Glavni meni

Vojna i takticka oprema

Započeo SrpskiDzedaj011, 19 Oktobar, 2011, 17:22

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

SrpskiDzedaj011

Колико знам и Миле Драгић има модел са рамом.... МФХ такође.... Све су то модели ранчева са лиценцом....
I have to return some video tapes....

UFF


juga

Jesi li ti ne¹to sek'o sa time?

mkt


juga


Lazic

Mogu ti reæi stablo 7-8 cm debljine u jednom potezu mo¾e ako potrefi¹ kako treba, iznenadio sam se...:o ;D

Mada po¹to je èelik slaba¹an, posle o¹trenje...;D

juga

Èelik i nije tako lo¹, nao¹trio sam mu jebe kevu!

SrpskiDzedaj011

Планирам један овакав.... или нешто слично.... Искуства....!?

http://catphones.com/

Ипак је ово за тему о мобилним телефонима ал не могу да обришем поруку....  :D
I have to return some video tapes....

Lazic

Citat: juga poslato 13 April, 2014, 09:13
Èelik i nije tako lo¹, nao¹trio sam mu jebe kevu!
Gledao sam kako se pravi prava katana, posle toga svaki drugi èelik je sme¹an...:-*

Slaninar

Citat: Laziæ poslato 15 Maj, 2014, 02:22
Citat: juga poslato 13 April, 2014, 09:13
Èelik i nije tako lo¹, nao¹trio sam mu jebe kevu!
Gledao sam kako se pravi prava katana, posle toga svaki drugi èelik je sme¹an...:-*

Katana nije ni¹ta posebno po pitanju èelika - Japanci su kuburili sa svim rudama, pa tako i sa èelikom. Isto kao ¹to samurajska ve¹tina borbe nije ni¹ta posebno kad se poredi sa evropskim stilovima iz istog vremena. To sve ima dosta veze sa kulturom, ¾ivotnom filozofijom, barem isto koliko i sa samom borbom.

Setio sam se ovoga:

Game of Thrones - Arya stabs The Hound
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Lazic

Ba¹ zato ¹to su kuburili, nauèili su se da ga kuju, jebe mamu...;D

juga

Japanci nemaju rude, tj. jako malo,gvo¾dje za  èelik za katanu se izdvajalo iz nekog crvenog peska sa neke pla¾e, pa se toilo danima da bi se dobilo kilo dve gvo¾dja, zatim se pretapalo jer je bilo nepravilnog oblika, kovalo se , a kovanjem zagrevanjem u vatri od æumura u gvo¾dje se ubacivao ugljenik, pa to gvo¾dje postaje èelik. Kaljenjem samo dela o¹trice katana ostaje u ledjima ne toliko tvrda ali ¾ilava dok sama o¹trica postaje izuzetno tvrda!

Lazic


Slaninar

Tu ima gomila radnih sati, ¹to majstorskih, ¹to ¹into religioznog izdrkavanja, ¹to je sve lepo, vredno po¹tovanja, kao deo kulture. Verovatno je to va¾an psiholo¹ki momenat ako si u tom tripu, iz te kulture, pa nosi¹ takav maè. Inaèe je glavno oru¾je samuraja bilo luk & strela, pa onda koplje. Katana je bila ne¹to kao savremenom vojniku pi¹tolj - kad ba¹ mora.  :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Lazic

Ma to je u redu, mislio sam da prièamo o kvalitetu èelika u odnosu na srednjevekovnu Evropu...;D Verujem da je danas moguæe napraviti legure sliènog kvaliteta, ali pre par stotina godina...:o

Slaninar

Citat: Laziæ poslato 15 Maj, 2014, 11:17
Ma to je u redu, mislio sam da prièamo o kvalitetu èelika u odnosu na srednjevekovnu Evropu...;D Verujem da je danas moguæe napraviti legure sliènog kvaliteta, ali pre par stotina godina...:o

Po kvalitetu èelika mislim da evropljani nisu zaostajali - imali su puno kvalitetniju rudu, mogli su lak¹e napraviti dobar èelik. U evropi su se nosili oklopi (i ¹titovi), pa njihovi meèevi nisu imali toliko tvrdu o¹tricu, vi¹e se i¹lo na ubadanje (prav maè sa o¹trijim vrhom) u slabe taèke na oklopu. Ali znali su i oni napraviti isto tako tvrdu o¹tricu kao na katani (za no¾eve, bode¾e i slièno). Samo je bilo pitanje ¹ta se ¾eli napraviti.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Plazma Keks

po kvalitetu celika u ono vreme, evropljani su bili napredniji.

Ivan1979

Citat: Plazma Keks poslato 15 Maj, 2014, 12:09
po kvalitetu celika u ono vreme, evropljani su bili napredniji.
Nije bre poenta u kvalitetu celika  [nono]

I danas u Japanu  kada ebeni voz zakasni 3 min masinovodja izvrsi harikiri,,,,,  zasto?
Pitanje casti i principa.

Toga kod nas odavnoooo nema  :violina:

juga

Evropski maèevi su bili te¹ki, masivni i borba maèevima se zasnivala na udarcu tj sila x ubrzanje, pa su bez obzira na o¹trinu i kvalitet èelika nanosili valiku ¹tetu, katana se mo¾e ubrajari u sablje jer je prevashodno slu¾ila za seèenje. Napravljen je uporedni test evropskog maèa i katane na mesu kosti i oklopu, na kom je katana ubedljivo bila bolja.
https://www.youtube.com/watch?v=EDkoj932YFo

Slaninar

Citat: juga poslato 15 Maj, 2014, 13:58
Evropski maèevi su bili te¹ki, masivni i borba maèevima se zasnivala na udarcu tj sila x ubrzanje, pa su bez obzira na o¹trinu i kvalitet èelika nanosili valiku ¹tetu, katana se mo¾e ubrajari u sablje jer je prevashodno slu¾ila za seèenje. Napravljen je uporedni test evropskog maèa i katane na mesu kosti i oklopu, na kom je katana ubedljivo bila bolja.
https://www.youtube.com/watch?v=EDkoj932YFo

Evropski maè? Je li evropski automobil velik, ili mali? Te¾ak ili lak?






Maè se pravi od èelika - bude te¾ak koliko ti hoæe¹. Ako je dug kao katana, biæe pribli¾no iste te¾ine.

Katana je ne¹to bolja u seèenju (zahvaljujuæi obliku i tvrdom èeliku o¹trice). Maè je bolji za probadanje. U maèevanju se te¾e brani, a br¾e se i lak¹e zadaje, udarac ubadanjem, nego seèenjem. Takoðe, pri borbi sa oklopljenim protivnikom, puno je efektnije probosti u slabu taèku (ili otvor) na oklopu, nego ga poseæi.

Ti maèevi su pravljeni za drugaèije okru¾enje, namenu, stil borbe - tako da je porediti ih isto kao porediti krosericu i trkalicu - koji je bolji? Bolji za ¹ta?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen