Glavni meni

Zastava 10 1.2 2008 god.

Započeo Icemilutin, 26 Maj, 2017, 17:53

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Icemilutin

Srednja, elektrotehnicar automatike...
I can look you dead in the face while you're talking, and not hear a damn thing you said.

MIGE


Glava Dole

Citat: Icemilutin poslato 14 Jul, 2017, 16:11
Srednja, elektrotehnicar automatike...

I ja sam bas taj smer :)

dzimika


Icemilutin

Pa kolege, ako ste zainteresovani za odlazak u Norvesku, evo procedure, koja je vise nego jednostavna.
Prvo sto sam uradio, to je da sam poslao mail na [email protected]
DSB je sekretarijat za civilnu zastitu i oni rade autorizaciju diploma za elektro struku. U mailu koji sam im poslao sam se predstavio ko sam, sta sam, koliko godina imam i sta sam po struci, kao i pitanje sta je potrebno da prikupim i posaljem od dokumentacije, da bi mi autorizovali diplomu srednje skole. Nakon par dana mi je stigao odgovor u kome je od dokumentacije bilo navedeno sledece:
- kopija sva 4 svedocanstva iz srednje
- kopija diplome o zavrsenoj skoli
- potvrda o 300h zavrsene strucne prakse (nisam imao, ali sam nabavio :P )
- preporuka od poslodavca za posao u struci, minimum 2 godine u poslednjih 5 godina (nisam imao, ali sam nabavio :P )
- CV (naravno, nabudzen  :P)
- kopija pasosa
Sve to kod prevodioca, pa prevod na engleski ili norveski (na engleski je znacajno jeftinije), overiti sve prevode kod sudskog tumaca, skenirati i poslati kao reply na odgovor koji su oni poslali. Posle par dana mi je stiglo da je predmet uzet u obradu i dobio sam delovodni broj predmeta. Onda nastupa cekanje na odgovor i traje do 4 meseca. Ogdovor salju postom na adresu, ne stize u mailu. Inace, meni nikada nije stigao odgovor u Bg, nego sam ih smarao mailom mesec dana nakon isteka roka od 4 meseca, pa su mi ponovo poslali, ali kod Phoenixovog burazera u Oslo, posto je on vec bio tamo. Izgubila nasa posta posiljku  [prebicute]
Kad je Phoenixov burazer dolazio za Bg u januaru, doneo mi kovertu u kojoj pise da mi je odobreno da se bavim niskom strujoum na tertoriji Norveske. I to je to. Sad je sve na meni, da idem tamo i da se snalazim.
Ako je neko zainteresovan za pokretanje procedure, a nesto mu nije jasno, neka me slobodno zove na broj sa pocetka oglasa (da, ovo je tema o prodaji automobila  ;D)

Aj uzdravlje  [cheers] [cheers] [cheers]
I can look you dead in the face while you're talking, and not hear a damn thing you said.

Hurricane

..a njihov jezik, jel treba da se zna i neka potvrda o tome ili ne?

megaidiot

skoro svi norvezani znaju engleski

Icemilutin

Citat: megaidiot poslato 14 Jul, 2017, 20:40
skoro svi norvezani znaju engleski
Bas tako. Engleski im je sluzbeni jezik i norveski ne traze za elektro struku. Znam da traze B2 za medicinsku struku. E, posle 3 godine tamo, mozes da apliciras za stalnu radnu i boravisnu dozvolu, pa tad treba da se polaze i jezik pored opste kulture, istorije i ko jos zna cega...
I can look you dead in the face while you're talking, and not hear a damn thing you said.

UFF

milutine vodis i zenu?
ides da radis ili i da zivis i ostanes tajno tamo?

megaidiot

Citat: Icemilutin poslato 14 Jul, 2017, 20:29
pise da mi je odobreno da se bavim niskom strujoum na tertoriji Norveske.
porez na elektricna vozila je 0, na normalna je nenormalan, bice posla ko zna struje.
gledao sam kako i koliko rade u telenoru, to je raj na zemlji, samo da nije jebeno hladno i da sunce ne zalazi u 2 popodne.
cudan narod, ali imaju dosta smisla za humor, kad ih malo skapiras. u svecku se ide u nabavku hrane, to rade cak i 'dobrostojeci' norvezani.

Icemilutin

@ UFF Idemo zajedno, zauvek :)

@ megaidiot Sve znas, ko mator :) Sto se tice klime, mnogo volim ladno, tako da mi to nece predstavljati problem. A dan/noc varijanta je ovakva:



Slikano u 1h nocu.

A zimi obrnuta situacija... Kao na slici je par sati dnevno. Al kako kazu, ziv se covek na sve navikne [cheers]
I can look you dead in the face while you're talking, and not hear a damn thing you said.

megaidiot

 [thumb_up]
realno i na srbiju se treba navici, navikavamo se od rodjenja pa nam je i vulin normalan

Ivicat


Lazic

Na ove se ni posle 27 godina nisam navikao... Nisam ni na one pre njih, al' se ¾ivelo bolje pa nisam obraæao pa¾nju... A i bio sam klinac...

Inaèe onaj moj Ðole mentol kupuje auto ¾eni, ja mu objasnio da se Punto pravio kod nas i da ne mo¾e da naðe mlaðeg Punta a da nije Z10, a njemu je frka kako da objasni ¾eni da joj je kupio skoro 10 godina star auto... :o  [facepalm] ;D


Icemilutin

Hahahahah... Pa ne znam sta da kazem... Svako za svoje pare kupuje sta hoce  :)
Ja sam malopre kupio kartu za 02.09., tako da bi to tad bilo lepo da ga prodam. Ako se ne desi tako, moracu da nacrtam nekako pare, a auto da ostavim nekom da ga proda, pa posle da vrati to nacrtano  ;D

Inace, imate veliki pozdrav od Phoenix-a  [hello]
I can look you dead in the face while you're talking, and not hear a damn thing you said.

UFF

ako ne uspes ja cu da ti prodam auto i posaljem novac

svaka vama cast, ja sam kao mladji u svojim ranim dvadesetim zeleo dodem cak iz bez pozdrava ako mi neko ponudi pravu priliku pa da se javim tek kad tamo negde stignem ali nisam bio bez porodice, prijatelja, devojaka, posla pa da sam bio primoran na takav potez

sad mi ne pada na pamet da sa prozivljenih vise od 50% zivota didem u drugu zemlju da ucim drugi jezik da trazim druge prijatelje itd a da ne pominjem vremenske prilike/uslove/okolnosti ma sta mi ponudili

dzaba ti sve pare ako je napolju stalno noc ili pada sneg to znaci da sam po ceo dan za kompom a to nije bas neki zivot, radis, zderes, gojis se, staris i sedis unutra na poslu ili kuci dok blejis u monitor

Icemilutin

Hvala brate na ponudi i prihvatam je  [cheers]

Po prvi put mi se ukazala prilika da odem odavde i nema sanse da je ispustim, pogotovo sto je u pitanju "sigurna" prica. Naravno, nikad ne znas sta moze da se desi, ali nadam se najboljem.
Idem i vodim zenu da pravimo male vikinge i da ne gledamo vucica, vulina, burn a bich, starlete, mitrovice i ostala govna i da razmisljam kad ce i sa kim da se zarati... Da za platu mogu da priustim nesto svojoj porodici i sebi, a ne da prezivljavam od prvog do prvog... Ovde nisam umeo da se snadjem za vise, a tamo, radeci kao i ovde, bar cu moci na letevanje da idem. I nisu samo pare u pitanju... Necu da me jebena drzava vuce za nos vise i pravi na budalu sa svojim fix idejama, otimacinama i prevarama.
Kontam da cu na sve da se naviknem, samo da ostavim iza sebe sve ovo sto mi ovde pojede i ovo malo kose. Nadam se...

I moram da priznam, mnogo sam srecan od kad sam kupio kartu  [yahoo] [yahoo] [yahoo]
I can look you dead in the face while you're talking, and not hear a damn thing you said.

milomir22

Retki su se vratili iz zemalja koje imaju losiji standard od Norveske, a kamoli iz skandinavskih zemalja (gotovo niko).

'Ajde ovi nasi i sto jajare i sto kradu i sto su od drzave napravili jajarsku organizaciju a od drzavnih firmi zickarose i sibicare(eps, jkp-i, cistoce, kurci-palci), ali kad cujem da u diplomatiju salju silikonske kurvetine koje su pojebali 2 puta i zaljubili se u iste, Dacica bih odrao ispred skupstine za primer. Masni svodnik, o vodji necu ni da komentarisem.

Idi brate i ne okreci se, i ja se razmisljam opasno da bezim (malo juznije od Norveske, doduse).
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

Lazic

Kanada za leto, kod Bobana preko zime...

stilgar

Citat: Icemilutin poslato 17 Jul, 2017, 01:43
Hvala brate na ponudi i prihvatam je  [cheers]

Po prvi put mi se ukazala prilika da odem odavde i nema sanse da je ispustim, pogotovo sto je u pitanju "sigurna" prica. Naravno, nikad ne znas sta moze da se desi, ali nadam se najboljem.
Idem i vodim zenu da pravimo male vikinge i da ne gledamo vucica, vulina, burn a bich, starlete, mitrovice i ostala govna i da razmisljam kad ce i sa kim da se zarati... Da za platu mogu da priustim nesto svojoj porodici i sebi, a ne da prezivljavam od prvog do prvog... Ovde nisam umeo da se snadjem za vise, a tamo, radeci kao i ovde, bar cu moci na letevanje da idem. I nisu samo pare u pitanju... Necu da me jebena drzava vuce za nos vise i pravi na budalu sa svojim fix idejama, otimacinama i prevarama.
Kontam da cu na sve da se naviknem, samo da ostavim iza sebe sve ovo sto mi ovde pojede i ovo malo kose. Nadam se...

I moram da priznam, mnogo sam srecan od kad sam kupio kartu  [yahoo] [yahoo] [yahoo]
http://www.balkanspress.com/index.php/zanimljivosti/iza-kulisa/8005-u-norveskoj-razraden-sistem-oduzimanja-dece-video-sa-prevodom
ja bi razmislio prvo i dobro se raspitao, idi zaradi pare al decu pravi ovde i sa parama koje si zaradio napravi neki mali biznis i uzivaj.
p.s. ukucaj u googlu "odnos prema deci u norveskoj" i sve ce ti biti jasnije.