Glavni meni

Prekrsajne prijave i kazne - pravni saveti

Započeo SSZGO, 21 Februar, 2011, 17:15

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

dzimika

Jel neko cuo nesto da ce kamere za zutu poceti da snimaju i brzinu? Ne pije mi vodu ali ko ce ga znati
Inace zaustavi me malo pre, vozili iza i kaze vozio si 100 na brankovom, reko nisam vozio sam manje, kaze i laze, snimila te kamera kod SIV-a :D reko tamo sam sigurno isao 50 (krenuo iz zgrade preko puta SIV-a) reko daj mi snimak, kaze ma da specijalno za tebe :D

dusankobgd

Trebao si samo da im kazes, NE DAM PARE.

mi¹ko_kolo

Citat: dzimika poslato 13 Oktobar, 2015, 05:36
Jel neko cuo nesto da ce kamere za zutu poceti da snimaju i brzinu? Ne pije mi vodu ali ko ce ga znati
Inace zaustavi me malo pre, vozili iza i kaze vozio si 100 na brankovom, reko nisam vozio sam manje, kaze i laze, snimila te kamera kod SIV-a :D reko tamo sam sigurno isao 50 (krenuo iz zgrade preko puta SIV-a) reko daj mi snimak, kaze ma da specijalno za tebe :D

A zaustavili te? Saobraæajna ili presretaè?

ЯЭВОЛУТИОН

Nesto sma planirao da urgradim GPStracker u vozilo...drugar radi pracenje....zanimljiv je podatak da pored polozaja postoji i zapis brzine kretanja....firma za obezbedjen i video nadzor je u pitanju....sam zapis mozes da koristis u svoju odbranu ako ti odgovara....pored toga dodati i kameru u kola koja snima ispred tebe...a bilo bi lepo kad bi mogla da prikazuje vreme i trenutnu brzinu....naravno koristis ako tebi odgovara....
Retko sam kolima u prekrsaju ali ponekad bi koristilo samo da odjem pandure bez previse rasprave...
Hteli da mi pisu kaznu zbog skretanja u rodjenu ulicu jer nema isprekidana linije....ja ima pokazujem ulicu i da je nemoguce skrenuti iz te trake a da ne iseces punu....i da me zabole za propust putara.....na kraju krenuli nesto da pilicare....traze prvu pomoc i sijalice...klasicne gluposti...krenuli da prete vanrednim....stojicki sam izdrzao....ne dam pare i kraj.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

dzimika

Citat: mi¹ko_kolo poslato 13 Oktobar, 2015, 08:47
Citat: dzimika poslato 13 Oktobar, 2015, 05:36
Jel neko cuo nesto da ce kamere za zutu poceti da snimaju i brzinu? Ne pije mi vodu ali ko ce ga znati
Inace zaustavi me malo pre, vozili iza i kaze vozio si 100 na brankovom, reko nisam vozio sam manje, kaze i laze, snimila te kamera kod SIV-a :D reko tamo sam sigurno isao 50 (krenuo iz zgrade preko puta SIV-a) reko daj mi snimak, kaze ma da specijalno za tebe :D

A zaustavili te? Saobraæajna ili presretaè?
Saobracajna, jos me u sred tunela zaustavio, kad mi rekao da dodjem do njihovog vozila pomislio sad ce snimak da mi pokaze kad ono kurac, nema ni obican radar, vozili se iza mene od usca i pokusavaju da me uplase kao da nisam svaku noc u gradu
pritom nije ceo put vozio direktno iza mene nego me stigao na pocetku tunela kad sam vec vozio sporo zbog semafora
Nije problem da mi pise ako ima dokaz ali da me laze ne ide, odokativne metode ne priznajem

rboban

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 13 Oktobar, 2015, 10:16
Nesto sma planirao da urgradim GPStracker u vozilo...drugar radi pracenje....zanimljiv je podatak da pored polozaja postoji i zapis brzine kretanja....firma za obezbedjen i video nadzor je u pitanju....sam zapis mozes da koristis u svoju odbranu ako ti odgovara....pored toga dodati i kameru u kola koja snima ispred tebe...a bilo bi lepo kad bi mogla da prikazuje vreme i trenutnu brzinu....naravno koristis ako tebi odgovara....
Retko sam kolima u prekrsaju ali ponekad bi koristilo samo da odjem pandure bez previse rasprave...
Hteli da mi pisu kaznu zbog skretanja u rodjenu ulicu jer nema isprekidana linije....ja ima pokazujem ulicu i da je nemoguce skrenuti iz te trake a da ne iseces punu....i da me zabole za propust putara.....na kraju krenuli nesto da pilicare....traze prvu pomoc i sijalice...klasicne gluposti...krenuli da prete vanrednim....stojicki sam izdrzao....ne dam pare i kraj.

Usput fasujes i prijavu za NEovlasceno snimanje saobracaja, nazalost kod nas to tako ide...
Ride It Like You Stole It

rboban

A mozda i upali....

COPY/PASTE

Da li video snimak mo¾e da se koristi kao dokaz na sudu?

Kontaktirali smo sve relevatne institucije u Srbiji i saznali da ne postoji zakon koji èak ni pribli¾no ureðuje ovu oblast, ali da video snimak sa auto kamere mo¾e da se koristi u sudskom postupku.

Naravno, na sudu je da odredi relevantnost video snimka i da u sluèaju potrebe pozove ve¹take koji æe proceniti originalnost snimka i vreme snimanja, identifikovati vozila na snimku i slièno.

Dakle, odgovor je – da, auto kamera mo¾e da se koristi u sudu. Ukoliko je, meðutim, reè o takozvanom „èe¹anju“, nakon kojeg je krivac snimljen kamerom tokom bega, ali njegov registarski broj ne mo¾e jasno da se vidi, ovaj snimak neæe biti od velike koristi.

Pravne komplikacije?

Da li snimanje auto kamerom mo¾e da doðe pod udar èlana 143 Kriviènog zakonika - Neovla¹æeno prislu¹kivanje i snimanje? U retkim situacijama da, kako nam je reklo nekoliko sudija, ali vozaè koji koristi ovu kameru samo za snimanje eventualnih saobraæajnih incidenata ne mora da brine o tome.

Verovatno ste se iznenadili ¹to zakon ni u ovom sluèaju nije jasan i precizan? Navodimo èlan 145, stav 7 iz Zakona:

„Fotografije ili zvuèni, odnosno zvuèni i video snimci koji su napravljeni bez preæutne ili izrièite saglasnosti osumnjièenog ili okrivljenog koji se na njima nalaze, ili èiji je glas snimljen, mogu da se koriste kao dokaz u kriviènom postupku, ako su fotografije ili zvuèni, odnosno zvuèni i video snimci nastali kao vid bezbednosnih mera preduzetih od strane dr¾aoca stana i drugih prostorija, odnosno od strane drugog lica po nalogu dr¾aoca stana i drugih prostorija, ¹to se odnosi i na dvori¹ne i druge sliène otvorene prostore“.

Teoretski, auto kamera jeste vid bezbednosne mere koju je „dr¾aoc“ automobila preduzeo i neæete imati nikakvih pravnih problema, osim ukoliko ciljano i planirano ne snimate odreðenu osobu.
Ride It Like You Stole It

ЯЭВОЛУТИОН

ja se vec raspitao....pije vode....neki rus je naguzio kod nas nekog pandura...kod rusa je obavezna kamera zbog osiguranja...bacali im se ljudi pod vozila zbog tuzbe za povrede....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Slaninar

Znam da za kuæe ima caka: mora¹ da tra¾i¹ naredbu suda da uzme¹ svoje snimke i da¹ ih za dokazivanje. Bez naredbe suda, to pada u vodu. Radi se o kameri koju stavi¹ u svoju kuæu i snimkom onog ko obija tvoju kuæu.

Ne znam kakva je politika za vozila, ali bih se dobro raspitao. To "izuzimanje" snimaka, kako obaviti.

Plus ¹to se snima u javnosti.

Ima ona fora da se mora oznaèiti za objekat da je pod video nadzorom, kad zove¹ telefonom da te obaveste da se razgovor snima, inaèe je problematièno, osim ako se ba¹ ima naredba za snimanje.

Za bajs bih rado furao gopro kameru, svaki dan po nekoliko situacija da neko ne po¹tuje prvenstvo. Kola ili pe¹ak.

Mada mi nije jasno kakva je to policija kad mora¹ da ima¹ snimke. Kao klinac sam radio kao trgovaèki putnik, po 200 km svaki dan (po Vo¹i dodu¹e), nikad problema s policijom.

P.S. Pije vodu svaki vo, ali kad je ne¹to dobro, onda "dr¾i vodu".   [thumb_up]
P.P.S. Pismenos je opasnos!
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ЯЭВОЛУТИОН

u slucaju da nekog tuzis treba ti sudski nalog....medjutim kad sebe branis nemas potrebe za tim...jer imas pravo da se branis svim sredstvima....racimo ako te pozovu kao svedoka, moras da svedocis...za cutanje ide kazna za nepostovanje suda....u slucaju da si ti okrivljeni imas pravo da se branis cutanjem.....dakle ako postoji snimak koji pokazuje da ti neko prilazi kolima i sutira ih i posle toga da si ga omlatio....snimak je upotrebljiv ako dokazujes da si branio svoju imovinu a neupotrebljiv za tuzbu za ostecenje od strane snimljenog lica bez odobrenja suda ....dakle kad snimas pobrini se da ga razbijes ko zvecku i da on tebe tuzi....jednostavno....mnogo je lakse braniti nego tuziti nekoga....za tuzbu su potrebni dokazi a za odbranu ti treba da ih oboris ili osporis verodostojnost....uopste ne moras da dokazujes nista.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Slaninar

Znam da kad da¹ svoj snimak, iz svoje kuæe, ne prihvata se na sudu. Mora¹ ga izuzeti sa sudskim nalogom, inaèe pada u vodu.  Zdrav razum i na¹ pravni sistem nisu ba¹ u ljubavi. Tako da sve to ¹to si rekao ne mora ba¹ biti tako u praksi, èak sumnjam.

Zato ka¾em da je pametno raspitati se kod advokata, po moguænosti onih koji su slièno izgurali u praksi i znaju ¹ta prolazi.

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mareskin

Bavimo se ugradnjom video nadzora pa sam video sve i svašta.

Firme većinom stavljaju video nadzor zbog krađa (kojih ima mnogo i mnogi ugledni ljudi kradu na primer po prodavnicama) i zbog zaštite na radu tj. da se osiguraju da zbog povrede na radu ne odgovara firma ukoliko nije svojim činjenjem dovela do toga. Autoprevoznici ubacuju autokamere zbog mogućih problema u saobraćaju.

O špijuniranju nemam info pošto nikada nismo postavljali skrivene kamere i mikrofone za bilo koga.

Obavezno je postaviti obaveštenje da je objekat pod video nadzorom. Ko želi može da uđe i bude snimljen.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Lazic

Citat: dzimika poslato 13 Oktobar, 2015, 05:36
Jel neko cuo nesto da ce kamere za zutu poceti da snimaju i brzinu? Ne pije mi vodu ali ko ce ga znati
Inace zaustavi me malo pre, vozili iza i kaze vozio si 100 na brankovom, reko nisam vozio sam manje, kaze i laze, snimila te kamera kod SIV-a :D reko tamo sam sigurno isao 50 (krenuo iz zgrade preko puta SIV-a) reko daj mi snimak, kaze ma da specijalno za tebe :D

Informacija iz prve ruke, kamere za kontrolu brzine se zbog limitiranih resursa(prostora na hard diskovima), ukljuèuju par puta u toku dana na 10-20 minuta, pa koga ulove... ;D

UFF

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 13 Oktobar, 2015, 10:16
Nesto sma planirao da urgradim GPStracker u vozilo...drugar radi pracenje....zanimljiv je podatak da pored polozaja postoji i zapis brzine kretanja....firma za obezbedjen i video nadzor je u pitanju....sam zapis mozes da koristis u svoju odbranu ako ti odgovara....

imao sam ga u svakom svom autu do sad vec 4 godine
nije potrebna kamera imas sve ispisano kao na tahografu i nacrtanu putanju kretanja na mapi ali ne verujem da  ce to prihvatiti kao dokaz

dzimika

Citat: Laziæ poslato 14 Oktobar, 2015, 13:15
Citat: dzimika poslato 13 Oktobar, 2015, 05:36
Jel neko cuo nesto da ce kamere za zutu poceti da snimaju i brzinu? Ne pije mi vodu ali ko ce ga znati
Inace zaustavi me malo pre, vozili iza i kaze vozio si 100 na brankovom, reko nisam vozio sam manje, kaze i laze, snimila te kamera kod SIV-a :D reko tamo sam sigurno isao 50 (krenuo iz zgrade preko puta SIV-a) reko daj mi snimak, kaze ma da specijalno za tebe :D

Informacija iz prve ruke, kamere za kontrolu brzine se zbog limitiranih resursa(prostora na hard diskovima), ukljuèuju par puta u toku dana na 10-20 minuta, pa koga ulove... ;D

Ma lazes ti nas sigurno, meni cika cajac rekao da me snimili kamera kod SIV-a sigurno da sam vozio 100kmh u 3h ujutru :P
Isto tako je rekao da su podesili sve kamere da snimaju brzinu a ako je on rekao onda je to sigurno tacno :D

Lazic

Ako mu ne veruje¹, pitaj mu ministra la¾ova... ;D A u 3 ujutru bi tuda vozio 200 a ne 100... ;D

dzimika

Ma pusti ludake, ponedeljkom prave sacekuse za alkohol a onda ih u subotu noc nema nigde
Vozio bi ja mozda i brze da je 2.0 motor a ne 1.9 :D


dzimika


Kostić

jedno pitanje. da li buduæi vlasnik mo¾e da prenese motor na sebe i da ga registruje, ako ja nisam platio kaznu?