Glavni meni

Tema o gumama

Započeo Gašpar, 21 Oktobar, 2010, 19:09

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: MISTER X poslato 23 Jul, 2012, 18:17
U svojem izboru proizvoðaèa guma ja sam sebe ogranièio na Dunlop kako na autu, tako i na motoru. Naravno da sam na autu koristio i druge gume, ali s vremenom (gume mijenjam svake 3 do 4 godine, bez obzira na potro¹enost)

Kapiram, i ja se kupam svakog meseca - trebalo, ne trebalo. :)

Citat: MISTER X poslato 23 Jul, 2012, 18:17
Osim toga veæ vi¹e od 2.000 km vozim gume èak razlièitih proizvoðaèa i motor se izvrsno pona¹a. Zbog toga ne vidim razloga slijepo se dr¾ati pravila istog modela istog proizvoðaèa guma naprijed i nazad.

Bitno je da prednja guma bude lepljivija od zadnje. Ko se ne razume, njemu je sigurnije da uzme par istog modela istog proizvoðaèa, jer onda drugi misli o tome. Inaèe je zaista nebitno. Ah da, èuo sam da u inostranstvu neke osiguravajuæe kuæe ne priznaju premije ako nisi imao gume istog proizvoðaèa. U Engleskoj, ako se ne varam, ne znam za dalje.

Citat: MISTER X poslato 23 Jul, 2012, 18:17
Uz to, negdje sam proèitao da na nano razini tehnologije izrade smjese gume samo Dunlop ima izvedbu kao isprepleteni kuhani ¹pageti, dok sve druge gume imaju tehnologiju kuhane ri¾e. Naravno, tehnologija ri¾e se puno lak¹e odvaja, rasipa i daje slabiju rastezljivost gume na samoj gaznoj povr¹ini.

Èekam dan kada æe mi ova informacija ne¹to znaèiti. Tada æu voziti na kolenu, a levom rukom motati rizlu! :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

MISTER X

#181
@ Slaninar

1. Kupao se ti, ne kupao, gume će ne obaziruči se na to nakon četvrte godine eksploatacije izgubiti  elastičnost i gumena svojstva. A tada se počinju znatnije sklizati. Naročito se sklizati na mokrom i hladnijem vremenu. Šare su bitne na tehničkom pregledu za produženje registracije, a za sigurnu i vožnju iz gušta bitnija je elastičnost i grip gume. 

3. Informacije nam mogu i ne moraju nešto značiti. Oni kojima znače, znaju više. 
A uvijek - dobro je znati.

CBRR1

Citat: MISTER X poslato 24 Jul, 2012, 12:34
@ Slaninar

1. Kupao se ti, ne kupao, gume æe ne obaziruèi se na to nakon èetvrte godine eksploatacije izgubiti  elastiènost i gumena svojstva. A tada se poèinju znatnije sklizati. Naroèito se sklizati na mokrom i hladnijem vremenu. ©are su bitne na tehnièkom pregledu za produ¾enje registracije, a za sigurnu i vo¾nju iz gu¹ta bitnija je elastiènost i grip gume. 

3. Informacije nam mogu i ne moraju ne¹to znaèiti. Oni kojima znaèe, znaju vi¹e. 
A uvijek - dobro je znati.
[thumb_up] [thumb_up] [thumb_up] [thumb_up] [thumb_up] [thumb_up] [thumb_up] [thumb_up] [thumb_up] [thumb_up] [thumb_up] [clapp]

ЯЭВОЛУТИОН

Nemuguce....ja sam prve godine stavio par novih Michelim pilot power na yzf750 i pao posle deset dana, a posle se vozio tri godine na istim gumama.....srecom sa prodao motor pa ne moram da brinem o tome da mi proklizaju gume u krivini....A na jednom motoru sam imao gume stare 10 godina i nisam pao.....onda sam stavio par potpuno novih dunlop qualifier i oljustio se ko banana....
Moje iskustvo kaze da stare gume bolje drze krivinu.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Che

Moje iskustvo kaze da kad god nisam vozio motor, nisam ni pao sa njega  [blahblah]

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: Che poslato 25 Jul, 2012, 22:53
Moje iskustvo kaze da kad god nisam vozio motor, nisam ni pao sa njega  [blahblah]
Ja sam jednom pao a nisam ga vozio....hteo da se popnem i preturim se ko kornjaca....jedva sam ustao.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Che

Citat: revolution poslato 25 Jul, 2012, 22:58
Citat: Che poslato 25 Jul, 2012, 22:53
Moje iskustvo kaze da kad god nisam vozio motor, nisam ni pao sa njega  [blahblah]
Ja sam jednom pao a nisam ga vozio....hteo da se popnem i preturim se ko kornjaca....jedva sam ustao.

Koje su gume bile na njemu? :D

zmiya

 meni jednom pao sa ¹tendera,sigurno zato ¹to nisam imao gume u dimenzijama koje je fabrika preporuèila...

Che

Citat: zmiya poslato 25 Jul, 2012, 23:59
meni jednom pao

I meni jednom pao, obrukah se pred devojkom ... gumu nisam koristio

zmiya

Jebe¹ gumu kad ti je pao,gumi sigurno nije ni¹ta,a on je mogao da se polomi..

Gašpar

Citat: Che poslato 26 Jul, 2012, 00:01
Citat: zmiya poslato 25 Jul, 2012, 23:59
meni jednom pao

I meni jednom pao, obrukah se pred devojkom ... gumu nisam koristio

Kako bre da padne kad je bez gume?
Ja mislio ti mlad èovek, kad ono meðutim  ;D

misa-pei

Kad padne, guma spadne sama. Labava je. Ako je pasent, pukne kad se br¾e tera. Veliko trenje, zanosi u krivini, pucanje dok trepne¹. Guma treba da bude novija, da se ne raspadne.
Država je najveći neprijatelj naroda

El Jefe

Mnogi su mislili da su mladi ,dok se ona nije zakasljala.Posle se vadili na DOT
Друштво за заштиту од животиња

stefgi

Uzeo nove miselinke anakee2 sad u Slo i lepe ko blesave. Nova guma je zakon. Vozio sam bridgestone 13000 km (prva ugradnja)i klizala je jer je iz 2005 a kasnije ostala i bez sare po sredini. Inace sad kad sam stavio nove gume....motor se preporodio....lepi u krivini i obara se laganica....prosto trazi obaranje :-) a ranije nisam smeo puno da se igram

dzimika

sta ti znas o gumama kad ih trosis samo po sredini, sa strane ostale dlacice jos uvek

ЯЭВОЛУТИОН

Pa navikao covek da fazonira bradicu....po sredini obrijano a sastrane cupavo.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

MISTER X

Ja po cesti na gumama, u krevetu bez gume. Veæi je gu¹t. Zbog toga me Durexov DOT ne optereæuje. ®ivot je lijep!
 

ЯЭВОЛУТИОН

Zamisli
DUREX GP RACER

Ride the curves

[balavi] [balavi] [balavi] [balavi]
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

MISTER X

Eto, napokon se pojavila moguæa alternativa (¹to civili mogu kupiti) legendarnoj Dunlop  D211 GP. Zove se Pirelli Supercorsa SC. Ta zadnja Pirelli  se takoðer pumpa na skroz niske tlakove 1,6 do 1,7 bara kao i Dunlop. Primjenjuju (valjda) Dunlopovu N-TEC tehnologiju u izradi karkase. Prvi testovi, sami hvalospjevi. Sad æe valjda i ostali usvojiti ovu tehnologiju koja omoguæava nisko pumpanje zadnje gume zbog izvrsnog gripa u nagibu, dok se prednja i dalje pumpa na uobièajenih  2,1 ili 2,2 bara. 

Uz to pojavila se i nova Dunlop guma koja nosi oznaku Qualifier SM. Radi se o gumi za brzine do 210 km, tako da je prihvatljiva svima onima koji se voze do najvi¹e 200 km na sat (ako i toliko) i koji nemaju prete¹ke motore.  Guma je super ljepljiva i izuzetno brzo se zagrije na radnu temperaturu. Ima laganu karkasu zbog èega je cijela guma ukupno dosta lak¹a i ima manji ¾iroskopski efekat.
Zbog  lagane karkase i cijena je krajnje prihvatljiva. Zadnja 160/60x17 ko¹ta manje od 100 eura, prednja 120/70x17 oko 70 eura. Mana je ¹to se stra¾nja ne radi u dimenziji 180, nego samo 150 i 160. Dakle, savr¹en je izbor ¹par varijante za sve one koji imaju do 600 ccm i otraga felgu ¹irine do 4,5 cola. 


stefgi

Citat: dzimika poslato 26 Jul, 2012, 10:20
sta ti znas o gumama kad ih trosis samo po sredini, sa strane ostale dlacice jos uvek
naucicu i ja da vozim kao ti cika Nikola.........do 60 kmh :)