Glavni meni

merenje i par pitanja oko kompresije

Započeo SSZGO, 05 Maj, 2011, 03:50

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

SSZGO

interesuje me par stvari
a nadam se da ce se i MOTO DOKTORI javiti sa odgovorima :)


ako je fabricka kompresija 14.5 bara
kolika je PRIVATLJIVA kompresija za agregat u dobrom stanju?

ja sam nesto probao da merim, otkacio sam svecice i postavio merac pritiska umesto svecice

nisam bas ni siguran kolika je preciznost meraca koji sam koristio, da li su oni svi ok ili moze biti odstupanja od meraca do meraca?

ono sto NISAM uradio je da zavrnem rucku gasa - koliko je to bitno i sta to konkretno radi prilikom merenja?
takodje NISAM probao merenja sa uljem , tj ubacivanjem malo ulja u cilindar...

i cini mi se, trebao sam i da iskljucim dovod goriva, mada pretpostavljam to nije bitno za rezultate...

vrednosti koje mi je izbacivao nakon par verglanja (hladan motor) je 12.5 bara

kada se sipa ulje uvek ce pokazati vecu vrednost, kolika razlika je prihvatljiva a kolika treba da bude da bi se pokazalo da su prsteni na klipovima losi?

i - kako kompresija utice na voznju, manjak snage u odnosu na fabricki agregat - verovatno?
da li se pokazuje i razlika u potrosnji goriva (posto meni trosi 8.5-9 po gradu mada ga cesto i zgazim malo jace u prvoj drugoj)

da li bi se jos nekako manifestovao manjak kompresije?


koliko ULJE u agregatu ima uticaja? tj gustina i tip ulja kao i predjena kilometraza sa tim uljem?
fabrika kaze 20w-40 a meni je unutra 15w-50...
da li koriscenje gusceg ulja  nesto znaci ili sipanje aditiva za ulje?

da li moze doci do gubitka kompresije ili vece potrosnje usled lose nastelovanih ventila (neodgovarajuce plocice) ?


da li se test gubitka kompresije tzv LEAKDOWN test moze odraditi bez otvaranja agregata tj saznati u kom delu agregata dolazi do gubitka iste (ulazni ili izlazni ventili, dihtung glave itd)
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Kanarinac

Jel ti trosi motor ulje i koliko ga trosi. Na koliko menjas ulje?  Jesi odvrnuo sve 4 svecice kad si merio kompresiju?
Vrlo je mogue da je merac sjeban i da lose pokazuje. Probaj da nadjes jos neki pa sa njim da izmeris. Koliko je tvoj motor uopste presao?

bogdan

Mnoogo brate pitanja , kompr. se obavezno meri sa skroz otvorenim gasom ako hoces tacan rezultat , ulje se dodaje kada je manjak kompr. da se vidi da li pusta na ventilima ili pored karika , ako se posle dodavanja malo ulja znacajno popravi  onda su karike u suprotnom neki ventil ili dihtung glave.

ЯЭВОЛУТИОН

procitao ali ne mogu da se setim svih pitanja...kada se razbudim onda...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

despic

a bre...i mene zanima sto se tice ulja...sta je sa tom gustinom...bas me zanima u cemu je to tolika razlika izmedju 10-40 i 15-50...
kapiram ja oko gustine i tako to...al kakve veze ima to?
klasican divljak

despic

izvini sszgo...a sta te je navelo da meris kompresiju!?
trokira ti?slabije vuce?slabo prima gas?
klasican divljak

zmiya

dok ide,lepo radi ,ne tro¹i ulje, ne gledati,ne pipati..

¹tampar

Nisi ti sinko merio kompresiju(kompresija je ne¹to drugo)....merio si pritisak u cilindrima koji je dobar ako si izmerio 12,5 bara,èak odlièno.....bitno je da nema¹ razliku u pritiscima izmeðu cilindara veæu od 0,5 bara...mo¾da je bolje da si merio na vruæem motoru...

To ¹to mo¾e¹ da sazna¹ ovim merenjem ti pokazuje da ti je agregat otprilike u vrlo dobrom stanju...da je neki ventil lo¹e na¹telovan ili ne daj Bo¾e progoreo tu bi imao znatno manji pritisak,takoðe da su ti jako pohabani cilindri,klipovi i karike ne bi dobio izmerenu vrednost veæ znatno manju.....

Kada se meri pritisak u cilindrima potrebno je zavrnuti gas do kraja ....mora usis da bude otvoren i sve èetri sveæice izvrnute...



SSZGO

motor radi normalno... merio sam kad sam cistio svecice i zato sto hocu da znam u kakvom je stanju.

ulje ne trosi, tj trosi koliko je normalno 300 grama na 5000km...

igrom slucaja vozio sam identican motor koji je presao jako malo, malo je tisi u radu, iglica obrtomera mu stoji potpuno fiksirana, kod mene na leru uvek radi za delic milimetra gore gore (jako malo ali nije potpuno fiksirana)

ono sto me najvise navelo na proveru je ipak potrosnja koja je visa od drugih primeraka i to za (po prici drugih) po litar do litar ipo, po gradu

jeste ja vozim sa malo ispumpanim gumama ( 2.0/1.8 ) i imam kn, power commander i drugi izduv, i heblovi su mi izdignuti pa je vozac vise otvoren vetru, i zgazim ga ponekad u prvoj drugoj i malo sam tezi od proseka, ali opet mi litar ipo deluje kao vise nego sto treba...

zato, da se vratimo ovom testu

ok, koliko ja znam ovo se zove test kompresije a dal je to pritisak u cilindrima ili sta vec, fabricki treba da je 14.5 a meni je izbacivao  oko 12.5 u proseku sa malom razlikom u cilindrima...

nisam odvrnuo gas, koliko ovo utice? ako uopste utice. sve svecice su bile odvrnute...
i nisam merio na vruce jer kako to da odradim uopste , da skidam svecice na vreo motor...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

da podelimo pitanja radi lakseg snalazenja
odgovori tipa "nista ne diraj ako motor radi" me apsolutno ne interesuju ;)



ako je fabricki pritisak u cilindru 14.5 bara
kolika je PRIVATLJIVA kompresija za agregat u dobrom stanju?
vrednosti koje mi je izbacivao nakon par verglanja (hladan motor) je 12.5 bara




preciznost meraca koji sam koristio, da li su oni svi ok ili moze biti odstupanja od meraca do meraca?



ono sto NISAM uradio je da zavrnem rucku gasa - koliko je to bitno i sta to konkretno radi prilikom merenja?  i koliko utice na rezultat




kada se sipa ulje uvek ce pokazati vecu vrednost, kolika razlika je prihvatljiva a kolika treba da bude da bi se pokazalo da su prsteni na klipovima losi?



kako kompresija utice na voznju, manjak snage u odnosu na fabricki agregat - verovatno?
da li se pokazuje i razlika u potrosnji goriva (posto meni trosi 8.5-9 po gradu mada ga cesto i zgazim malo jace u prvoj drugoj)
da li bi se jos nekako manifestovao manjak kompresije?




koliko ULJE u agregatu ima uticaja? tj gustina i tip ulja kao i predjena kilometraza sa tim uljem?
fabrika kaze 20w-40 a meni je unutra 15w-50...
da li koriscenje gusceg ulja  nesto znaci ili sipanje aditiva za ulje?




da li moze doci do gubitka kompresije ili vece potrosnje usled lose nastelovanih ventila (neodgovarajuce plocice) ?



da li se test gubitka kompresije tzv LEAKDOWN test moze odraditi bez otvaranja agregata tj saznati u kom delu agregata dolazi do gubitka iste (ulazni ili izlazni ventili, dihtung glave itd)
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

rboban

Nije odgoVor na tVoja pitanja vec pitanje za tebe..... Da nije razlika u potrosnji kombinacija otvoreni izduv, PC, (eventualno drugi filter vazduha) i skraceni prenos???
Ride It Like You Stole It

Dzigi Boy

Auuu koliko pitanja???? Oces da ti dam broj fona pa da ti ispricam sve ovo???? hhehehe


Najbolje da navratis da ti izmerim.....


Ovako preko 9 je OK kompresija..........ako padnes ispod 9 onda ce masina bolje da radi na normal benzin......veca kompresija veci oktanski broj, i obrnuto....

Preciznost meraca je individualna, kod mene nova masina pokazuje 13

Meris sa odvrnutim svecicama i drzis obavezno pun gassssss

Ove price sa uljem nemaju veze sa zivotom!!!!!


Ako su ventili pretegnuti kompresija ce biti manja.......ali sto bi bili pretegnuti.....veci zazori ne smanjuju kompresiju, ali se cuje kuckanje...

Kako pada kompresija, pada i snaga msine.....ali ide ona jos jako dugo.........a nece se potrosnja goriva rapidno povecati.......


Uglavnom kako pises, ta tvoja masina je i vise nego OK...samo opusteno u pun gassss

SSZGO

Citat: rboban poslato 05 Maj, 2011, 10:46
Nije odgoVor na tVoja pitanja vec pitanje za tebe..... Da nije razlika u potrosnji kombinacija otvoreni izduv, PC, (eventualno drugi filter vazduha) i skraceni prenos???

prenos nije skracen vracen je na fabricki...
ovo ostalo jeste tako, kn/izduv/pc3 -  i ja mozda i najvise tipujem na PC3 tako da cu ga iskljuciti za test (probao zero map tj fabricku mapu ali razlika u potrosnji je mala)
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

Citat: Dzigi Boy poslato 05 Maj, 2011, 10:53
Ovako preko 9 je OK kompresija..........ako padnes ispod 9 onda ce masina bolje da radi na normal benzin......veca kompresija veci oktanski broj, i obrnuto....
Preciznost meraca je individualna, kod mene nova masina pokazuje 13

da ali koji motori su u pitanju? nije na svakom isto...
da li je pokazao 13 na rednoj 1000 cc? mozda mu je 13 i fabricki?
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

i cak i da je kod mene sve u redu, i dalje me interesuju odgovori na ta pitanja...

a verujem i mnoge druge...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

rboban

Dovoljan je i OTVOREN izduv samo pa da se oseti razlika u povecanju potrosnje...... A ulje se koristi prilkom merenja kad se dobiju NISKI rezultati
da se utvrdi da li su karike tj. brtvljenje ili glava tj. ventili.....
Ride It Like You Stole It

Havarisan

Sve ti je ok. sve preko 10bar je odlicno. ima razlike od meraca, do meraca. nema veze sto nisi zavrnuo rucku gasa kada ti je i ovako pokazao 12,5. nema nekog velikog znacaja gustina ulja u motoru. lose nastelovani ( pretegnuti ventili ) ce pokazati losiju kompresiju. dihtung glave nije sigurno. kada skines glavu mozes proveriti dihtovanje ventila. to je normalna potrosnja za takvav rezim rada i takav motor.

¹tampar

Fabrika nije napisala pritisak 14,5 nego ''stepen kompresije'' 14,5:1 a to s odnosi na sabijanje sme¹e u cilindru ako sam se dobro izrazio...

Na meraèu/manometru verovatno pi¹e kolka mu je ''klasa taènosti'' ali to nije va¾no u ovom sluèaju....

Nisi zavrnuo ruèku gasa a mo¾e da utièe na rezultat merenja,u tvom sluèaju izgleda ne previ¹e ali ja bih to merenje uzeo sa rezervom....

Potro¹nja goriva kod tebe je veæa zbog KN filtera,izduva i power comandera....u odnosu na fabrièku situaciju to verovatno neznatno podi¾e performanse a potro¹nju solidno...vrati sve na standard i motor æe tro¹iti manje...uzgred se i manijaèi¹ a to naravno poveæava potro¹nju...ni benzin nije ko ¹to je nekad bio...a i ¹ta 'oæe¹ od 'iljadu kubika?Da tro¹i ko upaljaè a?E nema to nigde,nema...

Da ti je lo¹a ''kompresija'' motor bi dimio,lo¹ije vukao,na manjem rpm skroz kilavo radio(neravnomerno),tro¹io jo¹ vi¹e,curkalo ulje na sve strane itd,itd...
Naði neku nizbrdicu,vozi drugom 6o km/h pa  oduzmi gas...videæe¹ da æe motor nesmal da stane iako je nizbrdica...dakle ma¹ina koèi odlièno a to je pokazatelj da je u dobrom stanju(uglavnom)...kod lo¹eg motora oduzme¹ gas a on nastavi da ide iako sporije...

Kod lo¹e na¹telovanih ventila motor 'oæe da tro¹i vi¹e,slabije se ''odaziva'' na gas i kilavije radi....uzgred se i ventili obièno èuju(klikæu,lupkaju,zveckaju itd)...

Ulje sipaj po propisu i fabrièkoj preporuci,¹to je malko gu¹æe verujem da ne smeta...nekad se i sipalo gu¹æe(leti) a reðe(zimi)...ne dodaji nikakve aditive jer nema potrebe...

Ti si bre SSZGO neki perfekcionista?Oæe¹ da bude sve ko novo?A kolko ti je pre¹ao motor?I kako ga vozi¹?Lo¾i¹ prvom i drugom a?E tad najvi¹e i strada,samo da zna¹...ali manijaèenje ima svoju cenu....







¹tampar

Aiiiii....¹ta je odgovora dok ja otkucah....

Dzigi Boy

Citat: SSZGO poslato 05 Maj, 2011, 10:56
Citat: Dzigi Boy poslato 05 Maj, 2011, 10:53
Ovako preko 9 je OK kompresija..........ako padnes ispod 9 onda ce masina bolje da radi na normal benzin......veca kompresija veci oktanski broj, i obrnuto....
Preciznost meraca je individualna, kod mene nova masina pokazuje 13

da ali koji motori su u pitanju? nije na svakom isto...
da li je pokazao 13 na rednoj 1000 cc? mozda mu je 13 i fabricki?

Kartica na ovom aparatu je ista kao i kod mene:))
http://www.dodaj.rs/f/3m/wA/1EHQRX49/merenjekompresije.pdf