Glavni meni

Kupovina Laptopa

Započeo ZEKA, 27 Decembar, 2019, 12:14

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Taraba

Komsija moj, stariji covek, uzeo prosle godine neki od tih 2 Core, 4GB Ram masina za 45k.
Cima me ovih dana kako ga jebe skype kad prica sa sinom u americi... secka mu zvuk i slika, pa da vidim jel mu do neta.
Covek ima 75/5 kablovsku koja radi super, al' kad otvori skype sa default kvalitetom video-a, procesor zakuca na 100% i krene da trokira.

Poenta price, ispod 4 core i3/i5, 8GB i SSD ne bi isao za office rad na win10 i standardno surforvanje.
Ko jos gleda filmove na laptopu?
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

Slaninar

Citat: Taraba poslato 28 Decembar, 2019, 13:14
Komsija moj, stariji covek, uzeo prosle godine neki od tih 2 Core, 4GB Ram masina za 45k.
Cima me ovih dana kako ga jebe skype kad prica sa sinom u americi... secka mu zvuk i slika, pa da vidim jel mu do neta.
Covek ima 75/5 kablovsku koja radi super, al' kad otvori skype sa default kvalitetom video-a, procesor zakuca na 100% i krene da trokira.

Poenta price, ispod 4 core i3/i5, 8GB i SSD ne bi isao za office rad na win10 i standardno surforvanje.
Ko jos gleda filmove na laptopu?

Drugim reèima: kako god se okrene¹, dupe ti je pozadi.  :)
Proizvoðaèi hoæe d'uzmu pare i ne nude ni¹ta upotrebljivo po povoljnoj ceni - pogotovo spram na¹ih plata. Jebiga.

Edit: Skype je govno neopevano, lo¹e obezbeðenih korisnièkih naloga - tra¾ite alternative.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

dzimika

pored vibera, whats appa i slicnih aplikacija skype je potpuno prevazidjen realno, chak mozes i gchat da koristis za video poziv

despic

Citat: UFF poslato 27 Decembar, 2019, 19:43
i3 i5 i7... bitnije je koja je generacija istog nego sam broj
Ovo sto si rekao je netacno, makar u mom slucaju. Npr bolje mi radio proc na lap topu i7 3 gen nego desktop i5 6 gen. Ogradjujem se, radio mi bolje za ono sto meni treba, ne znam za ostalo...
Nego da ne otvaram novu temu...
Jel ima neko ko se stvarno ali bas bas razume u ova sranja?
1. Da li ima bas toliko veze koja je maticna ploca u pitanju? Da li moze da se desi da procesor ne radi 100% kako treba ako je neka budjava maticna.
2. Sta je fora sa onim xeonima? Nikad mi nece biti jasno, kako da znam da li ce bolje da mi radi neki xeon od npr i7 8700

klasican divljak

Slaninar

Citat: despic poslato 28 Decembar, 2019, 14:30
Citat: UFF poslato 27 Decembar, 2019, 19:43
i3 i5 i7... bitnije je koja je generacija istog nego sam broj
Ovo sto si rekao je netacno, makar u mom slucaju. Npr bolje mi radio proc na lap topu i7 3 gen nego desktop i5 6 gen. Ogradjujem se, radio mi bolje za ono sto meni treba, ne znam za ostalo...
Nego da ne otvaram novu temu...
Jel ima neko ko se stvarno ali bas bas razume u ova sranja?
1. Da li ima bas toliko veze koja je maticna ploca u pitanju? Da li moze da se desi da procesor ne radi 100% kako treba ako je neka budjava maticna.
2. Sta je fora sa onim xeonima? Nikad mi nece biti jasno, kako da znam da li ce bolje da mi radi neki xeon od npr i7 8700



Matièna (zajedno sa napajanjem) bi bila neka analogija kvaliteta goriva za motor (neka me ispravi neko ako ima bolji primer).
Da bi sve radilo kako treba, to dvoje moraju biti dobri (i napajanje i matièna), inaèe radi sporije, zakucava i sl.

Pri tome je kod modernih procesora veoma va¾no i da se ima dobro hlaðenje. Hladnjaci za CPU "Tower" tipa, poput ovog:
https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/cpu-air-coolers/hyper-212-evo/

Prednost je ¹to izbacuju topao vazduh van kuæi¹ta, ne rasturaju ga okolo, preko ostalih komponenata na ploèi.

U sluèaju lo¹eg hlaðenja, CPU sam obara takt (tj. radi sporije). Po¾eljno je i da na kuæi¹tu postoji jedan ventilator na dnu, koji ubacuje hladan vazduh ka gore, uz jedan na vrhu, koji ivlaèi topao vazduh napolje.

Xeon su procesori za servere, a zbog bezbednosnih propusta, mislim da je sada AMD bolji izbor.
Za kuæni raèunar su besmisleni (ne dobija se ni¹ta u radu, a plaæa se dosta).

©to se generacije CPU-a tièe, razlika o kojoj prièa¹ je verovatno (pretpostavljam, ne znam koji su modeli u pitanju i ¹ta radi¹ na kompu) u tome ¹to stariji i7, èak i za laptope, obièno imaju barem 4 jezgra, dok i5 imaju modela i sa 2.

Za desktope, AMD nudi vi¹e za dati novac kad su procesori u pitanju, ali kubure s ploèama. Trebalo bi da u narednih pola godine naprave bud¾et ploèu za novu arhitekturu, tako da radi kako treba, a da ne tra¾i poseban kuler za matiènu. Videæemo, za sad treba samo paziti koji konkretno model matiène (i RAM memorije) se uzima.

Za laptope, koliko znam, Intel je i dalje bolji izbor.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

despic

Rekao sam da sam probao i7 3gen lap top i desktop i5 6gen.
Uporedo sam probao AMD, mislim da je neku oznaku 10 imao, ne razumem se. Brzina podizanja sistema - losija, generalno bilo koji malo zahtevniji proces...losiji. Svi su imali ssd-ove, ddr4
Pricam o audio produkciji, u pitanju je ozbiljna audio produkcija. S obzirom da danasnji vst-ovi zauzimaju previse prostora a i zahtevni su poprilicno. Tipa omnisphere 50gb, world percussion 50gb itd itd... itd itd
Da ne pricam ako treba da se radi neki film od sat i po i 200 traka, svaka traka ima svoj channel strip sa dodatnim efektima (pa makar i najosnovnijim) a pritom zelim da izbegnem renderovanje nego svaki proces ide u real time-u da bi postojala mogucnost korigovanja.
Naravno, sve ovo samo da bi se ustedelo vreme... Kad se setim, radio sam sve ovo nekada i na c2d sa 2gb rama...sad , iz ovog ugla, ne znam kako sam ista uspevao.
klasican divljak

despic

Al sam se prosrao a zaboravio da postavim pitanje...
Zanima me, posto ne bih bas bacao pare, ako ne moram... koliko je zapravo 8700 bolji, brzi sta vec, od 4790.
klasican divljak

Slaninar

Citat: despic poslato 28 Decembar, 2019, 18:57
Al sam se prosrao a zaboravio da postavim pitanje...
Zanima me, posto ne bih bas bacao pare, ako ne moram... koliko je zapravo 8700 bolji, brzi sta vec, od 4790.

Razlika je vrlo mala - stigli su do nekog plafona u razvoju klasiènih CPU jezgara. Ranije je svaka nova generacija bila za barem 50% br¾a od prethodne.
Sada, posle nekoliko generacija, razlika bude po najvi¹e 20%.

Ako veæ ima¹ 4790, cenim da se ne isplati pazariti 8700.

©to se performansi razlièitih raèunara tièe, puno zavisi od pode¹avanja i instalacije operativnog sistema. Milion puta mi se desilo da posle sve¾e reinstalacije istog OS-a, raèunar poène da "leti".

Jo¹ jedna stvar, vezano za tvoj posao:

Ovaj program je dobar za Windows:
https://www.hwinfo.com/download/

Pokrene¹ ga da radi, dok radi¹ posao na kompu. On æe pokazati koji od resursa je 100% iskori¹ten (zauzet), tj. pokazaæe ti koja su uska grla na datoj konfiguraciji.
To je va¾no utvrditi kako bi se znalo ¹ta donosi najveæi boljitak.

Na primer: za obradu videa, na mom kompu je usko grlo broj i snaga jezgara. Uz 8 GB RAM-a i obièan HDD (bez SSD-a), CPU opu¹teno sti¾e do preko 95% zauzeæa na sva èetiri jezgra za vreme obrade, dok su ostali resursi manje iskori¹teni. Onda znam da dodavanje RAM-a (i SSD-a) ne bi ni¹ta osetno pomogli za tu namenu. Pomenuti  softver prati i temperaturu, pa æe¹ znati i je li ti hlaðenje dovoljno dobro.

EDIT:
Ovaj, kao i svi drugi moji saveti je u smislu: "najbolje ¹to ja znam" - ni¹ta vi¹e, a ni manje od toga. Ne tvrdim da sam ekspert, niti sveznajuæi. Tj. mene, kao i bilo koju drugu budalu na Internetu, slu¹ate na svoju odgovornost.  :)
Sve dopune & ispravke su vi¹e nego dobrodo¹le, mo¾da i ja ne¹to nauèim. :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

despic

Ok, hvala ti svakako. Samo jedno jos pitanje pre instaliranja tog programa sa linka. Da li ima neki tebi znan "problem"...npr ja sam imao nekada ozbiljan problem sa ccleanerom koji mi je klao Vegas itd...
klasican divljak

Slaninar

Citat: despic poslato 28 Decembar, 2019, 19:55
Ok, hvala ti svakako. Samo jedno jos pitanje pre instaliranja tog programa sa linka. Da li ima neki tebi znan "problem"...npr ja sam imao nekada ozbiljan problem sa ccleanerom koji mi je klao Vegas itd...

Ne da ja znam. Besplatan sistem monitoring program. Do sad nikad nisam imao problema s njim ni na jednom raèunaru. Opet - ne znaèi da nikad neæu.  :)
Nudi i portabilnu verziju da se skine, ona se ni ne instalira, tako da ne brlja ni¹ta u registry-ju. Samo ga pokrene¹ kad hoæe¹ i to je to.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

UFF

osim takta i broja jezgara uporedite u kojoj je tehnologiji svaki cpu izradjen koliko se greje i koliko struje trosi kao i koliko moras da se izujes za stariji model ram memorije koju platis vise nego sto kosta nova sa garancijom brza jer ti govno od procesora ne ide na plocu koja podrzava noviji ram a to uglavnom znaci upgrade cele masine osim samo jedne ili par komponenti
sto se hladjenja tice slaninice pa ko jos danas koristi bakar i ventilatore, hladim vodeno odavno i grafiku i cpu ali sta ja znam, it-em sam se bavio jos u proslom zivotu

Slaninar

Citat: UFF poslato 29 Decembar, 2019, 00:05
osim takta i broja jezgara uporedite u kojoj je tehnologiji svaki cpu izradjen koliko se greje i koliko struje trosi kao i koliko moras da se izujes za stariji model ram memorije koju platis vise nego sto kosta nova sa garancijom brza jer ti govno od procesora ne ide na plocu koja podrzava noviji ram a to uglavnom znaci upgrade cele masine osim samo jedne ili par komponenti
sto se hladjenja tice slaninice pa ko jos danas koristi bakar i ventilatore, hladim vodeno odavno i grafiku i cpu ali sta ja znam, it-em sam se bavio jos u proslom zivotu

Nisam jo¹ imao potrebe za vodenim - ne overklokujem. Uz to, pri kupovini komponenata obraæam pa¾nju na potro¹nju (i grejanje). To jeste bitna stavka.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

UFF

vodeno sam pomenuo samo zato sto vazduh odvodi i izduvava napolje, u mom slucaju gore u kom smeru i prirodno ide topoao vazduh umesto kao sto si ti rekao da rasprsuje po ostalim komponentama, sto jos vise olaksava posao uvlacenja svezeg hladnog vazduha kroz napajanje na dnu kao i dodatnim ventilatorima dole

FANTOM

    Za kucnu upotrebu i gledanje filmova mi je sluzio neki stari komp koji je odlicno vrsio posao , al od kad cekam izvrsitelje nemam ni njega nego gledam na telefonu filmove i nista mi ne fali , moderan covek je mnogo razmazen postao.

Slaninar

Citat: UFF poslato 29 Decembar, 2019, 10:45
vodeno sam pomenuo samo zato sto vazduh odvodi i izduvava napolje, u mom slucaju gore u kom smeru i prirodno ide topoao vazduh umesto kao sto si ti rekao da rasprsuje po ostalim komponentama, sto jos vise olaksava posao uvlacenja svezeg hladnog vazduha kroz napajanje na dnu kao i dodatnim ventilatorima dole

Ja tako i name¹tam ventilatore.

Na dnu jedan koji ubacuje hladan, na vrhu jedan koji izbacuje topao (tako budu usmereni). Upravo iz razloga ¹to onda prirodno strujanje vazduha dodatno poma¾e, tj. ne rade ventilatori protiv toga.
Tower cooler na CPU - koji isto izduvava napolje, ka pozadi.
Grafièke èesto imaju neku vrstu kanala koji mahom izbacuje ka napolje vazduh.

Uz moderno kuæi¹te gde napajanje stoji na dnu, pa usisava hladan vazduh direktno van kuæi¹ta, od dole i izbacuje ga napolje (tj. ne uzima topao vazduh iz unutar kuæi¹ta, poput napajanja koja stoje na vrhu).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

MIGE

i7 pentium naravno...toshiba .metalno kuciste,oprema kurci palci,ddr5..bla bla bla...jes malo stariji ali leti sa desetkom....nije covek trazio  jednacine za izracunavanje gustine raketnog goriva vec samo neki komp do 500 e ..napravili ste od teme  [ludak]

despic

Pa iskreno brate moj i jeste nauka i ludilo. Ti za 500e da se ne lazemo, mozes da kupis polovnu azdaju, ili novo sranje u gigatronu i ostalim winwinovima i sta ti ja znam...jbg, ima ljudi.
Verujem da je skoro svako od nas nekada kupio komp od 5000 maraka za sta je nekad mogao da se kupi ozbiljan auto. Glupost i bacene pare...Sad kad se setim, mislim da ne postujem dovoljno svoje roditelje :)
Malo smo se i uobrazili a malo smo i glupi ko q... moj ortak citiram "poceo da mi zabada komp mora kupim novi" a  sluzi mu za drkanje q, i eventualno igrice... znaci ne radi nista na njemu...a nit zna da vidi zasto je poceo da mu zabada.
Dakle, ako neces da radis nista sa tim kompom, lap topom u ovom slucaju, tj da zaradjujes pare ili radis nesto kreativno...koji kurac bacati pare?
Gledaju ti se filmovi? Kupi smart tv...drka ti se q? Pa jos bolje na velikom ekranu. Slusa ti se muzika? Kupi zvucnike pa povezi sa smart tv-om. Igraju ti se igrice? Kupi soni. I mnogo bolji user experience.
klasican divljak

sasa ns 1

kupi najeftiniji lap top.Ak gleda¹ gole ¾enske za 500 evra a to mo¾e¹ i u bioskopu,al tamo mo¾e ne¹to i da se mazne,j
a sam do pre 3 godine koristio komp iz 1997 ,zaradjivo na njemu i ovde palamudio sa vamai u¹tedeo gomilu para ¹to 20 godina nisam kupio nov.
I onda sam se zajebo i kupio lenovo lap top koji se nekolko puta pokvario za 3 godine.Kad ne bi bilo ovako zahtevnog neta ponovo bi aktiviro onaj iz 1997

despic

Iam jos jedno pitanje za iskusne...al pazite sta cete da napisete :)
Posto sam primetio neverovatno brzinu 3.0 usb porta. (vidim da mi radi bukvalno egal ko ssd (na prvu loptu)) a mnogo sporije od obicnog hdd.
Da li je moguce da osnovni engine, u mom slucaju daw sa svim pluginovima vucem sa trenutnog ssda dok sve ostale stvari (u mom slucaju semplove, trake, itd) vucem sa eksternog!?
Da li se mozda moze stvoriti takozvano "usko grlo" u tom prenosu podataka i da ne moze da mi zavrsi posao koji meni treba...?
klasican divljak

Taraba

Bandwidth USB 3.0 je oko 5GB/s tako da ti to nije usko grlo nikako.
E sad, tu ima 100 varijabli, kakav je usb kontroler, da li deli magistralu sa recimo PCIe grafikom ili nekim slotom itd.
SSD je oko 500 - 600MB/s - oko 10x sporiji od USB3.0

A kako da znas da li ce to da radi?
Pa ili odradis realan test tako sto prebacis semplove na eksterni disk i testiras ili opicis jedan Crystal Disk Mark sa istim setovanjma na SSD i na eksterni pa uporedis.
Kapiram da za semplove ide primarno sequential read pa gledaj tu vrednost.
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?