Glavni meni

Tema o gumama

Započeo Gašpar, 21 Oktobar, 2010, 19:09

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

castor

Ovdje sam na¹ao ovu prilièno dobru podjelu modela guma, pa vam je prenosim.

Citat
Podjela guma po kategorijama kakva je sada situacija na tr¾i¹tu nema veze puno sa struèno¹æu. Na¾alost po kupce, ne postoji definirana toèna podjela po kategorijama od strane odreðene organizacije, tako da svaki proizvoðaæ kategorije guma odreðuje vi¹e manje slobodno. U veæem dijelu podijela guma se preklapa ali ima i iznimaka. Zbog toga je èesto da u ovakvim razgovorima, navodima raznih duæana, moto stranica, novinara odnosno èasopisa ima razlièitih definicija istih guma , ¹to na kraju zna biti veoma zbunjujuæe kod krajnjih kupaca.

Uz sve ovo , postoji jo¹ situacija da proizvoðaæ izbaci novi model ( primjer metzeler Sportec M3 i sportec M5 ) , koji mijenja stari. Meðutim, u pravilu stari model ostaje u ponudi po povoljnijoj cijeni, i onda i tu dolazi do zabune jer kao ovaj nije zamijena za ovaj , jer je ovaj jo¹ u ponudi, taj je neka druga " bolja " kategorija.

Kada se to sve zbroji, onda nije ni èudo da danas postoji milion kategorija ( sport, supersport, hypersport, racing street itd ), a veæina oznaèava jednu te istu. Takoðe dolazi do zabune u jo¹ jednoj stvari. Postoje gume koje su po specifikaciji namijenje upotrebi na stazi i  cesti ( Racing Street kategorija za primjer Diablo Supercorsa Sp , BT-003 RS itd.. ), te cestovne sportske gume koje su svojim karakteristikama toliko dobre da su u odreðenoj mjeri i upotrebljive sasvim ozbiljno na stazi ( za primjer Pirelli Diablo Rosso Corsa koja spada po meni u Sportske gume ).


Da bi bilo lak¹e shvatiti, evo recimo mog viðenja kategorija i modela svih relevantnih proizvoðaæa kada su u pitanju radijalne gume u 17" koje su u ovom trenutku dostupne na tr¾i¹tu ili æe biti u toku 2011. ( ako bude koja gre¹ka imajte razumijevanja jer sam kuæi bez kataloga i ièega da mogu napraviti provjeru , a po stranicama proizvoðaæa mi se neda provjeravati, odnosno nemam toliko vremena:



1. Sport - Touring

Michelin
Pilot Road 2  - stari model
Pilot Road 3 - novi model za 2011

Bridgestone
BT-020/021 stari modeli dostupni iskljuèivo u posebnim specifikacijama za pojedine motore
BT-023  -  novi model predstavljen 2010

Continental
Conti RoadAttack 2

Dunlop
Roadsmart

Pirelli
Diablo Strada - stari model
Angel ST - novi model 2010

Metzeler
Roadtec Z6 - stari model
Roadtec Z8 Interact - novi model 2010
Napomena da preduhitrim one koji èekaju moju gre¹ku , Model Z6 Interact je iza¹ao iza Z6, meðutim na tr¾i¹tu je bio samo 1 g, i zamijenjen je sa Z8. Oèito je Z6 Interact bio u jednom dijelu falivena guma , tako da je vrlo brzo zamijenjen sa Z8. Tako da u ovom trenutku u ponudi Metzelera ima Z6 obièni kao stari model povoljnije cijene te Z8 kao novi model



2. Sport

Michelin
Pilot Power mono guma
Pilot Power 2CT  dvokomponenta guma

Bridgestone
BT-016
Napomena: ako se netko sjeti BT-016 Pro, neka proèita nekoliko redaka ni¾e

Continental
ContiSportAttack

Dunlop
Qulaifier stari model
Qualifier II  novi model 2010

Pirelli
Diablo Rosso  stari model
Diablo Rosso II  novi model 2011

Metzeler
Sportec M3  stari model
Sportec M5  novi model 2010


Hypersport, pod kategorija Sportskih guma - veæina proizvoðaèa je prepoznala da na tr¾i¹tu postoji odreðeni dio kupaca koji su ipak svojim naèinom vo¾nje zahtijevniji od " obiènih " vozaèa i tra¾e ekstremniju gumu, ali nemaju afiniteta prema stazi nego motore koriste iskljuèivo po cesti, te samim time tra¾e ipak od gume odreðenu dozu svakodnevne upotrebljivosti, ( mokro, grijanje, trajanje, cijena ) i zbog toga im Racingstreet gume ne odgovaraju u potpunosti. Ova podklasa je stvorena 2010 g.

Michelin
Power Pure
Napomena: u 2011 izlazi nova specifikacija prednje gume i zadnje u 190/55-17

Dunlop
Sportsmart

Bridgestone
BT-016 Pro   novi model 2011

Pirelli
Diablo Rosso Corsa

Po meni, u ovoj kategoriji Metzeler i Continental trenutno nemaju ni¹ta u ponudi



3. Racing Street

Michelin
Power One

Bridgestone
BT-003 RS

Continental
ContiRaceAttack Street

Dunlop
Neki bi ovdje svrstali D211 GP Racer-a, ali ja ne bi, pogledati nekolio redova ni¾e odnosno sljedeæu kategoriju

Pirelli
Dragon Supercorsa Pro  stari model
Diablo Supercorsa SP  novi model 2010

Metzeler
Racetec K3  stari model
Racetec K3  novi model 2010



4. Racing

Michelin
Power One specifikacija A,B,C
Napomena za dalje, u pravilu svi proizvoðaæi imaju soft, medium i hard s time da ih drukèije oznaèavaju a pogotovo je tu Dunlop sa GP-om D211 i posebnim oznaka i milion mje¹avina

Bridgestone
BT-003 V4, V3,V2  stari model
BT-10R novi model kao sada stvari stoje prednja æe biti dostupna samo u Medium varijanti, a zadnja u tri

Continental
ContiRaceAttack soft, medium,hard

Dunlop
D211 GP Racer soft, medium, endurance ( hard ) 
GP D211 - Dunlop po pitanuu smjesa ima naj¹iri asortiman pa u standardne mje¹avine postoji i kvalifikacijska , medium-soft, medium-hard, oznaèavaju se brojevima i znaju se mijenjati èak i u samoj sezoni
Dunlop jedini u ovom segmentu nudi dva proizvoda. GP Racera kao amaterski proizvod, te GP D211 kao profesionalni proizvod

Pirelli
Dragon Supercorsa Pro SC  ( 0,1,2,3 )  stari model
Diablo Supercorsa SC ( 0,1,2,3 )  novi model 2010

Metzeler
Racetec K0,1,2 stari model
Racetec Interact K0,1,2  novi model  2010

Ovo su race gume sa ¹arama, odnosno imaju homologaciju za cestovnu upotrebu tj. mo¾e se motor sa njima registrirati ili ti ga proæi tehnièki.

Od race guma, svi proizvoðaæi imaju u ponudi i slickove koji se dijele na tri grupe:

Slickovi za suhu stazu
Intermedia  vla¾na staza
Rain  za ki¹u

Slickovi nemaju homologaciju za cestovnu upotrebu i zakonski se ne smiju koristit na cesti. Sve ostale gore navedene gume da



Da bi sve gore bilo i jasnije, mali opis kategorija

Sport Touring
Gume namijenjene za putovanja, odlikuje ih velika kilometra¾a, udobne, stabilne pri velikim brzinama ali omoguæavaju i jednim dijelom dinamièniju vo¾nju

Sport
Namijenjene za sportsku vo¾nju ali i dalje upotrebljive svaki dan. Dobar omjer cijene i kilometra¾e i performansi

Podkategorija Hypersport
Namijenjene vi¹e zahtijevnim korisnicima kojima je primaran grip na suhom te dinamièka svojstva kod agresivnije vo¾nje, te su to i spremni ne¹to vi¹e i platiti u odnosu na klasiènu sportsku gumu

Racing Street
gume izvedene iz race guma, prilagoðene upotrebi na cesti ( u pravilu ne¹to ni¾e radne temperature te smirenijeg profila prednje gume nego race gume ). Namijenjene onima koji se voze ekstremnije, idu na stazu povremeno i ¾ele gumu koju mogu koristiti i na cesti i na stazi

Race
Staza


©to se tièe kategorija, kako se ide vi¹e prema race mijenjaju se èetiri bitne stavke:

- gume manje traju
- profil je o¹triji ( gubi se na stabilnosti kod velikih brzina a dobiva se u nagibu )
- lo¹ije su na mokrom a bolje na suhom  ( slickove po ovom pitanju zanemarite jer postoje za sve uvjete )
- puno vi¹e ko¹taju ( s tim da jedino van pravila je da su sport gume najeftinije, pa sport-touring i onda dalje po redu )


Moje slijedeæe gume su 90% Michelin Pilot Road 3 2CT. ;)
It's the ride that matters, not the bike…

aleksr6

ja vec 4 sezonu vozim od bt 002 do bt003,meni je vrh guma,nikad me nije prodala

ЯЭВОЛУТИОН

Svaka guma je dobra kada j enova. Sve je pitanje kompromisa. Mekse gume krace traju bolje drze, tvrdje gume duze traju slabije drze. neke traze da se zagreju da bi drzale, one ne odgovaraju penzosima, neke odmah drze ko cicak za asfalt , one ne odgovaraju ludacima posto ih ubiju za 1000 kilometara. Sve to zavisi i od same tezine motorcikla, i od tezine vozaca, da li ima cesto suvozaca iza sebe, da li pravi dugacke ture ili se vozi po gradu. Jednostavno ni jedna guma ne moze da da sve...svaka je dobra za nesto.
Naravno cena je presudna za vecinu vlasnika motorcikala, ali oni koje to ne zanima lako potpadnu pod uticaj reklama i "testova"po magazinima, gde najbolju ocenu dobija onaj ko plati vise ili naruci test. Cak i iskustva drugih nece vam biti od pomoci previse.
Savet nemam a i da znam koja je najbolja guma ne bih vam rekao....licno volim Mischelin ali sam zadnji put vozio conty sport attack i nisam nezadovoljan.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

rboban

Ja vozim CONTI SPORT ATTACK i zadovoljan sam.... :)
ROAD mi je bio OK, predpostavljam da bi RACE bio ODLICAN ali dosta krace trajao.... [doh]
Tako da bi mi dobitna komb. bila predpostavljam napred RACE pozadi SPORT... [sutirakamen]
Ride It Like You Stole It

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: rboban poslato 04 Mart, 2011, 00:58
Ja vozim CONTI SPORT ATTACK i zadovoljan sam.... :)
ROAD mi je bio OK, predpostavljam da bi RACE bio ODLICAN ali dosta krace trajao.... [doh]
Tako da bi mi dobitna komb. bila predpostavljam napred RACE pozadi SPORT... [sutirakamen]
Ma ja sam ranije non stop trpao Mischelin Pilot Sport...medjutim kada shvatite da poderete tri prenje i dve zadnje gume za sezonu ..odn 15 do 20.000 manijacke voznje...boli.
Sada sam roditelj, otac sitnog deteta od 4 godine i vise mi ne treba guma koja drzi, posto ne ulazim u krivinu na taj nacin...ne rizikujem, ne dizem na prednji, ne dizem na zadnji, ne countersterijem i ne slajdujem u krivini....Sport attack je adekvatna a najeftinija na trzistu (dobar popust imjam)
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

ninja66

Na Kawi 636 sam vozio Dunlop Qualifier RR i prezadovoljan. Brzo se greje, odlicno drzi i dosta traje.
Na VFR sam posle Michelina 2CT montirao Dunlop RoadSmart i skroz mi odgovara. Lepo drzi kad se ugreje i evo presla skoro 11000. Doduse Michelin je do poslednjeg milimetra drzao kao dok je bio nov.



Uploaded with ImageShack.us

gojko

Vozio sam dugo na Michelin Pilot Sport i bile su solidne, Pilot Power su se trosile kao sapun, 2CT malo bolje, ROAD 2 su extra, a jedva cekam da vidim kako ce se pokazati ROAD 3...
Dunlop Roadsmart su mi na XX presle oko 12000km - guma je bas sport-turing i odlicno drzi al se malo sporije greje.
Probao sam i Pireli Angel i razocaran gumom. Istina da traje dugo al na agresivnijim krivinama ne drzi dobro.
Trenutno na motoru je Bridgestone BT016 al ih jos nisam posteno probao.. MitoManijak je promenio nekoliko setova BT016 i prezadovoljan je.

YOman

Gojko, koliko su ti Pilot Road 2 trajale na XXu?
Ja znam da ¾ivot na granici je opasan i tvrd,
al’ moje ime ovdje od sad znaèi pravda,

na mome sivom konju sada sa mnom ja¹e smrt,
vodi me tamo gdje me moja davna draga
vec ceka...

rboban

Citat: revolution poslato 04 Mart, 2011, 10:44
Citat: rboban poslato 04 Mart, 2011, 00:58
Ja vozim CONTI SPORT ATTACK i zadovoljan sam.... :)
ROAD mi je bio OK, predpostavljam da bi RACE bio ODLICAN ali dosta krace trajao.... [doh]
Tako da bi mi dobitna komb. bila predpostavljam napred RACE pozadi SPORT... [sutirakamen]
Ma ja sam ranije non stop trpao Mischelin Pilot Sport...medjutim kada shvatite da poderete tri prenje i dve zadnje gume za sezonu ..odn 15 do 20.000 manijacke voznje...boli.
Sada sam roditelj, otac sitnog deteta od 4 godine i vise mi ne treba guma koja drzi, posto ne ulazim u krivinu na taj nacin...ne rizikujem, ne dizem na prednji, ne dizem na zadnji, ne countersterijem i ne slajdujem u krivini....Sport attack je adekvatna a najeftinija na trzistu (dobar popust imjam)

Ja tvrdim da su ODLICNE gume po UMERENOJ ceni, vozio sam jednu trku u HR sa CONTI FORCE SM jedini na ulicnim gumama..... :)
Ride It Like You Stole It

rboban

A i jednu u Batajnici , u borbi Davida protiv Golijata... :)
Ride It Like You Stole It

RoaD GunneR

Svojevremeno na enduri sam imao Pireli Scorpion i pokazao se kao jako avanturisticka guma, svaki ulazak u krivinu je bio avantura sa sebe  [thumb_down]

Na GSXF sam imao prednju Michelin pilot power, zadnju pilot sport, nisam bio zadovoljan pilot sportom pa sam i zadnju zamenio za pilot power,  pilot power se podbro pokazala a pilot sport je isto ok. Sada sam stavio pilot power 2ct, danas sam se vozao sa njima i skroz drugi motor, prvi utisci su da su gume do jaja , drze lepo i po ovom ladnom i rizlovitom asvaltu.

Slaninar

Pirelli Scorpion:
Zahvaljujuæi ovoj gumi navikao sam se da ostanem opu¹ten kad zadnji kraj poène da ¹eta. Prilièno nestabilna u krivinama. Dugotrajna. Nije bila ni do pola potro¹ena kada je letela s motora.

Continental Road Attack 2:
Fenomenalna guma. Dr¾i odlièno i po suvom i po mokrom. Daje odlièan oseæaj ¹ta se de¹ava ispod toèka, oseti¹ praktièno pre nego prokliza da je vreme da olabavi¹ malo koènicu. Mana joj je ¹to se brzo tro¹i i ¹to ima malo "mesa".

Continental ContiMotion:
Povoljna cena. Ne bi se moglo reæi da ba¹ lepe, ali nisu lo¹e. Pogotovo za te novce.

Pirelli Diablo:
Solidne gume. Prednja bi mogla biti malo "lepljivija". Otkad sam stavio ovaj par guma, prednji toèak puno èe¹æe dolazi do granice prijanjanja od zadnjeg. Ili ja radim ne¹to skroz pogre¹no. :)   OK gume, videæu koliko æe trajati, jo¹ su relativno nove.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

zoran-suzuki-srad


Plazma Keks

metzeler me22, pre toga gume sa iza koje su bile iz 88', pretpostavljam da su dobre ove koje koristim, mogu da vozim i 100kmh kroz krivinu, ne znam za bolje... jedina guma te dimenzije koju sam mogao da nadjem u srbiji i pretpostavljam da cu ih i dalje koristiti

lord_oblivion

Uzeo sam Continental Escape komplet, videæemo kako æe se pokazati na Hondi s obzirom da ih dosta hvale po internetu.
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

djordjeadz

GUME BRIDGESTON BATTLE WING so far so good!!! Lepo se ponasaju!!!

BOKYBOY

Pireli Diablio Corsa...dobra guma...Al nije po prospektu za Yamahu.Probacu Bridzston Batlaks 016...Ili Dunlop neki... ;)

AndreyRR

Da ne otvaram novu temu,dvoumim se da li da uzmem
fabricku propisanu dimenziju 180/55/17 ili 190/55/17.
Do sada sam vozio na 19/50/17,da li ce biti neke razlike.

Ripley

190/55/17 nije samo sira, vec i vislja od 180/55/17. Najbolje stavi jednu pored druge, pa pogledaj razliku. Ja nisam za to experimentisanje sa drugim profilom propisanim od strane fabrike.

ljubisa

ako volis i znas da koristis motor po krivinama primetices razliku, u protivnom razlika je samo u visini seditsa od zemlje(ne fazastera). najlbolje se motor ponasa  sa fabrickim dimnezijama. na sv1000s sam stavio 190 umesto 180 i  prednju sam vozio do kraja u krivini dok je zadnja zbog nepravilnog oblika na rubovima bila previse iskrivljena ka unutra(ka felni) i to mi je islo na zivce jer nisam mogao da je oborim skroz.
nije najsretniji onaj koji ima najbolje, vec onaj koji najbolje koristi ono sto ima