolu u rodnoj Èibi, gde mu je glavni predmet bio Engleski, postaje redovni uèesnik sve japanskog prvenstva u klasi popularnih zujalica (125cc), klasi koja ima veliku tradiciju u Japanu. Na kraju 2006-te osvaja drugo mesto u tom ¹amionatu i titulu rukija godine. Naredne godine vozi paralelno u klasama 125cc i 250cc, u prvoj zavr¹ava sezonu jedan stepenik ni¾e, na treæoj poziciji, dok se u jaèoj kategorji morao zadovoljiti osmim mestom. 2008-me se u potpunosti koncentir¹e na klasu od 250cc i na kraju osvaja vice¹ampionsku titulu. Istovremeno je 2006-te i 2007-me uèestvoao i u trkama svetskog prvenstva na Japanskoj rundi ¹ampionata sa posebnom pozivnizom organizatora u klasi 125cc, a 2008-me po istom receptu nastupa i u klasi do 250cc. Iako na tim trkama nije zabele¾io znaèajne rezultate (2008-me osvojio prve bodove u okviru svetskog prvenstva zavr¹iv¹i kao 14-ti u tom jedinom nastupu), njegove vo¾nje u domaæem ¹ampionatu bile su dovoljne da zapadne za oko timu CIPMOTO-GP250 i vozeæi prvu punu sezonu u svetskom prvenstvu na Hondi na kraju osvaja 17-to mesto u ¹ampionatu sa ukupno 32 boda, i 2 deseta mesta kao najboljim rezultatima. Ipak treba imati na umu da je to poslednja sezona 250-ica i da je Honda praktièno veæ obustavila razvoj svojih motora, za razliku od Aprilije.




   http://www.automototrke.net/amt/images/stories/thumbs/L2hvbWUvbWlsYW41L3B1YmxpY19odG1sL2F1dG9tb3RvdHJrZS9hbXQvaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvTW90b0dQLzUtU2hveWFfVE9NSVpBV0EwMV8yX29yaWdpbmFsLmpwZw==.jpg



A onda dolazi 2010-ta! Nova klasa, mnogo svetskih ¹ampiona, mnogo povrtanika iz najjaèe klase, diplomci iz prethodne sezone 125cc-ca, dosta poznatih lica iz 250cc koju je ova klasa zamenila, nekoliko prido¹ilca iz sveta superbajka i superspotra, sve u svemu jako ¹areno i brojno dru¹tvo. U kvalifikacijama se na¹ao èak 41 vozaè, a kolonu je predvodio osvajanjem pol pozicije prvi favorit pred poèetak ¹ampionata, a ispostaviæe se i prvi ¹ampion, Toni Elias, ali èast da se upi¹e kao prvi pobednik u istoriji klase pripala je na¹em junaku, ©oji Tomizavi!



  http://www.automototrke.net/amt/images/stories/thumbs/L2hvbWUvbWlsYW41L3B1YmxpY19odG1sL2F1dG9tb3RvdHJrZS9hbXQvaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvTW90b0dQLzMtc2hveWFfdG9taXphd2Eta2F0YXItcG9iZWRhLmpwZw==.jpg

  http://www.automototrke.net/amt/images/stories/thumbs/L2hvbWUvbWlsYW41L3B1YmxpY19odG1sL2F1dG9tb3RvdHJrZS9hbXQvaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvTW90b0dQLzQtc2hveWFfdG9taXphd2Eta2F0YXItcG9iZWRhLTEuanBn.jpg




I dok su se svi pitali odakle je do¹ao ovaj mali, on je veæ na sledeæoj trci u Herezu pokazao da ta pobeda nije sluèajnost i da je tu da ostane osvojv¹i svoju prvu pol poziciju i drugo mesto u trci, èime je i dalje zadr¾ao vodstvo u generalnom plamanu. Njegov agresivni stil vo¾nje imao je i negativne posledice, padove u 4 od narednih 8 trka, a poslednji u Misanu je bio i fatalan. Nakon ¹to je izgubio kontrolu nad motocikolom prilikom izlaska iz jedne krivine na njega je naleteo Alex de Angelis i tu je bio kraj…




  http://www.automototrke.net/amt/images/stories/thumbs/L2hvbWUvbWlsYW41L3B1YmxpY19odG1sL2F1dG9tb3RvdHJrZS9hbXQvaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvTW90b0dQLzYtU0hPWkEtVE9NSVpBV0EtVklERU8uanBn.jpg

  http://www.automototrke.net/amt/images/stories/thumbs/L2hvbWUvbWlsYW41L3B1YmxpY19odG1sL2F1dG9tb3RvdHJrZS9hbXQvaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvTW90b0dQLzctc2hveWFfdG9taXphd2EtdWRlcy5qcGc=.jpg

  http://www.automototrke.net/amt/images/stories/thumbs/L2hvbWUvbWlsYW41L3B1YmxpY19odG1sL2F1dG9tb3RvdHJrZS9hbXQvaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvTW90b0dQLzgtc2hveWFfdG9taXphd2EtdWRlcy0xLmpwZw==.jpg




Za svega 10 trka, koliko se nalazio pod svetlima reflektora, pru¾io nam je mnogo uzbuðenja, obila¾enja, pobedu, 2 pol pozicije (drugu ostvario u Brnu) i sve je izgledalo kao da je novi ¹ampion stupio na scenu, ali na¾alsos nije tako bilo suðeno…
Oni koji su ga poznavali u padoku ka¾u da je bio jedan od najveselijih momamaka, uvek sa osmehom na licu, nikad nije propu¹tao priliku da se pozdravi sa svima èak i u prolazu, ali istovremeno je bio i jako profesionalan kada je vo¾nja u pitanju, totalno posveæen, jednostavno deèko sa harizmom, ili zrak sunca kako su ga pojedini èlanovi padoka zvali. Ipak, 5 septmbra 2010 on je zauvek oti¹ao ne napuniv¹i 20 godina, a nama ostaje seæanje na uzbudljive momente koje nam je broj 48 doneo u svom kratkom boravku na treæem kamenu od Sunca
. Veèna ti slava!





                                               http://www.automototrke.net/amt/images/stories/thumbs/L2hvbWUvbWlsYW41L3B1YmxpY19odG1sL2F1dG9tb3RvdHJrZS9hbXQvaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvTW90b0dQLzktc2hveWFfdG9taXphd2EtYm94XzEtb3JpZ2luYWwuanBn.jpg


                                                     RIP Shoya Tomizawa 5th September 2010


                                                                                                                                                   Preuzeto sa LINK.

marckony


Gašpar

Tuga je kad bilo ko od vozaca pogine. Pogotovo na stazi.
Stoga, zalepio sam i ovu temu...

Radanovic

Daj Bo¾e da nikad vi¹e ne pravimo ovakve teme

WOLVERINE

#4
 

  Na zalost, nisu samo Tomizava i Sic ti kojih streba secati...........

 Tu su i   #74 Daigirio Kato - Suzuka 2003g


Daijiro Kato (1976 - 2003)

  #17 Norick Abe 07 oktobra 2007g nastradao u saobracajnoj nezgodi....

Norifumi Norick Abe Japanese Racing Star

  #38 Derek Brien TT ISLE OF MAN 2011g

DEREK BRIEN #38 ,  

 Ima i drugih poput  Wayne Reiney koji je posle svog kobnog pada u Mizanu 1993g  prvi put posle povrede dosao na istu stazu 2011g na trku GP




Wayne Rainey revisit Misano 2011 after his fateful crash 1993 .mp4



 Sve njih i one zaboravljene treba spomenuti............



ЯЭВОЛУТИОН

Jebi ga Darko....onaj odozgo ti stopuje vreme...nekome je dao da trci 100 metara a nekome maraton....svih mi je zao, ali ovo sto se desilo Sicu, je bilo na moje oci...suza mi odmah krenula...a i omatorio sam pa sam osetljiviji....a i klasicna budaletina je bio, nezaintresovan za svadju i uvek je vozio na noz...trkacki...kao sto treba bez kalkulisanja.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11


zmiya

Jeste li primetili da svi poginu¹e na hondama..


Gašpar

Tuga.

Nisam sujeveran, ali #48, pa #58 a i Hailwood je nosio #58..
Mozda sam  [ludak] , ali ima tu necega...

zmiya

Mozda bi mogla da se otvori nova tema o vozaèima nastradalim na trkama..

Gašpar

Citat: zmiya poslato 12 Novembar, 2011, 23:44
Mozda bi mogla da se otvori nova tema o vozaèima nastradalim na trkama..

Hajde, zmiyo, wolverine, otvoricu temu o svim poginulim trkacima, sto kod nas, sto preko. Pa da ih spomenemo sve.

WOLVERINE

Citat: Gaspar poslato 12 Novembar, 2011, 23:48
Citat: zmiya poslato 12 Novembar, 2011, 23:44
Mozda bi mogla da se otvori nova tema o vozaèima nastradalim na trkama..

Hajde, zmiyo, wolverine, otvoricu temu o svim poginulim trkacima, sto kod nas, sto preko. Pa da ih spomenemo sve.


[thumb_up] [thumb_up]

ЯЭВОЛУТИОН

Mislis da je problem u broju osam na qrcuTnosam ili u necem drugom.....Mike Hailwood je poginuo jako glupo....u kolima....tako da mislim da njemu nije mesto u toj prici
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

zmiya

a mozda mu je registracija na kolima bila 888..

3006

Njegov broj je Tomizava nosio na ramenu

Daiðiro Kato

Daiðiro Kato je roðen 04.07. 1976. u Saitami. Kao i svi veliki vozaèi, veoma rano je poèeo da se bavi ovim sportom, tako da je bio èetvorostruki prvak Japana na „pocket-bike“-u. Sa ozbiljnijim nastupima poèinje 1992, a u svetski ¹ampionat 250cc ulazi 1996. u Suzuki i osvaja treæe mesto. Èetiri godine vozi samo po jednu trku u ¹ampionatu, a prvu punu sezonu vozi 2000. godine i osvaja èetvrto mesto u generalnom plasmanu, sa èetiri pobede. Sledeæe godine dominira, 11 pobeda, 13 podijuma, 322 poena (rekord, èini mi se) i ubedljivo postaje ¹ampion klase 250cc ispred Tetsuja Harade i Marka Melandrija. 2002. prelazi u klasu MotoGP u Gresini Fortuna Rejsing, gde je vozio ma¹inu od 500cc, a zatim pre¹ao na legendarnu RC211V. Sezonu zavr¹io na sedmom mestu, sa dva druga mesta. Ostaje u Gresiniju i dobija novog kolegu, Sete Ðibernaua, ali prvu trku sezone na domaæoj stazi nije zavr¹io. 6. aprila 2003. je izleteo i udario u zid brzinom, procenjeno je, oko 200 km/h. Kao i u sluèaju ©oje Tomizave, trka nije prekinuta, nije bilo crvene zastave i radnici obezbeðenja su Kata izneli sa staze (jo¹ jedna paralela sa Tomizavom). Preminuo je posle dve nedelje u komi.
Zanimljivo je da je te 2003. Sete vozio kao nikada i da je svaki uspeh proslavljao sa rukama prema nebu, svaku pobedu posveæivao pokojnom Daiðiru. Prvi je poèeo da nosi br.74 u èast poginulog, ni pre ni posle toga nije bio ni blizu takvim vo¾njama. I izjavljivao je da je dobio neku snagu za koju nije imao obja¹njenje.