Glavni meni

ACME 330WB - operacija uspela pacijent mrtav

Započeo Glava Dole, 06 Jun, 2020, 15:16

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Glava Dole

Naime, radi se o masini od nekog motokultivatora od 330ccm. Tesko je palio pa prestao skroz kako mi je receno...



Manometar u ruke, ahaaa 3 bara... glava dole :)










Posto ima ventile u samom bloku alat ne pomaze, metodom srafciger na prekret izvadjene plocice pa onda i osiguraci i opruge:








Izduvni sic nagoreo i korodirao samo tako:







Prirucnim radapcigerom skinuta polutka:










A cemu ove kuglice na bregastoj koje su povezane sa vuljuskom koja je povezana sa gasom sluze pojma nemam... samo landara bezveze... stavio u zip kesicu i vratio posle kako je bilo, ako neko zna nek napise. Jedino sto mi pada na pamet je da su zamislili da kuglice pod silom inercije stalno vracaju gas, mozda neka zastita ako opruga zakaze il sta ti vec znam jer je sam karburator nema. zasto prosto kad moze komplikovano :) Znam, vrlo je verovatno da sam lupio samo tako  :-[










I klip:






Na slici izgleda gore nego sto jeste(obrisi od ulja). Posle ciscenja, tu su samo minimalni tragovi koriscenja. Cilindar nije izrisovan ali karike su "zinule". Nista, menjamo samo karike.
U njega idu 80mm 2-2-4mm 3 komada. Nasao sam nove od nekog lambordinija koji ima 4 komada(2 brisajuce) tako da je jedna ostala visak. Ali karike za prvu specijalu.
Brusilica, liz po liz i doterah ja njih na ~0,2-0,25 :D







Uz selnu je ubacen klip i stegnut po manualu(17nm) a sigurnosnu podlosku sam okrenuo pa savio drugu netaknutu stranu. Vracen famozni mehanizam, polutka, ocisceno, stavljen silikon. To je to sto se tog dela tice.







Onda sam presao na ventile. Prvo ciscenje celicnom cetkom i busilicom(koliko je vec mogla da pridje, koliko da ne ostane tona garezi):









Kupio konacno i alat:







Ali nisam najidealnije ocistio celo od garezi pa se stalno odlepljivalo. E pa neces ga majci, odmastim lepo i uzmem pistolj na topli lepak(koji se posle lako skida prstima i sa alata i sa ventila bez ikakvih tragova).

Grublja, finija... poliranje proslo bez problema :)

Nagoreli izduvni sic nakon poliranja:





Drugi ventil:






E onda zazor... HVALA Bogdanu za foru(ideju, stagod), i lik od koga sam kupio karike takodje tako radi :)

Po service manualu usisni treba da bude na 0,1 a izduvni na 0,2. Usisni je bio preko mere, na oko 0,3(ali iz iskustva znam da veci zazor ne pravi problem, samo je bucniji, problem je manji).
Izduvni je bio na svega ~0,08 pa je verovatno zato i nagoreo. Opet brusilica, liz po liz, provera, i doveo sam ga na ~0,25. Nek ostane malo lufta za trosenje :)


Dobro ocisceno, isprane vodjice WD-om i sve oko ventila od paste pa nauljeno.

Onda vracanje... svemoguca vezica :)








Vraceni bez vecih problema.



Zalomljeni sraf razbusio, premerio dal je teritorija sigurna i prosao dole kroz rebro, stavio nov, maticu odozdo.
Glava stegnuta po redosledu na 28-9nm kako i pise :D

Rezultat: kompresija se i pre prvog paljenja tako uz kurblanje popela na 6,5 bara, poteznica duplo tvrdja. To je to.


Karburator, akra i voda pa onda kanali produvani breake cleanerom:













Stavio sam i dodatni filter za svaki slucaj :D



Identicne platine nisam nasao ali sam ih zato fino osmirglao a nov kondenzator jesam. Zamenjen on, zamenjena svecica, varnica odlicna.






Al' ne lezi vraze... uz start sprej se javi, zapurnja, jednom do te mere da sam pomislio to je to, poceo da skace po supi... ali onda muk... samo sa start sprejom upali, odradi kratko i ugasi se... dakle ipak nesto karburacija jebe, morace otvaranje karburatora ponovo pa da vidim sta ga koci :D Zezacu se s tim kad budem imao vremena i kad mi bude bio gust, dotle prvi taktovi:


https://www.youtube.com/watch?v=txyVPLPMpn8#

Glava Dole

Pa da sumiram... na kraju je problem bio neverovatna glupost [doh] Ja sam stavio dodatni filter ali rezervoar je star i pun svega i svacega. Istocio sam staro gorivo, ubacio dodatni filter, ulio novo gorivo... video sam da nema bas neki mlaz ali nije to fap, trebalo je da bude dovoljno... medjutim, u medjuvremenu je u slavinu upalo jos govana i prestalo je da curi totalno. Ja vidim na odusku da u loncetu ima goriva ali nije bilo dovoljno puno. Sa flasom i onim crevom koju sam napravio za sinhronizaciju karburatora kresnuo na prvu, radi kao sat :) To je to, samo da se resi slavina i k'o nov :)


https://www.youtube.com/watch?v=5N9ufBMFVh8#


mareskin


Ja mislim da one kuglice slu¾e da naprave onaj karakteristièan zvuk kultivatora :D
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Glava Dole

 [rofl] [rofl] [rofl]


Inace misterija je resena, definitivno nisam pogresio. Jesu za regulaciju gasa :D

bogdan


misa-pei

Država je najveći neprijatelj naroda

Lazic


mali_zmaj

Ala ga je opraviooooo,ostali samo dugmiæi!!!

Svaka èas!!
jin-jang

Glava Dole