Glavni meni

Zaboravljena, malo poznata godisnjica...

Započeo motoklasik, 17 April, 2017, 22:35

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

motoklasik


Pre par dana bila je godisnjica oslobodjenja Beca od strane Crvene armije.
Nekoliko godina ranije, dok sam se oporavljao od loma ruke otisao sam do Beca, ali ovaj put bez zurbe, ne u prolazu nego bas onako turisticki na vise dana, sa zenom.

Za spomenik vojnicima Crvene armije koji su poginuli oslobadjajuci Bec od fasizma sam cuo i ranije, ali sada sam bas odlucio da ga vidim.Izgleda stvarno monumentalno, i bilo mi je puno srce dok sam stajao ispred, u sred Beca, i citao recenice na ruskom:

VECNA SLAVA HEROJIMA CRVENE ARMIJE PALIM U BORBAMA SA NEMACKO-FASISTICKIM OSVAJACIMA, ZA SLOBODU I NEZAVISNOST EVROPSKIH NARODA!

Ko zna sta su Rusi tada, 1945.godine imali u vidu, dokle sve treba da dosezu granice Sovjetskog saveza  ;D























Inace, spomenik se nalazi na Svarcenberger placu, nedaleko od nase crkve, i nije odmah izgledao ovako.

Na tom trgu je odmah po zavrsetku Drugog svetskog rata podignut jedan manji spomenik u znak seæanja na 96.000 ruskih vojnika koji su poginuli oslobaðajuæi Austriju od fasizma. Od toga, 17.000 je poginulo u oslobadjanju Beca. Austrijanci su ga preko noci poru¹ili, sto je veoma razljutilo Ruse.

Kruzi prica da je u paketu sa novim, grandioznim spomenikom, na cijem se vrhu nalazi naoruzani ruski vojnik, koji su Sovjeti brzo izgradili i ukrasili velikim cirilicnim natpisom, stigao je i telegram od Dzugasvilija   sa vrlo jasnom porukom Beclijama: „Porusite li ga ponovo, doci cemo za 24 sata i sve cemo da sravnimo sa zemljom!"

Bilo kako bilo, poruka je shvacena vrlo ozbiljno pa, ako se izuzme nekoliko pokusaja skrnavljenja, za prethodnih vise od 70 godina, velelepni spomenik i danas ukrasava ovaj trg nedaleko od centra Beca.

Ruska ambasada tradicionalno svake godine 13.aprila na dan kada su vojnici Crvene armije 1945. godine oslobodili Bec, organizuje svecanost u znak secanja na vojnike poginule u Drugom svetskom ratu.


Kada sam dolazio tamo iz daleka se cuo zvuk harmonike koju je sedeci sa strane svirao stariji gospodin sa kutijicom za priloge ispred sebe.
Svirao je, dosta dobro, Besame mucho.
Odmah sam mu prisao, spustio par evra u kutijicu i pitao da li zna da svira Podmoskovske veceri. Znao je, naravno. trebalo je jos samo par evra da se seti i kako idu taktovi Slavjanke, ruskog marsa poznatog i po tome sto ga pevaju esaloni ruskih vojnika na samom kraju svake vojne parade na Crvenom trgu u Moskvi...
I ove fotografije gore napravljene su uz tu muziku koja se sirila trgom dok smo supruga i ja odlazili dalje. Jutro je bilo jako hladno i mislio sam da ce ta muzika bar malo ugrejati duse palih ruskih vojnika daleko od njihove voljene majke Rusije....


eclipse4

od koga oslobodili bec? od nacista?...tj od samih sebe (hitlerovaca)?

Lazic


DebeliZmaj

ja reko sad ce nesto o motorima
ovaj neku temu iz ww2 ..
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Lazic


megaidiot

tesko onom narodu koga su rusi oslobadjali...

Lazic

Stara poslovica, te¹ko onom koga Amerika hrani a Rusija brani..

eclipse4

Rusi ih nisu oslobodili vec ih satrali i vratili ih na prav put,na zalost,kratko je trajalo,trebali su jos ostati u becu dok se ne bi i poslednji fasista sad zvao igor ili sergej.....

ali,avaj ako nista drugo bar su isterali lose iz njih i uterali im jebeno dobro,toliko dobro da i dan danas kad cuju "rus" dobiju koprivnjacu.

Lazic

I Imaju veliki spomenik da ih podseæa svaki dan... ;D

DebeliZmaj

inache najpametniji ucesnici rata...
zabisla ih masivna unishtavanja,
imali su status okupirane pa posle
oslobodjene zemlje ...
55te proglasili neutralnost ..
i jebe im se ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

El Jefe

Најпаметнији су Чеси. Код њих је устанак против мрског немачког окупатора почео 5. maja 1945.
Друштво за заштиту од животиња

mi¹ko_kolo

Za Èehe, Slovaci ka¾u da su veæi Nemci od Nemaca.

juga

Èeh uveèe legne da spava sa nadom da æe se probuditi kao nemac!

Hohštapler

Citat: megaidiot poslato 17 April, 2017, 23:55
tesko onom narodu koga su rusi oslobadjali...

...upravo... gde god su Rusi bili gazde narod je skapavao..
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

mi¹ko_kolo

Zato su na¹i "prijatelji" Nemci su¹ta dobrota!

eclipse4

ne smem ni da pomislim gde bi danas bili da nije bilo hilera....ko zna mozda ne bi ni postojali.

Lazic

#16
Citat: mi¹ko_kolo poslato 18 April, 2017, 14:04
Za Èehe, Slovaci ka¾u da su veæi Nemci od Nemaca.
Citat: juga poslato 19 April, 2017, 08:25
Èeh uveèe legne da spava sa nadom da æe se probuditi kao nemac!
Ceo ¾ivot sam bio zbunjen, deda bio Èeh(ovde roðen), nemaèki znao kao srpski, obo¾avao nemaèku knji¾evnost i poeziju, pola porodice zavr¹ilo u Nemaèkoj, moja majka profesor nemaèkog... Ja naopak jedva da mogu da guknem, a i volim ih do mojega, prosto obo¾avam... :o ;D

DebeliZmaj

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Lazic


Che

Jako slican spomenik onom u Berlinu.