Glavni meni

Dogrevanje gara¾e - kako najbolje?

Započeo Slaninar, 08 Oktobar, 2018, 14:26

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Slaninar

Raèunam da su dve glave obièno pametnije od jedne i da je bolje za svaki sluèaj pitati.

Èime je najbolje dogrevati gara¾u?

Sa obe boène strane gara¾e su susedne prostorije koje se greju. Od gore nemam dobru izolaciju, niti i¹ta toplo, ali zbog i ovako dosta niskog plafona, ne mogu dodavati gore nikakvu izolaciju iznutra, a ni spolja zbog nedostatka saglasnosti kom¹ija (a i cene zahvata). Dakle, ostaje samo videti kako dogrevati dok sam tamo i radim.

Kvadratura je oko 3 x 10 m. Glavni radni prostor je u prvoj polovini, a dublji deo je vi¹e magacinski. S tim ¹to mi je nepraktièno pregraðivati.

Pro¹le zime je uvek bilo preko +15 unutra, moglo se raditi bez rukavica, ali je bilo tu, na granici. Razmi¹ljam kako da re¹im dogrevanje, da mogu sabiti po 2 - 6 sati unutra, bez da se pretoplo oblaèim i bez da moram raditi u rukavicama ako je hladnija zima.

Ima li smisla ovako ne¹to ("konvektorska" grejalica):
https://www.tehnomanija.rs/klima-uredjaji-i-grejanje/grejalice/bosch-konvektorska-grejalica-ec-500-1wi.html

Ili da uzmem obiènu kvarcnu, ukljuèim da ¹iba na mene dok radim i to je to.

Da imam izolovan plafon & pod, ne bih se puno razmi¹ljao.

Inaèe, po¹to tro¹im svega 50ak din. meseèno struje, razmi¹ljao sam da naðem nekog sa mining rigom, da èovek postavi rig i plati struje koliko potro¹i i svima dobro -  ali neæe ljudi da ostave rig u gara¾i.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jevta

Kalorifer daje najbolje rezultate.Obièan od 1000+ dinara ili ne¹to kvalitetniji.
samo ga postaviti da duva odozgo na dole iz najtoplijeg dela prostora.


Kanarinac

Ne znam koliko ce mu to pomoci s obzirom da trose ko lude,a 30kvadrata ima. Jel imas prostora da provuces neki dimnjacic negde?

jevta

Tro¹e ko i sve ostalo kilovat je kilovat.
najbolje je re¹enje zato ¹to duvaju u radno mesto i dade samo kada ti treba.Sve ostalo je za trajno grejanje.
Obavezno postavljanje u gornju zonu da bi uzimale topliji vazduh i njega dogrevale,a ne odozdo gde je vazduh hladniji i ima vi¹e pra¹ine.



jevta


Slaninar

Sreæa je ¹to je potrebno samo dogrevanje - kad nije jak minus napolju, ni to. Ovo bi se ukljuèivalo samo kad treba da se zagreje da radim i gasilo kad nisam tu.

Po¹to obièno doðem bajsom, dobro zagrejan, radi mi posao i varijanta kojoj treba pola sata - sat da postigne temperaturu - kako se hladim, tako da se podi¾e temperatura unutra.

Ono "konvektorsko" èudo ¹to sam linkovao nije dobar izbor?
Ili kvarcna?
Kalorifer duva, to znam da ume biti neprijatno, posebno ako termostat ugasi grejaè, a on nastavi duvati. Ili gre¹im?

Radni prostor je nekih 15 kvadrata, ostatak je u dubini, ceo smaknut za oko 1 metar na dole (tj. stepenice idu nekih pola metra na dole, a plafon se spu¹ta za metar dole.
Dok je na radnom prostoru plafon nekih 2m visok, ne vi¹e od toga. Tako da zapreminski nema previ¹e prostora koji treba ugrejati.

Cimanje mi je stavljati pregradu izmeðu radnog i magacinskog dela, pretpostavljam da bi to olak¹alo zagrevanje dodu¹e, ali bi mi bilo nepraktièno za rad i cirkulisanje.

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jevta

Kalorifer ako je ispravan kad termostat ugasi ugasi i ventilator.
Ovo na gas je super za otvorene prostore.
kvarcne i radijatori su za konstantna grejanja.

Slaninar

Sad, jo¹ jedno glupo pitanje, nisam se setio odmah spomenuti - instalacija mi je monofazna. Od potro¹aèa imam ne¹to LED sijalica (ukupno vuku 100 vati kad sve rade), uz izuzetno retko i kratko ukljuèivanje elektriènog alata (mogu gasiti grejanje dok radim s time alatom). Tako da cenim da mi je 1000 W grejalica plafon koji mo¾e da se koristi.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jevta

2000w bez problema èak i vi¹e ako je instalacija dobra 2,5mm

®or¾ GTI

Ti kovertori nisu losi ali zaviski koju temperaturu hoces, za tu tvoju kvadraturu ce biti ok 1000w ili 1500, a imas i opciju za IR lampe one negreju vazduh nego samo u tvom slucaju tebe, po principu sunceve svetlosti .

misa-pei

Meni pribli¾nu kvadraturu (mada imam i otvorena vrata prema dvema prostorijama od po 20/30kvm savr¹eno udobno dogreva kvarcna jednim rebrom. Ako mi je ba¹ hladno, jo¹ jedno rebro, ali mi je obièno posle pretoplo.
Država je najveći neprijatelj naroda

sremac

Uljani radijatorèiæ jako mali potro¹aè ima¹ da podesi¹ na koliko da radi 800/1200/2000 , stavi¹ ga blizu sebe milina. Po meni dosta bolje re¹enje od kvarcne.
budala na leru, mudonja u kontra smeru

bucko

Pravi kaloriferi.
http://www.maktrade.rs/KALORIFER-MONOFAZNI-3kW-M-T-modularna-sklopka_11608

Ovo iz Tehnomanije su igracke,Mak ima od tri kw monofazno do 12 kw trofazno

Po¹to imas problem sa strujom predlog je najmanji klima inverter ali zbog budzeta deluje mi logicno ono sto si sam predlozio

Glava Dole

#16
Pa oni su samo jaci... jevtino resenje je najpovoljnije i najbolje mislim u ovom slucaju, vazduh cirkulise i mozes da stavis grejalicu pored sebe. Sto se price iznad tice da je kilovat kilovat... ne slazem se bas, zavisi kako se kilovat upotrebi. Ako se cista elektricna energija pretvara u cistu toplotnu direktno moze da dodje samo do gubitka, pa damo 1kw elektricne a za uzvrat dobijemo lupam 800-900 toplotne dok klima npr(buckov predlog) moze da potrosi 1kw a za uzvrat da i 3kw toplotne energije jer crpi energiju iz spoljnog vazduha a struju koristi samo za rad kompresora. Ali sto je spoljna temperatura niza to je i taj odnos struja/energija manji. Buckov predlog uopste nije los s tim sto i ne mora da bude inverter, ipak su visestruko skuplje a nista posebno bolje od obicnih, malo bolje iskoriscenje a mnogo su komplikovanije(i majstori ih retko popravljaju, kad crkne kud koji mili moji dok obicnu mozes da krpis, uparujes jedinice, zamenis celu elektroniku za 3-4Kdin itd) i glavna prednost im je sto imaju kompresor sa promenljivom brzinom dok obicne rade samo u on/off rezimu pa tako u stvari i stede, to je cela filozofija. Samo na klime se grejemo(4 komada,medju njima i inverter) tako da ne pricam napamet :D Buckova ideja uopste nije losa ako je ikako izvodljivo fizicki i finansijski... neka 12ica mozda i polovna proverena... sto da ne, vec za 100-120e pa imas i leti hladjenje(sto odlicno dodje kad upece zvezda, sta god da radis lako se oznojis vrlo verovatno ako si fizicki aktivan i prijace ti da te osvezi i odvlazi malo vazduh).

Slaninar

Prvo da se zahvalim svima na predlozima i savetima. SVE sam najozbiljnije uzeo u razmatranje. U tom smislu je i ovaj odgovor, vi¹e pitanje i glasno razmi¹ljanje, nego osporavanje:

Klime mogu da rade na debelom minusu? Koliko sam shvatio, ¹to je vi¹e ispod nule, to su manje efikasne, a imaju i granicu do koje uop¹te mogu da greju. Da li gre¹im?

Druga stvar je: u¹teda naspram nabavne cene, tj. ako klima potraje recimo 10 godina bez da crkne, da li je u¹teda dovoljna da opravda (prema¹i) razliku u ceni u odnosu na bud¾et re¹enje?

To su mi neke dileme. Pro¹le zime sam u proseku imao nekih 15ak radnih sati nedeljno.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Hattrick

Moje je misljenje inverter klima. Pitanje je koliko ti je jaka instalacija da izdrzi kalorifere, uljane ili konvektorske radijatore od 2-3 Kw. Ovako za 800w-1Kw sto bi garazna strujna instalacija bez problema mogla da izdrzi, imas prakticno 3Kw grejanja, a koje bez problema radi na temperaturama od -15°C, a malo smanjenim kapacitetom i do -25°C. A i racun za struju ce biti osetno manji. Ako bude hladnije od toga, tih par dana sedi kuci, i lagano blejis po forumu. :D

Slaninar

Kod inverter klime moram spoljnu jedinicu ostaviti napolju, ili da barem duva napolje? Ako je to sluèaj, nemam je gde okaèiti, na ¾alost. Eventualno iznad ulaza, uz neki kavez za za¹titu od kraðe.

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen