Glavni meni

pritisak u gumama

Započeo aleksr6, 03 Mart, 2011, 19:47

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

easy

to mi zvuci previse
koji cbr koja guma koji manual?

MISTER X

#101
Citat: mareskin poslato 18 Jun, 2012, 09:42

Jutros pre posla sam premerio i ostalo mi je 2-2,5cm sa obe strane, ali meni su na motoru nešto veće gume nego što je propisano.
Dunlop Sportmax Roadsmart
120/70zr17 m/c (58w)
160/60zr18 m/c (70w)

Na motoru su ti gume u originalnoj dimenziji koja treba biti. Prednja felga ti je širine 3,5, a zadnja 4,5 incha i to ti je to. Prednja 120, zadnja 160. Ove Dunlopice koje imaš su sport-tourier gume i to su su jako dobre gume. Više sport, manje tourier. Kad se dovoljno zagriju možeš ih naginjati koliko hoćeš.
Preporučam ti i dalje tlak 2,0 i 2,3 bara. Ovih 2 do 2,5 cm do ruba zadnje gume ukazuju na to da imaš još dosta prostora u nagibu. Kad dođeš na 1 cm tada si već faca. Dalje ne moraš pokušavati, niti forsirati jer je to već zona gdje se igraš sa padom. http://www.ultimatemotorcycling.com/2010_Dunlop_Sportmax_D211_GP-A
Na stranici linka koji sam stavio, u gornjem desnom uglu iznad teksta ima fotka sa kontaktnom površinom nagiba gume. Kliknuti na tu fotku i onda se otvara.

MISTER X

#102
.

mareskin

Citat: MISTER X poslato 18 Jun, 2012, 11:25
Citat: mareskin poslato 18 Jun, 2012, 09:42

Jutros pre posla sam premerio i ostalo mi je 2-2,5cm sa obe strane, ali meni su na motoru ne¹to veæe gume nego ¹to je propisano.
Dunlop Sportmax Roadsmart
120/70zr17 m/c (58w)
160/60zr18 m/c (70w)

Na motoru su ti gume u originalnoj dimenziji koja treba biti. Prednja felga ti je ¹irine 3,5, a zadnja 4,5 incha i to ti je to. Prednja 120, zadnja 160. Ove Dunlopice koje ima¹ su sport-tourier gume i to su su jako dobre gume. Vi¹e sport, manje tourier. Kad se dovoljno zagriju mo¾e¹ ih naginjati koliko hoæe¹.
Preporuèam ti i dalje tlak 2,0 i 2,3 bara. Ovih 2 do 2,5 cm do ruba zadnje gume ukazuju na to da ima¹ jo¹ dosta prostora u nagibu. Kad doðe¹ na 1 cm tada si veæ faca. Dalje ne mora¹ poku¹avati, niti forsirati jer je to veæ zona gdje se igra¹ sa padom. http://www.ultimatemotorcycling.com/2010_Dunlop_Sportmax_D211_GP-A

Hvala za info. Meni, u stvari, nije ne¹to bitno koliko je ostalo do ivice. Nego sam reagovao na te komentare da dobro prolazim krivine, a da ne naginjem mnogo motor. S druge strane, ne vozim R motor koji je ipak tako i projektovan da bolje le¾i u krivinama i da se obara.

Naravno, probaæu sa tim pritiskom, pa javljam utiske.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

MISTER X

Citat: neuromasser poslato 18 Jun, 2012, 09:51
Kad pomenu to - mo¾e neko da objasni laiku(meni) èemu stavljanje ¹irih guma? Samo radi izgleda ili imaju neku funkciju?
Stavljanje ¹irih guma (najèe¹æe zadnje gume) nema smisla, èak niti vizuelnog. Razlog - rubovi uske felge suze gumu tako da se gubi efekat ¹ire gume. ©irom gumom na u¾oj felgi dobije¹ jedino da je guma malo vi¹e ¹iljasta odnosno manje gljivasta,  da joj je rameni i boæni dio ne¹to strmiji i ni¹ta vi¹e. U odnosu na obod gume njen rub je ne¹to dalje, tako da æe ti za vo¾nju do ruba trebati puno veæi nagib, a to mo¾e biti opasno.  Na felgu ¹irine 3,5 stavlja se 120, na  4,5 stavlja se 160, na 5,5 stavlja se 180, na 6 stavlja se 190. I to je ZAKON.

UFF

Citat: easy poslato 18 Jun, 2012, 11:05
to mi zvuci previse
koji cbr koja guma koji manual?

I za moj cbr je 2.5/2.9
i u manualu i na nalepnici na motoru
2006 god

MISTER X

Citat: Dukags poslato 18 Jun, 2012, 10:26
Kazes Hornet prednja guma 2.0 zadnja 2.1, pa koliko mu je fabricki pritisak, kad kod mene na CBR600 po manualu skoro 2.6/2.9 ???
Za Hornet 600  tvornička preporuka je  2,5 prednja i 2,9 zadnja što je ludo, ludo previše. Honda na svojim službenim stranicama za većinu svojih motora bez obzira na vrstu, namjenu, težinu, karakter motora i vrstu guma  ima te preporučene pritiske što je smiješno. Ja sam se probao voziti na tim pritiscima da vidim kako je, ali sam vrlo brzo odustao i spustio na moje preporučene pritiske i sada je sve u redu. A nije da sam baš neki teški papak i da ne kužim spiku u vezi agilnosti i dinamike vožnje.   

mareskin

Citat: MISTER X poslato 18 Jun, 2012, 11:25
Citat: mareskin poslato 18 Jun, 2012, 09:42

Jutros pre posla sam premerio i ostalo mi je 2-2,5cm sa obe strane, ali meni su na motoru ne¹to veæe gume nego ¹to je propisano.
Dunlop Sportmax Roadsmart
120/70zr17 m/c (58w)
160/60zr18 m/c (70w)

Na motoru su ti gume u originalnoj dimenziji koja treba biti. Prednja felga ti je ¹irine 3,5, a zadnja 4,5 incha i to ti je to. Prednja 120, zadnja 160. Ove Dunlopice koje ima¹ su sport-tourier gume i to su su jako dobre gume. Vi¹e sport, manje tourier. Kad se dovoljno zagriju mo¾e¹ ih naginjati koliko hoæe¹.
Preporuèam ti i dalje tlak 2,0 i 2,3 bara. Ovih 2 do 2,5 cm do ruba zadnje gume ukazuju na to da ima¹ jo¹ dosta prostora u nagibu. Kad doðe¹ na 1 cm tada si veæ faca. Dalje ne mora¹ poku¹avati, niti forsirati jer je to veæ zona gdje se igra¹ sa padom. http://www.ultimatemotorcycling.com/2010_Dunlop_Sportmax_D211_GP-A

Evo naðoh u uputstvu da se fabrièki preporuèuje, na moju te¾inu, pritisak od 2 napred i 2,50 nazad.

Gume:

Tire Front Type Tubeless
Size 110/80-17 57H
Manufacturer/model MICHELIN / MACADAM 50
DUNLOP / D103FA

Rear Type Tubeless
Size 130/70-18 63H
Manufacturer/model MICHELIN / MACADAM 50
DUNLOP / D103A


Wheels Front
Type Cast wheel
Size 17 x MT 2.50
Rear Type Cast wheel
Size 18 x MT 3.50
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mareskin

Citat: mareskin poslato 18 Jun, 2012, 11:49
Citat: MISTER X poslato 18 Jun, 2012, 11:25
Citat: mareskin poslato 18 Jun, 2012, 09:42

Jutros pre posla sam premerio i ostalo mi je 2-2,5cm sa obe strane, ali meni su na motoru ne¹to veæe gume nego ¹to je propisano.
Dunlop Sportmax Roadsmart
120/70zr17 m/c (58w)
160/60zr18 m/c (70w)

Na motoru su ti gume u originalnoj dimenziji koja treba biti. Prednja felga ti je ¹irine 3,5, a zadnja 4,5 incha i to ti je to. Prednja 120, zadnja 160. Ove Dunlopice koje ima¹ su sport-tourier gume i to su su jako dobre gume. Vi¹e sport, manje tourier. Kad se dovoljno zagriju mo¾e¹ ih naginjati koliko hoæe¹.
Preporuèam ti i dalje tlak 2,0 i 2,3 bara. Ovih 2 do 2,5 cm do ruba zadnje gume ukazuju na to da ima¹ jo¹ dosta prostora u nagibu. Kad doðe¹ na 1 cm tada si veæ faca. Dalje ne mora¹ poku¹avati, niti forsirati jer je to veæ zona gdje se igra¹ sa padom. http://www.ultimatemotorcycling.com/2010_Dunlop_Sportmax_D211_GP-A

Evo naðoh u uputstvu da se fabrièki preporuèuje, na moju te¾inu, pritisak od 2 napred i 2,50 nazad.

Gume:

Tire Front Type Tubeless
Size 110/80-17 57H
Manufacturer/model MICHELIN / MACADAM 50
DUNLOP / D103FA

Rear Type Tubeless
Size 130/70-18 63H
Manufacturer/model MICHELIN / MACADAM 50
DUNLOP / D103A


Wheels Front
Type Cast wheel
Size 17 x MT 2.50
Rear Type Cast wheel
Size 18 x MT 3.50


Na drugom mestu pi¹e:

Front Tyre
   110/80 17

Rear Tyre
   150/70-18
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

MISTER X

 :drka:@ mareskin
Sad mi je jasnije od kuda toliko centimetara do ruba tvoje zadnje gume, a dovoljno se naginje¹.  [doh]  Ustvari si dobar.  [clapp] To ti je kao da ima¹ original dimenziju sa 1,5 do 2 cm do ruba. Aktualni model Yamaha XJ6 koji je zamjena, nasljednik za tvoj motor ima obje 17 cola i to u originalu prednju 120 i zadnju 160.
Preporuèio bih ti da kad bude¹ mijenjao zadnju gumu s obzirom na ¹irinu felge od 3,5 incha  stavi¹  gumu 150/60X18  i ni u kojem sluèaju ¹iru.

mareskin


Bitno je da guma dobro dr¾i, ali obavezno menjam pritisak na manji i javljam ¹ta se de¹ava.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

MISTER X

Citat: mareskin poslato 18 Jun, 2012, 12:35

Bitno je da guma dobro dr¾i, ali obavezno menjam pritisak na manji i javljam ¹ta se de¹ava.
Bit æe zanimljivo vidjeti tvoja iskustva

MISTER X

Citat: mareskin poslato 18 Jun, 2012, 12:35

Bitno je da guma dobro drži, ali obavezno menjam pritisak na manji i javljam šta se dešava.


Dobro, mareskin jesi li što experimentirao sa tlakovima i imaš li kakvih novih iskustava?



mareskin

Citat: MISTER X poslato 29 Jun, 2012, 13:10
Citat: mareskin poslato 18 Jun, 2012, 12:35

Bitno je da guma dobro dr¾i, ali obavezno menjam pritisak na manji i javljam ¹ta se de¹ava.


Dobro, mareskin jesi li ¹to experimentirao sa tlakovima i ima¹ li kakvih novih iskustava?




Nisam stigao. Samo kad ugrabim vreme krenem na vo¾nju, a nemam vremena da svratim do vulkanizera :)

Idem oko 17h u moto servis, pa æemo da korigujemo pritisak i onda u povratku testiram.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

easy

450 din je merac pritiska u motoland-u
a verujem da ima i jeftinije da se nadje

ja uzeo bas da ne bi morao na pumpu svaki put kad hocu pritisak da spustim, dodje 5 indijanaca sa kolima, a 4 ne znaju kapice da skinu

mareskin

Citat: easy poslato 29 Jun, 2012, 15:00
450 din je merac pritiska u motoland-u
a verujem da ima i jeftinije da se nadje

ja uzeo bas da ne bi morao na pumpu svaki put kad hocu pritisak da spustim, dodje 5 indijanaca sa kolima, a 4 ne znaju kapice da skinu

Imam i meraè i elektriènu pumpu, ali mi se ne smara. Ne¹to se oseæam lenjo ovih dana. Ali zato jedva èekam da se provozam :)
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

MISTER X

Citat: mareskin poslato 29 Jun, 2012, 15:55
Citat: easy poslato 29 Jun, 2012, 15:00
450 din je merac pritiska u motoland-u
a verujem da ima i jeftinije da se nadje

ja uzeo bas da ne bi morao na pumpu svaki put kad hocu pritisak da spustim, dodje 5 indijanaca sa kolima, a 4 ne znaju kapice da skinu

Imam i merač i električnu pumpu, ali mi se ne smara. Nešto se osećam lenjo ovih dana. Ali zato jedva čekam da se provozam :)

Istina je da su temperature ubitačne, pa još staviti kacigu na glavu. Ali je  istina i da se na ovim temperaturama i najtvrđe tourier gume naprosto lijepe za asfalt i da je čisti užitak osjetiti grip što god radio s motorom. Mana je što se na ovakvim temperaturama gume  puno brže i troše, tako da pri nekoj agresivnijoj vožnji, naročito kod snažnijeg ubrzavanja zadnja naprosto "nestaje", topi se na očigled. Ali svako veselje ionako ima svoju cijenu.   

mareskin


Probao sam napred 2, a pozadi 2,4 i bio sam vrlo stabilan u krivinama. Sa mojim vozaèkim moguænostima to izgleda kao da mi je putanja u krivini stabilna, nema "be¾anja" motora.

Dodu¹e, negde mi pu¹ta zadnja guma ¹to æu tek sutra da proverim kod vulkanizera. I ispostavilo se da je meraè pritiska koji imam neispravan.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

goranvojska

oce od velike temperature da se razlepi od felne pogotovo ako je vozena sa malim pritiskom jer se tad dosta uvija.

mareskin

Citat: goranvojska poslato 10 Jul, 2012, 23:29
oce od velike temperature da se razlepi od felne pogotovo ako je vozena sa malim pritiskom jer se tad dosta uvija.

To je vrlo moguæe. Probaæu danas da odem do vulkanizera da pogleda obe gume. Bolje da budem siguran da nisu bu¹ne, nego da me negde na putu zeza.
Taman da proveri i balans.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu