Glavni meni

25.000 Poginulih bajkera za 10 godina

Započeo Hattrick, 12 April, 2017, 15:35

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Hattrick

Citam ovde neku statistiku

http://www.kurir.rs/crna-hronika/nestao-citav-jedan-grad-za-10-godina-stradalo-25000-bajkera-u-srbiji-jeziva-statistika-clanak-2781151

i nesto mi se to cini da je cifra ipak prenaduvana i to debelo ? Da li mislite da je ova statistika prava, ili jos jedna novinarska nebuloza ?

Kostić

#1
 :o au jebote. ja ne volim ne¹to tog jevtiæa, al mi se èini da je rekao istinu (ne mislim na 25 000 poginulih u to ne verujem)

marsovci se provlaèe iako nisu pod rotacijom, marsovci ne voze ba¹ po propisima. zapinje o opremi i previ¹e, kao da zastupa nekoga, ko je valja... al generalno govori èoek istinu

Hattrick

Dobro, generalno "provlacenje" je svuda u svetu dozvoljeno, u velikim gradovima cak i preporuceno kada automobili stoje u guzvi, ili su pred semaforom, ne znam zbog cega se kod nas jos uvek tretira kao prekrsaj. Imam bezbroj licnih snimaka kojima mogu da dokumentujem. Za ostalo treba se postaviti pitanje zbog cega je to tako.

Kostić

#3
dobro, ali spomenuo je da jeste bezbedno na semaforu, sa 15 na sat dok kolona stoji. to i ja lajem ceo ¾ivot, ali ipak, po zakonu je amin - zabranjeno. da mogu da nas kazne, jel. ja nemam drugu misao... znaju oni dobro vrlo odlièno sve, ali te kazne, astronomske, meni to toliko ide na ¾ivce. i mnogo se preteruje o opremi. pa ako æu da se obuèem ko majti rend¾er da se vozim po gradu na 40c, koj æemi motor, idem autom, ima klimu....


drugo, pominje moto ¹kolu, pa falim te kurcu, da neko to spomene. posle 100 godina lavirinta oko te teme. danas svaki klinac ima dozvolu, a kako je dobije? idi vozi, obrni krug i teraj, polo¾i testove i gubi se, al daj 500 700 evra. alo bre.... ajmo moto ¹kolu sa cenom od 50 e i obukom od tri mesecateorije i packi po prstima i psihologa (mada nekima ne poma¾e ni¹ta, jednostavno ispadnu iz imase porodice i cepaj a æaleta boli ðoka ili je magarac nedokazan. njih ne mo¾e da spasi ni bog), ako æemo da spa¹avamo tu mladost da ne gine

lord_oblivion

To je 2500 godi¹nje, pa podeljeno sa broj dana u godini... Preterano seru.
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

Kostić

mo¾da je kurur dodao koju nulu vi¹e da proda novine i iznervira èitaoce....

megaidiot

krst za kostu, obuka kod nas je jako skupa sprdacina.

Hattrick

Mozda je problem takodje sto kod nas ne postoje kursevi bezbedne voznje, i kursevi napredne voznje koje drze trkaci, profesionalci i ozbiljni instruktori, koje su vezana sa osiguranjima, i gde kada ih polozis manje placas osiguranje kao "sigurniji" vozac. Jer jedno je 20-30-40 casova u auto skoli sa 18 godina, a drugo je konstantna do-obuka ceo zivot.

mrle

cifra nema veze sa vezom. Najkriticnija godina je bila sa preko 100 poginulih. Uglavnom je ispod 100.

El Jefe

Мотоциклисте убијају  необучени возачи аутомобила. А прича се о томе како су мотоциклисти необучени. Ради стицања основне саобраћајне културе треба вратити у основне школе познавање саобраћајних прописа и полагање за ПСП. Као што смо ми некада морали полагати у основној школи.
Друштво за заштиту од животиња

DebeliZmaj

Citat: Hattrick poslato 12 April, 2017, 16:22
Mozda je problem takodje sto kod nas ne postoje kursevi bezbedne voznje, i kursevi napredne voznje koje drze trkaci, profesionalci i ozbiljni instruktori, koje su vezana sa osiguranjima, i gde kada ih polozis manje placas osiguranje kao "sigurniji" vozac. Jer jedno je 20-30-40 casova u auto skoli sa 18 godina, a drugo je konstantna do-obuka ceo zivot.

zandarmerija drzi neke kurseve
mnogi sto su isli hvale ..
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

El Jefe

Проценат мотоциклиста који су страдали због сопствене грешке је мали. Треба размишљати о напредним курсевима за аутомобилисте.
Друштво за заштиту од животиња

megaidiot

Citat: DebeliZmaj poslato 12 April, 2017, 17:04
zandarmerija drzi neke kurseve
mnogi sto su isli hvale ..
Super panduri rade, treba otici.  [thumb_up]
Kada bi to ubacili u osnovnu obaveznu obuku bilo bi mnogo bolje.

Citat: El Jefe poslato 12 April, 2017, 17:06
Проценат мотоциклиста који су страдали због сопствене грешке је мали. Треба размишљати о напредним курсевима за аутомобилисте.
Da i motivisati narod da se uci kroz nize cene registracije/osiguranja za obucene, kao u svetu.

Kostić

ne preteruj. nije ba¹ mali.

osnova moto ¹kole kod nas æe da bude primar - pare. uzeæe posao auto ¹kolama, ako mo¾e rosi, mo¾emo i mi. sekundar, prièa o bezbednosti. sva prièa oko bezbenosti zavr¹i veæim kaznama i brigom o ¾ivotu. sve se svodi na posao koji donosi pare. omladina ima pare vidi se na ulici.

imamo i kurseve bezbedne vo¾nje, bio marko. o¹urio ih, jedan pao, bilo im dobro zezanje. kinta nije velika. plati¹, 'obuèi¹ se' i dobro tebi, dobro kursu... bjb be¹e ak ose ne varam...

megaidiot

bjb nisu isto sto i zandarmerija, veze nema.

Kostić

nisu. al kao je kurs d¾aba, onda verujem da neko hoæe da edukuje. ako je za pare, to je posao. ako jevtiæ oæe da pomogne, neæe da bude za pare. a biæe za pare, aj da saèekamo. mladi imaju pare, vidi se po rizloma ruèicama, sapunima, opremi etc... i oteæe sav posao auto ¹kolama, jer su tu lepe pare

megaidiot

slazem se.
ima i kod slovenaca kurs u vranskom, kazu da je super - nisam bio, hocu da odem da vidm ove ili sledece godine.

El Jefe

Пре две године излети ми жена са споредног пута. Имао сам црвену мајицу, због ње укључим дугачко светло на Сузукију 1400, стиснем сирену за сваки случај и наравно да ме није ни видела ни чула. Једва је избегох. Ваљда она треба да иде на курс безбедне вожње а не ја. На том би ме курсу научили да безбедно паркирам са стране и сачекам шлеп службу да бих безбедно стигао кући.
Друштво за заштиту од животиња

Kostić

#18
taèno. to bi te nauèili za pare. ja dr¾im duga svetla danju i noæu, obaram kad mi neko ablenduje da mu smeta. i opet me ne vide svi. ako poènem da nabrajam situacije u samo jednoj godini, trebaæe mi daktilograf. to ne znaèi da smo mi anðeli. i ja sam besan na mobilne telefone. i na gospoðe. gospodu. trkaèe. pandure. pekaru klas ne valja im leba. na ¹ofere autobusa na vangradskim linijama, nji bi tuko macolom u èelo. i slièno. uporan si, to mi se dopada. i mudar. al ne mora¹ ba¹ sve da svali¹ na 'kejd¾ere'.

inaèe, kroz moju ulicu dnevno proðe 20 do 30 motocikla. ni jedan ne vozi 40, koliko je ogranièenje. tu ima mnogo dece, seoska je idila iako nije selo a jste selo, mnogo gara¾a, malih ulica, parkinga. al nije se desilo, fala bogu. mada kad naiðu oni trkaèi sa pevca, ja im dr¾im fige dokle god ih èujem. u sred bela dana. a moja ulica je zbog velike frekvencije i prikljuèaka ogranièenana 40. ima i ¹kola i sva deca idu u tu ¹kolu.

Jovan D

Citat: Hattrick poslato 12 April, 2017, 15:35
Citam ovde neku statistiku

http://www.kurir.rs/crna-hronika/nestao-citav-jedan-grad-za-10-godina-stradalo-25000-bajkera-u-srbiji-jeziva-statistika-clanak-2781151

i nesto mi se to cini da je cifra ipak prenaduvana i to debelo ? Da li mislite da je ova statistika prava, ili jos jedna novinarska nebuloza ?

Podatak je teska nebuloza  [facepalm] ... oko 2 coveka dnevno pogine u saobracaju u Srbiji unazad nekoliko godina, nesto preko 600 do 800 ljudi godisnje u poslednjih 10 godina... bilo je oko 20.000 povredjenih godisnje (ukupno ne samo bajkera naravno). Mozemo da kazemo da je u zadnjih 10 godina bilo preko 7000 sveukupno  poginulih bajkera biciklista pesaka vozaca motornih vozila, naravno i 1 je mnogo...