Glavni meni

Ako je neko poludeo da kupi...

Započeo KIZA73, 31 Mart, 2011, 17:33

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

KIZA73

Citat: Gvozden poslato 23 Decembar, 2011, 00:54
Voleo bih da imam neki noz od damaskusa....eto to mi se cini vredno imati..... A katana bez sanmai celika...nije to... Prijatelj ima kolekciju maceva, najlepsi su iz TOleda...jbt kako to izgleda mocno...
Nekada su najkvalitetnije sablje radjene u Gradu Damasku i po njemu su dobile ime. Danas postoji damask stil kovanja celika ali nije ni priblizan starinskom stilu, tako da od damaskusa nemozes da imas nista vec samo tako izradjeno. Na uporednom testu katane i hriscanskog ravnog maca skoro da nije bilo neke bitne razlike u prodiranju seciva pri presecanju zamisljenog protivnika napravljenog od bambusa . Secenje je vrseno dijagonalno od kljucne kosti prema boku. Najbitnija razlika je u stilu macevanja tako da u tome na mogu da se porede. Za katanu je potrebno skolovanje, a za nas mac sirova snaga. Sto rece jedan deda majstor macevanja katanom, kad budes mogao da se boris na zivot i smrt i razmisljas sta ces sutra za rucak, e, tada si postao dobar macevalac. Sve u svemu mislim da katanu prati preveliki mit o savrsenstvu. Jes da se namuce da je naprave ali opet cemu sve to...Cak i u ono vreme postojale su jeftine katane koje su zavrsavale posao kao i one sto su muda otegnuta dok se naprave. A stil macevanja im je 2 poteza. Ako neko ne umre u prvom napadu, sigurno ce u drugom.
Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.

MILJAN

Citat: Gvozden poslato 23 Decembar, 2011, 00:54
Voleo bih da imam neki noz od damaskusa....eto to mi se cini vredno imati..... A katana bez sanmai celika...nije to... Prijatelj ima kolekciju maceva, najlepsi su iz TOleda...jbt kako to izgleda mocno...
©panci otkidaju.... Toledo Salamnka...uh...

http://www.oocities.org/hitogiri2000/IMG_6107.JPG
Mada ja obo¾avam katane.
Cave ab homine unius libri

KIZA73

Citat: MILJAN poslato 23 Decembar, 2011, 01:16
Citat: Gvozden poslato 23 Decembar, 2011, 00:54
Voleo bih da imam neki noz od damaskusa....eto to mi se cini vredno imati..... A katana bez sanmai celika...nije to... Prijatelj ima kolekciju maceva, najlepsi su iz TOleda...jbt kako to izgleda mocno...
©panci otkidaju.... Toledo Salamnka...uh...

http://www.oocities.org/hitogiri2000/IMG_6107.JPG
Mada ja obo¾avam katane.
Za sepurenje i dvoboje
Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.

Gvozden

E bash takvi Miljane, ima tu josh par slicnih. Ja kao graficar sam otkidao na gravure i izradu.... A i ima neshto u tom celiku kako samo zvoni....
Damaskus mi se svidja zbog toga sto je unikatan, opet moja umetnicka narav. Kuju razlicite matarijale i stapaju ih kovanjem posle se to ubacuje u kiselinu i ona izjeda "meksi" celik i dobjaju se oni "godovi"... Mi smo radili lovacke nozeve drugarima od prvoklasnog svedskog celika sa drskom od roga i sl, pa ih i rezbarili ali to mi sve deluje smeshno pored jednog starinskog damaskusa...
Sad imam jedan svajcarac i on mi je talican....iseko je vise shunki, kobasica, luka,paradajza nego bilo sta imam. Gledam da ga overim gde god da putujem :) E da dobar noz je ostar noz...ostalo je glupost.. :)

MILJAN

Citat: Gvozden poslato 23 Decembar, 2011, 01:42
E bash takvi Miljane, ima tu josh par slicnih. Ja kao graficar sam otkidao na gravure i izradu.... A i ima neshto u tom celiku kako samo zvoni....
Damaskus mi se svidja zbog toga sto je unikatan, opet moja umetnicka narav. Kuju razlicite matarijale i stapaju ih kovanjem posle se to ubacuje u kiselinu i ona izjeda "meksi" celik i dobjaju se oni "godovi"... Mi smo radili lovacke nozeve drugarima od prvoklasnog svedskog celika sa drskom od roga i sl, pa ih i rezbarili ali to mi sve deluje smeshno pored jednog starinskog damaskusa...
Sad imam jedan svajcarac i on mi je talican....iseko je vise shunki, kobasica, luka,paradajza nego bilo sta imam. Gledam da ga overim gde god da putujem :) E da dobar noz je ostar noz...ostalo je glupost.. :)

SPECIFIÈAN JE TO ÈELIK I OBRADA..
http://www.dfoggknives.com/copy_of_index/Damswordlg.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/55/Art_Knives_by_Conny_Persson.jpg
Cave ab homine unius libri

Vule

uuuuu kako su dobri nozeviiii....
Iskustvo donosi dobre odluke, a stièe se dono¹enjem lo¹ih

KIZA73

Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.

MILJAN

Cave ab homine unius libri

KIZA73

A da li si siguran da bi probao da ga sa 20 m zabodes u drvo  ;D Ili bi ga samo drzao na ormaru da se slucajno ne ogrebe. Znaci obrni-okreni, suvenir.
Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.

MILJAN

Citat: KIZA73 poslato 28 Decembar, 2011, 22:22
A da li si siguran da bi probao da ga sa 20 m zabodes u drvo  ;D Ili bi ga samo drzao na ormaru da se slucajno ne ogrebe. Znaci obrni-okreni, suvenir.
A pa nije to suvenir.----Suveniri obièno nemaju veze sa kvalitetom.. Na to sam mislio..

A i ko jo¹ ima potrebe da zabada ne¹to u drvo? Ja bi mazao pekmez i seko slaninu ;)
Cave ab homine unius libri

KIZA73

Ma znao sam da ima jos nesto ali sam zaboravio  ;D E, da klao bi praci  [cheers]
Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.

MILJAN

Ja moram da kupim negde dobar maè.. Imam ¾ivu ogradu a volem maèem da je seckam.. Stvarno... Imam neki maè od èelika ruène testere za ¹umu... I vr¹i posao... MAda bi katanu.... Obo¾avam taj maè..Bila je jedna emisija na discovery.... I na kraju su zakljuèili da je Katana ultimativno hladno oru¾je... Nije to ovaj snimak.. Ne mogu da naðem sada...Probali su od palice, preko nunèaku, maèeva i sl.. do katane..

Discovery - Klatka czasu - katana :)
Cave ab homine unius libri

KIZA73

Prodat i CZ99  [zvizdi]   Moze lock, a i ne mora...
Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.

prpa_zr

#193
Citat: MILJAN poslato 28 Decembar, 2011, 23:58
Ja moram da kupim negde dobar maè.. Imam ¾ivu ogradu a volem maèem da je seckam.. Stvarno... Imam neki maè od èelika ruène testere za ¹umu... I vr¹i posao... MAda bi katanu.... Obo¾avam taj maè..Bila je jedna emisija na discovery.... I na kraju su zakljuèili da je Katana ultimativno hladno oru¾je... Nije to ovaj snimak.. Ne mogu da naðem sada...Probali su od palice, preko nunèaku, maèeva i sl.. do katane..

Discovery - Klatka czasu - katana :)


emisija koju pominje¹ je verovatno Fight Science -  Ultimate Weapon sa National Geographic Chanell-a
nisam uspeo da pronaðem snimak sa katanom ali ovo je odlomak iz te emisije

NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL Martial Arts

a ima u istoj produkcijij i o borilaèkim ve¹tinama

fight science