Glavni meni

FZR1000EXUP MY 89-90

Započeo ra$a, 12 Jun, 2011, 13:34

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

ra$a

jel vozio neko?  :D

model koji je nesledio Genesis inaèe prvu 5-ventilski yamahu. dobio je deltabox rama gde je i agregat noseæi element, drugu zadnju vilju¹ki (takoðe deltabox) i drugo prednje ve¹anje gde je promer ¹tapova poveæan sa 41 na 43mm. ¹to se tièe samog agregata on je pretrpeo temeljniju preradu, ugao naginjanja cilindara je smanjen sa 45 (ru¾no do jaja) na 35 stepeni (lepo izgleda  :D ) karike su stanjene i poveæan je max broj obrtaja ¹to je rezultiralo poveæanjem snage sa 135 na 145ks ali i potro¹njom ulja u normalnim uslovima exploatacije. naravno dodat je i ventil u izduvu, nazvan exup po èemu i cela serija dobija ime. ventil slu¾i da reguli¹e protok izduvnih gasova u grani i tako poveæa obrtni moment na ni¾im i srednjim obrtajima. karburatori su mikuni BDST38, takozvani downdraft i prilièno su jednostavne konstrukcije, imau moguænost pode¹avanja visine igle i manu da im se jedu emulzione tube ¹to dovodi do prebogate sme¹e i poveæane potro¹nje. menjaè je sa pet brzina, tvrd i kratkog hoda. inaèe tih 5 stepeni prenosa nije ni tamo ni oovde, prva brzina je podugaèka pa je nezgodna za gradsku vo¾nju dok je peta brzina opet kraæa nego ¹to bi trebalo. postoji moguænost da se ubaci ¹estostepeni menjaè od yzf750 ali ka¾u ljudi (nisam proveravao) da se ovaj problem ne re¹ava tj ni ta ¹esta nije dovoljno dugaèka. koènice napred su dva diska od 320mm sa èetvoroklipim klje¹tima (klipovi su razlièitog promera) i po meni koèe odlièno uzimajuæi u obzir godine motora, njegovu te¾inu a i to da sam na ovaj motor pre¹ao sa kawasakija.  ;D pozadi jedan disk naravno i dvoklipa klje¹ta gde ni¹ta nije plivajuæe pa usled zanemarivanja dolazi do toga da jedan klip blokira i tad samo ovaj drugi radi i gura disk u stranu, ka¾u da je mana ovim motorima ¹to zadnji disk ume da pukne.

motor vuèe jako dobro veæ od nekih 2500 obrtaja sve do nekih 7500 gde poludi i skaèe na 9500 obrataja, skok snage je vi¹e nego osetan i u prve dve brzine motor se otima i treba biti jako oprezan. zvuk iz usisa je fantastièan pogotovo ko nema oklope kao ja.  :D menjaè je ok, veæa sam pisao, ume da ne ubaci u drugu kad se oèepi prvom a ¹alta se lagano. agregat ima neke sitne vibracije i to ba¹ pri nekim turing brzinama 100-120 i kao da radi nemirno u smislu da mu je dosadno i da tra¾i jo¹ i jo¹. jednostavno kao da se ne oseæa lagodno jebem li ga. u vo¾nji motor daje oseæaj stabilnosti i masivnosti, kratke krivine mu naravno nisu omiljene i tu vozaè mora biti odluèan. ugao prednje vilju¹ke je za dana¹nje standarde poveæi ali se ve¹anje re¹ava stavljanjem kraæih linkova zadnjeg amortizera (tzv dog bones), tad se zadnji kraj malo izdi¾e dok se ugao prednje vilju¹ke malo smanjuje i motor postaje reaktivniji. potro¹nja goriva uveliko zavisi od stanja samog agregata i karburatora, ide od 7l pa do koliko hoæe¹, nema pravila... sam agregat brzo posti¾e radnu temperaturu, u rashladnji sistem ide samo 2.1l teènosti pa stani-kreni situacije nisu omiljene. motor ima hidro kvaèilo i po meni je ok, nisam trkaè pa da mogu da dam neku bolju ocenu, mana mu je ¹to je osetljivo na vrstu ulja pa se desi da prokliza, isto tako korpa je malo osetljivja (ka¾u ljudi).. elektrika ume da bude problematièa, zanèi gremlini kad npadnu sex je poèeo.  :D

i to bi bilo to, ukratko i sbrda sdola..

ovo je moja lomina...


Cubric

Sta li ce biti da si se ti ovako raspisao!

:D
I najbolji konj u blato padne, i najpostenija zena na kraju dadne

ra$a

seæam se dana kad sam se vozio.... hahahah

©eki

 Imao ja  ;D. Lepo sam se s' njom provozao jednu sezonu, stigao  i u Dubrovnik. Seæam se, hrvatski policajac na granici kad je ugledao, pita "kako slu¾i pila? to je ma¹ina... :D" Jedini problem koji sam imao sa njom je, naravno, sa EXUP ventilom, tj sa servo motorom. Boljka su im ti plastièni zupèanici u servo motoru i ¹to tro¹e ulje manje ili vi¹e, pa se mora èe¹æe kontrolisati. Snage i na izvoz, 145 konja mogu reæi bio domaæi zadatak za mnoge u to vreme...
 
 


ra$a

da, èak je bio motocikl decenije, a jedno vreme je bo i najbr¾i serijski motor.

inaèe exup svi uglavnom zapostavljaju pa ventil u grani zablokira i tada strada zupèanik servo motora. ako se redovno odr¾ava npr prilikom svake promene ulja onda nema problema. dovoljno je malo bakarne masti i malo vremena.

ovaj tvoj je lep, ako se ne varam 90-o godi¹te...

nano

au seki pa ovaj kao juce da je izasao ispod cekica :D imam mladjem brata od te zveri

Borko_motorko

Raso daj jos koju sliku. Komplimenti za predstavljanje, jesi ti ono bese zavrsio knjizevnost? Svaka cast!
Sa budalama se ne vredi raspravljati. Prvo te spuste na svoj nivo a onda te dokusure iskustvom!

ra$a

Citat: Borko_motorko poslato 15 Jun, 2011, 16:35
Raso daj jos koju sliku. Komplimenti za predstavljanje, jesi ti ono bese zavrsio knjizevnost? Svaka cast!

ma dru¾im se sa nekim politièarima pa sam nauèio da se izra¾avam hahahaha

Cale

A,bila je to dobra masina. [thumb_up]


mali_zmaj

Prvi motor na koji sam sjeo i na koji su me provozali,sedmi osnovne sam bio,mislim da sam se usro kao golub kad je, barem tako mislim, u treæoj vozio 170km/h! Ali nisam skidao kez sa lica narednih mjesec dana! Posjedovao ga je tada¹nji frajer od sestre! Sestra je mrzila taj motor,ironija!Izvinjavam se za off,ali me je podsjetilo na stara dobra vremena!
jin-jang