Glavni meni

Kako stici do Panceva???

Započeo Gašpar, 03 Jun, 2011, 01:33

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: easy poslato 30 Mart, 2012, 11:24
jebe mi se za seljake isto kao sto se i njima jebe ako citava industrija npr. precizne mehanike u srbiji ode u kurac jer se nije na vreme prilagodila trzistu.

Solidarnost na delu.  

Citat: easy poslato 30 Mart, 2012, 11:24
seljak se dicio time sto je neobrazovan, ali posten, a sada je vreme da se probudi i vrati u 2012 godinu nove ere. proizvodnja im je zaostala, a trzisno orijentisanje ne postoji.

na to treba gledati kao i na svaki drugi posao - ako je posao nerentabilan i vise ne ide treba traziti neke druge opcije.
a oni zapeli da rade isto sranje koje rade vec 300 godina, po principu kojim je radjen vec 300 godina. gledam juce neku emisiju, u holandiji poljoprivrednik pravi 15 vrsta luka i izvozi u CEO SVET, ovi bre nasi znaju samo za crni, beli i crveni, nikome ne pada na pamet da pokusa da nase trziste koje je ima ultra jadnu ponudu zavali nesto novo. ne ide im uzgoj stoke - stranci otvaraju male ribnjake i prodaju ribu ekskluzivnim hotelima i restoranima u regiji, ili gaje jebem li ga tajvanske lubenice ako im ne ide paprika

Dve stvari.

1) Koliko sam razumeo, seljaci se bune jer su im iz vlade prvo obeæali da æe dobiti pare pre ¾etve, a sad vlada gazi datu reè i govori im da se  strpe, da æe biti para, ali tek kasnije. Ako sam to dobro razumeo (neka me isprave upuæeniji), onda i treba da se bune, imaju sva prava. Stoka la¾e, treba im jebati mater. Vo se dr¾i za rogove, a èovek za reè.

2) Sviðaju mi se ovakvi kao ti ¹to prièaju o tr¾i¹noj orijentaciji. Dru¾e, tr¾i¹na orijentacija je onaj Kinez ¹to radi 12 sati za 12 dolara. A jedan posto gazda ¾ivi dobro. I jo¹ nekih 5% stanovni¹tva koji izigravaju kurton izmeðu sirotinje i gazda (visokoobrazovani gonièi robova tj. menad¾eri, panduri, lekari). U Evropi se, valda da bi deca bogatih mogla da rastu u koliko-toliko èovekolikom okru¾enju, dr¾i jo¹ privid neèeg normalnog. Ali i tu dolazi "tr¾i¹na orijentacija". Pa ti lepo ostavi zemljoradnju, pa uvozi hranu. A ako ti nestane deviza crkni. A zemljoradnik u grad, pa da radi u Tempu za 20 hiljada, samo ¹to uskoro neæe imati kome ¹ta da prodaje. Ta tr¾i¹na orijentacija meni izgleda kao mudro smi¹ljeni naèin da ljude zajebe¹ i o¹i¹a¹ totalno, da rade 12 sati za male pare i da su jo¹ sretni ¹to mogu to da rade, da se oseæaju privilegovanim.

Sad, pri ovome, sla¾em se da mi veæ 20 i kusur godina sve sjebavamo i ne investiramo. Pa za¹tita od grada i su¹a je bila bolja 1982, nego 2012!?!  Sve smo raskuæili. Treba ulagati u kanale za navodnjavanje (i, jo¹ va¾nije u Vo¹i, odvodnjavanje), protivgradnu odbranu, modernizaciju mehanizacije. Subvencionisani krediti kao za Punto, pa garantovana cena otkupa u evrima. Onda je po¹teno, onda nema ko da se ljuti: znao si pravila igre pre ulaska, u¹ao si dobrovoljno. Ovako, ljudi ulo¾e sve, a onda ih neko zajebava i odmerava koliko bi oni trebalo da dobiju. Vrlo nezahvalno po seljake i ru¾an oseæaj. Propadaju manja domaæinstva i ostaje da sve kupe tajkuni za tepsiju ribe. Onda æe se lepo iæi u nadnicu (dok ima¹ snage) kod gazde i kraj prièe. Onda æe sve biti lepo, tr¾i¹no, milina. Sirotinja i par bogata¹a.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Milomir27

Citat: isterivac poslato 30 Mart, 2012, 12:39
Ja svoj motor ne guram :P
Ali brze nije moglo kad sam morao da obidjem pola Vojvodine da bih dosao kuci..
pa sto ne zivis u breogradu kao sav "normalan "svet bree :)

goranvojska

voleo bih da ovi sto su protiv protesta dodju u selo rade i pokusaju od toga da zive.kod mene ima i praznih kuca i zemlje za rad pa izvolite bog nebrani da se radi.

easy

slaninar covece o cemu ti pricas, pa nece se tok i razvoj ekonomije i privrede ljudske civilizacije prilagodjavati srpskom seljaku i nekoj univerzalnoj pravdi.
stvari su nazalost takve kakve jesu, seljak kao i bilo ko sada moze samo da se prilagodi ili nestane.

kad kazem prilagodi mislim da se preorijentise u okviru sadasnjeg poslovanja ili da potpuno promeni delatnost.


goranvojska - niko ne kaze da je to lako, ja kazem da je verovatno uzaludno nastaviti sa praksom koja ne moze da donese rezultate



ranko

Citat: prpa_zr poslato 30 Mart, 2012, 12:24
Citat: easy poslato 30 Mart, 2012, 11:53
sorry, sve dodatne savete seljacima sta bi mogli raditi naplacujem
sa sada¹njim odnosom cena repromaterijala i energenata subvencija po hektaru bi minimalno trebala biti 350€ ako veæ ne mo¾e kao u susednoj Mad¾arskoj 500€ po hektaru..

nesto mi se cini da kada dodju ove masne subvencije da ce seljake ko po obicaju da tretiraju kur**m a bata Koleta i Miska kao vredne seljake koji hrane Srbiju...

nisam siguran koliko tacno imaju ali mislim da su obojca negde oko 30.000-50.000 hektara !!!

prpa_zr

Citat: ranko poslato 30 Mart, 2012, 13:15
Citat: prpa_zr poslato 30 Mart, 2012, 12:24
Citat: easy poslato 30 Mart, 2012, 11:53
sorry, sve dodatne savete seljacima sta bi mogli raditi naplacujem
sa sada¹njim odnosom cena repromaterijala i energenata subvencija po hektaru bi minimalno trebala biti 350€ ako veæ ne mo¾e kao u susednoj Mad¾arskoj 500€ po hektaru..

nesto mi se cini da kada dodju ove masne subvencije da ce seljake ko po obicaju da tretiraju kur**m a bata Koleta i Miska kao vredne seljake koji hrane Srbiju...

nisam siguran koliko tacno imaju ali mislim da su obojca negde oko 30.000-50.000 hektara !!!

u pravu si, i Peconi i Matijeviæ isto tako + ¹to imaju i otkupne stanice i preraðivaèku industriju (¹eæerane, uljare i sl) koja je visoko profitabilna
s' tom razlikom ¹to oni imaju veæ razraðen mehanizam privrednih subjekata koji mogu da nastupe i na ino tr¾i¹tu pa im dr¾ava piri u guzu da ne prodaju napolju skupo nego se ovde trguje interesima..

a inaèe, zemlja se kupuje preko noæi.. dok se èuje da neko hoæe da proda - neki veliki gazda je iz d¾epa veæ izvadio novce i kupio.. ovi sitni najte¾e dolaze do polj. zemlji¹ta.. i to najèe¹æe i kupuju od familije tipa tetka je nasledla par lanaca zemlje a veze nema sa poljoprivredom pa æe prodati meni kad dobijem kredit ili skupim lovu..

u svakom drugom sluèaju, veliki gazda postaje jo¹ veæi..
a imamo i one koji su relativno odskoèili ali nisu jo¹ drmatori.. koji imaju u posedu 400-500 hektara (to je i dalje milionski kapital) ali ni blizu ovome ¹to rade Mi¹ko i ekipa

edit: takvi su rastrzani izmeðu onih jako sitnih jer i oni ginu na njivama i imaju gomilu nadnièara koje plaæaju, i sto kredita u mojoj i drugim bankama i mehanizacije da se usere¹.. ali nisu dovoljno jaki da mogu da podviknu kao Mi¹ko i Kole.. nego di¾u ostale na pobunu kao ¹to je ova aktuelna.. jer drugaèije ne mogu ni¹ta da izbore..

realno.. da ja imam kapital od milion - dva eura koji moram da uposlim a da mi je zarada neizvesna (a to jeste primer onoga sa par stotina hektara) pucao i dva puta godi¹nje u kojekakve seratore iz nadle¾nih ministarstava..
ne ka¾em da oni ne zaraðuju nego da nikad ne mogu da se oslone na planirane izvore finansiranja i "garantovane" otkupne cene

AndreyRR

Easy nije seljak kriv sto ga je drzava zajebala po ko zna koj put.nije poenta uvoziti
robu i placati je deset puta skuplje.Drzava mora da ima proizvodnju da bi opstal
ljudi moraju da jedu.istu tu robu sto seljak proda za male pare neko izveze
upakuje i posle isto to uveze i prodaje za velike pare.I to proseravanje o poslovanju kod seljak
ne pije vodu.

Error

Kad su sad doneli ovo da seljak nece dobijate 14x po hektaru nego po kilogramu,ostalo je samo da ce samo proizvodjaci secera i ulja dobijati tuh 14x..a vi razmislite ko drzi secerane i uljare??...
Success is how high you bounce when you hit bottom.

easy

ne kazem ja da je seljak kriv sto ga je drzava zajebala, kriv je jer veruje da ga drzava nece zajebati.
a najdeblji kraj izvlaci neko treci koji blage veze nema ni sa cim, samo oce covek da ode kuci za vikend.
da se skupe kod ovih govnara ovde kako znaju i naprave sranje mozda bi se i prikljucio, ovako....

slave74

Evo ja sam se sinoc izakao na starom putu ka N.S., jer su prvo blokirali izmedju N. Pazove i S. Pazove(u stvari tu su ih panduri blokirali), pa sam morao preko Vojke u S. Pazovu, pa onda u Indjiji opet panduri usmeravaju obilaznicama. Onda sam u Indjiji svratio na pice, jer kad ti ne ide put, ide kafana...
I , ne ljutim se na poljoprivrednike, ionako ih je i kisa i vetar sinoc izjebala..

Slaninar

Citat: easy poslato 30 Mart, 2012, 14:06
ne kazem ja da je seljak kriv sto ga je drzava zajebala, kriv je jer veruje da ga drzava nece zajebati.
a najdeblji kraj izvlaci neko treci koji blage veze nema ni sa cim, samo oce covek da ode kuci za vikend.
da se skupe kod ovih govnara ovde kako znaju i naprave sranje mozda bi se i prikljucio, ovako....


Kriv je ¹to veruje da ga dr¾ava neæe zajebati? Retko pametna logika, zato smo tu gde smo.

Ja podr¾avam seljake, jer se bore za svoje i za sebe. Ovi ¹to seru neka seru, al' bolje bi bilo da se skupimo i provozamo motorima do skup¹tine kao podr¹ka protestu seljaka. Sad jebu njih, ko æe sledeæi biti na redu?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

dzimika

ja bi se prikljucio seljacima i krenuo na BG pa da se isteraju govna
ali ne iz vlade vec iz drzave i to svi redom i oni bivsi i ovi sadasnji i ovi "buduci"

Error

oni ni ne blokiraju puteve,samo hoce da dodju do centra bg i tamo ispred da protestuju...kornjace ne pustaju..
Success is how high you bounce when you hit bottom.

easy

nek dodju autobusima?

Citat: Slaninar poslato 30 Mart, 2012, 14:18
Kriv je ¹to veruje da ga dr¾ava neæe zajebati? Retko pametna logika, zato smo tu gde smo.

da, a rekao sam da im necu dati savete za dzabe, al' eto...

mrle

podr¾avam.
Ne samo njih,nego i ugro¾enog pljuvaèa u dalj. Svakog ko uspe da se organizuje da ka¾e ovima gore da ne mo¾e biti gore.

Gašpar

Pre nekih 2 sata su sprecili blokadu novog puta za PA, tj panduri nisu blokirali put, vec su vratili traktoriste, bas sam naisao u tom trenutku.
Inace, saznao sam da ne protestuju "veliki", vec samo najstiniji, jer njima to placanje po kilogramu nikako ne ide na ruku.








UFF

Citat: easy poslato 30 Mart, 2012, 14:30
nek dodju autobusima?

eto resenja
sto mora da protestuje na traktoru?

bokilic

mozda bi bilo nekima najbolje da seljak nista neradi,da se uvozi i meso i psenica i voce i povrce,nema veze sto je malko modifikovano,bitno je da ima neku boju..
na oko da bude lepo,,seljak nek gaji nesto drugo,nek radi nesto drugo trece,,,,
e pa tesko ce to tako,,kad bi se brasno uvozilo hleb bi placali 100tinak dinara a mleko...mozda i 200...
da nije malo te poljoprivrede.....
da nije te poljoprivrede jeli bismo sve ono imperijalisticko djubre od hrane..jaja bi bila bez zumanca....jabuke bez ukusa..
ono bilo bi banana i papaje u izobilju..ali.....
moja cerka je odrasla na domacem mleku,,od komsije smo uzimali,to jes od njegovih krava..,sveze domace pomuzeno,toplo dodje..
domace pile sam zdrako zadnjih 15godina,a bogme i ovde u pazovi nadjoh domacu svezu piletinu..meni znaci,necu neko kinesko svapsko djubre da jedem..
ja ih podrzavam,nije beograd centar srbije i ne vrti se sve oko njega....
slazem se da je beogradjanima i onako muka od guzve semafora itd,ali u beogradu su krivci za to sto se desava..
zao mi je sto i oni moraju da ispastaju u takvim situacijama,ali,,bolje i to nego hleb od 100 mleko od 200din..
u svim normalnim zemljama se poljoprivreda unapredjuje pomaze itd,jedino kod nas tajkuni gledaju da iskorene poljoprivredu i da sve uvoze...
i vodu bi  nam uvozili da pijemo, ma sve bi oni nama obezbedili po evropskim cenama plus pdv...
brmmmm

AndreyRR

kamo srece da su evropske cene,da se ulagalo u ostale gradove,a ne samo u beograd
sad bi bili najbogatija zemlja u evropi.

easy

ja bi voleo da svima bude do jaja, mozda sam se istripovao ako kazem da je srpskom seljaku mozda bolje da izveze, mozda bolje da gaji kiwi, mozda da gaje preostalih 13 vrsta luka, mozda bolje da gaji ribu, mozda bolje da sadi sumu, mozda da proda zemlju i kupi 2 stana u beogradu i da u rentu umesto sto svake godine vodi istu bitku sa istim oloshem na vlasti. kad te neko zajebe jednom - sram ga bilo, kad te zajebe 2 put na istu foru - sram tebe bilo. niko ne kaze da treba ukinuti poljoprivredu, vec da treba realno sagledati da li je isplativo obicnom seljaku baviti se njom.


uzgred, nemaju samo srpske jabuke ukus, proverio sam licno